Mensapex

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
5 mg
Ilość
28 tabl. (2 blist.po 14 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Mensapex - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Mensapex - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Mensapex - opis

Donepezyl jest wskazany w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanie ciężkiego otępienia w chorobie Alzheimera.

Mensapex - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg donepezylu chlorowodorku (Donepesilum hydrochloridum).

Substancje pomocnicze:

19 mg laktozy na 1 tabletkę powlekaną

0,2 mg lecytyny sojowej na 1 tabletkę powlekaną

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Mensapex - dawkowanie

Dorośli/Osoby w podeszłym wieku:

Leczenie rozpoczyna się od 5 mg/dobę (dawkowanie raz na dobę). Tabletkę powlekaną należy przyjmować doustnie wieczorem, bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Dawkę 5 mg/dobę należy stosować co najmniej przez miesiąc w celu umożliwienia oceny najwcześniejszej odpowiedzi na leczenie i uzyskania stanu stacjonarnego stężenia donepezylu chlorowodorku. Po dokonaniu oceny klinicznej miesięcznego leczenia dawką 5 mg/dobę, dawkę tę można zwiększyć do 10 mg/dobę (dawkowanie raz na dobę). Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 10 mg. Dawki większe niż 10 mg nie były oceniane w badaniach klinicznych.

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz z doświadczeniem w rozpoznawaniu i leczeniu otępienia w chorobie Alzheimera. Rozpoznanie powinno być postawione w oparciu o ogólnie przyjęte kryteria (np. DSM IV, ICD 10). Leczenie donepezylem należy rozpocząć tylko wtedy, gdy zapewniona jest pomoc opiekuna, który będzie regularnie kontrolował przyjmowanie leku przez pacjenta. Leczenie podtrzymujące można kontynuować tak długo, jak długo istnieją korzystne efekty u pacjenta. Z tego względu skuteczność kliniczną donepezylu należy regularnie weryfikować. Gdy nie stwierdza się już efektu leczniczego, należy rozważyć odstawienie leku. Nie można przewidzieć indywidualnej reakcji na leczenie donepezylem.

Po przerwaniu leczenia obserwuje się stopniowe zanikanie korzystnego działania terapeutycznego donepezylu.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby

Podobny do opisanego schemat dawkowania może być stosowany u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, gdyż nie mają one wpływa na klirens donepezylu.

Ze względu na możliwość zwiększonej ekspozycji na lek u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 5.2), dawkę należy zwiększać w zależności od indywidualnej tolerancji. Brak danych dotyczących stosowania donepezylu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Dzieci i młodzież:

Stosowanie donepezylu nie jest zalecane u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Mensapex - środki ostrożności

Nie badano stosowania donepezylu u pacjentów z ciężką postacią otępienia alzheimerowskiego, z innymi rodzajami otępienia lub innymi rodzajami zaburzeń pamięci (np. osłabieniem funkcji intelektualnych związanym ze starzeniem się).

Znieczulenie ogólne:

Donepezyl, jako inhibitor cholinesterazy, może nasilać działanie pochodnych sukcynylocholiny - leków zwiotczających stosowanych podczas znieczulenia ogólnego.

Choroby układu krążenia:

Ze względu na właściwości farmakologiczne inhibitory esterazy acetylocholinowej mogą działać wagotonicznie na częstość akcji serca (np. wywoływać bradykardię). Ryzyko takiego działania może mieć szczególne znaczenie u pacjentów z zespołem chorego węzła zatokowego lub innymi nadkomorowymi zaburzeniami przewodzenia, takimi jak blok zatokowo-przedsionkowy lub przedsionkowo-komorowy.

Istnieją doniesienia o przypadkach omdlenia i napadów drgawkowych. Podczas badania pacjentów z takimi objawami należy brać pod uwagę możliwość występowania bloku serca lub długich przerw w czynności węzła zatokowego.

Choroby przewodu pokarmowego:

Pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka rozwoju wrzodów trawiennych, np. z chorobą wrzodową w wywiadzie lub otrzymujący jednocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), należy obserwować, czy nie występują objawy choroby. Badania kliniczne z zastosowaniem donepezylu nie wykazały jednak, w porównaniu z placebo, zwiększenia częstości występowania choroby wrzodowej ani krwawienia z przewodu pokarmowego.

Choroby układu moczowo-płciowego:

Wprawdzie leki o działaniu cholinomimetycznym mogą powodować zaburzenia odpływu moczu z pęcherza moczowego, ale działania tego nie obserwowano w badaniach klinicznych z zastosowaniem donepezylu.

Choroby neurologiczne:

Napady drgawkowe: Uważa się, że leki o działaniu cholinomimetycznym mogą w pewnym stopniu powodować uogólnione napady drgawkowe. Jednak napady drgawkowe mogą być również objawem choroby Alzheimera.

