Oksaliplatyna medac 5
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- proszek do sporządzania roztworu do infuzji
- Dawka
- 5 mg/ml
- Ilość
- 1 fiol.a 10ml (50mg)
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: MEDAC GMBH
Oksaliplatyna medac 5 - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Oksaliplatyna medac 5 - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Oksaliplatyna medac 5 - opis
Oksaliplatyna w połączeniu z 5-fluorouracylem (5-FU) i kwasem folinowym (FA) jest wskazana do stosowania w:
• leczeniu adiuwantowym III stadium (stopień Duke C) raka okrężnicy po całkowitej resekcji pierwotnego guza;
• leczeniu raka jelita grubego i odbytnicy z przerzutami.
Oksaliplatyna medac 5 - skład
Jedna fiolka z proszkiem do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 50 mg, 100 mg lub 150 mg oksaliplatyny (Oxaliplatinum).
Jeden ml stężonego roztworu po rekonstytucji zawiera 5 mg oksaliplatyny.
Fiolka 50 mg: każda fiolka zawiera 50 mg oksaliplatyny do rekonstytucji w 10 ml rozpuszczalnika.
Fiolka 100 mg: każda fiolka zawiera 100 mg oksaliplatyny do rekonstytucji w 20 ml rozpuszczalnika.
Fiolka 150 mg: każda fiolka zawiera 150 mg oksaliplatyny do rekonstytucji w 30 ml rozpuszczalnika.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Oksaliplatyna medac 5 - dawkowanie
Dawkowanie
DO STOSOWANIA WYŁĄCZNIE U OSÓB DOROSŁYCH
Zalecana dawka oksaliplatyny w leczeniu adiuwantowym wynosi 85 mg/m² pc. podawana dożylnie w dawkach powtarzanych co dwa tygodnie przez 12 cykli (6 miesięcy).
Zalecana dawka oksaliplatyny w leczeniu raka jelita grubego i odbytnicy z przerzutami wynosi 85 mg/ m² pc. podawana dożylnie w dawkach powtarzanych co dwa tygodnie.
Dawkowanie należy dostosować do tolerancji pacjenta na lek (patrz punkt 4.4).
Oksaliplatynę należy zawsze podawać przed podaniem fluoropirymidyn.
Oksaliplatyna podawana jest w postaci infuzji dożylnej trwającej od 2 do 6 godzin, w 250 do 500 ml
5% roztworu glukozy w celu uzyskania stężenia w zakresie od 0,2 mg/ml do 0,70 mg/ml. Stężenie 0,70 mg/ml jest najwyższym stężeniem stosowanym w praktyce klinicznej w celu uzyskania dawki 85 mg/m² pc.
Oksaliplatyna była głównie stosowana w skojarzeniu ze schematami leczenia opartymi na ciągłej infuzji 5-fluorouracylu. W przypadku dwutygodniowego cyklu leczenia, stosowano schematy 5-fluorouracylu obejmujące podawanie leku w bolusie i wlewie ciągłym.
Specjalne populacje
- Stosowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek:
Oksaliplatyna nie była badana u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (patrz punkt 4.3). U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek leczenie może być rozpoczęte od normalnej zalecanej dawki (patrz punkt 4.4). Nie ma potrzeby dostosowania dawki u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek.
- Stosowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby:
W badaniach I fazy, do których włączono pacjentów z różnym zaburzeniem czynności wątroby, częstość i nasilenie zaburzeń czynności wątroby i dróg żółciowych zależy od stopnia zaawansowania choroby i zaburzenia czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia. Podczas badań klinicznych nie stosowano specjalnego dostosowania dawki u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby.
- Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie zaobserwowano zwiększenia ciężkiej toksyczności, gdy oksaliplatyna była stosowana w monoterapii lub w skojarzeniu z 5-fluorouracylem u pacjentów w wieku powyżej 65 lat. W związku z tym u pacjentów w podeszłym wieku nie ma potrzeby specjalnego dostosowania dawki.
Sposób podawania
Oksaliplatyna podawana jest w postaci wlewu dożylnego.
