Bicalutanorm

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,05 g
Ilość
28 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: +PHARMA ARZNEIMITTEL GMBH

Bicalutanorm - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Bicalutanorm - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Bicalutanorm - opis

Leczenie zaawansowanego raka gruczołu krokowego w połączeniu z terapią analogiem hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH) lub kastracją chirurgiczną.

Bicalutanorm - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg bikalutamidu.

Substancja pomocnicza: każda tabletka zawiera 60,44 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Bicalutanorm - dawkowanie

Dorośli mężczyźni, w tym pacjenci w podeszłym wieku: 1 tabletka powlekana, 50 mg, doustnie, raz na dobę. Tabletkę należy przyjmować z jedzeniem lub osobno, zawsze o tej samej porze (zazwyczaj rano lub wieczorem).

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.

Stosowanie bikalutamidu należy rozpocząć co najmniej na 3 dni przed rozpoczęciem leczenia analogiem LHRH lub jednocześnie z przeprowadzeniem kastracji chirurgicznej.

Dzieci i młodzież:

Bikalutamid jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci lub młodzieży.

Zaburzenia czynności nerek

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki leku u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Brak jest danych dotyczących stosowania bikalutamidu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min).

Zaburzenia czynności wątroby

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki leku u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby może dochodzić do kumulacji produktu leczniczego (patrz punkt 4.4).

Bicalutanorm - środki ostrożności

Bikalutamid jest metabolizowany głównie w wątrobie. Dostępne dane wskazują, że jego eliminacja może być wolniejsza u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, co może prowadzić do zwiększonej kumulacji bikalutamidu. Dlatego bikalutamid należy stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

W związku z możliwością wystąpienia zaburzeń czynności wątroby, należy rozważyć okresowe badanie parametrów czynności wątroby. W większości przypadków zaburzenia czynności wątroby mogą wystąpić podczas pierwszych 6 miesięcy leczenia bikalutamidem.

Rzadko obserwowano wystąpienie ciężkich zaburzeń czynności wątroby i niewydolności wątroby, które kończyły się zgonem (patrz punkt 4.8). W przypadku wystąpienia ciężkich zaburzeń należy przerwać leczenie bikalutamidem.

U mężczyzn otrzymujących agonistów LHRH obserwowano obniżenie tolerancji glukozy. Może się to objawiać w postaci cukrzycy lub utracie wyrównania glikemii u osób z cukrzycą. Z tego powodu należy rozważyć monitorowanie stężenie glukozy we krwi u pacjentów otrzymujących bikalutamid w połączeniu z agonistami LHRH.

Wykazano, że bikalutamid hamuje cytochrom P450 (CYP 3A4), dlatego należy zachować ostrożność przy równoczesnym przyjmowaniu leków metabolizowanych głównie przez CYP 3A4 (patrz punkty

4.3. i 4.5).

Bicalutanorm, 50 mg, tabletki powlekane, zawiera laktozę. Produkt leczniczy nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, wrodzonym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy – galaktozy.

Bicalutanorm - przedawkowanie

Brak jest doniesień dotyczących przedawkowania u ludzi. Nie ma swoistego antidotum; należy stosować leczenie objawowe. Zastosowanie dializy może nie być pomocne, ponieważ bikalutamid silnie wiąże się z białkami i nie jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej. Zalecane jest ogólne postępowanie podtrzymujące z częstym monitorowaniem parametrów podstawowych czynności życiowych.

Bicalutanorm - przeciwwskazania

Stosowanie bikalutamidu jest przeciwwskazane u kobiet i dzieci (patrz punkt 4.6).

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego.

Jednoczesne stosowanie bikalutamidu z terfenadyną, astemizolem lub cyzaprydem jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.5).

Bicalutanorm - działania niepożądane

często

< 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), nie znana (częstość występowania nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów

i narządów

Częstość

Bikalutamid, 50 mg (+ analog LHRH)

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

bardzo często

niedokrwistość

Zaburzenia układu

immunologicznego

niezbyt często

nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

często

zmniejszenie łaknienia

Zaburzenia psychiczne

często

obniżony popęd seksualny, depresja

Zaburzenia serca

często

zawał mięśnia sercowego (zgłaszano przypadki zgonów)a, niewydolność sercaa

Zaburzenia układu

nerwowego

bardzo często

często

zawroty głowy

senność

Zaburzenia naczyniowe

bardzo często

uderzenia gorąca

Zaburzenia układu

oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

niezbyt często

śródmiąższowa choroba płucb

(zgłaszano przypadki zgonów)

Zaburzenia żołądka i jelit

bardzo często

często

ból brzucha, zaparcia, nudności

niestrawność, wzdęcia

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

często

rzadko

hepatotoksyczność, żółtaczka, zwiększona aktywność aminotransferazc

niewydolność wątrobyd,

(zgłaszano przypadki zgonów)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

często

łysienie, hirsutyzm/ponowny porost

włosów, wysypka, suchość skóry, świąd

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

bardzo często

krwiomocz

Zaburzenia układu

rozrodczego i piersi

bardzo często

często

ginekomastia i tkliwość piersie

zaburzenia erekcji

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

bardzo często

często

astenia, obrzęk

ból w klatce piersiowej

Badania diagnostyczne

często

zwiększenie masy ciała

a Obserwowane w badaniach farmakoepidemiologicznych podczas stosowania agonistów hormonu uwalniającego hormon

luteinizujący (LHRH – ang. Luteinising Hormon Releasing Hormon) w skojarzeniu z antyandrogenami w leczeniu raka prostaty. Ryzyko wydaje się być zwiększone w przypadku stosowania bikalutamidu w dawce 50 mg w skojarzeniu z agonistami LHRH, jednakże wzrost ryzyka nie był widoczny podczas stosowania samego bikalutamidu w dawce 150 mg w leczeniu raka prostaty. b Wymieniane jako działanie niepożądane raportowane po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu. Częstość występowania została określona na podstawie ilości zgłoszeń wystąpienia śródmiąższowego zapalenia płuc jako działania niepożądanego w trakcie randomizowanego okresu leczenia dawką 150 mg w badaniach EPC. c Zmiany w wątrobie rzadko mają ciężkie nasilenie, najczęściej są przemijające i ustępują całkowicie lub częściowo w trakcie leczenia bikalutamidem lub po jego zakończeniu.

d Wymieniane jako działanie niepożądane raportowane po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu. Częstość występowania została określona na podstawie ilości zgłoszeń wystąpienia zaburzeń wątroby jako działania niepożądanego u pacjentów leczonych dawką 150 mg, w otwartych badaniach EPC. e Może zostać zmniejszone poprzez równoczesną kastrację.

Bicalutanorm - ciąża i karmienie piersią

Stosowanie bikalutamidu u kobiet jest przeciwwskazane. Nie stosować leku u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Bicalutanorm - prowadzenie pojazdów

Jest mało prawdopodobne, aby bikalutamid wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Jednakże należy mieć na uwadze, że czasami może wystąpić senność. Pacjenci, u których wystąpi taki objaw, powinni zachować ostrożność.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Bicalutanorm - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Bicalutamidum

  Substancja niesteroidowa, która jest antagonistą androgenów, hamuje więc działanie męskich hormonów płciowych. Biolutamid stosuje się w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn w terapii skojarzonej z innymi metodami leczenia analogami LHRH lub chirurgicznej kastracji. Jako efekt uboczny pojawia się ginekomastia, bolesność piersi.

  Dostępne opakowania
  Bicalutanorm

  Bicalutanorm

  tabletki powlekane - 28 tabl. - 0,05 g
  +PHARMA ARZNEIMITTEL GMBH
  Bicalutanorm

  Bicalutanorm

  tabletki powlekane - 28 tabl. - 0,15 g
  +PHARMA ARZNEIMITTEL GMBH
  Powiązane artykuły
  Newsy

  MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

  MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

  Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 marca 2023 roku. W dokumencie brakuje zapowiadanych zmian w programie leczenia raka gruczołu krokowego. Resort zdrowia wyjaśnia. Brakuje zapowiadanych...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Leczenie bólu w chorobie nowotworowej prostaty

  Leczenie bólu w chorobie nowotworowej prostaty

  Bardzo ważnym elementem leczenia przeciwnowotworowego jest leczenie objawowe. Jego celem jest podniesienie jakości życia pacjenta. Ból niewątpliwie w znaczny sposób obniża zadowolenie z życia. Zaawansowana choroba nowotworowa gruczołu krokowego daje często...

  Newsy

  8 produktów, po których hormony szaleją. Lekarka ostrzega

  8 produktów, po których hormony szaleją. Lekarka ostrzega

  Eksperci alarmują, że codziennie używamy wielu produktów, które zawierają chemię nieobojętną dla naszego organizmu. Lekarka Joanna Ibisz wymienia osiem produktów, które rozregulowują układ hormonalny. Tych 8 produktów unikaj "Czy znacie takie nazwy...

  Przyczyny impotencji

  Prostata a potencja

  Prostata a potencja

  Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Sojowy lek na raka prostaty

  Sojowy lek na raka prostaty

  Na 9. Dorocznej Konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem naukowcy przedstawili wyniki testów leku z soi, który może hamować przerzuty raka prostaty. Działanie genisteiny W składzie eksperymentalnego leku znajduje się genisteina....

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Nowy lek na raka prostaty z przerzutami

  Nowy lek na raka prostaty z przerzutami

  Naukowcy z Uniwersytetu w Purdue ogłosili, że udało im się znaleźć skuteczny sposób zwalczania komórek rakowych u chorych z zaawansowanym rakiem prostaty i przerzutami. Autorzy badania skoncentrowali się na działaniu genu Plk1, kluczowego regulatora cyklu...

  Newsy

  Nowy organ w ludzkim ciele? Naukowcy odkryli go w gardle

  Nowy organ w ludzkim ciele? Naukowcy odkryli go w gardle

  Naukowcy z Netherlands Cancer Institute twierdzą, że odkryli kilka dotąd przeoczonych gruczołów w nosogardzieli. Dzięki temu odkryciu onkolodzy będą mogli ominąć ten obszar podczas leczenia guzów głowy i szyi, by uniknąć komplikacji. Nowy organ w ludzkim...

  Diagnostyka chorób prostaty

  Masz krótszy palec wskazujący? Sprawdź, na co może wskazywać (WIDEO)

  Masz krótszy palec wskazujący? Sprawdź, na co może wskazywać (WIDEO)

  Mówi się, że dłonie są naszą wizytówką. Można z nich odczytać bardzo wiele. Pokazują tryb pracy, aktywność fizyczną, a nawet nękające właściciela choroby. Wiele osób skarży się, że wciąż jest im zimno w dłonie albo w stopy. Może to świadczyć o chorobach...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Leczenie hormonalne raka prostaty

  Leczenie hormonalne raka prostaty

  Rak prostaty jest zagrożeniem dla każdego dojrzałego mężczyzny. Nienowotworowe powiększenie prostaty występuje u około jednego na trzech mężczyzn powyżej 50 roku życia. Stan ten jest nazywany łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Groźniejszą chorobą,...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko raka prostaty

  Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko raka prostaty

  Nowotwór prostaty to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród mężczyzn. Jest trudnym przeciwnikiem. Zauważono jednak, że nasz styl życia może mieć wpływ na rozwój choroby. Przede wszystkim można zmniejszyć ryzyko zachorowania, rezygnując...