Stosowane tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 a przyjmowanie Triptagram
Witam moje pytanie jest takie biorę tabletki antykoncepcyjne microgynon 21 .Lekarka neurolog wypisała mi triptagram 50 mg czy mogę je brać biorą microgynon?
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Witam moje pytanie jest takie biorę tabletki antykoncepcyjne microgynon 21 .Lekarka neurolog wypisała mi triptagram 50 mg czy mogę je brać biorą microgynon?
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Leczenie ostrego napadu migreny z aurą lub bez aury.
Jedna tabletka drażowana zawiera 50 mg lub 100 mg sumatryptanu (w postaci sumatryptanu bursztynianu).
Substancja pomocnicza:
50 mg: laktoza jednowodna i laktoza bezwodna w ilości odpowiadającej 176 mg laktozy bezwodnej.
100 mg: laktoza jednowodna i laktoza bezwodna w ilości odpowiadającej 352 mg laktozy bezwodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Sumatryptanu nie należy podawać zapobiegawczo.
Sumatrypran jest zalecany do stosowania w monoterapii w leczeniu ostrych napadów migreny i nie powinien być stosowany jednocześnie z ergotaminą lub pochodnymi ergotaminy (w tym metyzergidem, patrz punkt 4.3).
Sumatrypan powinien być zastosowany tak szybko jak to jest możliwe po wystąpieniu bólu migrenowego. Jednakże sumatryptan jest tak samo skuteczny, nawet jeżeli został podany w późniejszym czasie podczas napadu migrenowego. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
Dorośli
Zalecana dawka dla pacjentów dorosłych wynosi 50 mg, podawane jednorazowo. Niektórzy pacjenci mogą wymagać podania dawki 100 mg.
Pomimo, że zalecana dawka doustna sumatryptanu wynosi 50 mg, trzeba brać pod uwagę fakt, że ciężkość napadów migreny różni się w zależności od pacjenta.
Jeżeli u pacjenta po zastosowaniu pierwszej dawki sumatryptanu objawy nie ustąpią, to kolejnej dawki produktu nie należy stosować w czasie tego samego napadu. Sumatryptan może być zastosowany w leczeniu kolejnych napadów.
Jeżeli po zastosowaniu pierwszej dawki sumatryptanu objawy ustąpią, a następnie powrócą, można przyjąć dodatkowo jedną lub dwie dawki produktu w ciągu kolejnych 24 godzin, pod warunkiem zachowania co najmniej dwugodzinnej przerwy pomiędzy dawkami i zastosowania w tym czasie nie więcej niż 300 mg leku.
Dzieci (w wieku poniżej 12 lat)
Sumatryptan nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ nie przeprowadzono badań u dzieci.
Młodzież (w wieku 12-17 lat)
Nie wykazano skuteczności stosowania sumatryptanu u młodzieży podczas badań klinicznych prowadzonych w tej grupie wiekowej. Dlatego też, nie zaleca się stosowania sumatryptanu u młodzieży (patrz punkt 5.1).
Pacjenci w podeszłym wieku
Doświadczenie dotyczące stosowania sumatryptanu u pacjentów w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone. Farmakokinetyka produktu leczniczego u pacjentów w podeszłym wieku nie została wystarczająco zbadana. Do czasu uzyskania większej ilości danych nie zaleca się stosowania sumatryptanu u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
Niewydolność wątroby
Pacjenci z lekką do umiarkowanej niewydolnością: u pacjentów z lekką do umiarkowanej niewydolnością wątroby należy rozważyć stosowanie małych dawek (25 - 50 mg).
Niewydolność nerek Patrz punkt 4.4.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Tabletki mogą być rozgniatane i zawieszane w płynie.
Produkt leczniczy Triptagram należy stosować tylko w przypadkach, gdy jednoznacznie rozpoznano migrenę.
Produkt leczniczy Triptagram nie jest wskazany do stosowania w migrenie hemiplegicznej, podstawnej lub oftalmoplegicznej.
Podobnie jak w przypadku innych terapii ostrych napadów migreny, przed rozpoczęciem leczenia pacjentów z nowo zdiagnozowaną migreną lub u których stwierdza się nietypowe objawy migreny, należy wykluczyć inne ciężkie schorzenia neurologiczne.
Należy pamiętać o tym, że u pacjentów z migreną może być zwiększone ryzyko występowania niektórych zaburzeń mózgowo-naczyniowych (np. udar (ang. CVA), przemijający napad niedokrwienny mózgu (ang. TIA)).
Po podaniu sumatryptanu mogą występować przemijające objawy, zwłaszcza ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej, które mogą być intensywne i promieniować do szyi (patrz punkt 4.8). W przypadku podejrzenia, że objawy wskazują na chorobę niedokrwienną serca, należy przerwać leczenie sumatryptanem i przeprowadzić odpowiednie badania.
Sumatryptanu nie należy stosować u pacjentów z czynnikami ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, w tym nałogowych palaczy papierosów lub pacjentów stosujących nikotynową terapię zastępczą, aż do czasu przeprowadzenia diagnostyki wykluczającej choroby serca (patrz punkt 4.3.). Jest to szczególnie istotne w przypadku przepisywania produktu kobietom w okresie pomenopauzalnym i mężczyznom w wieku powyżej 40 lat, u których występują powyższe czynniki ryzyka. Jednak takie badania nie u wszystkich pacjentów umożliwią zdiagnozowanie choroby serca. W bardzo rzadko występujących przypadkach ciężkie zaburzenia sercowo-naczyniowe mogą pojawić się nawet u pacjentów, u których nie stwierdzano wcześniej choroby serca.
Po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu rzadko opisywano przypadki pacjentów z zespołem serotoninowym (w tym ze zmiennym stanem umysłowym, niestabilnością układu nerwowego autonomicznego i zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi) w następstwie jednoczesnego przyjmowania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i sumatryptanu. Zespół serotoninowy był obserwowany również w przypadku jednoczesnego stosowania tryptanów i inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny (SNRI).
Jeżeli jednoczesne stosowanie SSRI/SNRI i sumatryptanu jest uzasadnione klinicznie, zalecana jest odpowiednia obserwacja pacjenta (patrz punkt 4.5).
Należy zachować ostrożność stosując sumatryptan u pacjentów ze schorzeniami, które mogą zaburzać wchłanianie, metabolizm lub wydalanie sumatryptanu, np. u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania sumatryptanu u pacjentów z padaczką lub uszkodzeniem mózgu w wywiadzie, u których występuje obniżony próg drgawkowy, gdyż opisywano występowanie napadów drgawkowych związanych z zastosowaniem sumatryptanu (patrz punkt 4.8).
Pacjenci ze znaną nadwrażliwością na sulfonamidy mogą reagować na sumatryptan wystąpieniem reakcji alergicznych, od skórnych reakcji nadwrażliwości do anafilaksji.
Dowody dotyczące występowania alergii krzyżowej są ograniczone. Niemniej jednak należy zachować ostrożność, stosując sumatryptan u tych pacjentów.
W przypadku jednoczesnego stosowania tryptanów i preparatów ziołowych zawierających ziele dziurawca (Hypericum perforatum), częstość występowania działań niepożądanych może być większa.
Długotrwałe stosowanie jakiegokolwiek rodzaju leków przeciwbólowych może nasilać bóle głowy. Jeżeli taki stan wystąpi lub istnieje podejrzenie, że może wystąpić, należy zasięgnąć porady lekarza i nie należy kontynuować leczenia. Rozpoznanie bólów głowy występujące z powodu nadużycia leków (MOH, ang. medication overuse headache) należy podejrzewać u pacjentów, którzy mają częste lub codzienne bóle głowy, pomimo (lub z powodu) regularnego stosowania leków przeciwbólowych.
Nie należy stosować większych dawek produktu Triptagram niż jest to zalecane.
Tabletki zawierają laktozę jednowodną. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
U pacjentów otrzymujących dawki do 12 mg sumatryptanu w pojedynczym wstrzyknięciu podskórnym nie obserwowano istotnych działań niepożądanych. Po podaniu dawek podskórnych większych niż 16 mg i dawek doustnych większych niż 400 mg obserwowano wyłącznie działania niepożądane opisane w punkcie 4.8.
W przypadku przedawkowania, pacjenta należy obserwować przez co najmniej 10 godzin i zastosować odpowiednie leczenie objawowe.
Brak informacji dotyczących wpływu hemodializy lub dializy otrzewnowej na stężenia sumatryptanu w osoczu.
− Nadwrażliwość na substancję czynną (sumatryptan) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 (patrz punkt 4.4).
− Zawał mięśnia sercowego w wywiadzie lub rozpoznana choroba niedokrwienna serca, dławica piersiowa Prinzmetala i (lub) skurcz naczyń wieńcowych, choroba naczyń obwodowych lub wystąpienie objawów przedmiotowych lub podmiotowych wskazujących na chorobę niedokrwienną serca.
− Choroba naczyń mózgowych w wywiadzie lub przemijający napad niedokrwienny mózgu (TIA) w wywiadzie.
− Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
− Umiarkowane lub ciężkie nadciśnienie tętnicze lub niewielkie, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.
− Jednoczesne stosowanie ergotaminy lub pochodnych ergotaminy (w tym metyzergidu) i sumatryptanu jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.5).
