Dyoren

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
2mg+0,125g
Ilość
6 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ACTAVIS GROUP PTC EHF.

Dyoren - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Dyoren - ulotka preparatu

Dyoren - opis

Tabletki produktu Losiwuto są wskazane w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat oraz dolegliwości w obrębie brzucha, towarzyszących ostrej biegunce, związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów, takich jak wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów.

Dyoren - skład

Każda tabletka zawiera 2 mg loperamidu chlorowodorku i symetykon w ilości odpowiadającej 125 mg dimetykonu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Dyoren - dawkowanie

Tabletki należy przyjmować, popijając płynem.

Dorośli w wieku powyżej 18 lat:

Początkowa dawka - 2 tabletki, a następnie 1 tabletka po każdym luźnym stolcu. Nie należy stosować więcej, niż 4 tabletki na dobę. Produktu nie należy stosować dłużej niż przez dwa dni.

Młodzież w wieku od 12 do 18 lat:

Początkowa dawka - 1 tabletka, a następnie 1 tabletka po każdym luźnym stolcu. Nie należy stosować więcej, niż 4 tabletki na dobę. Produktu nie należy stosować dłużej niż przez dwa dni.

Stosowanie u dzieci:

Nie stosować produktu Losiwuto u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku:

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u osób w wieku podeszłym.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek:

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby:

Pomimo braku danych dotyczących farmakokinetyki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby w tej grupie pacjentów produkt Losiwuto należy stosować ostrożnie ze względu na spowolnienie metabolizmu pierwszego przejścia przez wątrobę (patrz punkt 4.4).

Dyoren - środki ostrożności

Leczenie biegunki produktem zawierającym loperamid i symetykon jest leczeniem wyłącznie objawowym. W każdym przypadku, w którym możliwe jest ustalenie etiologii, gdy jest to uzasadnione (lub wskazane), należy zastosować leczenie przyczynowe. U pacjentów z (ciężką) biegunką może wystąpić odwodnienie i nadmierna utrata elektrolitów. W tych przypadkach postępowaniem z wyboru jest uzupełnianie odpowiednich płynów i elektrolitów.

Jeżeli w ciągu 48 godzin po podaniu produktu nie obserwuje się poprawy stanu klinicznego pacjenta, podawanie produktu Losiwuto należy przerwać i pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów z AIDS, leczonych produktem Losiwuto z powodu biegunki, należy przerwać podawanie produktu w razie pojawienia się najwcześniejszych objawów wzdęcia brzucha. Istnieją pojedyncze doniesienia o przypadkach wystąpienia toksycznego rozszerzenia okrężnicy u pacjentów z AIDS i jednoczesnym zakaźnym zapaleniem okrężnicy wywołanym zarówno przez wirusy, jak i bakterie, leczonych loperamidu chlorowodorkiem.

Pomimo braku danych dotyczących farmakokinetyki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, w tej grupie pacjentów produkt Losiwuto należy stosować z ostrożnością, z powodu zmniejszenia metabolizmu związanego z efektem pierwszego przejścia przez wątrobę.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby produkt należy stosować z ostrożnością, ponieważ w wyniku przedawkowania względnego mogą wystąpić u nich objawy toksyczności ze strony ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby produkt Losiwuto należy stosować pod nadzorem medycznym.

Dyoren - przedawkowanie

Objawy

W przypadku przedawkowania (także przedawkowania względnego związanego z zaburzeniem czynności wątroby) mogą wystąpić następujące objawy: zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego (osłupienie, zaburzenia koordynacji ruchów, senność, zwężenie źrenic, nadmierne napięcie mięśniowe i depresja oddechowa), suchość w jamie ustnej, dolegliwości w obrębie brzucha, nudności i wymioty, zaparcie, zatrzymanie moczu i niedrożność porażenna jelit. Dzieci mogą być bardziej niż dorośli wrażliwe na toksyczne działanie leku na ośrodkowy układ nerwowy.

Leczenie

W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania jako antidotum można podać nalokson. Ze względu na to, że czas działania loperamidu jest dłuższy niż naloksonu (od 1 do 3 godzin) może być wskazane powtórne podanie naloksonu. Dlatego pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą lekarza przez okres co najmniej 48 godzin w celu wykrycia ewentualnych objawów zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Dyoren - przeciwwskazania

Produktu Losiwuto nie należy stosować:

• u dzieci w wieku poniżej 12 lat;

• u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością (uczuleniem) na loperamidu chlorowodorek, symetykon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;

• u pacjentów z ostrą czerwonką, która charakteryzuje się obecnością krwi w kale i wysoką gorączką;

• u pacjentów z ostrym rzutem wrzodziejącego zapalenia jelit;

• u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania;

• u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter.

Produktu Losiwuto nie należy stosować w przypadkach, w których należy unikać zwolnienia perystaltyki jelit, z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, rozszerzenia okrężnicy i toksycznego rozszerzenia okrężnicy. Leczenie produktem Losiwuto należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.

Dyoren - działania niepożądane

Stosowanie loperamidu - symetykonu w leczeniu objawów biegunki oraz dolegliwości w obrębie brzucha, związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów, towarzyszących ostrej biegunce, oceniano w pięciu badaniach klinicznych, kontrolowanych placebo lub substancją czynną, w których brało udział 462 dorosłych pacjentów, leczonych loperamidem i symetykonem. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi, związanymi z zastosowaniem produktu w badaniach klinicznych były

nudności i zaburzenia smaku, występujące u odpowiednio 1,7% i 1,9% pacjentów. Częstość występowania tych działań uznano za częste.

W tabeli 1 przedstawiono działania niepożądane, w tym działania wymienione powyżej, związane ze stosowaniem loperamidu z symetykonem lub samego loperamidu, zgłaszane podczas badań klinicznych i po wprowadzeniu produktu do obrotu. Częstość występowania przedstawiona jest zgodnie z następującym schematem:

Bardzo często (≥ 1/10), Często (≥ 1/100 do < 1/10), Niezbyt często (≥ 1/1 000 do < 1/100), Rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1 000), Bardzo rzadko ( < 1/10 000), Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Tabela 1.

Klasyfikacja układów i narządów

Częstość występowania działania

Często

Niezbyt często

Nieznana

Zaburzenia układu immunologicznego

Reakcje

nadwrażliwości, w tym:

Wstrząs anafilaktyczny

Reakcja

anafilaktoidalna

Zaburzenia układu nerwowego

Senność

Utrata świadomości Obniżony poziom świadomości Zawroty głowy

Zaburzenia żołądka i jelit

Nudności Zaburzenia smaku

Zaparcie

Rozszerzenie okrężnicy, w tym toksyczne rozszerzenie okrężnicy Niedrożność jelita Ból brzucha Wymioty

Powiększenie obwodu brzucha Niestrawność Wzdęcia

z oddawaniem gazów

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Wysypka

Obrzęk

naczynioruchowy

Pokrzywka

Świąd

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Zatrzymanie moczu

Dyoren - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania loperamidu u kobiet w ciąży. W jednym z dwóch badań epidemiologicznych stosowanie loperamidu we wczesnym okresie ciąży sugerowało możliwe umiarkowane zwiększenie ryzyka spodziectwa, jednak nie można było zidentyfikować zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkich wad rozwojowych. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na rozrodczość (patrz punkt 5.3).

Jeśli to możliwe, należy unikać stosowania produktu Losiwuto podczas pierwszego trymestru ciąży, jednak może on być stosowany w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Karmienie piersią

Tylko bardzo małe ilości loperamidu chlorowodorku mogą pojawić się w mleku matki. Dlatego produkt Losiwuto może być stosowany podczas karmienia piersią, kiedy dietetyczne środki są niewystarczające i wskazane jest polekowe zahamowanie motoryki jelit.

Płodność

Jedynie duże dawki loperamidu chlorowodorku wpływały na płodność u kobiet w badaniach nieklinicznych (patrz punkt 5.3).

Dyoren - prowadzenie pojazdów

U pacjentów leczonych loperamidem zgłaszano zmęczenie, zawroty głowy lub senność. Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn, jeśli wystąpią takie objawy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Dyoren - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Loperamidum, Simeticonum

  Loperamid, symetykon, czyli mieszanina substancji leczniczych stosowana w schorzeniach przewodu pokarmowego. Loperamid jest lekiem zapierającym, stosowanym w objawowym leczeniu biegunek ostrych i przewlekłych, a także u chorych z przetoką jelita krętego, u których zmniejsza ilość, a przede wszystkim objętość mas kałowych, nadając im bardziej zbitą konsystencję. Jest syntetycznym opioidem, jednak nie przechodzi w większej ilości przez barierę krew-mózg, w związku z czym nie wykazuje typowego dla innych opioidów działania na OUN. Dzięki temu może być stosowany do leczenia biegunek. Symetykon działa przeciwwzdęciowo, wychwytując gazy gromadzące się w jelitach.

  Dostępne opakowania
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 6 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 8 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 10 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 12 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 15 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 16 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 18 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 20 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Dyoren

  Dyoren

  tabletki - 30 tabl. - 2mg+0,125g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.
  Powiązane artykuły
  Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, leczenie

  Cierpi na chorobę Crohna. Na Instagramie inspiruje innych (WIDEO)

  Cierpi na chorobę Crohna. Na Instagramie inspiruje innych (WIDEO)

  Choroba Leśniowskiego-Crohna, nazywana też w skrócie po prostu chorobą Crohna, jest przewlekłym nieswoistym zapaleniem jelit. Zazwyczaj jest diagnozowana już u nastoletnich pacjentów. Tak też było w przypadku Bethany Gallagher, która poznała diagnozę...

  Choroby i dolegliwości

  Blastocystoza - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia Blastocystis

  Blastocystoza - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia Blastocystis

  Blastocystoza to choroba wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Blastocystis. Jej głównym objawem są biegunki, choć zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. To „choroba brudnych rąk", ponieważ do zainfekowania patogenem dochodzi najczęściej drogą fekalno-oralną...

  Zespół jelita drażliwego (IBS) - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie

  Objawy zespołu jelita drażliwego - symptomy, diagnoza, przyczyny

  Objawy zespołu jelita drażliwego - symptomy, diagnoza, przyczyny

  Zespół jelita drażliwego może wystąpić w dwóch postaciach. Zespół jelita drażliwego występuje w formie zaparć lub w formie biegunki. Jeżeli chodzi o postać zaparć to mogą pojawić się też inne objawy, takie jak bóle napadowe w formie kolki. Objawy zespołu...

  Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Bóle brzucha - jakie mogą być przyczyny?

  Bóle brzucha - jakie mogą być przyczyny?

  Odbijanie się, burczenie, ból brzucha, wzdęcia, gazy, wszystkie te objawy mogą towarzyszyć bólom brzucha i są oznaką problemów trawiennych i nagromadzenia powietrza w jamie brzusznej. Skąd się bierze powietrze w brzuchu? W przewodzie pokarmowym zawsze...

  Rodzaje bólu brzucha

  Ból żołądka po jedzeniu - zatrucie, zapalenie trzustki, kamica

  Ból żołądka po jedzeniu - zatrucie, zapalenie trzustki, kamica

  Ból żołądka po jedzeniu może świadczyć o niegroźnym zatruciu pokarmowym lub być objawem poważniejszych schorzeń przewodu pokarmowego. Często mogą im towarzyszyć wzdęcia, biegunka, a nawet nudności i wymioty. Najczęściej takie bóle brzucha wywołane są...

  Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Ból brzucha i wymioty - o czym mogą świadczyć

  Ból brzucha i wymioty - o czym mogą świadczyć

  Ból brzucha i wymioty to bardzo częste dolegliwości. Czasami są symptomami jakiejś choroby, a nie tylko dolegliwościami samymi w sobie. Mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, chociaż zdarza się także, że ich powodem jest choroba, która nie wiąże się bezpośrednio...

  Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie

  Wzdęcia i gazy - przyczyny, zapobieganie

  Wzdęcia i gazy - przyczyny, zapobieganie

  Wzdęcia i gazy z całą pewnością należą do grona najbardziej uciążliwych dolegliwości.  Ich wystąpienie wiąże się z trudnościami z zapięciem paska od spodni i nieprzyjemnym uczuciem pełnego brzucha. Obok zaparć i bólu brzucha, to wzdęcia i gazy są jednym...

  Zespół jelita drażliwego (IBS) - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie

  Objawy zespołu jelita drażliwego. Znasz je wszystkie?

  Objawy zespołu jelita drażliwego. Znasz je wszystkie?

  Uciążliwa choroba Szacuje się, że na to schorzenie cierpieć może nawet 18 proc. światowej populacji. Jedynie 5 proc. zgłasza się do lekarza. Reszta bagatelizuje chorobę, przyjmując środki ułatwiające wypróżnianie lub stabilizujące pracę jelit. Niestety,...