Vilpin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
14,44 zł
Forma
tabletki
Dawka
0,01 g
Ilość
30 tabl. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.

Vilpin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Cytrusy

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z cytrusami.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Vilpin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Vilpin - opis

Leczenie nadciśnienia tętniczego w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Leczenie stabilnej dławicy piersiowej w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwdławicowymi.

Leczenie stwierdzonej na podstawie wyników odpowiednich badań postaci naczynioskurczowej dławicy piersiowej (dławica Prinzmetala) w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwdławicowymi.

Vilpin - skład

Każda tabletka zawiera 5 mg amlodypiny w postaci amlodypiny bezylanu. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Vilpin - dawkowanie

Nadciśnienie tętnicze, stabilna dławica piersiowa, postać naczynioskurczowa dławicy piersiowej (dławica Prinzmetala)

Dawka początkowa amlodypiny wynosi 5 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można zwiększyć do maksymalnie 10 mg raz na dobę. U pacjentów wcześniej leczonych lekami moczopędnymi z grupy tiazydów, lekami Beta-adrenolitycznymi, inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI) nie ma konieczności dostosowania dawki amlodypiny.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby dochodzi do wydłużenia okresu półtrwania amlodypiny. Ponieważ nie ustalono dawkowania w tej grupie pacjentów, amlodypinę należy stosować ostrożnie.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Zmiany stężenia amlodypiny w osoczu nie zależą od stopnia zaburzeń czynności nerek, nie ma więc konieczności dostosowania dawki amlodypiny u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)

Nie ma konieczności modyfikowania dawki amlodypiny u pacjentów w podeszłym wieku.

Dzieci

Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania amlodypiny u dzieci, dlatego nie zaleca się jej stosowania w tej grupie pacjentów.

Sposób podawania

Pokarm nie wpływa na wchłanianie amlodypiny, produkt Vilpin tabletki 5 mg można podawać niezależnie od posiłku raz na dobę, najlepiej rano.

Vilpin - środki ostrożności

Pacjenci z zastoinową niewydolnością serca

W czasie leczenia pacjentów z niewydolnością serca należy zachować ostrożność. W długookresowych badaniach z udziałem pacjentów ze znaczną niewydolnością serca (klasa III i IV wg NYHA - Nowojorskie Towarzystwo Chorób Serca) wykazano, że amlodypina powodowała zwiększenie częstości występowania obrzęku płuc w porównaniu z placebo, lecz nie korelowało to z nasileniem niewydolności serca (patrz punkt 5.1 Właściwości farmakodynamiczne).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Podobnie jak w przypadku innych leków blokujących kanały wapniowe, które metabolizowane są w wątrobie, okres półtrwania amlodypiny jest wydłużony u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, a zalecenia odnośnie dawkowania nie zostały określone. U tych chorych amlodypinę należy więc stosować ze szczególną ostrożnością.

Zerwa/ serca

Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania amlodypiny u pacjentów z zawałem serca i w ciągu miesiąca od jego wystąpienia.

Przełom nadciśnieniowy

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania amlodypiny w przełomie nadciśnieniowym nie zostało ustalone.

Hipotonia

Leki blokujące kanały wapniowe rozszerzają obwodowe naczynia krwionośne i mogą powodować hipotonię. Ponieważ przeciwnadciśnieniowe działanie amlodypiny narasta powoli, ryzyko wystąpienia hipotonii jest mniejsze niż w przypadku leków należących do I i II generacji tej grupy farmakoterapeutycznej.

Vilpin - przedawkowanie

Dostępne dane sugerują, że znaczne przedawkowanie może spowodować nadmierne rozszerzenie naczyń obwodowych i odruchowe przyspieszenie czynności serca. Donoszono o przypadkach znacznego, a także przedłużającego się spadku ciśnienia, który niekiedy prowadził nawet do wstrząsu ze skutkiem śmiertelnym.

Podanie węgla aktywowanego zdrowym ochotnikom bezpośrednio lub do dwóch godzin po zażyciu dawki 10 mg amlodypiny, spowodowało znaczne zmniejszenie wchłaniania leku. W niektórych przypadkach dobre efekty może dać płukanie żołądka. Klinicznie znaczący spadek ciśnienia wywołany przedawkowaniem amlodypiny wymaga czynnego wspomagania czynności układu krążenia, w tym częstego monitorowania czynności serca i układu oddechowego, uniesienia kończyn oraz kontrolowania objętości krwi krążącej i ilości wydalanego moczu. Podanie środków wywołujących skurcz naczyń może pomóc przywrócić napięcie ścian naczyń krwionośnych i odpowiednie ciśnienie krwi, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania.

Odtrutka nie jest znana. Podany dożylnie glukonian wapnia może znieść efekt blokady kanałów wapniowych. Ponieważ amlodypina w znacznej części wiąże się z białkami, dializa nie wydaje się być skutecznym sposobem jej usunięcia z osocza.

Vilpin - przeciwskazania

Nadwrażliwość na amlodypinę, inne dihydropirydyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Wstrząs kardiogenny.

Istotne hemodynamicznie zwężenie aorty.

Niestabilna dławica piersiowa z wyjątkiem postaci naczynioskurczowej (dławica Prinzmetala).

Vilpin - działania niepożądane

Działania niepożądane wywoływane przez amlodypinę przedstawiono poniżej uwzględniając miejsce i częstość występowania.

Częstość występowania działań niepożądanych uszeregowano następująco: bardzo często (> =1/10), często (> =1/100 do < 1/10), niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100), rzadko (> =1/10 000 do < 1/ 1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), w tym pojedyncze przypadki, nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:

Bardzo rzadko: małopłytkowość.

Zaburzenia układu immunologicznego:

Bardzo rzadko: reakcje alergiczne.

Zaburzenia endokrynologiczne:

Niezbyt często: ginekomastia.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:

Bardzo rzadko: hiperglikemia.

Zaburzenia psychiczne:

Niezbyt często: bezsenność, zmiany nastroju.

Zaburzenia układu nerwowego:

Często: senność, bóle głowy, zawroty głowy.

Niezbyt często: drżenia, zaburzenia smaku, omdlenie, parestezje.

Bardzo rzadko: neuropatia obwodowa.

Zaburzenia oka:

Niezbyt często: zaburzenia widzenia.

Zaburzenia ucha i błędnika:

Niezbyt często: szumy uszne.

Zaburzenia serca:

Często: kołatanie serca.

Bardzo rzadko: zawał mięśnia sercowego, arytmia, częstoskurcz komorowy, migotanie przedsionków.

Zaburzenia naczyń:

Często: zaczerwienienie. Niezbyt często: niedociśnienie tętnicze. Bardzo rzadko: zapalenie naczyń.

Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia:

Niezbyt często: duszność, nieżyt nosa.

Bardzo rzadkie: kaszel.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:

Często: bóle brzucha, mdłości.

Niezbyt często: wymioty, niestrawność, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Bardzo rzadko: zapalenie trzustki, nieżyt żołądka, rozrost dziąseł.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

Bardzo rzadko: zapalenie wątroby, żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Niezbyt często: łysienie, plamica, odbarwienia skóry, nadmierne pocenie się, świąd, wysypka. Bardzo rzadko: obrzęk naczyniowy, rumień wielopostaciowy, pokrzywka.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, tkanki łącznej i kości:

Niezbyt często: kurcze mięśniowe, bóle mięśni, bóle stawów, bóle pleców.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

Niezbyt często: trudności w oddawaniu moczu, oddawanie moczu w nocy, częste oddawanie moczu.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

Niezbyt często: impotencja, ginekomastia.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Często: obrzęk, zmęczenie.

Niezbyt często: bóle w klatce piersiowej, osłabienie, ból, złe samopoczucie.

Badania diagnostyczne:

Niezbyt często: zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała.

Vilpin - ciąża i karmienie piersią

Brak badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania amlodypiny u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. W związku z tym, nie należy podawać amlodypiny kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz kobietom w okresie rozrodczym o ile nie stosują skutecznej antykoncepcji.

Vilpin - prowadzenie pojazdów

Amlodypina zwykle nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W rzadkich przypadkach, szczególnie na początku leczenia mogą wystąpić objawy związane z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi (np. zawroty głowy, uczucie nadmiernego zmęczenia), które mogą upośledzić zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Vilpin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Amlodipinum

  Substancja o działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. Blokuje napływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego, zmniejszając napięcie wspomnianych mięśni, dzięki czemu dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi. Stosowana jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych i dzieci od 6. roku życia, a także w leczeniu dławicy naczynioskurczowej, tzw. dławicy Prinzmetala (odmiana choroby niedokrwiennej serca).

  Dostępne opakowania
  Vilpin

  Vilpin

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,01 g
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  14,44 zł
  Vilpin

  Vilpin

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.al.po 10 szt.) - 5 mg
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  7,48 zł
  Powiązane artykuły
  Leczenie zawału serca

  Nowy lek na zapobieganie powtórnemu zawałowi serca

  Nowy lek przeciwzakrzepowy uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej. Jest on skuteczny w profilaktyce powstawania zakrzepów u chorych cierpiących na ostre zespoły wieńcowe, jednocześnie znacznie zmniejszając ryzyko powtórnego zawału serca. Zagrożenie...

  Leki i suplementy

  Leki kardiologiczne

  Leki kardiologiczne to po prostu leki, które są stosowane w chorobach kardiologicznych, czyli serca. Choroby kardiologiczne najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku. Dolegliwości sercowe są często spowodowane przez miażdżycę, cukrzycę, czynniki infekcyjne,...

  Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Leczenie przeciwzakrzepowe (WIDEO)

  Leczenie przeciwzakrzepowe (WIDEO)

  Leki przeciwzakrzepowe Warunkiem prawidłowego krążenia krwi w układzie sercowo-naczyniowym jest jej płynny przepływ. Jakiekolwiek utrudnienia na drodze krwi - takie jak powstawanie skrzeplin i zakrzepów - może być przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia,...

  Leki i suplementy

  Leki generyczne a leki oryginalne

  Dla wielu pacjentów leki generyczne są doskonałym rozwiązaniem, gdyż są to tańsze odpowiedniki oryginalnych farmaceutyków. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zmiana leku referencyjnego na generyk jest bezpieczna... Czym są leki generyczne? Leki...

  Nadciśnienie

  Dwa leki zamiast jednego w leczeniu nadciśnienia

  Brytyjscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w badaniach nad leczeniem pacjentów cierpiących na nadciśnienie. Zgodnie z wynikami badań, podawanie dwóch leków zamiast jednego szybciej daje lepsze rezultaty, a jednocześnie wywołuje mniej efektów ubocznych. Tradycyjne...

  Leki i suplementy

  Zażywasz leki z walsartanem? Zobacz, co powinieneś zrobić

  Zażywasz leki z walsartanem? Zobacz, co powinieneś zrobić

  Od kilki dni GIF wycofuje kolejne serie leków na nadciśnienie zawierające substancję czynną walsartan. Co mają zrobić osoby, które mają w swojej apteczce wycofane leki? Zanieczyszczenie substancji czynnej Przyczyną wycofania kolejnych serii leków na...

  Leki i suplementy

  Leki na nadciśnienie i anemię zostały wycofane z obrotu

  Leki na nadciśnienie i anemię zostały wycofane z obrotu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju dwa leki: Tezeo HCT oraz CosmoFer. Pierwszy stosowany jest w kardiologii, drugi - w leczeniu anemii. Lek na serce wycofany Tezeo HCT to preparat obniżający ciśnienie i moczopędny,...

  Leki i suplementy

  Wycofanie leków na nadciśnienie. Kolejne serie znikają z aptek

  Wycofanie leków na nadciśnienie. Kolejne serie znikają z aptek

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje kolejne partie leków na nadciśnienie. Tym razem z aptek znikają serie leków Valsartan i Valsargen. Podmiot opdowiedzialny za te leki to Mylan S.A.S. i Mylan Healthcare Sp. z o.o. Kolejne wycofanie Główny Inspektorat...

  Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Leki przeciwzakrzepowe

  Leki przeciwzakrzepowe nazywane są również antykoagulantami. Jeśli zostaną zastosowane, to powodują wyłączenie jednego lub kilku czynników krzepnięcia krwi. Dzięki nim możliwe jest zahamowanie procesu powstania zakrzepu. Substancją czynną większości leków...

  Leki i suplementy

  Kolejne wycofanie leków na nadciśnienie. Powodem zanieczyszczenie

  Kolejne wycofanie leków na nadciśnienie. Powodem zanieczyszczenie

  10 grudnia GIF wydał decyzje dotyczące wycofania kolejnych serii leków na nadciśnienie z powodu podejrzenia zanieczyszczenia substancji czynnej. Tym razem wycofano serie leku Vanatex, za dystrybucję którego odpowiedzialne są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA...