Zoledronic Fair-Med
- Cena
- -
- Forma
- koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
- Dawka
- 4 mg/5ml
- Ilość
- 1 fiol.a 5ml
- Typ
- Rp zastrzeż.
- Refundacja
- Nie
Zoledronic Fair-Med - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Zoledronic Fair-Med - ulotka preparatu
Zoledronic Fair-Med - opis
- Zapobieganie powikłaniom kostnym (złamania patologiczne, złamania kompresyjne kręgów, napromienianie lub operacje kości, lub hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową)
u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości.
- Leczenie hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową (ang. tumor-induced hypercalcaemia -TIH) u dorosłych pacjentów.
Zoledronic Fair-Med - skład
Jedna fiolka z 5 ml koncentratu zawiera 4 mg kwasu zoledronowego, co odpowiada 4,264 mg kwasu zoledronowego jednowodnego.
Jeden ml koncentratu zawiera 0,8 mg kwasu zoledronowego.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 5 ml koncentratu zawiera 0,0816 mmol cytrynianu sodu dwuwodnego.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Zoledronic Fair-Med - dawkowanie
Produkt leczniczy Zoledronic FAIR-MED może być przepisywany i podawany pacjentom wyłącznie przez lekarzy mających doświadczenie w dożylnym podawaniu leków z grupy bisfosfonianów.
Dawkowanie
Zapobieganie powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka w zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami z przerzutami do kości wynosi 4 mg kwasu zoledronowego co 3 do 4 tygodni.
Pacjenci powinni także otrzymywać doustną suplementację preparatami wapnia w dawce 500 mg/dobę oraz witaminą D w dawce 400 j.m./dobę.
Podejmując decyzję o leczeniu pacjentów z przerzutami do kości w celu zapobiegania powikłaniom kostnym należy uwzględnić, że początek działania występuje po 2-3 miesiącach.
Leczenie hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową (TIH)
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka w leczeniu hiperkalcemii (stężenie wapnia w surowicy z uwzględnieniem wapnia związanego z albuminami > =12,0 mg/dl lub > =3,0 mmol/l) to dawka 4 mg kwasu zoledronowego, jednorazowo.
Zaburzenie czynności nerek TIH:
Zastosowanie produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED u pacjentów z TIH oraz z ciężką niewydolnością nerek można rozważyć wyłącznie po dokonaniu oceny ryzyka względem korzyści z leczenia. W badaniach klinicznych wyłączono z leczenia pacjentów, u których stężenie kreatyniny w surowicy przekraczało 400 micromol/ll lub 4,5 mg/dl. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z TIH, u których stężenie kreatyniny w surowicy jest mniejsze niż 400 micromol/ll lub 4,5 mg/ dl (patrz punkt 4.4).
Zapobieganie powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości:
Rozpoczynając terapię produktem leczniczym Zoledronic FAIR-MED u pacjentów ze szpiczakiem mnogim lub z przerzutami guzów litych do kości należy oznaczyć stężenie kreatyniny w surowicy oraz klirens kreatyniny (Clkr). Klirens kreatyniny oblicza się na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy przy pomocy wzoru Cockcrofta-Gaulta. Produkt leczniczy Zoledronic FAIR-MED nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek występującymi przed rozpoczęciem terapii, rozumianymi w tej populacji jako wartość Clkr < 30 ml/min. W badaniach klinicznych z kwasem zoledronowym wyłączono z leczenia pacjentów, u których stężenie kreatyniny w surowicy przekraczało 265 micromol/ll lub 3,0 mg/dl.
U pacjentów z przerzutami do kości i łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek przed rozpoczęciem terapii, definiowanymi w tej populacji na podstawie wartości Clkr od 30 do 60 ml/ min, zaleca się następujące dawkowanie produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED (patrz także punkt 4.4):
Klirens kreatyniny przed leczeniem (ml/min)_Zalecana dawka kwasu zoledronowego*
> 60 |
4,0 mg kwasu zoledronowego |
50-60 |
3,5 mg* kwasu zoledronowego |
40-49 |
3,3 mg* kwasu zoledronowego |
30-39 |
3,0 mg* kwasu zoledronowego |
*Dawki obliczano przyjmując, że docelowe wartości AUC wynoszą 0,66 (mg ? h/l) (Clkr=75 ml/min). Uważa się, że podanie mniejszych dawek pacjentom z zaburzeniami czynności nerek pozwoli osiągnąć takie same wartości AUC jak u pacjentów z klirensem kreatyniny 75 ml/min.
