Trymiga
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- tabletki powlekane
- Dawka
- 2,5 mg
- Ilość
- 6 tabl.
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: BIOFARM SP.Z O.O.
Trymiga - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Trymiga - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Trymiga - opis
Doraźne leczenie ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury.
Trymiga - skład
Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg naratryptanu (Naratriptanum) w postaci naratryptanu chlorowodorku.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza bezwodna 200,92 mg. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Trymiga - dawkowanie
Produkt Trymiga należy przyjmować jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów migreny, jednakże produkt ten jest również skuteczny po przyjęciu w późniejszej fazie napadu bólu.
Produktu Trymiga nie należy stosować zapobiegawczo.
Dawkowanie
Dorośli (od 18 do 65 lat)
Zalecana jednorazowa dawka produktu Trymiga to 2,5 mg (1 tabletka powlekana).
W przypadku wystąpienia nawrotu objawów, można przyjąć drugą dawkę produktu Trymiga, jednak nie wcześniej niż po 4 godzinach od pierwszej dawki. Dawka całkowita nie powinna być większa niż 2 tabletki powlekane po 2,5 mg na dobę.
Jeśli objawy napadu migreny nie ustąpią po zastosowaniu pierwszej dawki, nie należy przyjmować kolejnej dawki produktu podczas tego samego napadu, ponieważ nie wykazano korzyści z takiego leczenia. Produkt Trymiga może być stosowany w kolejnych napadach migreny.
Młodzież (od 12 do 17 lat)
W kontrolowanym badaniu klinicznym przeprowadzonym w tej grupie wiekowej obserwowano wysoki odsetek odpowiedzi na placebo. Nie wykazano skuteczności naratryptanu w tej grupie wiekowej i dlatego nie zaleca się stosowania naratryptanu u tych pacjentów.
Dzieci (poniżej 12 lat)
Nie zaleca się stosowania produktu Trymiga u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Nie oceniano bezpieczeństwa stosowania i skuteczności naratryptanu u osób w wieku powyżej 65 lat, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej.
Zaburzenia czynności nerek
Maksymalna dawka dobowa u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek to jedna tabletka powlekana 2,5 mg. Stosowanie naratryptanu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (patrz punkty 4.3 i 5.2).
Zaburzenia czynności wątroby
Maksymalna dawka dobowa u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby to jedna tabletka powlekana 2,5 mg. Stosowanie naratryptanu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Sposób podawania
Tabletki powlekane Trymiga należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Produkt można przyjmować na czczo lub z posiłkiem.
Trymiga - środki ostrożności
Produkt Trymiga może być stosowany wyłącznie u pacjentów z prawidłowo rozpoznaną migreną.
Produkt Trymiga nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z migreną hemiplegiczną, podstawną lub oftalmoplegiczną.
U pacjentów z migrenowym bólem głowy, u których wcześniej nie rozpoznawano migreny i u pacjentów z uprzednio rozpoznaną migreną, u których ból przebiega z nietypowymi objawami, należy wykluczyć inną, ciężką neurologiczną przyczynę dolegliwości. Pacjenci, u których występuje migrena mogą należeć do osób z grupy ryzyka wystąpienia incydentów naczyniowo-mózgowych, jak np. przemijający napad niedokrwienny (TIA) czy udar naczyniowy mózgu.
Nie ustalono dotychczas bezpieczeństwa stosowania i skuteczności naratryptanu podawanego w fazie aury, poprzedzającej wystąpienie bólu migrenowego.
Produktu Trymiga, jak i innych agonistów receptora serotoninowego 5-HT1, nie należy stosować bez uprzedniej diagnostyki kardiologicznej u osób z czynnikami ryzyka choroby niedokrwiennej serca, w tym u palaczy tytoniu lub osób stosujących nikotynową terapię zastępczą (patrz punkt 4.3), u kobiet
po menopauzie i u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Jednakże, nie w każdym przypadku, przeprowadzone badania pozwalają prawidłowo zdiagnozować istniejącą chorobę serca. W bardzo rzadkich przypadkach po podawaniu agonistów receptora serotoninowego 5-HT1 mogą wystąpić ciężkie incydenty sercowe bez istniejącej choroby układu sercowo-naczyniowego.
Po zastosowaniu naratryptanu może wystąpić przemijający ból oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej i gardle, czasami o znacznym nasileniu. Jeśli objawy te sugerują chorobę niedokrwienną serca, nie należy stosować następnych dawek naratryptanu. Należy przeprowadzić odpowiednie badania (patrz punkt 4.8).
Z powodu podobieństwa w budowie chemicznej naratryptanu do sulfonamidów, istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości u pacjentów z rozpoznaną nadwrażliwością na sulfonamidy.
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
Podczas stosowania tryptanów w skojarzeniu z selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRIs) lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI) zgłaszano występowanie zespołu serotoninowego (obejmującego zmiany stanu psychicznego, zaburzenia wegetatywne i zaburzenia nerwowo-mięśniowe). Jeżeli równoczesne leczenie naratryptanem i SSRI lub SNRI jest uzasadnione klinicznie, zaleca się odpowiednią obserwację pacjenta, zwłaszcza na początku leczenia, podczas zwiększania dawki lub włączenia do leczenia innego produktu leczniczego o właściwościach serotoninergicznych (patrz punkt 4.5).
Podczas jednoczesnego stosowania naratryptanu i preparatów ziołowych zawierających ziele dziurawca (Hypericumperforatum) działania niepożądane mogą występować częściej.
Długotrwałe przyjmowanie jakiegokolwiek leku przeciwbólowego w leczeniu bólu głowy może spowodować nasilenie tego bólu. Jeśli taka sytuacja wystąpi lub podejrzewa się jej wystąpienie, należy udzielić porady lekarskiej i przerwać leczenie. Rozpoznanie bólu głowy zależnego od podawania leków (MOH, ang. medication overuse headache) należy rozważyć u pacjentów z częstymi lub codziennymi bólami głowy spowodowanymi przez stosowanie leków przeciwbólowych lub występującymi niezależnie od leczenia.
Substancje pomocnicze
Produkt Trymiga zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Trymiga - przedawkowanie
Objawy
Przyjęcie 25 mg naratryptanu przez zdrowego mężczyznę spowodowało zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi o 71 mmHg i wystąpienie działań niepożądanych w postaci uczucia pustki w głowie, napięcia w karku, zmęczenia i zaburzeń koordynacji. Ciśnienie tętnicze krwi powróciło samoistnie do wartości początkowych po upływie 8 godzin.
Leczenie
W razie przedawkowania naratryptanu pacjenta należy obserwować przez co najmniej 24 godziny i w razie konieczności zastosować odpowiednie leczenie objawowe.
Nie jest znany wpływ hemodializy lub dializy otrzewnowej na usuwanie naratryptanu z osocza krwi.
Trymiga - przeciwwskazania
• Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
• Przebyty zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, dławica Prinzmetala/skurcz naczyń wieńcowych, objawy podmiotowe lub przedmiotowe wskazujące na chorobę niedokrwienną serca.
• Przebyty udar naczyniowy mózgu (CVA, ang. cerebrovascular accident) lub przemijający napad niedokrwienny (TIA, ang. transient ischaemic attack) w wywiadzie.
• Umiarkowane lub ciężkie nadciśnienie tętnicze, niedostatecznie kontrolowane łagodne nadciśnienie tętnicze.
• Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny < 15 ml/min) lub wątroby (stopień C w skali Child-Pugh).
• Jednoczesne stosowanie naratryptanu z ergotaminą i jej pochodnymi (w tym z metyzergidem) oraz z lekami z grupy tryptanów/agonistami receptora 5-HTi.
Trymiga - działania niepożądane
Niektóre objawy, zgłaszane jako działania niepożądane, mogą stanowić objawy napadu migrenowego.