Podawanie oksaliplatyny nie powoduje konieczności dodatkowego nawodnienia pacjenta.
Oksaliplatyna rozcieńczona w 250 do 500 ml 5% roztworu glukozy do stężenia nie mniejszego niż
0,2 mg/ml musi być podana we wlewie przez dojście centralne lub do żyły obwodowej w ciągu 2 do 6 godzin. Podanie oksalipatyny musi zawsze poprzedzać wlew 5-fluorouracylu.
W przypadku wynaczynienia podawanie leku musi być natychmiast przerwane.
Przygotowywanie roztworów produktów cytotoksycznych do wstrzykiwań musi być wykonywane przez specjalnie przeszkolony personel posiadający wiedzę na temat przygotowywanego produktu leczniczego, w warunkach zapewniających: integralność produktu leczniczego, ochronę środowiska, a w szczególności ochronę osób zajmujących się produktem zgodnie z procedurami obowiązującymi w szpitalu. Wymaga to wydzielenia powierzchni przeznaczonej wyłącznie do tych czynności. W pomieszczeniach tych zabrania się palenia papierosów, picia napojów i spożywania posiłków. Instrukcja przygotowania
Patrz punkt 6.6.
Oksaliplatyna medac 5 - środki ostrożności
Oksaliplatynę należy stosować wyłącznie w specjalistycznych oddziałach onkologicznych i podawać pod nadzorem onkologa posiadającego doświadczenie w tego typu leczeniu.
Z uwagi na ograniczone informacje na temat bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek, przed podaniem leku należy rozważyć zagrożenia i korzyści dla konkretnego pacjenta. W takiej sytuacji należy dokładnie kontrolować czynność nerek, a dawkę dostosować w zależności od występujących objawów toksyczności.
Pacjenci z nadwrażliwością na związki platyny w wywiadzie powinni być obserwowani w kierunku objawów alergicznych. W przypadku reakcji typu anafilaktycznego na oksaliplatynę, infuzję należy natychmiast przerwać i zastosować odpowiednie leczenie objawowe. Powtórne podanie oksaliplatyny jest przeciwwskazane.
W przypadku wynaczynienia wlew dożylny oksaliplatyny należy natychmiast przerwać i zastosować odpowiednie miejscowe leczenie objawowe.
Należy starannie monitorować pacjenta w kierunku neurologicznej toksyczności oksaliplatyny, zwłaszcza w przypadku podawania z innymi lekami o swoistej toksyczności neurologicznej. Przed każdym podaniem leku, i okresowo po jego podaniu, należy przeprowadzić badanie neurologiczne. W przypadku pacjentów, u których dojdzie do ostrej dysestezji gardła i krtani (patrz punkt 4.8), podczas lub w ciągu kilku godzin po 2-godzinnym wlewie, następny wlew oksaliplatyny należy podawać przez 6 godzin.
Jeżeli wystąpią objawy neurologiczne (parestezje, dysestezje), należy zastosować jeden z poniższych schematów dostosowania dawki w zależności od czasu trwania i nasilenia objawów:
- jeżeli objawy trwają dłużej niż siedem dni i są uciążliwe, następną dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 do 65 mg/m2 pc. (leczenie przerzutów) lub 75 mg/m2 pc. (leczenie adiuwantowe);
- jeżeli parestezja bez zaburzenia czynnościowego utrzymuje się do następnego cyklu leczenia, następną dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 do 65 mg/m2 pc. (leczenie przerzutów) lub 75 mg/m2 pc. (leczenie adiuwantowe);
- jeżeli parestezja z zaburzeniem czynnościowym utrzymuje się do następnego cyklu leczenia, podawanie oksaliplatyny należy przerwać;
- jeżeli objawy ww. ustąpią po przerwaniu leczenia oksaliplatyną, można rozważyć wznowienie terapii.
Należy poinformować pacjentów o możliwości utrzymywania się objawów obwodowej neuropatii czuciowej po zakończeniu leczenia. Miejscowe umiarkowane parestezje lub parestezje, które mogą zaburzać codzienne czynności pacjenta, mogą występować do 3 lat od zakończenia leczenia adiuwantowego.
Toksyczność żołądkowo-jelitowa, której objawami są nudności i wymioty, uzasadnia profilaktyczne i (lub) terapeutyczne zastosowanie leczenia przeciwwymiotnego (patrz punkt 4.8).
Ciężka biegunka i (lub) wymioty mogą spowodować odwodnienie, porażenną niedrożność jelita, niedrożność jelit, hipokaliemię, kwasicę metaboliczną i zaburzenia czynności nerek, zwłaszcza w przypadku skojarzenia oksaliplatyny z 5-fluorouracylem. Zgłaszano pojedyncze przypadki zapalenia trzustki.
Jeżeli wystąpią objawy toksyczności na układ krwiotwórczy (liczba neutrofilów < 1,5 x 109/l lub liczba płytek < 50 x 109/l), podanie następnego cyklu leczenia należy wstrzymać do czasu uzyskania dopuszczalnych wartości parametrów hematologicznych. Przed rozpoczęciem leczenia i przed każdym kolejnym cyklem leczenia należy wykonać morfologię krwi z rozmazem.
Pacjenci muszą być dokładnie poinformowani o ryzyku wystąpienia biegunki i (lub) wymiotów, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej oraz neutropenii w następstwie zastosowania oksaliplatyny i 5fluorouracylu, tak aby mogli natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania właściwego leczenia. Jeżeli wystąpi zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z neutropenią lub bez, następny cykl leczenia należy opóźnić do czasu wyleczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej do stopnia 1. lub mniejszego i (lub) do czasu aż liczba neutrofilów osiągnie wartość≥1,5 x 109/l.
W przypadku oksaliplatyny stosowanej w skojarzeniu z 5-fluorouracylem (z kwasem folinowym lub bez) dawki należy ustalać zależnie od objawów toksyczności związanych z podawaniem 5-fluorouracylu.
Jeżeli wystąpi biegunka stopnia 4., neutropenia stopnia 3.-4. (liczba neutrofilów < 1 x 109/l), trombocytopenia stopnia 3.-4. (liczba płytek < 50 x 109/l), oprócz wymaganego zmniejszenia dawki 5fluorouracylu, dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie przerzutów) lub do 75 mg/m2 pc.(leczenie adiuwantowe).
W przypadku potwierdzenia w badaniach zaburzeń czynności wątroby lub nadciśnienia wrotnego, które niekoniecznie wynikają z przerzutów nowotworowych do wątroby, w bardzo rzadkich przypadkach należy brać pod uwagę możliwość rozwoju zaburzeń czynności naczyń wątrobowych w wyniku zastosowanego leczenia.
W przypadku wystąpienia niewyjaśnionych objawów ze strony układu oddechowego, jak kaszel bez odkrztuszania, duszność, trzeszczenia w płucach lub nacieki płucne widoczne w badaniu RTG, podawanie oksaliplatyny należy przerwać do czasu wykluczenia śródmiąższowej choroby płuc (patrz punkt 4.8).
Stosowanie u kobiet w ciąży – patrz punkt 4.6.
W badaniach nieklinicznych obserwowano działanie genotoksyczne oksaliplatyny. Z tego względu należy poinformować mężczyzn leczonych oksaliplatyną o konieczności stosowania przez nich metod zapobiegających zapłodnieniu w czasie leczenia i do 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Zaleca się przechowywanie nasienia przed rozpoczęciem leczenia ze względu na to, że oksaliplatyna może powodować nieodwracalną bezpłodność.
Kobiety nie powinny zachodzić w ciążę w czasie leczenia oksaliplatyną oraz powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży (patrz punkt 4.6).
Należy stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży w trakcie leczenia oraz 4 miesiące po zakończeniu terapii u kobiet i 6 miesięcy u mężczyzn.
Oksaliplatyna medac 5 - przedawkowanie
Nie jest znana odtrutka na oksaliplatynę. W przypadku przedawkowania należy spodziewać się zaostrzenia działań niepożądanych. Należy wdrożyć kontrolę wskaźników hematologicznych i odpowiednie leczenie objawowe.
