Ventiprax

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki dojelitowe
Dawka
0,02 g
Ilość
28 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Ventiprax - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Ventiprax - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ventiprax - opis

Ventiprax jest wskazany w:

• leczeniu czynnego wrzodu dwunastnicy

• leczeniu czynnego łagodnego wrzodu żołądka

• leczeniu objawowej choroby refluksowej przełyku (ang. gastro-oesophageal reflux disease, GORD) z występowaniem nadżerek lub wrzodów

• długotrwałym leczeniu choroby refluksowej przełyku (leczenie podtrzymujące)

• objawowym leczeniu umiarkowanej i bardzo ciężkiej postaci choroby refluksowej przełyku

• leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona

• eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodem trawiennym, w skojarzeniu z lekami przeciwbakteryjnymi według odpowiedniego schematu (patrz punkt 4.2).

Ventiprax - skład

Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg soli sodowej rabeprazolu (Rabeprazolum natricum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Ventiprax - dawkowanie

Dorośli/osoby w podeszłym wieku:

Czynny wrzód dwunastnicy i czynny łagodny wrzód żołądka:

Zalecana dawka doustna stosowana w leczeniu czynnego wrzodu dwunastnicy oraz w leczeniu

czynnego łagodnego wrzodu żołądka wynosi 20 mg raz na dobę, rano.

U większości pacjentów z czynnym wrzodem dwunastnicy wyleczenie następuje w ciągu czterech tygodni, jednak u niektórych pacjentów może być konieczne kontynuowanie leczenia przez następne cztery tygodnie. U większości pacjentów z czynnym łagodnym wrzodem żołądka wyleczenie następuje w ciągu sześciu tygodni, choć u niektórych pacjentów do całkowitego wyleczenia wrzodu konieczne może być kontynuowanie leczenia przez dodatkowe sześć tygodni.

Choroba refluksowa przełyku z występowaniem nadżerek lub wrzodów:

Zalecana dawka doustna wynosi 20 mg raz na dobę przez cztery do ośmiu tygodni.

Długotrwałe leczenie choroby refleksowej przełyku (leczenie podtrzymujące):

W leczeniu długotrwałym stosuje się dawkę podtrzymującą produktu Ventiprax 20 mg lub 10 mg raz na dobę, w zależności od reakcji pacjenta.

Objawowe leczenie umiarkowanych do bardzo ciężkich postaci choroby refluksowej przełyku: U pacjentów bez zapalenia przełyku 10 mg raz na dobę. Jeśli w ciągu czterech tygodni nie uzyska się kontroli objawów, pacjenta należy poddać dalszym badaniom diagnostycznym. Po ustąpieniu objawów dalszą kontrolę objawów można uzyskać stosując schemat leczenia ,,na żądanie”, polegający na przyjmowaniu w razie konieczności 10 mg raz na dobę.

Zespół Zollingera-Ellisona:

Zalecana dawka początkowa u dorosłych wynosi 60 mg, raz na dobę. Dawkę można zwiększyć do

120 mg na dobę w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Można podawać pojedyncze dawki do 100 mg na dobę. W przypadku dawki 120 mg może być konieczne podawanie jej w dawkach podzielonych, 60 mg dwa razy na dobę. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak jest to wskazane klinicznie.

Eradykacja H. pylori:

U pacjentów z zakażeniem H. pylori należy zastosować leczenie eradykacyjne. Zalecane jest następujące, 7-dniowe leczenie skojarzone:

Ventiprax 20 mg dwa razy na dobę + klarytromycyna 500 mg dwa razy na dobę + amoksycylina 1 g dwa razy na dobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby:

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby zmiana dawkowania nie jest konieczna. Stosowanie produktu Ventiprax w leczeniu pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, patrz punkt 4.4.

Dzieci:

Nie zaleca się stosowania produktu Ventiprax u dzieci ze względu na brak doświadczenia dotyczącego jego stosowania w tej grupie wiekowej.

Sposób podawania

We wskazaniach, w których konieczne jest przyjmowanie produktu Ventiprax raz na dobę, tabletki należy przyjmować rano, przed śniadaniem. Wprawdzie nie wykazano żadnego wpływu ani pory dnia, ani jednoczesnego spożywania posiłków na działanie rabeprazolu sodowego, jednak taki schemat przyjmowania ułatwia dobrą współpracę pacjenta.

Pacjentów należy poinstruować, aby połykali tabletki Ventiprax w całości, bez żucia lub rozgryzania.

Ventiprax - środki ostrożności

Objawowa reakcja organizmu na leczenie rabeprazolem sodowym nie wyklucza istnienia choroby nowotworowej żołądka lub przełyku, dlatego też przed rozpoczęciem leczenia produktem Ventiprax należy wykluczyć możliwość istnienia choroby nowotworowej.

Należy regularnie obserwować pacjentów leczonych długotrwale (zwłaszcza przyjmujących lek przez ponad rok).

Inhibitory pompy protonowej, zwłaszcza stosowane w dużych dawkach i przez długi czas (ponad 1 rok), mogą umiarkowanie zwiększyć ryzyko złamania biodra, nadgarstka i kręgosłupa, głównie u osób w podeszłym wieku lub osób z innymi znanymi czynnikami ryzyka. Badania obserwacyjne wskazują, że inhibitory pompy protonowej mogą zwiększyć ogólne ryzyko złamania o 10-40%. Przyczyną tego wzrostu mogą być w niektórych przypadkach inne czynniki ryzyka. Pacjentom zagrożonym osteoporozą należy zapewnić opiekę zgodnie z aktualnymi wytycznymi klinicznymi, a także podawać odpowiednie ilości witaminy D i wapnia.

Nie można wykluczyć ryzyka krzyżowej nadwrażliwości z innymi inhibitorami pompy protonowej lub podstawionymi benzoimidazolami.

Pacjentów należy poinformować, że tabletki Ventiprax należy połykać w całości, bez żucia lub rozgryzania.

Nie zaleca się stosowania produktu Ventiprax u dzieci ze względu na brak doświadczenia dotyczącego jego stosowania w tej grupie wiekowej.

Istnieją doniesienia z okresu po wprowadzeniu leku do obrotu o dyskrazji krwi (małopłytkowość i neutropenia). W większości przypadków, w których nie można było znaleźć innej etiologii, zdarzenia te nie miały powikłań i ustępowały po przerwaniu leczenia rabeprazolem.

W badaniach klinicznych i po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie rabeprazolu do obrotu notowano zaburzenia dotyczące enzymów wątrobowych. W większości przypadków, w których nie można było znaleźć innej etiologii, zdarzenia te nie miały powikłań i ustępowały po przerwaniu leczenia rabeprazolem.

W badaniach z udziałem pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby nie stwierdzono istotnych działań niepożądanych w porównaniu z innymi pacjentami w tym samym wieku i tej samej płci. Jednak ze względu na brak danych klinicznych dotyczących stosowania produktu Ventiprax w leczeniu pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby zaleca się szczególną ostrożność w początkowym okresie leczenia tych pacjentów.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania atazanawiru z produktem Ventiprax (patrz punkt 4.5).

Hipomagnezemia

U pacjentów leczonych inhibitorami pompy protonowej, takimi jak rabeprazol sodowy, przez co

najmniej trzy miesiące (w większości przypadków przez rok)notowano ciężką hipomagnezemię. Może się ona manifestować ciężkimi objawami (takimi jak uczucie zmęczenia, tężyczka, majaczenie, drgawki, zawroty głowy i komorowe zaburzenia rytmu serca), które czasem pojawiają się niepostrzeżenie i które można przeoczyć. U większości pacjentów hipomagnezemia wyrównywała się po podaniu magnezu i przerwaniu stosowania inhibitora pompy protonowej.

U pacjentów, u których przewiduje się długotrwałe leczenie lub którzy otrzymują inhibitory pompy protonowej jednocześnie z digoksyną bądź lekami powodującymi hipomagnezemię (np. lekami moczopędnymi), lekarze powinni rozważyć oznaczenie stężenia magnezu przed rozpoczęciem leczenia inhibitorem pompy protonowej, a następnie okresowo w trakcie leczenia.

Ventiprax - przedawkowanie

Dotychczasowe doświadczenie dotyczące zamierzonego lub przypadkowego przedawkowania leku jest ograniczone. Maksymalna przyjęta dawka nie przekraczała 60 mg dwa razy na dobę lub 160 mg raz na dobę. Skutki są na ogół minimalne, odpowiadające znanemu profilowi działań niepożądanych i przemijają bez interwencji medycznej. Nie jest znana specyficzna odtrutka. Sól sodowa rabeprazolu jest w znacznym stopniu wiązana z białkami osocza, dlatego nie jest usuwana metodą dializy. Jak w każdym przypadku przedawkowania, należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące.

Ventiprax - przeciwwskazania

Stosowanie produktu Ventiprax jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na sól sodową rabeprazolu lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.

Stosowanie produktu Ventiprax jest przeciwwskazane w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ventiprax - działania niepożądane

Najczęściej notowanymi działaniami niepożądanymi występującymi podczas kontrolowanych badań klinicznych rabeprazolu były: ból głowy, biegunka, ból brzucha, astenia, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, wysypka i suchość błony śluzowej jamy ustnej. Większość działań niepożądanych występujących w trakcie badań klinicznych była lekka lub umiarkowana oraz przemijająca.

Podczas badań klinicznych i po wprowadzeniu leku do obrotu notowano następujące działania niepożądane.

Częstości określono, jako występujące często (≥1/100, < 1/10), niezbyt często (≥1/1000, < 1/100), rzadko (≥1/10 000, < 1/1000) i bardzo rzadko(< 1/10,000).