Działania niepożądane uszeregowano według częstości, stosując następującą konwencję:
Bardzo często: > =1/10
Często: > =1/100 do < 1/10
Niezbyt często: > =1/1000 do < 1/100
Rzadko: > =1/10 000 do < 1/1000
Bardzo rzadko: < 1/10 000
Częstość nieznana: nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Zaburzenia układu immunologicznego
Rzadko: reakcja anafilaktyczna
Zaburzenia układu nerwowego
Często: uczucie mrowienia (zwykle przemijające, może być znacznie nasilone i dotyczyć wszystkich części ciała, z klatką piersiową i gardłem włącznie), zawroty głowy, senność
Zaburzenia oka
Niezbyt często: zaburzenia widzenia
Zaburzenia serca
Niezbyt często: bradykardia, tachykardia, kołatanie serca
Bardzo rzadko: skurcz naczyń wieńcowych, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, przemijające zmiany w zapisie EKG
Zaburzenia naczyniowe
Bardzo rzadko: niedokrwienie tkanek obwodowych
Zaburzenia żołądka i jelit
Często: nudności, wymioty
Rzadko: niedokrwienne zapalenie okrężnicy
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rzadko: wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Niezbyt często: uczucie ciężkości (na ogół przemijające, może być znacznie nasilone i dotyczyć różnych części ciała, w tym klatki piersiowej i gardła)
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często: uczucie gorąca, złe samopoczucie/uczucie zmęczenia
Niezbyt często: ból, uczucie ociężałości, ucisku lub napięcia (te objawy są na ogół przemijające, mogą być znacznie nasilone i mogą dotyczyć różnych części ciała, w tym klatki piersiowej i gardła)
Badania diagnostyczne
Niezbyt często: zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi o około 5 mmHg (skurczowe) i 3 mmHg (rozkurczowe) w okresie do 12 godzin po podaniu naratryptanu.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań
niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania
produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać
wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel.: +48 22 49 21 301
faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Trymiga - ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania naratryptanu u kobiet w ciąży.
W badaniach na zwierzętach nie wykazano bezpośredniego działania teratogennego. U królików zaobserwowano jednak opóźnienie kostnienia u płodów, jak i prawdopodobnie mniejszą żywotność zarodków.
Produkt Trymiga może być przyjmowany w okresie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Karmienie piersią
Nie przeprowadzono badań określających stopień przenikania naratryptanu do mleka kobiet karmiących piersią. W celu zminimalizowania narażenia niemowlęcia na lek, zaleca się unikanie karmienia piersią przez 24 godziny po przyjęciu naratryptanu.
U szczurów naratryptan, jak i jego metabolity przenikają do mleka. Przemijający wpływ na rozwój około- i poporodowy noworodków szczurzych obserwowano jedynie w przypadku, gdy ekspozycja u ciężarnych samic była znacznie większa niż ekspozycja po podaniu maksymalnej zalecanej dawki u ludzi.
Trymiga - prowadzenie pojazdów
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Pacjenci wykonujący czynności, takie jak np. kierowanie pojazdami lub obsługiwanie maszyn, powinni zachować ostrożność, gdyż podczas napadu migreny może wystąpić senność, zmęczenie lub inne objawy.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Trymiga - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Naratriptanum
Dostępne opakowania
Trymiga
tabletki powlekane - 6 tabl. - 2,5 mg
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Trymiga
tabletki powlekane - 12 tabl. - 2,5 mg
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Trymiga
tabletki powlekane - 18 tabl. - 2,5 mg
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Trymiga
tabletki powlekane - 10 tabl. - 2,5 mg
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Trymiga
tabletki powlekane - 2 tabl. - 2,5 mg
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Trymiga
tabletki powlekane - 4 tabl. - 2,5 mg
BIOFARM SP.Z O.O.
BIOFARM SP.Z O.O.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze