Parnirol

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,5 mg
Ilość
21 tabl. (blist.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.

Parnirol - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Parnirol - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Parnirol - opis

Leczenie choroby Parkinsona zgodnie z następującymi zasadami:

• leczenie początkowe w monoterapii, w celu opóźnienia leczenia lewodopą.

• leczenie skojarzone z lewodopą w okresie choroby, kiedy działanie lewodopy wygasa lub staje się zmienne oraz pojawiają się fluktuacje efektu terapeutycznego (efekt „końca dawki” lub fluktuacje typu „włączenie-wyłączenie”).

Leczenie objawowego umiarkowanego do ciężkiego idiopatycznego zespołu niespokojnych nóg (patrz punkt 5.1).

Parnirol - skład

Każda tabletka powlekana zawiera ropinirolu chlorowodorek, co odpowiada 0,5 mg ropinirolu.

Każda tabletka powlekana zawiera 0,5 mg ropinirolu (w postaci ropinirolu chlorowodorku). Substancja pomocnicza: 72,68 mg laktozy (w postaci laktozy jednowodnej i laktozy bezwodnej) Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Parnirol - dawkowanie

Podanie doustne.

Idiopatyczna choroba Parkinsona

Dorośli

Zalecane jest indywidualne dobieranie dawki zależnie od skuteczności i tolerancji leku.

Ropinirol należy przyjmować trzy razy na dobę, najlepiej w czasie spożywania posiłku, w celu poprawienia tolerancji leku w przewodzie pokarmowym.

Rozpoczynanie leczenia

Dawka początkowa ropinirolu powinna wynosić 0,25 mg trzy razy na dobę przez pierwszy tydzień leczenia. Następnie dawka może być zwiększana o 0,25 mg trzy razy na dobę, zgodnie z następującym schematem.

 

Tydzień

1 2 3 4

Pojedyncza dawka ropinirolu (mg)

0,25 0,5 0,75 1

Całkowita dawka dobowa ropinirolu (mg)

0,75 1,5 2,25 3

Schemat leczenia

Po początkowym okresie zwiększania dawek, można dalej zwiększać dawki, co tydzień o 0,5 do 1 mg ropinirolu trzy razy na dobę (1,5 do 3 mg/dobę).

Reakcja na leczenie może być widoczna podczas stosowania dawek leku od 3 do 9 mg ropinirolu na dobę. Jeśli nie osiągnięto wystarczającej kontroli objawów, dawka ropinirolu może być zwiększana aż do 24 mg na dobę.

Stosowanie dawek ropinirolu powyżej 24 mg na dobę nie było badane.

Jeżeli leczenie zostało przerwane na dobę lub dłużej, należy rozważyć ponowne rozpoczęcie leczenia opartego na stopniowym zwiększaniu dawek (patrz wyżej).

W przypadku stosowania produktu leczniczego Parnirol w leczeniu skojarzonym z lewodopą, może zaistnieć możliwość stopniowego zmniejszenia dawki lewodopy. W badaniach klinicznych dawkę lewodopy zmniejszono stopniowo o około 20% u pacjentów, którym podawano produkt leczniczy Parnirol w leczeniu skojarzonym. U pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona, stosujących ropinirol w skojarzeniu z lewodopą, w trakcie początkowego zwiększania dawki ropinirolu mogą wystąpić dyskinezy. W badaniach klinicznych wykazano, że zmniejszenie dawki lewodopy może złagodzić dyskinezy (patrz punkt 4.8).

W przypadku zmiany leczenia innym lekiem z grupy agonistów dopaminy na leczenie ropinirolem, należy przed wprowadzeniem ropinirolu zastosować się do zaleceń producenta dotyczących sposobu odstawiania danego leku.

Podobnie jak w przypadku innych agonistów dopaminy, ropinirol należy koniecznie odstawiać stopniowo, poprzez zmniejszanie liczby podawanych w ciągu doby dawek leku przez okres jednego tygodnia.

Zespół niespokojnych nóg

Podanie doustne.

Dorośli

Zalecane jest indywidualne dobieranie dawki zależnie od skuteczności i tolerancji leku. Ropinirol należy przyjmować bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, jednak dawka może być przyjęta do 3 godzin przed zaśnięciem. Ropinirol może być przyjmowany w czasie spożywania posiłku, w celu poprawienia tolerancji leku w przewodzie pokarmowym.

Rozpoczynanie leczenia (tydzień 1)

Zalecana dawka początkowa ropinirolu wynosi 0,25 mg przez pierwsze 2 dni leczenia raz na dobę (podawana jak powyżej). Jeśli dawka ta jest dobrze tolerowana, należy zwiększyć dawkę do 0,5 mg raz na dobę i taką dawkę należy stosować przez pozostałe dni pierwszego tygodnia leczenia.

Kontynuacja leczenia (tydzień 2 i następne)

Po rozpoczęciu leczenia dawkę dobową należy zwiększać do momentu osiągnięcia optymalnej odpowiedzi klinicznej na leczenie. Średnia dawka stosowana w badaniach klinicznych, u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego zespołem niespokojnych nóg wynosiła 2 mg raz na dobę.

Dawka może być zwiększana do 1 mg raz na dobę w drugim tygodniu. Następnie w ciągu kolejnych dwóch tygodni dawka może być zwiększana o 0,5 mg na tydzień aż do 2 mg raz na dobę. U niektórych pacjentów w celu osiągnięcia optymalnej poprawy klinicznej dawka może być stopniowo zwiększana aż do dawki maksymalnej 4 mg raz na dobę. W badaniach klinicznych dawka ropinirolu była zwiększana o 0,5 mg tygodniowo do 3 mg raz na dobę, a następnie o 1 mg do maksymalnej zalecanej dawki 4 mg raz na dobę, zgodnie ze schematem zawartym w Tabeli 1.

Stosowanie dawek powyżej 4 mg raz na dobę nie było badane u pacjentów z zespołem niespokojnych nóg.

Tabela 1. Zalecane zwiększanie dawki

Tydzień

2

3

4

5*

6*

7*

Dawka mg/dobę

1

1,5

2

2,5

3

4

*w celu osiągnięcia optymalnej poprawy klinicznej u niektórych pacjentów

Reakcja pacjenta na leczenie ropinirolem powinna być oceniona po 3 miesiącach terapii (patrz punkt 5.1). Należy wówczas ocenić skuteczność stosowanej dawki i rozważyć potrzebę kontynuacji leczenia. Jeśli leczenie zostało przerwane na dłużej niż kilka dni, należy ponownie rozpocząć leczenie oparte na schemacie zwiększania dawek jak przedstawiono powyżej.

Dzieci i młodzież

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Parnirol u dzieci w wieku poniżej 18 lat z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności (patrz punkt 5.2).

Pacjenci w podeszłym wieku

U pacjentów w wieku powyżej 65 lat klirens ropinirolu jest zmniejszony. Należy stopniowo zwiększać dawki w zależności od reakcji na leczenie.

Niewydolność nerek

U pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek (klirens kreatyniny od 30 do 50 ml/min), nie ma konieczności dostosowania dawek leku w tej grupie pacjentów.

Parnirol - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania ropinirolu u pacjentów z ciężkimi chorobami układu krążenia (szczególnie z niewydolnością naczyń wieńcowych), ze względu na farmakologiczne działanie ropinirolu oraz ryzyko obniżenia ciśnienia tętniczego.

Nie badano jednoczesnego stosowania ropinirolu i leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego i w leczeniu arytmii. Należy więc zachować ostrożność stosując jednocześnie leki na nadciśnienie i arytmię oraz ropinirol z powodu ryzyka spadku ciśnienia tętniczego, bradykardii lub innych arytmii. Nie należy stosować ropinirolu w leczeniu poneuroleptycznej akatyzji, tazykinezji (przymus chodzenia spowodowany neuroleptykiem) lub wtórnego zespołu niespokojnych nóg (na przykład spowodowanego niewydolnością nerek, niedokrwistością z niedoboru żelaza lub ciążą).

Podczas leczenia ropinirolem może wystąpić paradoksalne nasilenie objawów zespołu niespokojnych nóg polegające na wcześniejszym wystąpieniu objawów (zwiększenie) i ponownym pojawieniu się objawów w godzinach wczesnoporannych (odbicie wczesnym rankiem). Jeśli wystąpi pogorszenie, należy ocenić leczenie ropinirolem i rozważyć dostosowanie dawki lub przerwanie leczenia.

Stosowanie ropinirolu u pacjentów z chorobą Parkinsona, związane było z niezbyt częstym występowaniem senności i przypadków nagłego napadu snu (patrz punkt 4.8), jednakże u pacjentów z zespołem niespokojnych nóg objawy te występowały bardzo rzadko. Pacjenci muszą być poinformowani o powyższych objawach. W trakcie leczenia ropinirolem pacjentom należy doradzać ostrożność podczas kierowania pojazdami mechanicznymi lub podczas obsługi maszyn. Pacjenci, u których wystąpiła senność i (lub) nagły napad snu, muszą powstrzymać się od kierowania pojazdami mechanicznymi lub obsługiwania maszyn. Ponadto należy rozważyć zmniejszenie dawki ropinirolu lub odstawienie leku. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami psychotycznymi powinni być leczeni agonistami dopaminy, tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem. Patologiczny hazard, zwiększone libido i hiperseksualność opisywane były u pacjentów leczonych agonistami dopaminy, w tym ropinirolem, głównie z powodu choroby Parkinsona.

Te zaburzenia były zgłaszane szczególnie u pacjentów leczonych dużymi dawkami i zazwyczaj ustępowały po zmniejszeniu dawki lub po zaprzestaniu podawania leku. W niektórych przypadkach w wywiadzie występowały czynniki ryzyka, takie jak wcześniej występujące zachowania kompulsywne (punkt 4.8).

Należy zachować ostrożność podczas stosowania ropinirolu u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością wątroby. Działania niepożądane leku powinny być dokładnie obserwowane.

Produkt leczniczy zawiera laktozę. Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi wrodzonymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Parnirol - przedawkowanie

Objawy przedawkowania ropinirolu są związane z jego działaniem dopaminergicznym. Objawy te mogą być złagodzone poprzez odpowiednie leczenie antagonistami dopaminy, takimi jak neuroleptyki lub metoklopramid.

Parnirol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min). Niewydolność wątroby.

Parnirol - działania niepożądane

Działania niepożądane przedstawione poniżej zostały pogrupowane według układów i narządów, których dotyczyły oraz częstości ich występowania.

Częstości ich występowania określono w następujący sposób: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100, < 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000, < 1/100), rzadko (≥ 1/10 000, < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania, objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

Stosowanie ropinirolu u pacjentów z chorobą Parkinsona

Rozróżniono działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z lewodopą.

Zaburzenia układu immunologicznego

Nie znana: reakcje nadwrażliwości (w tym pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd).

Zaburzenia psychiczne

Często: omamy Niezbyt często: reakcje psychotyczne (inne niż omamy) w tym majaczenie, urojenia, paranoja.

U pacjentów z chorobą Parkinsona leczonych agonistami dopaminy, w tym ropinirolem, szczególnie w dużych dawkach, obserwowano skłonności do patologicznego hazardu, zwiększenie libido i hiperseksualność. Te zaburzenia były odwracalne i zazwyczaj ustępowały po zmniejszeniu dawki lub po zaprzestaniu podawania leku (patrz punkt 4.4).

Terapia skojarzona w badaniach klinicznych:

Często: splątanie.

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo często:

senność

Często:

zawroty głowy (w tym zawroty głowy pochodzenia błędnikowego)

Niezbyt często:

nagłe napady snu, nadmierna senność w ciągu dnia.

Stosowanie ropinirolu jest związane z występowaniem senności i niezbyt często z nadmierną sennością w ciągu dnia i nagłymi napadami snu.

Monoterapia w badaniach klinicznych:

Bardzo często: omdlenia.

Terapia skojarzona w badaniach klinicznych:

Bardzo często: dyskineza. U pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona, w trakcie początkowego zwiększania dawki ropinirolu mogą wystąpić dyskinezy. W badaniach klinicznych wykazano, że zmniejszenie dawki lewodopy może złagodzić dyskinezy (patrz punkt 4.2).

Zaburzenia naczyniowe

Niezbyt często: niedociśnienie ortostatyczne, niedociśnienie.

Niedociśnienie ortostatyczne lub niedociśnienie jest rzadko ciężkie.

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo często: nudności Często: zgaga.

Monoterapia w badaniach klinicznych:

Często: wymioty, ból brzucha.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Nie znana: reakcje wątrobowe, głównie zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Monoterapia w badaniach klinicznych Często: obrzęk nóg.

Stosowanie ropinirolu u pacjentów z zespołem niespokojnych nóg

W badaniach klinicznych dotyczących zespołu niespokojnych nóg najczęstszym działaniem niepożądanym były nudności (występujące u około 30% pacjentów). Działania niepożądane były zazwyczaj łagodne do umiarkowanie nasilonych i występowały na początku leczenia lub podczas zwiększania dawki leku. Z powodu wystąpienia działań niepożądanych kilku pacjentów przerwało udział w badaniach klinicznych.

Tabela 2 przedstawia listę działań niepożądanych ropinirolu zgłaszanych podczas trwających 12 tygodni badań klinicznych, które pojawiały się z częstością ≥1,0% w porównaniu z grupą placebo lub były zgłaszane niezbyt często, ale wiadomo było, że wynikają z działania ropinirolu.

Tabela 2: Działania niepożądane zgłaszane podczas 12 tygodniowych badań klinicznych dotyczących zespołu niespokojnych nóg (ropinirol n=309, placebo n=307)

Zaburzenia psychiczne

 

Często

nerwowość

Niezbyt często

splątanie

Zaburzenia układu nerwowego

 

Często

omdlenia, senność, zawroty głowy (w tym zawroty

 

głowy pochodzenia błędnikowego)

Zaburzenia naczyniowe

 

Niezbyt często

niedociśnienie ortostatyczne, niedociśnienie

Zburzenia żołądka i jelit

 

Bardzo często

wymioty, nudności

Często

ból brzucha

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

Często

zmęczenie

Omamy zgłaszane były niezbyt często w otwartych badaniach długoterminowych.

Podczas leczenia ropinirolem obserwowano paradoksalne nasilenie objawów zespołu niespokojnych nóg polegające na wcześniejszym pojawieniu się napadów (zwiększenie) i ponownym pojawieniu się napadów w godzinach wczesnoporannych (odbicie wczesnym rankiem).

Postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych

Jeśli u pacjenta wystąpią znaczne działania niepożądane, należy rozważyć zmniejszenie stosowanej dawki leku. Po zmniejszeniu nasilenia działań niepożądanych można ponownie stopniowo zwiększać dawkę. W razie potrzeby można zastosować leki przeciwwymiotne, takie jak domperydon, które nie są ośrodkowo działającymi antagonistami dopaminy.

Zgłoszenia po wprowadzeniu leku do obrotu

Reakcje nadwrażliwości (w tym pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd).

Zgłaszano reakcje psychotyczne (inne niż omamy) w tym majaczenie, urojenia, paranoję.

U pacjentów z chorobą Parkinsona leczonych agonistami dopaminy, w tym ropinirolem, szczególnie w dużych dawkach, obserwowano skłonności do patologicznego hazardu, zwiększenie libido i hiperseksualność. Te zaburzenia były odwracalne i zazwyczaj ustępowały po zmniejszeniu dawki lub po zaprzestaniu podawania leku (patrz punkt 4.4).

Stosowanie ropinirolu u pacjentów z chorobą Parkinsona jest związane z występowaniem senności i niezbyt często (> 1/1000, < 1/100) wiąże się z nadmierną sennością w ciągu dnia i nagłymi napadami snu.

U pacjentów z zespołem niespokojnych nóg objawy te występowały bardzo rzadko (< 1/10 000). Podczas leczenia ropinirolem zgłaszano niezbyt często (> 1/1000, < 1/100) niedociśnienie ortostatyczne lub niedociśnienie, rzadko ciężkie.

Bardzo rzadko (< 1/10 000) zgłaszano przypadki reakcji wątrobowych, głównie zwiększenia aktywności enzymów wątroby.

Parnirol - ciąża i karmienie piersią

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania ropinirolu u kobiet w ciąży.

Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na rozrodczość (patrz punkt 5.3). Ponieważ potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane, nie zaleca się stosować ropinirolu w czasie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla pacjentki przeważają nad ryzykiem dla płodu.

Ropinirol nie powinien być stosowany u matek karmiących piersią, ponieważ może hamować laktację.

Parnirol - prowadzenie pojazdów

Pacjenci leczeni ropinirolem, u których występuje senność i (lub) nagłe napady snu muszą być poinformowani o konieczności powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych lub wykonywania czynności, podczas których osłabiona czujność może narażać ich samych lub inne osoby na ryzyko poważnego zranienia się lub śmierci (np. obsługiwanie maszyn), dopóki takie nawracające napady snu i senność nie ustąpią (patrz punkt 4.4).

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Parnirol - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Ropinirolum

    Substancja o działaniu łagodzącym objawy choroby Parkinsona. Jej działanie opiera się na zwiększaniu neuroprzekaźnictwa dopaminy w mózgu. Stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona oraz do objawowego leczenia zespołu niespokojnych nóg.

    Dostępne opakowania
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 21 tabl. (blist.) - 0,5 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 28 tabl. - 0,5 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 84 tabl. - 0,5 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 21 tabl. (blist.) - 1 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 28 tabl. - 1 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 84 tabl. - 1 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 21 tabl. (blist.) - 2 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 28 tabl. - 2 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
    Parnirol

    Parnirol

    tabletki powlekane - 84 tabl. - 2 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.