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Często: zakażenie

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Rzadko:neutropenia, leukopenia, trombocytopenia, leukocytoza

Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko:nadwrażliwość1,2

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania Rzadko:jadłowstręt

Częstość nieznana: hiponatremia, hipomagnezemia (patrz punkt 4.4)

Zaburzenia psychiczne

Często: bezsenność Niezbyt często: nerwowość Rzadko: depresja

Częstość nieznana: splątanie

Zaburzenia układu nerwowego

Często: ból głowy, zawroty głowy

Niezbyt często: senność

Zaburzenia oka

Rzadko: zaburzenia widzenia

Zaburzenia naczyniowe

Częstość nieznana: obrzęki obwodowe

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Często: kaszel, zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa

Niezbyt często: zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: biegunka, wymioty, nudności, ból brzucha, zaparcie, wzdęcie

Niezbyt często: niestrawność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, odbijanie się ze zwracaniem treści żołądkowej lub gazu

Rzadko: zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia smaku.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Rzadko: zapalenie wątroby, żółtaczka, encefalopatia wątrobowa3

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niebyt często: wysypka, rumień2

Rzadko: świąd, pocenie się, reakcje pęcherzowe2

Bardzo rzadko: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Często: niespecyficzne bóle, ból pleców

Niezbyt często: bóle mięsni, kurcze nóg, bóle stawów, złamanie biodra, nadgarstka lub kręgosłupa (patrz punkt 4.4)

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Niezbyt często: zakażenia dróg moczowych

Rzadko: śródmiąższowe zapalenie nerek

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Częstość nieznana: ginekomastia

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: astenia, choroba grypopodobna

Niezbyt często: ból w klatce piersiowej, dreszcze, gorączka

Badania diagnostyczne

Niezbyt często: zwiększona aktywność enzymów wątrobowych3

Rzadko: zwiększenie masy ciała

1 W tym obrzęk twarzy, niedociśnienie tętnicze i duszność 2 Rumień, reakcje pęcherzowe i reakcje nadwrażliwości zazwyczaj ustępują po przerwaniu leczenia.

3 U pacjentów z marskością wątroby rzadko donoszono o występowaniu encefalopatii wątrobowej. Lekarzowi doradza się ostrożność, jeśli rozpoczyna leczenie pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby produktem Ventiprax (patrz punkt 4.4).

Ventiprax - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania rabeprazolu u kobiet w ciąży.

Badania wpływu leku na reprodukcję u szczurów i królików nie wykazały zaburzeń płodności ani uszkodzenia płodów po podaniu soli sodowej rabeprazolu, chociaż u szczurów niewielka ilość substancji przenikała przez barierę łożyskową. Stosowanie produktu Ventiprax u kobiet w ciąży jest przeciwwskazane.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy sól sodowa rabeprazolu przenika do mleka kobiecego. Nie przeprowadzono badań z udziałem kobiet karmiących piersią. W badaniach na szczurach stwierdzono, że rabeprazol sodowy przenika mleka. Dlatego produktu Ventiprax nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Ventiprax - prowadzenie pojazdów

Na podstawie właściwości farmakodynamicznych leku i profilu działań niepożądanych jest mało prawdopodobne, aby produkt Ventiprax zaburzał zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania urządzeń mechanicznych. Jeśli jednak wystąpią zaburzenia koncentracji z powodu senności, zaleca się unikanie kierowania pojazdami czy obsługiwania skomplikowanych urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ventiprax - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Rabeprazolum natricum

    Substancja ta jest pochodną benzimidazolu, działającą wybiórczo, hamującą pompę protonową komórek okładzinowych żołądka. Zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Stosowana jest w chorobie wrzodowej dwunastnicy i żołądka o łagodnym nasileniu, leczeniu choroby refluksowej przełyku z nadżerkami lub wrzodami oraz zespołu Zollingera i Ellisona, eradykacja H. pylori w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.

    Dostępne opakowania
    Ventiprax

    Ventiprax

    tabletki dojelitowe - 28 tabl. - 0,02 g
    SANDOZ GMBH
    Ventiprax

    Ventiprax

    tabletki dojelitowe - 56 tabl. - 0,02 g
    SANDOZ GMBH
    Ventiprax

    Ventiprax

    tabletki dojelitowe - 90 tabl. - 0,02 g
    SANDOZ GMBH
    Ventiprax

    Ventiprax

    tabletki dojelitowe - 28 tabl. - 0,01 g
    SANDOZ GMBH
    Ventiprax

    Ventiprax

    tabletki dojelitowe - 56 tabl. - 0,01 g
    SANDOZ GMBH
    Ventiprax

    Ventiprax

    tabletki dojelitowe - 90 tabl. - 0,01 g
    SANDOZ GMBH