Alero

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,01 g
Ilość
30 tabl. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Alero - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Alero - ulotka preparatu

Alero - opis

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (sezonowego i całorocznego) i związanego z nim alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (sezonowego i całorocznego) oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Alero - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku (Cetirizini dihydrochloridum). Substancja pomocnicza: 81,80 mg laktozy w tabletce powlekanej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Alero - dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat 1 tabletka na dobę. W razie wystąpienia senności tabletkę można przyjmować wieczorem.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat, o masie ciała co najmniej 30 kg

1 tabletka na dobę lub 5 mg (½ tabletki) dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat, o masie ciała mniejszej niż 30 kg

5 mg (½ tabletki) raz na dobę.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat

Nie zaleca się stosowania produktu Alero u dzieci w wieku od 2 do 5 lat. W tej grupie wiekowej należy stosować cetyryzyny dichlorowodorku w innych postaciach farmaceutycznych do podawania doustnego.

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek dawkę leku należy zmniejszyć do 5 mg

(½ tabletki) na dobę. Należy zachować ostrożność u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek lub z zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.4).

Nie dowiedziono konieczności zmiany dawki u zdrowych pacjentów w podeszłym wieku.

Czas leczenia może być różny w zależności od objawów. W leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa czas trwania leczenia należy ustalić na podstawie historii choroby i przerwać po ustąpieniu objawów. W leczeniu cetyryzyny dichlorowodorku przewlekłej pokrzywki lub przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa doświadczenie kliniczne sięga 1 roku. Kliniczne badania u dzieci nie trwały dłużej niż 4 tygodnie.

Sposób podawania

Tabletki przeznaczone są do podawania doustnego.

Alero - środki ostrożności

U niektórych pacjentów długotrwałe leczenie cetyryzyny dichlorowodorkiem w tabletkach może prowadzić do zwiększonego ryzyka próchnicy spowodowanej suchością błony śluzowej jamy ustnej. Z tego względu pacjentów należy poinformować o znaczeniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek eliminacja cetyryzyny dichlorowodorku może być zmniejszona. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu Alero u tych pacjentów (patrz punkty 4.2 i 4.3).

cetyryzyny dichlorowodorek może nasilać działanie alkoholu, dlatego w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu zaleca się ostrożność.

Zaleca się ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy.

Produkt Alero zawiera laktozę. Nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozygalaktozy.

Alero - przedawkowanie

Toksyczność: Doświadczenie dotyczące przedawkowania jest ograniczone. Dawka 20 mg u dziecka w wieku 2 lat, 30 mg u dziecka w wieku 3 lat oraz 40 mg u dziecka w wieku 11 lat nie wywołały żadnych objawów. Dawka 60 mg u 4-letniego dziecka oraz dawka 400 mg u 14-letniego dziecka powodowały łagodne objawy zatrucia, zaś dawki od 400 do 500 mg u dorosłych nie wywołały żadnych objawów.

Objawami przedawkowania, opisywanymi dla substancji o działaniu przeciwhistaminowym, były senność, utrata przytomności i (lub) pobudzenie (zwłaszcza u dzieci), ataksja, drżenie, bóle głowy, omamy, drgawki, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nagłe zaczerwienienie skóry (zwłaszcza twarzy), hipertermia, rozszerzenie źrenic, zatrzymanie moczu, tachykardia oraz zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia rytmu serca (w przypadku bardzo dużych dawek), nudności i wymioty. Możliwe są również objawy pozapiramidowe. Cetyryzyny dichlorowodorek ma niewielkie działanie uspokajające i przeciwcholinergiczne. Uspokojenie może być objawem przedawkowania i może wystąpić po podaniu pojedynczej dawki mniejszej niż 50 mg.

Leczenie: Obecnie brak specyficznej odtrutki. Doświadczenie dotyczące przedawkowania jest ograniczone i dotychczas nie opisano ciężkiego zatrucia. Podstawowym postępowaniem powinno być płukanie żołądka (jeśli jest to uzasadnione) i podanie węgla aktywowanego. W przypadku ostrego zatrucia należy zastosować leczenie objawowe, takie jak podanie diazepamu w przypadku drgawek lub ostrych dystonii.

Alero - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cetyryzyny dichlorowodorku lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Alero - działania niepożądane

Bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Bardzo rzadko: trombocytopenia

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko: nadwrażliwość

Bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny

Zaburzenia psychiczne

Niezbyt często: pobudzenie

Rzadko: agresja, splątanie, depresja, omamy, bezsenność

Zaburzenia układu nerwowego

Często: ból głowy, senność

Niezbyt często: zawroty głowy, parestezje

Rzadko: drgawki

Bardzo rzadko: omdlenie, zaburzenia smaku

Zaburzenia oka

Bardzo rzadko: zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie, napad przymusowego patrzenia z rotacją gałek, zwłaszcza u dzieci

Zaburzenia serca

Rzadko: tachykardia, kołatanie serca

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Niezbyt często: zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa (u dzieci)

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: suchość błony śluzowej jamy ustnej

Niezbyt często: dolegliwości brzuszne, takie jak bóle brzucha, nudności, biegunka, niestrawność

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Rzadko: zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy zasadowej, gamma-GT i stężenia bilirubiny) Bardzo rzadko: zapalenie wątroby

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: wysypka, świąd

Rzadko: pokrzywka

Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo rzadko: bolesne lub trudne oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu, utrudniona mikcja

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: uczucie zmęczenia

Niezbyt często: osłabienie, złe samopoczucie

Rzadko: obrzęki

Badania diagnostyczne

Rzadko: zwiększenie masy ciała

Alero - ciąża i karmienie piersią

Dane uzyskane z ograniczonej liczby zastosowań produktu w okresie ciąży nie wskazują na szkodliwe działanie cetyryzyny dichlorowodorku na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu i noworodka. Obecnie nie ma innych istotnych danych epidemiologicznych.

Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka lub płodu, na poród i rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3). Należy zachować ostrożność przepisując produkt kobietom w ciąży.

Karmienie piersią

Istnieją doniesienia o przenikaniu cetyryzyny do mleka kobiecego. Należy unikać stosowania cetyryzyny dichlorowodorku w okresie karmienia piersią.

Alero - prowadzenie pojazdów

Cetyryzyny dichlorowodorek może mieć niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność pacjenta do reagowania. Należy to uwzględnić w sytuacjach, gdy wymagana jest szczególna czujność, np. podczas prowadzenia pojazdów. Cetyryzyny dichlorowodorek może nasilać działanie alkoholu i leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Alero - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cetirizini dihydrochloridum

  Substancja, która jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji, silny i wybiórczy antagonista receptora histaminowego H1. W związku z tym, że jedynie w niewielkim stopniu przenika barierę krew-mózg, nie wykazuje znacznego działania sedacyjnego. Stosowana jest w leczeniu i profilaktyce alergicznego nieżytu nosa zarówno przewlekłego, jak i sezonowego, a także sezonowego alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej pokrzywce.

  Dostępne opakowania
  Alero

  Alero

  tabletki powlekane - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,01 g
  SANDOZ GMBH
  Alero

  Alero

  tabletki musujące - 10 tabl. (tuba) - 0,01 g
  SANDOZ GMBH
  Alero

  Alero

  tabletki musujące - 7 tabl. (tuba) - 0,01 g
  SANDOZ GMBH
  Powiązane artykuły
  Mieszkaj zdrowo

  Roztocza. Jak pozbyć się ich z łóżka?

  Roztocza. Jak pozbyć się ich z łóżka?

  Chociaż roztocza są niewidzialne, wywołują wiele szkód. Z ich powodu cierpi aż 6 mln Polaków. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie z nimi walczyć, aby nie dopuścić do ich zadomowienia się w naszej sypialni. Okazuje się bowiem, że często sami stwarzamy...

  Życie z alergią

  Jak alergik może sobie ulżyć?

  Jak alergik może sobie ulżyć?

  Alergia jest niezwykle uciążliwą chorobą. Zapalenie spojówek, nieżyt nosa, trudności w oddychaniu to tylko niektóre dolegliwości utrudniające życie. Stosowanie kilku podstawowych zasad wyeliminuje alergeny i sprawi, że alergik poczuje ulgę. Co sprawi,...

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  "Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

  Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około 15-20 milionów osób. Nowym lekiem jest produkt, określany jako tzw. „cząsteczkowa chusteczka" usuwająca...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

  Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

  Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek Bakteryjne zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez gronkowce lub paciorkowce. Charakterystycznym objawem wszystkich zapaleń spojówek o podłożu bakteryjnym jest obecność wydzieliny ropnej lub śluzowo-ropnej...

  Cationorm - przynieś ulgę swoim oczom

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  Wzrok jest niezwykle cenny, dlaczego więc nie oszczędzamy go na co dzień? Zapominamy o podstawowych zasadach profilaktyki, narażając w ten sposób swoje oczy na poważne problemy. Co najbardziej im szkodzi? Praca przy komputerze Dzisiaj dla wielu...

  Okulistyka

  Jaglica

  Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis....

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

  Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

  Postępowanie w przypadku zapalenia spojówek Zapalenie spojówek to bardzo często występująca choroba oczu, szczególnie u osób noszących szkła kontaktowe, bądź długo pracujących przy monitorach. Zapalenie spojówek może występować jako zakażenia bakteryjne...