Po rozpoczęciu leczenia produktem Zoledronic FAIR-MED przed podaniem każdej następnej dawki należy oznaczać stężenie kreatyniny w surowicy, i należy przerwać leczenie, jeśli czynność nerek ulegnie pogorszeniu. W badaniach klinicznych pogorszenie czynności nerek definiowano w następujący sposób:
- Dla pacjentów z prawidłowym stężeniem kreatyniny w surowicy przed rozpoczęciem leczenia (< 1,4 mg/dl lub < 124 micromol/ll), wzrost o 0,5 mg/dl lub 44 micromol/ll;
- Dla pacjentów z podwyższonym stężeniem kreatyniny w surowicy przed rozpoczęciem leczenia (> 1,4 mg/dl lub > 124 micromol/ll), wzrost o 1,0 mg/dl lub 88 micromol/ll.
W badaniach klinicznych wznawiano podawanie kwasu zoledronowego tylko wtedy, gdy stężenie kreatyniny powróciło do zakresu wartości początkowych ?10% (patrz punkt 4.4). Leczenie produktem leczniczym Zoledronic FAIR-MED należy wznowić podając taką samą dawkę, jaką podawano w chwili przerwania terapii.
Dzieci i młodzież
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania i skuteczności kwasu zoledronowego u dzieci w wieku 1 roku do 17 lat. Aktualne dane przedstawiono w punkcie 5.1, ale nie można przedstawić zaleceń dotyczących dawkowania.
Sposób podawania Podanie dożylne.
Produkt leczniczy Zoledronic FAIR-MED, 4 mg, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, rozcieńczony następnie w 100 ml (patrz punkt 6.6), należy podawać w pojedynczej infuzji dożylnej, trwającej przynajmniej 15 minut.
U pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek zaleca się stosowanie zmniejszonych dawek produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED (patrz punkt ?Dawkowanie" powyżej i punkt 6.3).
Sposób przygotowania produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED w zmniejszonych dawkach Pobrać odpowiednią objętość koncentratu, zgodnie z ustalonym dawkowaniem:
- 4,4 ml dla dawki 3,5 mg,
- 4,1 ml dla dawki 3,3 mg,
- 3,8 ml dla dawki 3,0 mg.
Instrukcja dotycząca rozcieńczania produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED przed podaniem, patrz punkt 6.6. Pobrany koncentrat należy rozcieńczyć w 100 ml jałowego roztworu 0,9% NaCl lub w 5% roztworze glukozy. Dawkę leku należy podać w jednorazowej infuzji dożylnej, trwającej nie krócej niż 15 minut.
Produkt leczniczy Zoledronic FAIR-MED należy podawać jako pojedynczą dawkę dożylną przez oddzielną linię infuzyjną. Nie wolno mieszać koncentratu produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED z roztworami do infuzji zawierającymi jony wapnia lub inne kationy dwuwartościowe, takimi jak roztwór Ringera z dodatkiem mleczanu.
Należy utrzymywać odpowiedni stan nawodnienia pacjentów przed i po podaniu produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED.
Zoledronic Fair-Med - środki ostrożności
Ogólne
Pacjentów należy zbadać przed podaniem produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED, aby upewnić się, że są odpowiednio nawodnieni.
Należy unikać przewodnienia u pacjentów z ryzykiem wystąpienia niewydolności krążenia.
Po rozpoczęciu leczenia produktem leczniczym Zoledronic FAIR-MED należy dokładnie monitorować badane standardowo w hiperkalcemii parametry metaboliczne, takie jak: stężenie wapnia, fosforanów i magnezu w surowicy. W przypadku wystąpienia hipokalcemii, hipofosfatemii lub hipomagnezemii może być konieczne wprowadzenie krótkotrwałej terapii uzupełniającej. Pacjenci z nieleczoną hiperkalcemią mają z reguły w pewnym stopniu zaburzoną czynność nerek. Dlatego u takich pacjentów należy rozważyć dokładne monitorowanie czynności nerek.
