
Polecane artykuły

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Leczenie objawów ze strony dolnych dróg moczowych (ang. LUTS - lower urinary tract symptoms)związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (ang. BPH - benign prostatic hyperplasia).
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 0,4 mg tamsulosyny chlorowodorku (Tamsulosini hydrochloridum).
Substancja pomocnicza:
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 18,75 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Dawkowanie
Jedna tabletka na dobę, którą można przyjmować niezależnie od posiłków.
Sposób podawania Podanie doustne.
Tabletkę należy połknąć w całości, bez kruszenia lub żucia, gdyż może to mieć wpływ na przedłużone uwalnianie substancji czynnej.
Szczególne grupy pacjentów
Zaburzenia czynności nerek: u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dostosowanie dawki nie jest konieczne.
Zaburzenia czynności wątroby: u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lekkimi do umiarkowanych dostosowanie dawki nie jest konieczne (patrz także punkt 4.3).
Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności tamsulosyny u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Dostępne obecnie dane opisano w punkcie 5.1.
Tak jak w przypadku innych leków alfa-1-adrenolitycznych, podczas leczenia tamsulosyną mogą wystąpić pojedyncze przypadki zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi, rzadko prowadzące do omdlenia. Po wystąpieniu pierwszych oznak niedociśnienia ortostatycznego (zawroty głowy, osłabienie) pacjent powinien usiąść lub położyć się do czasu ustąpienia tych objawów.
Przed rozpoczęciem leczenia tamsulosynąpacjenta należy zbadać w celu wykluczenia innych chorób, które mogą powodować objawy podobne do występujących w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy należy zbadać per rectum i, jeśli to konieczne, oznaczać u pacjenta stężenie swoistego antygenu gruczołu krokowego (ang. PSA - prostate-specific antigen) przed rozpoczęciem leczenia oraz w regularnych odstępach w trakcie jego trwania.
Pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 10 ml/min) należy leczyć z zachowaniem ostrożności ze względu na brak badań w tej grupie pacjentów.
U niektórych pacjentów w trakcie lub po leczeniu tamsulosyną, podczas chirurgicznego leczenia zaćmy obserwowano wystąpienie śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki (ang. IFIS, Intraoperative Floppy Iris Syndrome, odmiana zespołu małej źrenicy). IFIS może prowadzić do nasilonych powikłań w przebiegu operacji. Nie zaleca się rozpoczynania leczenia tamsulosyną pacjentów, u których planowane jest chirurgiczne leczenie zaćmy.
Zaleca się przerwanie stosowania tamsulosyny na 1-2 tygodnie przed chirurgicznym leczeniem zaćmy, jednak nie określono jeszcze korzyści i wymaganego okresu przerwania leczenia przed zabiegiem chirurgicznym.
W trakcie oceny przedoperacyjnej zespół chirurgów i okulistów wykonujący zabieg chirurgiczny powinien ustalić, czy pacjent zakwalifikowany do chirurgicznego leczenia zaćmy jest lub był leczony tamsulosyną, aby zapewnić dostępność odpowiednich środków do opanowania IFIS podczas zabiegu chirurgicznego.
Tabletki Miktosan zawierają laktozę. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Opisano przypadek ostrego przedawkowania chlorowodorku tamsulosyny w ilości 5 mg.
Obserwowano ostre niedociśnienie tętnicze (ciśnienie skurczowe 70 mm Hg), wymioty i biegunkę, które leczono uzupełniając płyny, a pacjent mógł być wypisany do domu jeszcze tego samego dnia. W razie ostrego niedociśnienia tętniczego na skutek przedawkowania należy zastosować leczenie podtrzymujące układ sercowo-naczyniowy. W celu przywrócenia prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i częstości pracy serca pacjent powinien się położyć. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, można podać środki zwiększające objętość krwi i, w razie konieczności, leki zwężające naczynia. Należy monitorować czynność nerek i zastosować ogólne leczenie podtrzymujące.
Tamsulosyna w bardzo dużym stopniu związana jest z białkami osocza, więc zastosowanie dializy jest nieskuteczne.
W celu zmniejszenia wchłaniania można prowokować wymioty.
W przypadku zażycia dużych ilości produktu można wykonać płukanie żołądka oraz podać węgiel aktywowany i osmotycznie działające środki przeczyszczające (takie jak siarczan sodu).
Tamsulosynę w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu oceniano w dwóch kontrolowanych placebo badaniach z podwójnie ślepą próbą. Działania niepożądane były najczęściej lekkie i występowały na ogół z niewielką częstością. Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym był nieprawidłowy wytrysk, występujący u około 2% pacjentów.
Działania niepożądane przypuszczalnie związane z tamsulosyną w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu lub w innej postaci farmaceutycznej były następujące:
Często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1000) i bardzo rzadko (< 1/10 000), z pojedynczymi przypadkami włącznie.
Zaburzenia układu nerwowego
Często: zawroty głowy Niezbyt często: ból głowy
Rzadko: omdlenie
Zaburzenia serca
Niezbyt często: kołatanie serca
Zaburzenia naczyniowe
Niezbyt często: niedociśnienie ortostatyczne
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej nosa
Zaburzenia żołądka i jelit
Niezbyt często: nudności, wymioty, zaparcie, biegunka
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Niezbyt często: wysypka, świąd, pokrzywka Rzadko: obrzęk naczynioruchowy
Bardzo rzadko: zespół Stevensa-Johnsona
Zaburzenia układu rozrodczego ipiersi
Często: zaburzenia wytrysku
Bardzo rzadko: priapizm
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Niezbyt często: astenia
Podobnie, jak w przypadku innych alfa-adrenolityków, może wystąpić senność, niewyraźne widzenie, suchość błony śluzowej jamy ustnej lub obrzęk. W okresie postmarketingowym z leczeniem tamsulosyną wiązano przypadki zwężenia źrenicy w trakcie chirurgicznego leczenia zaćmy, znanego jako śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (IFIS) (patrz także punkt 4.4).
Doświadczenie po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu
Oprócz wymienionych wyżej działań niepożądanych, podczas stosowania tamsulosyny zgłaszano przypadki migotania przedsionków, zaburzeń rytmu serca, tachykardii i duszności. Ze względu na to, że te spontaniczne raporty pochodzą z okresu po wprowadzeniu produktu leczniczego na rynki światowe, ani częstości wymienionych działań, ani ich związku przyczynowego ze stosowaniem tamsulosyny nie można ustalić w sposób wiarygodny.
Nie dotyczy, gdyż tamsulosyna jest przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn.
Nie badano wpływu tamsulosyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak należy uprzedzić pacjentów o możliwości wystąpienia senności, nieostrego widzenia, zawrotów głowy i omdlenia.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
30 farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Antagonista receptorów α1-adrenergicznych, który stosowany jest w objawach dolnych dróg moczowych towarzyszących łagodnemu rozrostowi gruczołu krokowego. Tabletkę stosuje się raz dziennie rano. Jej zażycie może wywoływać spadek ciśnienia i omdlenia.
Komentarze