Oksaliplatyna medac 5 - przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
- Karmienie piersią
- Mielosupresja przed rozpoczęciem pierwszego cyklu leczenia, z liczbą neutrofilów < 2 x 109/l i (lub) liczbą płytek < 100 x 109/l
- Obwodowa neuropatia czuciowa z zaburzeniem czynnościowym przed pierwszym cyklem leczenia
- Ciężkie zaburzenie czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 30 ml/min).
Oksaliplatyna medac 5 - działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem oksaliplatyny w skojarzeniu z 5-fluorouracylem/kwasem folinowym (5-FU/FA): zaburzenia żołądka i jelit (biegunka, nudności, wymioty i zapalenie błony śluzowej), zaburzenia krwi i układu chłonnego (neutropenia, trombocytopenia) oraz zaburzenia układu nerwowego (obwodowa neuropatia czuciowa, ostra i kumulująca zależna od dawki). Generalnie, wymienione działania niepożądane są częstsze i cięższe w przypadku oksaliplatyny podawanej w skojarzeniu z 5-FU/FA, niż w przypadku 5-FU/FA w monoterapii.
Częstości występowania podane w poniższej tabeli pochodzą z badań klinicznych nad zastosowaniem oksaliplatyny w skojarzeniu z 5-FU/FA w leczeniu przerzutów i leczeniu adiuwantowym, obejmujących odpowiednio 416 i 1108 pacjentów, oraz z doświadczeń po wprowadzeniu leku do obrotu.
Częstości występowania podane w poniższej tabeli określone są zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100, < 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000, < 1/100), rzadko (≥ 1/10 000, < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000) w tym pojedyncze przypadki.
Dalsze informacje podane są poniżej tabeli.
Tabela 1: Działania niepożądane według klasyfikacji układów i narządów
Klasyfikacja |
|||||
układów i narządów |
Bardzo często |
Często |
Niezbyt często |
Rzadko |
Bardzo rzadko |
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze |
Zakażenie |
Gorączka neutropeniczna / posocznica neutropeniczna (tzn. neutropenia stopnia 3., 4. i udokumentowane zakażenie)* Nieżyt błony śluzowej nosa i zakażenie górnych dróg oddechowych |
|||
Zaburzenia krwi i układu chłonnego |
Niedokrwistość, neutropenia, trombocytopenia* Leukopenia, limfopenia * |
Trombocytopenia immunologiczna, niedokrwistość hemolityczna |
|||
Zaburzenia układu immunologiczn ego |
Alergia, reakcje alergiczne2 |
||||
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania |
Brak łaknienia Nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi Hipokaliemia Nieprawidłowe stężenie sodu we krwi |
Odwodnienie |
Kwasica metaboliczna |
||
Zaburzenia psychiczne |
Depresja Bezsenność |
Nerwowość |
|||
Zaburzenia układu nerwowego |
Obwodowa neuropatia czuciowa, ból głowy Zaburzenia czucia |
Zawroty głowy, zapalenie nerwów ruchowych, odczyn oponowy |
Zaburzenia mowy, zespół odwracalnej tylnej leukoencefalopatii |
||
Zaburzenia oka |
Zapalenie spojówek, zaburzenia widzenia |
Przemijające pogorszenie ostrości wzroku, zaburzenia pola widzenia, zapalenie nerwu wzrokowego |
|||
Zaburzenia ucha i błędnika |
Ototoksycznoś ć |
Głuchota |
|||
Zaburzenia naczyniowe |
Krwawienie z nosa |
Krwotok, zakrzepowe zapalenie żył głębokich, |
|||
zatorowość płucna, krwotok z odbytnicy, uderzenia krwi do głowy |
|||||
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
Duszność, kaszel |
Ból w klatce piersiowej, czkawka |
Śródmiąższowa choroba płuc, zwłóknienie płuc** |
||
Zaburzenia żołądka i jelit |
Biegunka, nudności, wymioty, zapalenie jamy ustnej i (lub) błon śluzowych, ból jamy brzusznej, zaparcie |
Niestrawność, refluks żołądkowo- przełykowy |
Niedrożność jelit, zaparcia |
Zapalenie jelita grubego obejmujące biegunkę wywołaną przez Clostridium difficile |
Zapalenie trzustki |
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych |
Zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej, zwiększenie stężenia bilirubiny, zwiększenie stężenia LDH, , zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT) |
Objawy niedrożności naczyń wątrobowych |
|||
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
Zaburzenia skóry, łysienie |
Złuszczanie się skóry (tzw. zespół dłoniowopodeszwowy), wysypka rumieniowata, wysypka, zwiększenie potliwości, zaburzenia w obrębie paznokci |
|||
Zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej |
Ból pleców |
Bóle stawów Bóle kości |
|||
Zaburzenia nerek i dróg moczowych |
Bolesne i (lub) utrudnione oddawanie moczu nieprawidłowa częstość mikcji, zwiększenie stężenia kreatyniny, krwiomocz |
Ostra nefropatia cewkowośródmiąższowa , martwica kanalików nerkowych prowadząca do ostrej niewydolności nerek |
|||
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
Gorączka3, zmęczenie, osłabienie, ból, |
Zmniejszenie masy ciała (leczenie przerzutów) |
powikłań, szczególnie gdy oksaliplatyna jest podawana przez żyłę
obwodową (patrz punkt 4.4).
2Często reakcje alergiczne takie jak wysypka skórna (szczególnie pokrzywka), zapalenie spojówek i katar. Często reakcje anafilaktyczne obejmujące skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, niedociśnienie i wstrząs anafilaktyczny.
3Bardzo często gorączka, albo o podłożu zakaźnym (gorączka z neutropenią lub bez) albo gorączka o podłożu immunologicznym
* patrz szczegóły podane poniżej.
**patrz punkt 4.4.
Objawy t oksyczności hematologicznej
Tabela 2: Częstość występowania według (%)pacjentów, według stopnia nasilenia
Oksaliplatyna i 5-FU/FA 85 mg/m2 co 2 tygodnie |
Leczenie przerzutów |
Leczenie adiuwantowe |
||||
Wszystkie stopnie |
Stopień 3 |
Stopień 4 |
Wszystkie stopnie |
Stopień 3 |
Stopień 4 |
|
Niedokrwistość |
82,2 |
3 |
< 1 |
75,6 |
0,7 |
0,1 |
Neutropenia |
71,4 |
28 |
14 |
78,9 |
28,8 |
12,3 |
Trombocytopenia |
71,6 |
4 |
< 1 |
77,4 |
1,5 |
0,2 |
Gorączka neutropeniczna |
5,0 |
3,6 |
1,4 |
0,7 |
0,7 |
0,0 |
Posocznica neutropeniczna |
1,1 |
0,7 |
0,4 |
1,1 |
0,6 |
0,4 |
Objawy t oksyczności na żołądek i jelita
Tabela 3: Częstość występowania według (%)pacjentów, według stopnia nasilenia
Oksaliplatyna i 5-FU/FA 85 mg/m2 co 2 tygodnie |
Leczenie przerzutów |
Leczenie adiuwantowe |
||||
Wszystkie stopnie |
Stopień 3 |
Stopień 4 |
Wszystkie stopnie |
Stopień 3 |
Stopień 4 |
|
Nudności |
69,9 |
8 |
< 1 |
73,7 |
4,8 |
0,3 |
Biegunka |
60,8 |
9 |
2 |
56,3 |
8,3 |
2,5 |
Wymioty |
49,0 |
6 |
1 |
47,2 |
5,3 |
0,5 |
Zapalenie błon śluzowych/jamy ustnej |
39,9 |
4 |
< 1 |
42,1 |
2,8 |
0,1 |
Wskazane jest profilaktyczne i (lub) terapeutyczne zastosowanie leku przeciwwymiotnego.