Jednoczesne stosowanie sumatryptanu i odwracalnych (np. moklobemid) lub nieodwracalnych
(np. selegilina) inhibitorów monoaminooksydazy (MAO-I) jest przeciwwskazane. Nie stosować Sumatryptanu przez pierwsze 2 tygodnie po zakończeniu leczenia nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy.
Działania niepożądane zostały wymienione poniżej zgodnie z klasyfikacją układów i narządów i częstością występowania.
Częstość występowania zdefiniowano następująco: bardzo często (> 1/10), często (> 1/100, < 1/10), niezbyt często (> 1/1000, < 1/100), rzadko (> 1/10,000, < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10,000), nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Dane z badań klinicznych:
Zaburzenia układu nerwowego
Często: Zaburzenia czucia w tym parestezje i niedoczulica, zawroty głowy, senność.
Zaburzenia naczyniowe
Często: Przemijające zwiększenie ciśnienia krwi, występujące w krótkim czasie po podaniu leku. Zaczerwienienie skóry twarzy.
Zaburzenia żołądka i jelit
Często: Nudności i wymioty, ale ich związek z podawaniem sumatryptanu nie został ustalony.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Często: Uczucie ociężałości (zwykle przemijające, może mieć znaczne nasilenie i występować w różnej lokalizacji, w tym w obrębie klatki piersiowej i szyi).
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często: Ból, uczucie gorąca lub zimna, napięcia lub ucisku (objawy te są zwykle przemijające i mogą mieć znaczne nasilenie i występować w różnej lokalizacji, w tym w obrębie klatki piersiowej i szyi). Osłabienie mięśni i zmęczenie (oba objawy mają zwykle nasilenie łagodne do umiarkowanego i są przemijające).
Badania diagnostyczne
Bardzo rzadko: Niewielkie nieprawidłowości w wynikach badań czynności wątroby.
Dane po wprowadzeniu leku do obrotu
Zaburzenia układu immunologicznego
Bardzo rzadko: Reakcje nadwrażliwości, od skórnych reakcji nadwrażliwości do anafilaksji.
Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo rzadko: Drgawki. Chociaż niektórzy z tych pacjentów zgłaszali w wywiadzie padaczkę lub organiczne uszkodzenia predysponujące do napadów padaczkowych, objawy te zgłaszano także u pacjentów bez jakichkolwiek jasnych czynników predysponujących. Oczopląs, ubytek pola widzenia, drżenia, dystonia.
Zaburzenia oka
Bardzo rzadko: Migotanie światła, niedowidzenie, zaburzenia widzenia. Utrata widzenia w tym przypadki trwałego ograniczenia zdolności widzenia. Jednakże napady migreny mogą same wywoływać zaburzenia widzenia.
Zaburzenia serca
Bardzo rzadko: Bradykardia, tachykardia, kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, przemijające zmiany niedokrwienne w EKG, skurcz tętnicy wieńcowej, dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego (patrz punkt 4.3 i 4.4).
Zaburzenia naczyniowe
Bardzo rzadko: Niedociśnienie, objaw Raynauda.
Zaburzenia żołądka i jelit
Bardzo rzadko: Niedokrwienne zapalenie okrężnicy.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Bardzo rzadko: Sztywność szyi.
Ciąża
Dane po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu dotyczące ekspozycji na sumatryptan w pierwszym trymestrze ciąży pochodzą od grupy ponad 1000 kobiet. Wprawdzie dane te nie zawierają wystarczających informacji do sformułowania ostatecznych wniosków, jednak nie wskazują też na zwiększone ryzyko wrodzonych wad rozwojowych. Doświadczenia dotyczące zastosowania sumatryptanu w drugim i trzecim trymestrze ciąży są ograniczone.
Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego działania teratogennego ani szkodliwego wpływu ma rozwój w okresie około- i poporodowym. Niemniej jednak przeżywalność płodów u królików może być zmieniona (patrz punkt 5.3).
Kobiety ciężarne mogą stosować sumatryptan tylko wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu.
Karmienie piersią
Wykazano, że po podaniu podskórnym sumatryptan przenika do mleka ludzkiego. Aby zmniejszyć wpływ na dziecko, należy unikać karmienia piersią w ciągu 24 godzin po przyjęciu sumatryptanu.
Brak badań dotyczących wpływu sumatryptanu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U pacjentów z migreną może występować senność z powodu napadów migreny lub leczenia sumatryptanem. Takie objawy mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja będąca selektywnym i swoistym agonistą receptorów 5-HT1 obecnych w naczyniach krwionośnych dostarczających krew do tkanek czaszkowych stosowana jest w napadach migreny z aurą lub bez, a także klasterowym bólu głowy (w postaci iniekcji). Nie stosuje się jej w profilaktyce migreny ani w połączeniu z ergotaminą lub pochodnymi ergotaminy.
Komentarze