Salofalk

zobacz opinie o produkcie »
Cena
143,28 zł
Forma
zawiesina doodbytnicza
Dawka
4 g
Ilość
60 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: DR FALK PHARMA GMBH

Salofalk - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Kaszaki w oku

cztery tygodnie temu zrobił mi się kaszak ale nie typowo bo w oku a dokładniej miedzy gałką oczną a dolną powieką .Byłem z tym u lekarza pierwszego kontaktu który przepisał mi TOBRADEX po zażywaniu go faktycznie w lewym oku zaczął zanikać ale pojawił się w prawym tym samy środkiem potraktowałem prawe oko.I tak od czterech tygodni ganiam się z tymi kaszkami raz prawe raz lewe oko co zrobić aby się tego pozbyć krople się skończyły z czego to się robi?

Stosowanie Yasminelle a krwawienie

Witam, od ok.roku biorę tabletki yasminelle. Wcześniej nie było skutków ubocznych jednak kilka miesięcy temu zaczęło się plamienie przed skończeniem opakowania (przy 19 - 20tabletce). Myślałam, że to normalne. Ale w zeszłym miesiącu pojawiło się już krwawienie i dużo wcześniej bo z pierwszą tabletką trzeciego tygodnia. W tym miesiącu jest to samo w tym samy dniu zaczęło się krwawienie, i towarzyszy mu ból brzucha. Wystarczy ostawić tabletki, czy odwiedzić lekarza kiedy krwawienie ustąpi?

Grudki ropne na twarzy a blizny

Witam. Mam pytanie, czy jeżeli nie wyciskam takich grudek ropnych na twarzy, nie drapie ich to, czy gdy stosuje maść differin na noc i tabletki tetralysal 300 mg po śniadaniu, to będę miała blizny? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Odpowiada Dr n. med. Maciej Pastuszczak Dr n. med. Maciej Pastuszczak i 1 inny specjalista

Problemy z wypróżnieniem i nietrzymanie moczu

Witam.W czwartek lekarz zrobił mi USG jamy brzusznej bo nie mogę się wypróżnić od 12 dni i nie trzymam moczu,przepisał mi Fortrans 2 sasz.wczoraj wypiłam te 2 sasz. i nic się nie działo,wymiotowałam,czułam się wzdęta,miałam stan podgorączkowy,a dzisiaj od rana wypróżniłam się tylko raz,jeżdzi mi w brzuchu,czuję się osłabiona..Panie doktorze czy to jest normalne,bardzo się boję i nie wiem co mam robić?może lepiej pojechać do szpitala,czy czekać?Prosze o pomoc,z góry bardzo dziękuje.Pozdrawiam.

POKAŻ WIĘCEJ

Salofalk - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Salofalk - opis

Ostry rzut wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (ulcerative colitis).

Salofalk - skład

1 wlew doodbytniczy (60 ml zawiesiny w butelce) zawiera jako substancję czynną 4 g mesalazyny, tj. kwasu 5-aminosalicylowego (Mesalazinum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Salofalk - dawkowanie

Dawkowanie

Na ogół obowiązują następujące zalecenia odnośnie dawkowania.

Zawartość jednej butelki (60 ml zawiesiny) wprowadza się do odbytnicy w postaci wlewu doodbytniczego, raz na dobę, wieczorem przed nocnym spoczynkiem.

Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się po zastosowaniu zawiesiny doodbytniczej Salofalk, bezpośrednio po wcześniejszym opróżnieniu jelit.

Pożądany wynik leczenia można uzyskać jedynie wówczas, gdy Salofalk w postaci zawiesiny doodbytniczej jest podawany regularnie i konsekwentnie.

Czas trwania leczenia

Długość trwania terapii określana jest przez lekarza.

Ostry rzut wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ustępuje zwykle po 8 – 12 tygodniach. Po tym okresie na ogół nie należy stosować leku Salofalk w postaci zawiesiny doodbytniczej.

Sposób podawania: Przygotowanie leku:

- Wstrząsać butelką przez 30 sekund.

- Usunąć ochronny kapturek z aplikatora.

- Trzymać butelkę z boku.

Właściwe ułożenie pacjenta:

- Pacjent powinien leżeć na lewym boku. Lewa kończyna dolna powinna być wyprostowana a prawa zgięta. Dzięki takiemu ułożeniu łatwiej podać lek w postaci zawiesiny doodbytniczej i jest on bardziej skuteczny.

Podanie zawiesiny doodbytniczej:

- Końcówkę aplikatora wprowadzić głęboko do odbytnicy.

- Butelkę delikatnie obrócić dnem do góry i powoli ściskać.

- Po opróżnieniu butelki powoli wyjąć aplikator z odbytnicy.

- Pacjent powinien pozostać w pozycji leżącej przez co najmniej 30 minut po podaniu zawiesiny, aby lek mógł równomiernie rozprowadzić się po całym jelicie grubym.

- W miarę możliwości, zawiesina doodbytnicza powinna pozostawać w odbytnicy i działać przez całą noc.

Stosowanie u dzieci:

Istnieje małe doświadczenie oraz ograniczona dokumentacja dotycząca skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Salofalk - środki ostrożności

Przed podaniem leku i w czasie jego podawania, według oceny lekarza prowadzącego leczenie, należy wykonywać badania krwi (morfologia z rozmazem, parametry czynnościowe wątroby, takie jak aktywność aminotransferazy alaninowej lub asparaginianowej, stężenie kreatyniny w surowicy krwi) i moczu (testy paskowe i osad moczu). Zaleca się przeprowadzenie tych badań po 14 dniach od rozpoczęcia leczenia, a następnie 2-3 razy w odstępach 4-tygodniowych.

Jeżeli wyniki są prawidłowe, badania należy wykonywać co trzy miesiące. W przypadku wystąpienia dodatkowych objawów choroby, należy badania przeprowadzić natychmiast.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Leku Salofalk nie należy podawać pacjentom z zaburzeniami czynności nerek. W razie pogorszenia się czynności nerek w okresie stosowania leku, należy podejrzewać wystąpienie działania nefrotoksycznego mesalazyny.

Pacjenci z chorobami płuc, zwłaszcza z astmą, wymagają obserwacji w trakcie leczenia produktem Salofalk.

Pacjenci, u których w przeszłości wystąpiły objawy działań niepożądanych produktów leczniczych zawierających sulfasalazynę, powinni rozpoczynać leczenie produktem Salofalk wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli wystąpią ostre objawy nietolerancji, takie jak drgawki skurcze w obrębie jamy brzusznej, ostry ból brzucha, gorączka, ciężkie bóle głowy lub wysypka, należy natychmiast odstawić lek.

Ze względu na zawartość pirosiarczynu potasu, zawiesina doodbytnicza Salofalk może wywoływać reakcje alergiczne, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym i skurczem oskrzeli u osób z nadwrażliwością, szczególnie u osób z astmą lub alergią w wywiadzie.

Ze względu na zawartość benzoesanu sodu mogą wystąpić u osób predysponowanych reakcje nadwrażliwości, takie jak: podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych.

Istnieje małe doświadczenie oraz ograniczona dokumentacja dotycząca skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Salofalk - przedawkowanie

Dostępne są bardzo ograniczone dane dotyczące przypadków przedawkowania (np. umyślne samobójstwo z użyciem wysokich doustnych dawek mesalazyny), które nie wskazują na możliwość wystąpienia działań toksycznych w obrębie nerek lub wątroby. Nie istnieje swoiste antidotum. Zaleca się leczenie objawowe i podtrzymujące. W razie potrzeby należy rozważyć zastosowanie wymuszonej diurezy poprzez dożylny wlew elektrolitów.

Salofalk - przeciwskazania

- nadwrażliwość na salicylany lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu;

- ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek;

- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy; - skaza krwotoczna.

Salofalk - działania niepożądane

Klasyfikacja układów i narządów

Częstość występowania według klasyfikacji MedDRA

 

rzadko

(1/10 000 do < 1/1000)

bardzo rzadko (< 1/ 10 000)

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

 

zaburzenia morfologii krwi (niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza, pancytopenia, neutropenia,

leukopenia i trombocytopenia)

Zaburzenia układu nerwowego

ból głowy, zawroty głowy

neuropatia obwodowa

Zaburzenia serca

zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego

 

Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia

 

alergiczne i zwłókniające reakcje w obrębie płuc (w tym duszności, kaszel, skurcz oskrzeli, zapalenie pęcherzyków płucnych, eozynofilia płucna, nacieki na płuca, zapalenie płuc)

Zaburzenia żołądka i jelit

ból brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności i wymioty

ostre zapalenie trzustki

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

 

zaburzenia czynności nerek, w tym ostre i przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek oraz niewydolność nerek

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

łysienie

Zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej

 

ból mięśni, ból stawów

Zaburzenia układu immunologicznego

 

reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka alergiczna, gorączka polekowa, zespół tocznia rumieniowatego, uogólnione zapalenie jelita grubego

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

 

zaburzenia parametrów czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz i parametrów wskazujących na cholestazę), zapalenie wątroby, cholestatyczne zapalenie wątroby

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

 

oligospermia (odwracalna)

Salofalk - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Dostępna jest niewystarczająca ilość danych dotyczących stosowania leku Salofalk u kobiet w ciąży. U ograniczonej liczby kobiet w ciąży, które przyjmowały mesalazynę, nie stwierdzono szkodliwego wpływu na przebieg ciąży lub rozwój płodu i noworodka. Brak dalszych istotnych danych epidemiologicznych. W jednym przypadku opisano niewydolność nerek u noworodka, urodzonego przez kobietę, która długotrwale przyjmowała mesalazynę w okresie ciąży, w dużych dawkach (2 – 4 g na dobę, doustnie).

Badania na zwierzętach, którym podawano mesalazynę doustnie, nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i płodu, przebieg porodu lub rozwój noworodka.

Salofalk wolno stosować w okresie ciąży jedynie wówczas, gdy spodziewane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem.

Karmienie piersią

Kwas N-acetylo-5-aminosalicylowy oraz niewielkie ilości mesalazyny przenikają do mleka kobiety. Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania mesalazyny u kobiet w okresie laktacji. Nie można wykluczyć wystąpienia reakcji nadwrażliwości u niemowląt, np. biegunki. Z tego względu Salofalk należy stosować w okresie laktacji jedynie wówczas, gdy spodziewane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. W razie wystąpienia biegunki u niemowlęcia, należy przerwać karmienie piersią.

Salofalk - prowadzenie pojazdów

Salofalk nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Mesalazinum

  Substancja ta uwalniana jest z tabletek dojelitowych w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego. Mechanizm działania prawdopodobnie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyny PGE2, prostacykliny PGI2, tromboksanu A2, leukotrienu B4 i zatrzymywaniu utleniania w błonie śluzowej. Stosowana jest we wrzodziejącym łagodnym i umiarkowanym zapaleniu jelita grubego oraz w chorobie Leśniowskiego i Crohna.

  Dostępne opakowania
  Salofalk

  Salofalk

  zawiesina doodbytnicza - 60 ml - 4 g
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 100 sasz. - 0,5 g
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 300 sasz. - 0,5 g
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 20 sasz. - 1 000 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 50 sasz. - 1 000 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 60 sasz. - 1 000 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 100 sasz. - 1 000 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 150 sasz. - 1 000 mg
  DR FALK PHARMA GMBH
  Salofalk

  Salofalk

  granulat dojelitowy o przedłużonym uwalnianiu - 20 sasz. - 1,5 g
  DR FALK PHARMA GMBH
  Powiązane artykuły
  Zapalenie jelit - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

  Debretin - charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Debretin to lek w tabletkach przepisywany na receptę. Wskazaniami do stosowania leku debretin są problemy z pracą jelit i przewodu pokarmowego. Kiedy należy stosować debretin? Jaka jest dzienna dawka leku debretin? Dla kogo jest przeznaczony lek debretin? Debretin...

  Choroby i dolegliwości

  4 proste metody, które pomogą na nieszczelne jelito

  4 proste metody, które pomogą na nieszczelne jelito

  Nieszczelne jelito Badania wykazują, że zespół nieszczelnego jelita dotyczy coraz większej liczby Polaków. Większość osób na początku myśli, że to zwykłe problemy trawienne. Tak naprawdę w tym czasie w jelicie cienkim powstają mikroskopijne otwory,...

  Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

  Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

  Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

  Grypa żołądkowa to nieprzyjemne schorzenie zwane również grypą jelitową. Jego leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Nie ma bowiem leku, który walczy z wirusem grypy żołądkowej - organizm musi uporać się z nim samodzielnie. W walce z nim ważne...

  Woda

  Zaskakujące powody odwodnienia organizmu

  Zaskakujące powody odwodnienia organizmu

  Przyjmowanie leków Niektóre środki farmakologiczne mają działanie moczopędne. Takie właściwości wykazują na przykład leki na nadciśnienie. Stres Długotrwałe napięcie emocjonalne przyczynia się do nadmiernej produkcji hormonu stresu i do niewydolności...

  Dieta na stres

  Melisa lekarska - właściwości, wzmocnienie organizmu,

  Melisa lekarska - właściwości, wzmocnienie organizmu,

  Melisa lekarska to zioło stosowane zarówno w medycynie jako lek uspokajający, jak i w kuchni jako przyprawa. Melisa lekarska wykazuje również właściwości rozkurczające, dlatego jest zalecana w dolegliwościach układu pokarmowego - wzdęcia, niestrawność,...

  Niezbędnik pacjenta

  Serie dwóch leków wycofane z aptek

  Serie dwóch leków wycofane z aptek

  Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z aptek zniknąć muszą określone serie leku Asmenol. Wycofane z obrotu zostały również krople miętowe. Z decyzji wydanej 24 maja 2017 roku wynika, że niedostępne dla pacjentów będą **tabletki Asmenol do rozgryzania...

  Układ pokarmowy

  Skutki uboczne leków na żołądek

  Pacjenci często stosują leki obniżające poziom kwasu w żołądku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów na skutek przyjmowania leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że łączenie tych środków może mieć poważne następstwa...