Ciężka biegunka i (lub) wymioty mogą spowodować odwodnienie, porażenną niedrożność jelita, niedrożność jelit, hipokaliemię, kwasicę metaboliczną i zaburzenia czynności nerek, zwłaszcza w przypadku połączenia oksaliplatyny z 5-fluorouracylem (patrz punkt 4.4). Zgłaszano pojedyncze przypadki zapalenia trzustki.
Zaburzenia u kładu nerwowego:
Czynnikiem ograniczającym dawkę oksaliplatyny jest toksyczność na układ nerwowy. Obejmuje ona obwodową neuropatię czuciową charakteryzującą się dysestezjami i (lub) parestezjami kończyn, z towarzyszeniem kurczów mięśni lub bez, często wywoływanymi działaniem zimna. Objawy te występują u maksymalnie 95% pacjentów leczonych oksaliplatyną. Czas utrzymywania się tych objawów, które zwykle ustępują pomiędzy cyklami leczenia, zwiększa się wraz z liczbą kolejnych cykli.
Wystąpienie bólu i (lub) zaburzeń czynnościowych stanowią wskazania, w zależności od czasu utrzymywania się tych objawów, do dostosowania dawki lub nawet przerwania leczenia (patrz punkt 4.4).
Te zaburzenia czynnościowe obejmują trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów i przypuszczalnie są konsekwencją zaburzenia czucia. Ryzyko wystąpienia przetrwałych objawów dla dawki skumulowanej 850 mg/m2 pc. (10 cykli) wynosi około 10%, a dla dawki skumulowanej 1020 mg/m2 pc. (12 cykli) około 20%.
W większości przypadków dochodzi do złagodzenia lub całkowitego ustąpienia objawów neurologicznych po przerwaniu leczenia. W przypadku leczenia adiuwantowego raka okrężnicy i odbytnicy, 6 miesięcy po przerwaniu leczenia 87% pacjentów nie miało żadnych lub tylko łagodne objawy. Po okresie obserwacji trwającym do 3 lat, u około 3% pacjentów występowały albo przetrwałe ograniczone parestezje o umiarkowanym nasileniu (2,3%) albo parestezje mogące zakłócać czynności pacjenta (0,5%).
Zgłaszano ostre objawy zaburzeń czucia (patrz punkt 5.3). Występują one w ciągu kilku godzin od podania leku i często wyzwalane są przez działanie zimna. Występują one zwykle w postaci przemijającej parestezji, dysestezji lub hipoestezji. Ostry zespół dysestezji gardła i krtani występuje u 1 do 2% pacjentów i charakteryzuje się subiektywnym uczuciem trudności połykania lub duszności, bez obiektywnych objawów zaburzeń oddychania (brak sinicy czy hipoksji) i bez skurczu krtani czy oskrzeli (brak świstów oddechowych czy sapania). Chociaż w takich przypadkach podaje się leki przeciwhistaminowe i rozszerzające oskrzela, objawy te szybko ustępują nawet, jeśli nie stosowano leczenia. Wydłużenie czasu podawania infuzji sprzyja zmniejszeniu częstości występowania tych objawów (patrz punkt 4.4). Sporadycznie występowały inne objawy, takie jak: skurcz żuchwy lub skurcz mięśni lub skurcz mięśni nie podlegających woli lub drganie mięśni lub drgawki kloniczne mięśni, nieprawidłowa koordynacja lub nieprawidłowy chód lub ataksja lub zaburzenia równowagi, ucisk w krtani lub klatce piersiowej lub ucisk lub dyskomfort lub ból. Dodatkowo mogą być związane z zaburzeniem nerwu czaszkowego, oraz występować jako odrębne przypadki: opadanie powiek, podwójne widzenie, bezgłos lub dysfonia lub chrypka, czasami opisywane jako paraliż strun głosowych, nieprawidłowe czucie języka lub zaburzenia mowy czasami opisywane jako afazja, neuralgia nerwu trójdzielnego lub ból twarzy lub ból oka, zmniejszenie ostrości widzenia, zaburzenia pola widzenia.
W rzadkich przypadkach stwierdzono występowanie zespołu odwracalnej tylnej leukoencefalopatii (RPLS). Jego typowe objawy obejmują bóle głowy, zawroty głowy, drgawki i zaburzenia widzenia; zespół można zdiagnozować za pomocą rezonansu magnetycznego.
Zgłaszano również inne objawy neurologiczne występujące w trakcie leczenia oksaliplatyną, jak zanik głębokich odruchów ścięgnistych lub objaw Lhermitte’a. Zgłaszano pojedyncze przypadki zapalenia nerwu wzrokowego.
Reakcje alergiczne:
Tabela 4: Częstość występowania według (%)pacjentów, według stopnia nasilenia
Oksaliplatyna i 5-FU/FA 85 mg/m2 co 2 tygodnie |
Leczenie przerzutów |
Leczenie adiuwantowe |
||||
Wszystkie stopnie |
Stopień 3 |
Stopień 4 |
Wszystkie stopnie |
Stopień 3 |
Stopień 4 |
|
Reakcje alergiczne / Alergia |
9,1 |
1 |
< 1 |
10,3 |
2,3 |
0,6 |
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Objawy niedrożności naczyń wątrobowych, znane także jako choroba okluzyjna naczyń wątrobowych lub objawy patologiczne związane z zaburzeniem czynności wątroby, w tym plamica wątrobowa, hiperplazja regeneracyjna guzowata, zwłóknienie naczyń zatoki naczyniowej. Objawami klinicznymi mogą być: nadciśnienie wrotne i (lub) zwiększenie aktywności aminotransferaz.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Zgłaszano ostrą nefropatię oraz martwicę kanalików nerkowych prowadzącą do ostrego zaburzenia nerek.
Oksaliplatyna medac 5 - ciąża i karmienie piersią
Aktualnie nie ma dostępnych informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania oksaliplatyny u kobiet w ciąży. W badaniach na zwierzętach obserwowano toksyczny wpływ na rozrodczość. W związku z tym oksaliplatyna nie jest zalecana do stosowania w okresie ciąży, oraz u kobiet w okresie rozrodczym, które nie stosują odpowiednich metod antykoncepcji. Zastosowanie oksaliplatyny należy poprzedzić dokładnym rozważeniem zagrożenia dla pacjentki i płodu oraz wyrażeniem zgody przez pacjentkę.
Należy stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia oraz 4 miesiące u kobiet i 6 miesięcy u mężczyzn po zakończeniu terapii.
Nie przeprowadzono badań nad przenikaniem leku do mleka matki. Podczas leczenia oksaliplatyną karmienie piersią jest przeciwwskazane.
Oksaliplatyna może powodować bezpłodność (patrz punkt 4.4).
Oksaliplatyna medac 5 - prowadzenie pojazdów
Nie przeprowadzono badań wpływu terapii oksaliplatyną na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Stosowanie oksaliplatyny związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawrotów głowy, nudności i wymiotów, a także innych objawów neurologicznych wpływających na sposób chodzenia i utrzymanie równowagi, co może mieć łagodny lub średni wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Oksaliplatyna medac 5 - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Oxaliplatinum
Oksaplatyna to kompleksowy związek platyny o działaniu przeciwnowotworowym. Stosowana jest w leczeniu raka jelita grubego w skojarzeniu z fluorouracylem. Jest mniej toksyczna od cysplatyny, jednak mimo to ma wiele działań ubocznych, toteż jej stosowanie w lecznictwie jest ograniczone.
Dostępne opakowania
Oksaliplatyna medac 5
proszek do sporządzania roztworu do infuzji - 1 fiol.a 10ml (50mg) - 5 mg/ml
MEDAC GMBH
MEDAC GMBH
Oksaliplatyna medac 5
proszek do sporządzania roztworu do infuzji - 1 fiol.a 20ml (100mg) - 5 mg/ml
MEDAC GMBH
MEDAC GMBH
Oksaliplatyna medac 5
proszek do sporządzania roztworu do infuzji - 1 fiol.a 0,15g - 5 mg/ml
MEDAC GMBH
MEDAC GMBH
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze