Solesmin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde
Dawka
0,4 mg
Ilość
30 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: CIPLA (UK) LTD

Solesmin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Solesmin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Solesmin - opis

Solesmin (tamsulosyny chlorowodorek) jest przeznaczony do leczenia objawów przedmiotowych i podmiotowych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia, BPH). Solesmin nie jest przeznaczony do leczenia nadciśnienia tętniczego.

Solesmin - skład

Każda kapsułka zawiera 0,4 mg tamsulosyny chlorowodorku.

Każda, kapsułka zawiera 157,893 mg sacharozy, 0,03604 mg żółcieni pomarańczowej (E110) i 0,00881 mg azorubiny (E122); 0,4767 mg metylu parahydroksybenzoesanu i 0,1192 mg propylu hydroksybenzoesanu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Solesmin - dawkowanie

Zalecana dawka to 0,4 mg, raz na dobę – 1 kapsułka.

Dawka powinna być przyjmowana codziennie, o tej samej porze dnia, zawsze przynajmniej 30 minut po posiłku.

Kapsułkę należy połknąć w całości i nie należy jej rozkruszać ani przeżuwać, ponieważ może to wpływać na uwalnianie substancji czynnej z kapsułki.

Solesmin - środki ostrożności

Tak jak w przypadku innych antagonistów receptorów α-1-adrenergicznych, produkt Solesmin, może obniżać ciśnienie tętnicze krwi, a w rzadkich przypadkach może być przyczyną omdleń. W przypadku zaobserwowania początkowych objawów hipotonii ortostatycznej (zawroty głowy, osłabienie) pacjent powinien usiąść lub położyć się do czasu ustąpienia tych objawów.

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Solesmin pacjenta należy zbadać w celu wykluczenia innych schorzeń, które mogą powodować te same objawy co łagodny rozrost gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy należy zbadać per rectum i, jeśli istnieją wskazania, oznaczać u pacjenta stężenie swoistego antygenu gruczołu krokowego (ang. Prostate Specific Antygen, PSA) zarówno przed rozpoczęciem leczenia jak i systematycznie w trakcie jego trwania.

U niektórych pacjentów leczonych jednocześnie lub obecnie tamsulosyną, podczas operacji zaćmy obserwowano śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (ang. Intraoperative Floppy Iris Syndrome, IFIS, odmiana zespołu małej źrenicy). IFIS może zwiększać ryzyko powikłań śródoperacyjnych. Nie zaleca się rozpoczynania leczenia tamsulosyną u pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do planowej operacji zaćmy.

Zaprzestanie leczenia tamsulosyną na 1 do 2 tygodni przed planowaną operacją zaćmy zmniejsza ryzyko wystąpienia IFIS. Niemniej jednak korzyści i wymagany czas od odstawienia produktu do operacji zaćmy nie zostały ostatecznie ustalone.

W czasie badania przedoperacyjnego zespół chirurgów i okulistów powinien ustalić, czy pacjent jest lub był leczony tamsulosyną, w celu podjęcia odpowiednich działań w przypadku wystąpienia IFIS podczas operacji zaćmy.

Zaburzenia czynności nerek

Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek

(klirens kreatyniny < 10 ml/min), ponieważ tacy pacjenci nie brali udziału w badaniach.

Zaburzenia czynności wątroby

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania tamsulosyny u pacjentów z niewielkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Solesmin nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Produkt zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego.

Solesmin - przedawkowanie

Po przyjęciu 5 mg tamsulosyny chlorowodorku został odnotowany przypadek ostrego przedawkowania. W wyniku przedawkowania wystąpiło ostre niedociśnienie (ciśnienie skurczowe o wartości 70 mm Hg), wymioty i biegunka, w celu leczenia zastosowano uzupełnienie płynów organizmu, a pacjenta wypisano tego samego dnia.

W przypadku wystąpienia ostrego niedociśnienia po przedawkowaniu należy zastosować leczenie podtrzymujące układ sercowo-naczyniowy. Ciśnienie tętnicze krwi i częstość pracy serca można przywrócić do prawidłowych wartości układając pacjenta w pozycji leżącej. Jeśli jest to niewystarczające, można podać środki zwiększające objętość krwi lub, w razie konieczności, produkty lecznicze zwężające naczynia. Należy monitorować czynność nerek i zastosować ogólne leczenie podtrzymujące. Tamsulosyna w bardzo dużym stopniu związana jest z białkami, więc zastosowanie dializy jest nieskuteczne.

W celu zmniejszenia wchłaniania można rozważyć wywołanie wymiotów. W przypadku przyjęcia dużych ilości produktu można wykonać płukanie żołądka oraz podać węgiel aktywowany i osmotyczne środki przeczyszczające (takie jak siarczan sodu).

Solesmin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tamsulosyny chlorowodorek, w tym polekowy obrzęk naczynioruchowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Hipotonia ortostatyczna w wywiadzie.

Ciężka niewydolność wątroby.

Solesmin - działania niepożądane

Klasyfikacja układów i narządów MedDRA

Często

(> 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często

(> 1/1000 do < 1/100)

Rzadko (> 1/10 000 do < 1/1000)

Bardzo rzadko

(< 1/10 000)

Zaburzenia układu nerwowego

zawroty głowy (1,3%)

bóle głowy

omdlenia

 

Zaburzenia serca

 

kołatanie serca

   

Zaburzenia naczyniowe

 

hipotonia ortostatyczna

   

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

 

zapalenie błony śluzowej nosa

   

Zaburzenia

żołądka i jelit

 

zaparcia, biegunka, nudności, wymioty

   

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

wysypka, świąd, pokrzywka

obrzęk naczynioruch owy

zespół Stevensa- Johnsona

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

zaburzenia ejakulacji

   

priapizm

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

astenia

   

Podczas obserwacji prowadzonej po dopuszczeniu produktu do obrotu stwierdzono związek leczenia tamsulosyną z wystąpieniem zespołu małej źrenicy znanego jako śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (IFIS) podczas operacji zaćmy (patrz również punkt 4.4).

Dane z obserwacji po wprowadzeniu produktu do obrotu: w związku ze stosowaniem tamsulosyny poza wymienionymi powyżej działaniami niepożądanymi odnotowano: migotanie przedsionków, arytmię, tachykardię i duszność. Dane te pochodzą z obserwacji prowadzonej w wielu krajach po wprowadzeniu produktu do obrotu, gdzie działania niepożądane były zgłaszane spontanicznie. Częstość występowania tych zaburzeń oraz ich związek z przyjmowaniem tamsulosyny nie zostały określone.

Solesmin - ciąża i karmienie piersią

Nie dotyczy. Produkt Solesmin jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u mężczyzn.

Solesmin - prowadzenie pojazdów

Nie prowadzono badań wpływu tamsulosyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak należy uprzedzić pacjenta o możliwości wystąpienia zawrotów głowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Solesmin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tamsulosini hydrochloridum

  Antagonista receptorów α1-adrenergicznych, który stosowany jest w objawach dolnych dróg moczowych towarzyszących łagodnemu rozrostowi gruczołu krokowego. Tabletkę stosuje się raz dziennie rano. Jej zażycie może wywoływać spadek ciśnienia i omdlenia.

  Dostępne opakowania
  Solesmin

  Solesmin

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 30 kaps. - 0,4 mg
  CIPLA (UK) LTD
  Solesmin

  Solesmin

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 60 kaps. - 0,4 mg
  CIPLA (UK) LTD
  Solesmin

  Solesmin

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 10 kaps. - 0,4 mg
  CIPLA (UK) LTD
  Solesmin

  Solesmin

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 90 kaps. - 0,4 mg
  CIPLA (UK) LTD
  Solesmin

  Solesmin

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 100 kaps. - 0,4 mg
  CIPLA (UK) LTD
  Solesmin

  Solesmin

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 300 kaps. - 0,4 mg
  CIPLA (UK) LTD
  Powiązane artykuły
  Urologia i nefrologia

  Prostata

  Prostata

  Prostata, czyli stercz, jest gruczołem krokowym, który powiększa się, gdy w organizmie spada poziom androgenów - przede wszystkim testosteronu. Lekarze uważają, że przerost prostaty - tzw. gruczolak - pojawia się u mężczyzn w związku ze starzeniem się...

  Przyczyny impotencji

  Prostata a potencja

  Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

  Masz kontrolę - ważny męski temat

  Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

  Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

  Gruczoł krokowy, nazywany potocznie prostatą, przypomina o sobie szczególnie, gdy zaczyna dokuczać. Szacuje się, że wśród mężczyzn po 50. roku życia przerost gruczołu krokowego jest dość częsty i dotyka nawet co drugiego mężczyznę. Niekiedy zachodzi konieczność...

  Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Rak jądra - objawy, przyczyny

  Jądra są umieszczone w mosznowym worku. Jedno jądro waży około 10, 5 - 14 gramów. Miąższ jąder zawiera około 200 zrazików, które wytwarzają plemniki. Czym są plemniki? Są to komórki rozrodcze, które w najądrzach dojrzewają do tego, aby przez nasieniowód...

  Leki i suplementy

  Wycofano lek na nadciśnienie

  Wycofano lek na nadciśnienie

  Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na terenie całego kraju wycofano produkt medyczny o nazwie Doxar. Zły wynik Z obrotu na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym jest Teva Pharmaceuticals Polska, wycofano Doxar, serie numer...

  Leki i suplementy

  Niebezpieczne sfałszowane leki

  Niebezpieczne sfałszowane leki

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje: zwiększa się obrót sfałszowanymi lekami. Produkty te są powszechnie dostępne, a jednocześnie bardzo niebezpieczne... Z czego wynika niebezpieczeństwo stosowania sfałszowanych leków? Sfałszowane produkty...