Leki o działaniu cholinomimetycznym mogą nasilać lub wywoływać objawy pozapiramidowe.

Choroby płuc:

Ze względu na działanie cholinomimetyczne, inhibitory esterazy acetylocholiny należy przepisywać ostrożnie pacjentom z astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w wywiadzie.

Należy unikać podawania donepezylu jednocześnie z innymi inhibitorami esterazy acetylocholiny oraz agonistami lub antagonistami układu cholinergicznego.

Ciężkie zaburzenia czynności wątroby:

Brak danych dotyczących pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Umieralność w badaniach klinicznych otępienia naczyniowego:

Przeprowadzono trzy 6-miesięczne badania kliniczne z udziałem osób spełniających kryteria NINDS-AIREN (National Insitute of Neurological Disorders and Stroke-Association Internationale pour la Recherche et I’Enseignement en Neurosciences) dla prawdopodobnego lub możliwego otępienia naczyniowego (ang. VaD- vascular dementia). Kryteria NINDS-AIREN zostały utworzone w celu rozpoznania pacjentów, których otępienie jest spowodowane jedynie przyczynami naczyniowymi i wykluczenia pacjentów z chorobą Alzheimera. W pierwszym badaniu wskaźnik umieralności wynosił 2/198 (1,0%) u osób otrzymujących donepezylu chlorowodorek w dawce 5 mg, 5/206 (2,4%) u osób otrzymujących donepezylu chlorowodorek w dawce 10 mg i 7/199 (3,5%) w grupie placebo. W drugim badaniu wskaźnik umieralności wynosił 4/208 (1,9%) u osób otrzymujących donepezylu chlorowodorek w dawce 5 mg, 3/215 (1,4%) u osób otrzymujących donepezylu chlorowodorek w dawce 10 mg i 1/193 (0,5%) w grupie placebo. W trzecim badaniu wskaźnik umieralności wynosił 11/648 (1,7%) u osób otrzymujących donepezylu chlorowodorek w dawce 5 mg i 0/326 (0%) u osób otrzymujących placebo. Połączony wskaźnik umieralności dla trzech badań otępienia naczyniowego w grupie otrzymującej donepezylu chlorowodorek (1,7%) był liczbowo większy niż w grupie placebo (1,1%), jednak różnica ta nie była istotna statystycznie. Okazało się, że większość przypadków zgonów pacjentów przyjmujących albo donepezylu chlorowodorek, albo placebo wynikała z różnych przyczyn naczyniopochodnych, których można się było spodziewać w populacji osób w podeszłym wieku z istniejącą chorobą naczyniową. Analiza wszystkich ciężkich zdarzeń naczyniowych niezakończonych lub zakończonych zgonem nie wykazała różnic częstości ich występowania w grupie otrzymującej donepezylu chlorowodorek w porównaniu grupą placebo.

Pulowane wyniki badań choroby Alzheimera (n=4146) oraz pulowane wyniki tych badań z innymi badaniami otępienia (w tym otępienia naczyniowego) (w sumie n=6888) wykazały, że wskaźnik umieralności w grupie placebo przewyższał liczbowo wskaźnik w grupie otrzymującej donepezylu chlorowodorek.

Laktoza i glukoza:

Tabletki Mensapex zawierają laktozę i skrobię kukurydzianą (źródło glukozy). Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować tego produktu leczniczego.

Mensapex - przedawkowanie

Szacowana mediana śmiertelnej dawki donepezylu chlorowodorku po podaniu pojedynczej dawki doustnej u myszy i szczurów wynosi odpowiednio 45 i 32 mg/kg mc., co odpowiada w przybliżeniu dawce 225 i 160 razy większej od zalecanej dawki maksymalnej u ludzi (10 mg na dobę).

Objawy:

U zwierząt obserwowano zależne od dawki objawy pobudzenia cholinergicznego, obejmujące zmniejszenie ruchów spontanicznych, pozycję wyprostowaną, zataczający się chód, łzawienie, drgawki kloniczne, depresję oddechową, ślinienie, zwężenie źrenic, drżenia włókienkowe i zmniejszenie temperatury ciała.

Przedawkowanie inhibitorów cholinoesterazy może spowodować przełom cholinergiczny, który charakteryzuje się silnymi nudnościami, wymiotami, ślinotokiem, poceniem się, bradykardią, niedociśnieniem tętniczym, zahamowaniem ośrodka oddechowego, zapaścią i drgawkami. Możliwe jest narastające osłabienie mięśni, które może prowadzić do zgonu, jeśli dotyczy mięśni oddechowych.

