Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS)

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS)
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,01 g
Ilość
10 tabl. (blister)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALS PLC

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - ulotka preparatu

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - opis

Produkt leczniczy Cetyryzyna-EGIS jest wskazany w leczeniu objawów:

- przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa;

- sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa;

- alergicznego zapalenia spojówek;

- przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - skład

1 tabletka powlekana zawiera 10 mg Cetirizini dihydrochloridum (cetyryzyny dichlorowodorku).

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna 11,50 mg, żółcień pomarańczowa.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg (jedna tabletka) raz na dobę, najlepiej wieczorem.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (pół tabletki) dwa razy na dobę (rano i wieczorem), lub 10 mg (jedna tabletka) raz na dobę, wieczorem.

Pacjenci w podeszłym wieku: zalecane jest zmniejszenie dawki (patrz: 4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

Pacjenci z niewydolnością nerek i (lub) wątroby: zalecaną dawkę należy zmniejszyć do połowy.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - środki ostrożności

W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości stosowanie leku należy przerwać.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek może występować kumulacja cetyryzyny w organizmie ze względu na zmniejszoną eliminację leku. U tych pacjentów, w czasie stosowania zalecanych dawek dobowych zwiększa się ryzyko wystąpienia objawów związanych z cholinolitycznym działaniem leku oraz objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W takich przypadkach zaleca się więc zmniejszenie dawki.

U pacjentów w podeszłym wieku zwiększa się częstość występowania związanych z cholinolitycznym działaniem leku działań niepożądanych (np. suchości w ustach, zatrzymania moczu). Jeżeli takie działania są dokuczliwe dla pacjenta lub zwiększa się ich nasilenie, leczenie preparatem Cetyryzyna należy przerwać. W trakcie stosowania zalecanych dawek dobowych preparatu Ceteryzyna prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji związanych z cholinolitycznym działaniem leku lub innych działań niepożądanych ze strony OUN jest niewielkie. Niemniej jednak ryzyko kumulacji cetyryzyny jest zwiększone (prawdopodobnie jest to związane z zaburzeniem czynności nerek u pacjentów w podeszłym wieku).

Tak jak w przypadku innych leków przeciwhistaminowych, zaleca się odstawienie leku co najmniej 3 dni przed przeprowadzeniem testów alergicznych (aby uniknąć otrzymania wyników fałszywie ujemnych).

Cetyryzyna-EGIS zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Cetyryzyna-EGIS zawiera żółcień pomarańczową (barwnik azowy). Lek może powodować reakcje alergiczne.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - przedawkowanie

Objawy: zmęczenie i senność są najczęściej występującymi objawami przedawkowania. W przypadkach przedawkowania u dzieci opisywano niepokój i drażliwość, po których następowała senność.

Leczenie: w przypadku przedawkowania cetyryzyny należy wywołać wymioty, jak również stosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistego antidotum. Usuwanie leku z krążenia za pomocą dializy jest nieskuteczne.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - przeciwwskazania

Preparatu Cetyryzyna-EGIS nie należy stosować w przypadku:

- nadwrażliwości na cetyryzynę lub którykolwiek inny składnik preparatu, lub na hydroksyzynę;

- karmienia piersią.

Dzieci w wieku do 2 lat nie powinny przyjmować cetyryzyny w żadnej postaci (w tej grupie wiekowej nie zbadano bezpieczeństwa i skuteczności leku).

Stosowanie tabletek powlekanych jest zalecane u dzieci w wieku 6 lat i powyżej. W przypadku istnienia wskazań do podania leku dzieciom w wieku od 2 do 6 lat zalecane jest stosowanie innej postaci farmaceutycznej leku (kropli doustnych).

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - działania niepożądane

Działania niepożądane sklasyfikowano zgodnie z częstością występowania, w oparciu o następujące zasady: bardzo częste (> 1/10); częste (> 1/100, < 1/10); niezbyt częste (> 1/1000, < 1/100); rzadkie (> 1/10000, < 1/1000); bardzo rzadkie (< 1/10000)

Zaburzenia układu nerwowego

Częste: senność, uspokojenie, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, niepokój (pobudzenie ruchowe)

Zaburzenia żołądka i jelit

Częste: nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej i inne objawy żołądkowo-jelitowe

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt częste: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka)

Nasilenie wyżej wymienionych działań niepożądanych może być zmniejszone w przypadku podawania dawki dobowej w dwóch dawkach podzielonych.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - ciąża i karmienie piersią

Na podstawie badań na zwierzętach stwierdzono, że cetyryzyna nie wykazuje działania teratogennego. Brak jest wystarczających danych dotyczących kontrolowanych badań klinicznych u ludzi, dlatego lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Cetyryzyna przenika do mleka kobiecego. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przewyższa potencjalną korzyść dla matki. Matki karmiące piersią nie powinny być leczone cetyryzyną.

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - prowadzenie pojazdów

W trakcie leczenia preparatem Cetyryzyna-EGIS mogą wystąpić: bóle głowy, zawroty głowy, senność i zaburzenia koncentracji. Dlatego nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych, przynajmniej na początku leczenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS) - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cetirizini dihydrochloridum

  Substancja, która jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji, silny i wybiórczy antagonista receptora histaminowego H1. W związku z tym, że jedynie w niewielkim stopniu przenika barierę krew-mózg, nie wykazuje znacznego działania sedacyjnego. Stosowana jest w leczeniu i profilaktyce alergicznego nieżytu nosa zarówno przewlekłego, jak i sezonowego, a także sezonowego alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej pokrzywce.

  Dostępne opakowania
  Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS)

  Cetimezyna (Cetyryzyna-EGIS)

  tabletki powlekane - 10 tabl. (blister) - 0,01 g
  EGIS PHARMACEUTICALS PLC