Pacjenci leczeni produktem leczniczym Zoledronic FAIR-MED nie powinni jednocześnie otrzymywać żadnego innego produktu leczniczego zawierającego kwas zoledronowy ani innych bisfosfonianów, ponieważ skojarzone skutki działania tych leków nie są znane.
Niewydolność nerek
Stan pacjentów z TIH i objawami pogarszającej się czynności nerek należy odpowiednio ocenić, decydując, czy oczekiwana korzyść wynikająca z podawania produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED przewyższa możliwe ryzyko.
Podejmując decyzję o leczeniu pacjentów z przerzutami do kości, w celu zapobiegania powikłaniom kostnym, należy pamiętać, że początek działania leczniczego występuje po 2-3 miesiącach.
Istnieją doniesienia o zaburzeniu czynności nerek po zastosowaniu kwasu zoledronowego. Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko zaburzenia czynności nerek, należą: odwodnienie, istniejące zaburzenie czynności nerek przed rozpoczęciem leczenia, podawanie wielu cykli leczenia kwasem zoledronowym i innymi bisfosfonianami oraz zastosowanie innych produktów leczniczych o toksycznym działaniu na nerki. Pogorszenie czynności nerek występuje rzadziej po podaniu 4 mg kwasu zoledronowego w czasie 15 minut, jednak jest ono nadal możliwe. Donoszono o zaburzeniu czynności nerek do niewydolności nerek i konieczności przeprowadzenia hemodializ u pacjentów po dawce początkowej lub pojedynczej 4 mg kwasu zoledronowego. U niektórych pacjentów otrzymujących kwas zoledronowy długotrwale w zalecanych dawkach, w celu zapobiegania powikłaniom kostnym, występuje także, chociaż rzadziej, zwiększenie stężenia kreatyniny w surowicy.
Przed podaniem każdej kolejnej dawki produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED u pacjentów należy oznaczyć stężenie kreatyniny w surowicy. Rozpoczynając terapię u pacjentów z przerzutami do kości oraz łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek zaleca się podanie mniejszych dawek kwasu zoledronowego. U pacjentów z objawami pogorszenia czynności nerek podczas leczenia produkt Zoledronic FAIR-MED należy odstawić. Terapię można wznowić jedynie wówczas, gdy stężenie kreatyniny w surowicy powróci do wartości początkowych z 10% odchyleniem. Leczenie produktem leczniczym Zoledronic FAIR-MED należy wznowić, podając taką samą dawkę, jaką stosowano przed przerwaniem leczenia.
Ze względu na potencjalny wpływ kwasu zoledronowego na czynność nerek, brak szczegółowych danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania u pacjentów z istniejącą ciężką niewydolnością nerek (w badaniach klinicznych określoną jako stężenie kreatyniny w surowicy > =400 micromol/l lub > =4,5 mg/dl dla pacjentów z TIH i > =265 micromol/l lub > =3,0 mg/dl dla pacjentów z nowotworami i przerzutami do kości) oraz tylko ograniczone dane farmakokinetyczne dotyczące pacjentów z istniejącą ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min), nie zaleca się stosowania kwasu zoledronowego u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.
Niewydolność wątroby
Z uwagi na ograniczone dane kliniczne w grupie pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby nie można podać specjalnych zaleceń dla tej grupy pacjentów.
Martwica kości żuchwy
O występowaniu martwicy kości żuchwy (ONJ, ang. osteonecrosis of the jaw) donoszono przede wszystkim u pacjentów z rozpoznaniem raka, leczonych produktami leczniczymi hamującymi resorpcję kości, takimi jak kwas zoledronowy. Wielu z tych pacjentów otrzymywało także chemioterapię i kortykosteroidy. W większości przypadków występowanie martwicy kości wiązało się z wykonanym wcześniej zabiegiem z zakresu chirurgii szczękowej, np. ekstrakcji zęba. U wielu pacjentów stwierdzono objawy miejscowego zakażenia, w tym zapalenia szpiku.
Dokonując oceny indywidualnego ryzyka wystąpienia ONJ należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- siła działania bisfosfonianu (większe ryzyko występuje po podaniu leków o dużej sile działania), droga podania (większe ryzyko występuje w przypadku podania pozajelitowego) i dawka skumulowana;
- rozpoznanie raka, chemioterapia (patrz punkt 4.5), radioterapia, leczenie kortykosteroidami, palenie tytoniu;
- choroby zębów w przeszłości, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, choroba przyzębia, inwazyjne zabiegi stomatologiczne i źle dopasowane protezy zębowe.
U pacjentów z czynnikami ryzyka przed rozpoczęciem leczenia bisfosfonianami należy przeprowadzić badanie stomatologiczne i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.
W trakcie leczenia pacjenci z tej grupy powinni w miarę możliwości unikać inwazyjnych zabiegów stomatologicznych. Jeśli podczas terapii bisfosfonianami wystąpi martwica kości żuchwy, przeprowadzenie zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej może przyczynić się do nasilenia tego stanu. W przypadku pacjentów wymagających przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych nie istnieją dane, które potwierdziłyby, że przerwanie leczenia bisfosfonianem zmniejsza ryzyko wystąpienia martwicy kości żuchwy. W każdym przypadku lekarz musi dokonać oceny stanu klinicznego pacjenta i rozważyć stosunek ryzyka do korzyści.
Bóle mięśniowo-szkieletowe
Doświadczenie po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu wykazało ciężki i sporadycznie powodujący niesprawność ból kości, stawów i (lub) mięśni u pacjentów leczonych kwasem zoledronowym. Jednakże takie doniesienia nie były częste. Czas do wystąpienia objawów może być różny: od jednego dnia do kilku miesięcy po rozpoczęciu leczenia. U większości pacjentów objawy te zmniejszają się po zakończeniu leczenia. U części pacjentów objawy nawracały po powtórnym rozpoczęciu leczenia kwasem zoledronowym lub innym bisfosfonianem.
Patologiczne złamania kości udowej
Zgłaszano przypadki patologicznych złamań podkrętarzowych i trzonu kości udowej u osób stosujących bisfosfoniany, głównie u pacjentów długotrwale leczonych z powodu osteoporozy. Te poprzeczne lub krótkie, skośne złamania mogą pojawić się w dowolnym miejscu wzdłuż całej kości udowej - od miejsca zlokalizowanego tuż pod krętarzem mniejszym aż do okolicy nadkłykciowej. Do tego typu złamań dochodzi po niewielkim urazie lub bez urazu, a niektórzy pacjenci odczuwają ból uda lub ból w pachwinie. W badaniach obrazowych często na kilka tygodni lub miesięcy przed całkowitym złamaniem kości udowej widoczne są cechy złamań z przeciążenia. Złamania często występują obustronnie, dlatego u leczonych bisfosfonianami pacjentów, u których stwierdzono złamanie trzonu kości udowej, należy zbadać kość udową w drugiej kończynie. Zgłaszano również złe zrastanie się tych złamań. Na podstawie indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka u pacjentów, u których podejrzewa się patologiczne złamanie kości udowej, należy rozważyć odstawienie bisfosfonianów do czasu przeprowadzenia oceny.
Należy zalecić pacjentom, żeby zgłaszali wystąpienie jakiegokolwiek bólu w obrębie uda, biodra lub pachwiny, występującego w trakcie leczenia bisfosfonianami, a każdy pacjent zgłaszający się z takimi objawami powinien być zbadany pod względem niecałkowitego złamania kości udowej.
Hipokalcemia
U pacjentów leczonych produktem leczniczym kwasu zoledronowego zgłaszano występowanie hipokalcemii. Wtórnie do przypadków ciężkiej hipokalcemii zgłaszano występowanie arytmii serca i neurologicznych zdarzeń niepożądanych (w tym napadów padaczkowych, drętwienia i tężyczki). Zgłaszano przypadki ciężkiej hipokalcemii wymagające hospitalizacji. W niektórych przypadkach hipokalcemia może zagrażać życiu pacjenta (patrz punkt 4.8)
Produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w 5 ml koncentratu, w związku z czym może być uznawany za produkt praktycznie ?wolny od sodu".
Zoledronic Fair-Med - przedawkowanie
Doświadczenie kliniczne z ostrym przedawkowaniem kwasu zoledronowego jest ograniczone. Zgłaszano niezamierzone podanie dawek wynoszących do 48 mg kwasu zoledronowego. Należy dokładnie monitorować pacjentów, którzy otrzymali dawki większe niż zalecane (patrz punkt 4.2), ponieważ obserwowano zaburzenia czynności nerek (w tym niewydolność nerek) oraz nieprawidłowe stężenia elektrolitów w surowicy (w tym wapnia, fosforu i magnezu). W przypadku hipokalcemii należy podać glukonian wapnia w infuzji, zależnie od wskazań klinicznych.
Zoledronic Fair-Med - przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną, na inne bisfosfoniany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1
- Karmienie piersią (patrz punkt 4.6)
Zoledronic Fair-Med - działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
W ciągu trzech dni po podaniu kwasu zoledronowego często zgłaszano występowanie reakcji ostrej fazy, z takimi objawami jak ból kości, gorączka, uczucie zmęczenia, bóle stawów, bóle mięśni i dreszcze; objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni (patrz opis wybranych działań niepożądanych).
Do ważnych zidentyfikowanych działań niepożądanych kwasu zoledronowego stosowanego w zarejestrowanych wskazaniach należą:
zaburzenia czynności nerek, martwica kości żuchwy, reakcja ostrej fazy, hipokalcemia, zdarzenia niepożądane w obrębie oczu, migotanie przedsionków, anafilaksja. Częstość występowania każdego z tych działań przedstawiono w tabeli 1.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Następujące działania niepożądane, wymienione w tabeli 1, zebrano w badaniach klinicznych oraz na podstawie zgłoszeń spontanicznych - po stosowaniu kwasu zoledronowego w dawce 4 mg, głównie długookresowo.
Tabela 1
Działania niepożądane zostały sklasyfikowane zgodnie z częstością występowania, najczęściej występujące podano jako pierwsze. Zastosowano następującą skalę: bardzo często (> =1/10), często (> =1/100 do < 1/10), niezbyt często (> =1/1000 do < 1/100), rzadko (> =1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia krwi i układu chłonnego |
|
Często: |
Niedokrwistość |
Niezbyt często: |
Trombocytopenia, leukopenia |
Rzadko: |
Pancytopenia |
Zaburzenia układu immunologicznego |
|
Niezbyt często: |
Reakcja nadwrażliwości |
Rzadko: |
Obrzęk naczynioruchowy |
Zaburzenia psychiczne |
|
Niezbyt często: |
Niepokój, zaburzenia snu |
Rzadko: |
Splątanie |
Zaburzenia układu nerwowego |
|
Często: |
Ból głowy |
Niezbyt często: |
Zawroty głowy, parestezje, zaburzenia smaku, zmniejszenie |
czucia, przeczulica, drżenie, senność |
|
Bardzo rzadko: |
Napady padaczkowe, drętwienie i tężyczka (wtórne do |
hipokalcemii) |
|
Zaburzenia oka |
|
Często: |
Zapalenie spojówek |
Niezbyt często: |
Niewyraźne widzenie, zapalenie twardówki i zapalenie |
oczodołu |
|
Bardzo rzadko: |
Zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie nadtwardówki |
Zaburzenia serca |
|
Niezbyt często: |
Nadciśnienie, niedociśnienie, migotanie przedsionków, |
niedociśnienie objawiające się omdleniem lub zapaścią |
|
Rzadko: |
Bradykardia |
Bardzo rzadko: |
Arytmia serca (wtórna do hipokalcemii) |
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
|
Niezbyt często: |
Duszność, kaszel, skurcz oskrzeli |
Rzadko: |
Choroba śródmiąższowa płuc |
Zaburzenia żołądka i jelit |
|
Często: |
Nudności, wymioty, jadłowstręt |
Niezbyt często: |
Biegunka, zaparcie, bóle brzucha, niestrawność, zapalenie |
jamy ustnej, suchość w jamie ustnej |
|
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
|
Niezbyt często: |
Świąd, wysypka (w tym wysypka rumieniowata |
i grudkowata), nasilone pocenie |
|
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i |
tkanki łącznej |
Często: |
Bóle kości, bóle mięśni, bóle stawów, bóle uogólnione |
Niezbyt często: |
Bolesne skurcze mięśni, martwica kości żuchwy |
Zaburzenia nerek i dróg moczowych |
|
Często: |
Zaburzenie czynności nerek |
Niezbyt często: |
Ostra niewydolność nerek, krwiomocz, białkomocz |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
|
Często: |
Gorączka, objawy grypopodobne (w tym uczucie |
zmęczenia, dreszcze, złe samopoczucie i zaczerwienienie) |
Niezbyt często: |
Osłabienie, obrzęki obwodowe, reakcje w miejscu podania (w tym ból, podrażnienie, obrzęk, stwardnienie), bóle w klatce piersiowej, zwiększenie masy ciała, reakcja anafilaktyczna i (lub) wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka |
Badania diagnostyczne |
|
Bardzo często: |
Hipofosfatemia |
Często: |
Zwiększenie stężenia kreatyniny i mocznika we krwi, |
hipokalcemia |
|
Niezbyt często: |
Hipomagnezemia, hipokaliemia |
Rzadko: |
Hiperkaliemia, hipernatremia |
Opis wybranych działań niepożądanych
Zaburzenia czynności nerek
Stosowanie kwasu zoledronowego było związane ze zgłoszeniami zaburzeń czynności nerek. W zbiorczej analizie danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, pochodzących z badań rejestracynych kwasu zoledronowego w zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z przerzutami do kości, częstość występowania zaburzeń czynności nerek (działań niepożądanych) podejrzewanych o związek z kwasem zoledronowym była następująca: szpiczak mnogi (3,2%), rak prostaty (3,1%), rak piersi (4,3%), rak płuc i inne nowotowry lite (3,2%). Do czynników mogących zwiększać ryzyko zaburzenia czynności nerek należy odwodnienie, współistniejące zaburzenia czynności nerek, wielokrotne cykle leczenia kwasem zoledronowym lub innymi bisfosfonianami, jak również jednoczesne stosowanie nefrotoksycznych produktów leczniczych lub krótszego czasu infuzji niż obecnie zalecany. U pacjentów, którzy przyjęli początkową dawkę lub pojedynczą dawkę wynoszącą 4 mg kwasu zoledronowego, zgłaszano pogorszenie czynności nerek, progresję do niewydolności nerek lub do dializowania (patrz punkt 4.4).
Martwica kości żuchwy
Donoszono o przypadkach martwicy kości (obejmującej głównie szczękę i żuchwę), przede wszystkim u pacjentów z rozpoznaniem raka leczonych produktami leczniczymi hamującymi resorpcję kości, takimi jak kwas zoledronowy. U wielu z tych pacjentów stwierdzono oznaki miejscowego zakażenia, w tym zapalenia szpiku, a większość tych doniesień dotyczy pacjentów z rozpoznaniem raka po ekstrakcji zębów lub innych zabiegach stomatologicznych. Do udokumentowanych czynników ryzyka martwicy kości szczęki i żuchwy należą rozpoznanie raka, jednoczesne stosowanie innych terapii (np. chemioterapii, radioterapii, kortykosteroidów) oraz obecność współistniejących chorób (takich jak niedokrwistość, koagulopatie, zakażenia, istniejąca wcześniej choroba jamy ustnej). Chociaż związek przyczynowy nie został potwierdzony, zaleca się, aby unikać zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej, ponieważ proces gojenia się ran może być wydłużony (patrz punkt 4.4).
Migotanie przedsionków
W jednym randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym badaniu trwającym 3 lata, oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kwasu zoledronowego w dawce 5 mg, podawanego raz na rok i porównywano go z placebo w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej (PMO). Całkowita częstość występowania migotania przedsionków wyniosła 2,5% (96 spośród 3862) i 1,9% (75 spośród 3852) u pacjentów otrzymujących odpowiednio kwas zoledronowy i placebo. Częstość ciężkich działań niepożądanych w postaci migotania przedsionków wyniosła 1,3% (51 spośród 3862) i 0,6% (22 spośród 3852) u pacjentów otrzymujących odpowiednio kwas zoledronowy i placebo. Dysproporcji obserwowanej w tym badaniu nie stwierdzano w innych badaniach z kwasem zoledronowym, ani w badaniach z kwasem zoledronowym w dawce 4 mg, podawanym co 3-4 tygodnie pacjentom z chorobą nowotworową. Mechanizm odpowiedzialny za zwiększoną częstość występowania migotania przedsionków w tym jednym badaniu klinicznym nie jest znany.
Reakcja ostrej fazy
To działanie niepożądane polega na występowaniu zespołu objawów takich jak gorączka, bóle mięśni, ból głowy, bóle kończyn, nudności, wymioty, biegunka i bóle stawów. Czas wystąpienia reakcji ostrej fazy wynosi < 3 dni po podaniu infuzji kwasu zoledronowego, a reakcję tę określa się również terminem objawy ?grypopodobne" lub objawy ?po podaniu dawki".
Patologiczne złamania kości udowej
W okresie po wprowadzeniu produktu do obrotu zgłaszano następujące działania (rzadko): patologiczne złamania podkrętarzowe i trzonu kości udowej (działanie niepożądane leków należących do klasy bisfosfonianów).
Działania niepożądane produktu leczniczego związane z hipokalcemią Hipokalcemia jest ważnym zidentyfikowanym ryzykiem związanym ze stosowaniem kwasu zoledronowego w zatwierdzonych wskazaniach. Przegląd przypadków zgłaszanych podczas badań klinicznych oraz po wprowadzeniu leku do obrotu dostarczył wystarczających dowodów na istnienie związku między leczeniem kwasem zoledronowym, zgłaszanymi zdarzeniami hipokalcemii a wtórnym rozwojem arytmii serca. Ponadto, zebrano dowody na istnienie związku między hipokalcemią a wtórnymi zdarzeniami neurologicznymi zgłaszanymi w tych przypadkach, w tym napadami padaczkowymi, drętwieniem i tężyczką (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem
Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji
Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Ul. Ząbkowska 41
PL-03 736 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
e-mail: adr@urpl.gov.pl
Zoledronic Fair-Med - ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania kwasu zoledronowego u kobiet w ciąży. Badania dotyczące wpływu kwasu zoledronowego na reprodukcję u zwierząt wykazały toksyczność reprodukcyjną (patrz punkt 5.3). Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Produktu leczniczego Zoledronic FAIR-MED nie należy stosować w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy kwas zoledronowy przenika do mleka. Produkt leczniczy Zoledronic FAIR-MED jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią (patrz punkt 4.3).
Płodność
Kwas zoledronowy był oceniony w badaniach na szczurach w poszukiwaniu możliwych działań niepożądanych na płodność rodziców i pokolenia F1. Obserwowano nasilenie farmakologicznych działań kwasu zoledronowego, co przypisywano hamującemu wpływowi na metabolizm wapnia w kościach, powodującemu hipokalcemię okołoporodową, skutek działania leków z grupy bisfosfonianów, dystocję (utrudnione porody) i wcześniejsze zakończenie badania. Wyniki te wykluczyły możliwość definitywnego określenia wpływu kwasu zoledronowego na płodność ludzi.
Zoledronic Fair-Med - prowadzenie pojazdów
Działania niepożądane, takie jak zawroty głowy i senność, mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, dlatego stosując produkt leczniczy Zoledronic FAIR-MED należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdu i obsługiwania maszyn.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Zoledronic Fair-Med - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
Podobne preparaty
-
Zoledronic Acid Accord
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - 4 fiol.a 5ml - 4 mg/5ml
109,99 zł -
Ibandronic acid Sandoz
tabletki powlekane - 1 tabl. - 0,15 g
-
Ibandronic acid Synthon
tabletki powlekane - 20 tabl. - 0,05 g
-
Zerlinda
roztwór do infuzji - 10 wor.a 100ml - 4 mg/100ml
120,13 zł
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Acidum zoledronicum
Substancja ta jest bisfosfonianem, inhibitorem resorpcji kości przez osteoklasty. Wykazuje duże powinowactwo do zmineralizowanych kości. Stosuje się w leczeniu osteoporozy w zwiększonym ryzyku złamań kości u kobiet po menopauzie i mężczyzn oraz długotrwałym stosowaniem ogólnoustrojowo glikokortykosteroidów. Ma zastosowanie w zapobieganiu powikłaniom kostnym w zaawansowanych nowotworach z przerzutami do kości.
Zoledronic Fair-Med
FAIR-MED HEALTHCARE GMBH
Zoledronic Fair-Med
FAIR-MED HEALTHCARE GMBH
Zoledronic Fair-Med
FAIR-MED HEALTHCARE GMBH
Komentarze