Leczenie:

Podobnie jak w każdym przypadku przedawkowania, należy zastosować ogólne leczenie podtrzymujące. W razie przedawkowania donepezylu można zastosować jako odtrutkę trzeciorzędowe leki przeciwcholinergiczne, takie jak atropina. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki siarczanu atropiny, aż do uzyskania pożądanego efektu. Dawka początkowa powinna wynosić od 1,0 do 2,0 mg dożylnie, a następne dawki powinny być ustalane w zależności od odpowiedzi klinicznej. Opisywano nietypowe reakcje dotyczące ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca w przypadku innych cholinomimetyków po jednoczesnym podaniu czwartorzędowych leków przeciwcholinergicznych, takich jak glikopirolan. Nie wiadomo, czy donepezylu chlorowodorek i (lub) jego metabolity mogą być usunięte z ustroju metodą dializy (hemodializy, dializy otrzewnowej lub hemofiltracji).

Mensapex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne piperydyny, soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Mensapex - działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są biegunka, kurcze mięśni, uczucie zmęczenia, nudności, wymioty, bóle głowy i bezsenność.

Działania niepożądane zgłaszane częściej niż w pojedynczych przypadkach zostały wymienione poniżej, zgodnie z klasyfikacją układów narządów i częstością występowania.

Częstość występowania została zdefiniowana następująco:

Bardzo często (≥1/10)

Często (≥1/100 do < 1/10)

Niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100)

Rzadko (≥1/10 000 do < 1/1000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Klasyfikacja układów narządów

Bardzo często

Często

Niezbyt często

Rzadko

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

 

Przeziębienie

   

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

 

Jadłowstręt

   

Zaburzenia psychiczne

 

Omamy**

Pobudzenie psychoruchowe** Zachowanie agresywne**

   

Zaburzenia układu nerwowego

 

Omdlenie* Zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego Bezsenność

Napady drgawkowe*

Objawy pozapiramidowe

Zaburzenia serca

   

Bradykardia

Blok zatokowoprzedsionkowy Blok przedsionkowokomorowy

Zaburzenia żołądka i

jelit

Biegunka

Nudności

Wymioty Zaburzenia w obrębie jamy

brzusznej

Krwawienie z przewodu pokarmowego Wrzody żołądka i dwunastnicy

 

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

     

Zaburzenia czynności wątroby, w tym zapalenie wątroby***

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

Wysypka Świąd

   

Zaburzenia

mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej

 

Kurcze mięśni

   

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

 

Nietrzymanie moczu

   

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Bóle głowy

Zmęczenie Bóle

   

Badania diagnostyczne

   

Nieznaczne zwiększenie stężenia izoenzymu mięśniowego kinazy kreatynowej w surowicy

 

* Podczas badania pacjentów, u których wystąpiło omdlenie lub napad drgawkowy, należy brać pod uwagę możliwość bloku serca lub długich przerw w czynności węzła zatokowego (patrz punkt 4.4).

** Przypadki omamów, pobudzenia psychoruchowego i zachowań agresywnych ustępowały po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia.

*** W przypadku niewyjaśnionych zaburzeń czynności wątroby należy rozważyć odstawienie donepezylu.

Mensapex - ciąża i karmienie piersią

Ciąża:

Dane dotyczące stosowania donepezylu u kobiet w ciąży są niewystarczające. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego, ale stwierdzono oznaki szkodliwego działania na rozwój około- i poporodowy (patrz punkt 5.3). Potencjalne zagrożenie dla ludzi nie jest znane.

Donepezylu nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią:

Donepezyl jest wydzielany do mleka samic szczura. Nie wiadomo, czy donepezylu chlorowodorek jest wydzielany do mleka kobiecego i nie ma badań u kobiet karmiących piersią. Z tego względu kobiety leczone donepezylem nie powinny karmić piersią.

Mensapex - prowadzenie pojazdów

Donepezyl wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Otępienie może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów lub upośledzać możliwość obsługiwania maszyn. Ponadto donepezyl może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy i kurcze mięśni, głównie na początku leczenia i podczas zwiększania dawki. Lekarz powinien regularnie oceniać zdolność pacjentów leczonych donepezylem do prowadzenia pojazdów i obsługiwania złożonych urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Mensapex - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Donepezili hydrochloridum

    Substancja o działaniu łagodzącym objawy choroby Alzheimera. Hamuje enzym esterazę acetylocholinową odpowiedzialną za rozkład acetylocholiny - związku biologicznie czynnego usprawniającego funkcje poznawcze organizmu. Substancja lecznicza łagodzi objawy otępienne w przebiegu choroby Alzheimera.

    Dostępne opakowania
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 28 tabl. (2 blist.po 14 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 28 tabl. (4 blist.po 7 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 56 tabl. (8 blist.po 7 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 56 tabl. (4 blist.po 14 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 60 tabl. (6 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 90 tabl. (9 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 28 tabl. (4 blist.po 7 szt.) - 0,01 g
    SANDOZ GMBH
    Mensapex

    Mensapex

    tabletki powlekane - 28 tabl. (2 blist.po 14 szt.) - 0,01 g
    SANDOZ GMBH