Atywia

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,03mg+2mg
Ilość
21 tabl. (blist.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EXELTIS POLAND SP. Z O.O.

Atywia - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Plamienia po zmianie tabletek antykoncepcyjnych Naraya na Atywię

Ma taki pytanie czy organizm musi znów się przygotować przez te 3 miesiące.( Naraya) skończyłam w Poniedziałek a w środę rano zażyłam Atywia. Niestety musiałam zażyć w środę dwie tabletki rano i wieczorem. Więc dziś jest 6dzień zażywania (Atywia) więc możliwe są plamienia z zmiany tabletkę. Stosunku w którym doszło do wtrysku w mnie nie było.

Zachowanie antykoncepcji przy zmianie tabletek

Mam pytanie, bo w poniedziałek zażyłam 18tabletek i do końca blistra brakło mi 3tabletki byłam w wtorek u doktora i go nie było, więc nie zażyłam 19 tabletki. Dopiero w środę dostałam receptę i niestety Pani doktor przepisała mi (Atywia) zamiast (Naraya), bo ponoć (Atywia) jest lepsza od (Naraya). Więc zażyłam tą 19tabletke o godz 8.25, ale nie (Naraya) tylko (Atywia) i wiem, że nie mam robić przerwy. Tylko zastanawiam się na ochroną antykoncepcji, czy będzie zachowana?

Zmiana tabletek z Atywii na Jeanine

Proszę o fachową poradę. W pt zaczęłam 5 opakowanie Jeanine. Zmieniłam je po Atywii (ten sam skład). Od wzięcia J** mam spore problemy z cerą (żuchwa, szyja). Czy to oznacza że uwrażliwiłam się na skład tych tabletek? Atywia miała ten sam (brałam 3 lata, dobra skóra). Mam podniesiony ciągle kortyzol. Może to ma wpływ na skórę?...

Odpowiada Lek. Jarosław Maj Lek. Jarosław Maj i 1 inny specjalista
POKAŻ WIĘCEJ

Atywia - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Atywia - opis

Zapobieganie ciąży.

Leczenie średnio nasilonych postaci trądziku u kobiet, u których stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazane i u których odpowiednie leczenie miejscowe okazało się nieskuteczne.

Atywia - skład

1 tabletka powlekana zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum) i 2,00 mgdienogestu (Dienogestum).

Produkt zawiera 54,6 mg laktozy jednowodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Atywia - dawkowanie

Sposób przyjmowania produktu Atywia

Tabletki należy zażywać codziennie o stałej porze dnia, popijając w razie potrzeby płynem. Przyjmuje się jedną tabletkę produktu na dobę przez kolejnych 21 dni. Przez następnych 7 dni nie przyjmuje się tabletek i w czasie tej przerwy rozpoczyna się krwawienie z odstawienia. Zwykle występuje ono 2. lub 3. dnia po przyjęciu ostatniej tabletki produktu i może trwać jeszcze, gdy przyjmuje się tabletkę z następnego opakowania.

Jeśli pacjentka zacznie stosować produkt Atywia w pierwszym dniu menstruacji, będzie natychmiast chroniona przed ciążą.

Przyjmowanie produktu Atywia po raz pierwszy

Jeżeli w ostatnim miesiącu pacjentka nie stosowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Pierwszą tabletkę produktu należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu (w dniu wystąpienia krwawienia miesiączkowego).

Jeżeli wcześniej pacjentka przyjmowała inny złożony środek antykoncepcyjny

Przyjmowanie produktuAtywia należy rozpocząć następnego dnia po 7-dniowej przerwie wynikającej ze schematu stosowania dotychczasowego preparatu lub następnego dnia po przyjęciu ostatniej nieaktywnej tabletki (bez zawartości hormonów) z aktualnego opakowania.

Jeżeli wcześniej pacjentka stosowała tylko monoterapię progestogenową (w postaci minitabletki, iniekcji lub implantów)

Stosowanie produktu Atywia można rozpocząć w dowolnym dniu, tzn. można go przyjąć zamiast minitabletkinastępnego dnia o tej samej porze lub w dniu, w którym miała być wykonana następna iniekcja, lub w dniu usunięcia implantu.

Przyjmowanie produktu po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży

Pacjentka może natychmiast rozpocząć przyjmowanie produktu Atywia i wówczas nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Przyjmowanie produktu po porodzie lub po poronieniu w drugim trymestrze ciąży Przyjmowanie produktu Atywia należy rozpocząć między 21. a 28. dniem po porodzie lub po poronieniu. Jeżeli stosowanie produktu rozpocznie się później, to w ciągu pierwszych 7 dni zażywania tabletek należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. U pacjentek, które po porodzie lub po poronieniu odbyły stosunek, przed zastosowaniem produktu należy sprawdzić czy pacjentka nie jest w ciąży lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego. Kobiety karmiące piersią: patrz punkt 4.6.

Postępowanie w przypadku pominięcia tabletek

Jeśli minęło mniej niż 12 godzin, skuteczność działania produktu jest zachowana. Należy przyjąć tabletkę tak szybko, jak to możliwe i zażyć następną o zwykłej porze.

Jeśli minęło więcej niż 12 godzin, skuteczność działania produktu może być zmniejszona. W tym przypadku należy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

1. przerwa w przyjmowaniu tabletek nie powinna być nigdy dłuższa niż 7 dni,

2. nieprzerwany, 7-dniowy okres przyjmowania tabletek jest niezbędny do dostatecznego zahamowania osi podwzgórze-przysadka-jajniki.

Zalecenia, zgodnie z którymi należy postępować w przypadku:

? Pominięcia tabletki w 1. tygodniu

Należy przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Pozostałe zażywa się o stałej porze.

Przez następne 7 dni należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne, np. prezerwatywy. Jeśli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki utrzymywano stosunki seksualne, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Im więcej tabletek zostało pominiętych i im bliżej 7-dniowej przerwy w stosowaniu produktu, tym większe ryzyko zajścia w ciążę.

? Pominięcia tabletki w 2. tygodniu

Należy przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Pozostałe zażywa się o stałej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni poprzedzających pominięcie tabletki produkt przyjmowano prawidłowo, nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jeżeli natomiast pominięto więcej niż 1 tabletkę, należy przez 7 dni stosować dodatkowe metody zapobiegające ciąży.

? Pominięcia tabletki w 3. tygodniu

Ryzyko zmniejszenia niezawodności działania antykoncepcyjnego jest bardzo duże z powodu zbliżającej się 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Jeżeli wybierze się jedną z podanych poniżej możliwości, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych pod warunkiem, że w siedmiodniowym okresie poprzedzającym pominięcie tabletki pozostałe przyjmowane były zgodnie z zaleceniem. Jeżeli jednak nie zażywano tabletek w sposób właściwy, należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w punkcie 1. i stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne przez 7 kolejnych dni.

1. Pacjentka powinna przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć od razu po dokończeniu aktualnego, czyli bez 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Krwawienie wystąpi po dokończeniu drugiego opakowania, ale w dniach przyjmowania tabletek może wystąpić plamienie lub krwawienie.

2. Pacjentka może również nie przyjmować już tabletek z aktualnego opakowania, zrobić 7-dniową lub krótszą przerwę (trzeba również wliczyć dzień, w którym pominięto tabletkę) po której należy kontynuować zażywanie tabletek z następnego opakowania.

Jeśli pacjentka zapomniała o zażyciu kilku tabletek i w czasie pierwszej przerwy w ich przyjmowaniu nie wystąpiło spodziewane krwawienie, należy wziąć pod uwagę możliwość ciąży.

Postępowanie w przypadku wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Jeśli wymioty lub ostra biegunka wystąpiły w ciągu 3 do 4 godzin po zażyciu tabletki, substancje czynne mogą nie wchłonąć się całkowicie. Należy niezwłocznie przyjąć następną tabletkę produktu. Jeżeli upłynęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletek. Jeżeli pacjentka nie chce zmieniać ustalonego schematu dawkowania, powinna przyjąć dodatkową tabletkę (tabletki) z następnego opakowania.

Postępowanie w przypadku zamiaru opóźnienia lub zmiany terminu wystąpienia krwawienia Można opóźnić wystąpienie krwawienia, jeżeli po dokończeniu aktualnego opakowania rozpocznie się przyjmowanie tabletek z następnego, bez 7- dniowej przerwy. Można zażywać tabletki nawet do wyczerpania tego opakowania. W czasie stosowania tabletek z następnego opakowania może pojawić się niewielkie krwawienie lub plamienie. Kolejne opakowanie należy rozpocząć po 7- dniowej przerwie.

Aby przesunąć termin wystąpienia krwawienia na inny dzień tygodnia, niż wynikający

ze schematu przyjmowania produktu, należy skrócić następną przerwę w przyjmowaniu tabletek o tyle dni, o ile zamierza się przesunąć termin wystąpienia krwawienia. Im krótsza przerwa w przyjmowaniu tabletek tym większe ryzyko, że nie wystąpi krwawienie z odstawienia. Niewielkie krwawienie lub plamienie może wystąpić w czasie stosowania następnego opakowania produktu.

Atywia - środki ostrożności

Jeżeli wystąpi którykolwiek z objawów lub czynników ryzyka wymieniony poniżej, należy z każdą pacjentką indywidualnie omówić korzyści iryzyko związane z przyjmowaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, zanim podejmie się decyzję o ich stosowaniu. W razie pogorszenia się, zaostrzenia lub wystąpienia po raz pierwszy podanych poniżej objawów pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje czy produkt należy odstawić.

? Zaburzenia krążenia krwi

Podczas stosowania wszystkich złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej (Venous thromboembolism- VTE), np. zakrzepicy żył głębokich, zatoru tętnicy płucnej. Ryzyko to jest większe w pierwszym roku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, ale mniejsze niż ryzyko wystąpienia VTE u kobiet w ciąży (które ocenia się na 60 przypadków na 100 000 kobiet ciężarnych). VTE kończy się zgonem w 1-2% przypadków.

U kobiet przyjmujących złożone doustne środki antykoncepcyjne zakrzepy mogą wystąpić, choć bardzo rzadko, w innych naczyniach krwionośnych, np. wątroby, krezki, nerek lub oka. Nie jest jasne, czy istnieje związek między występowaniem wyżej wymienionych przypadków a stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Objawami zakrzepicy żylnej lub tętniczej mogą być:

? jednostronny ból i (lub) obrzęk kończyny dolnej,

? nagły, silny ból w klatce piersiowej, który może promieniować do lewego ramienia,

? nagła duszność,

? nagły kaszel,

? nietypowe, nasilone i przedłużające się bóle głowy,

? nagła częściowa lub całkowita utrata wzroku,

? podwójne widzenie,

? mowa niewyraźna lub afazja,

? zawroty głowy, omdlenia,

? zapaść z napadem padaczkowym lub bez napadu,

? niedowład lub znaczne drętwienie obejmujące jedną stronę lub część ciała, ? zaburzenia ruchowe,

? ostry brzuch.

Ryzyko wystąpienia żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych u kobiet zwiększa się wraz z:

? wiekiem (ryzyko zwiększa się dodatkowo w miarę zwiększania ilości wypalanych papierosów i z wiekiem, zwłaszcza u kobiet powyżej 35 lat)

? występowaniem choroby zakrzepowo-zatorowej u rodzeństwa lub w młodym wieku u rodziców. Jeżeli występują wrodzone predyspozycje, przed podjęciem decyzji o stosowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy poradzić się lekarza.

? długotrwałym unieruchomieniem, operacją, zabiegami chirurgicznymi kończyn dolnych, ciężkimi urazami. W tych sytuacjach zaleca się odstawienie doustnych środków antykoncepcyjnych

(przynajmniej 4 tygodnie przed planowaną operacją) i ponowne ich zastosowanie dopiero po upływie 2 tygodni od powrotu do zdrowia. Jeżeli nie przerywa się przyjmowania tabletek, należy rozważyć wprowadzenie leczenia przeciwzakrzepowego.

? otyłością (indeks masy ciała powyżej 30 kg/m2pc.)

? migreną

? nie ma jednomyślności co do roli, jaką odgrywa obecność żylaków i zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych w występowaniu lub nasilaniu się zakrzepicy żylnej.

Ryzyko wystąpienia tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych zwiększa się wraz z: ? wiekiem,

? dyslipoproteinemią,

? nadciśnieniem tętniczym,

? wadami zastawkowymi serca,

? migotaniem przedsionków

? paleniem papierosów (kobietom w wieku powyżej 35 lat należy zdecydowanie zalecić zaprzestanie palenia, jeżeli decydują się na stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych).

Obecność jednego poważnego lub wielu czynników ryzyka wystąpienia chorób naczyń żylnych lub tętniczych może być również przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Należy także rozważyć możliwość zastosowania leczenia przeciwzakrzepowego. Pacjentkę należy poinformować, że w przypadku wystąpienia objawów, które mogą wskazywać na zakrzepicę powinna skontaktować się z lekarzem. W przypadku podejrzewania lub stwierdzenia zakrzepicy, należy odstawić hormonalne środki antykoncepcyjne. W czasie leczenia przeciwzakrzepowego należy stosować inne metody antykoncepcji.

Należy wziąć pod uwagę zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej w okresie połogu (patrz punkt 4.6).

Inne schorzenia, które mogą prowadzić do zaburzeń krążenia krwi to, np. cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe stany zapalne jelita grubego

(choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Zwiększenie częstości lub nasilenia bólów migrenowych, występujących podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (objawy schorzeń naczyniowo-mózgowych) mogą być powodem do natychmiastowego odstawienia tych produktów.

? Nowotwory

Badania epidemiologiczne wykazały zwiększenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy w czasie długotrwałego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jednakże ryzyko to może nie mieć bezpośredniego związku ze stosowaniem tych produktów, lecz wynikać z określonych zachowań seksualnych lub innych czynników, jak np. infekcji wirusem brodawczaka (HPV).

Metaanaliza 54 badań epidemiologicznych udowodniła, że u kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne nastąpiło nieznaczne zwiększenie względnego ryzyka (RR=1,24) zachorowania na raka piersi. Ryzyko to stopniowo zanika w ciągu 10 lat po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. U kobiet w wieku poniżej 40 lat rak sutka występuje rzadko; liczba przypadków jego występowania wśród kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję obecnie lub w przeszłości, jest mniejsza w porównaniu z całkowitym ryzykiem zapadalności na raka sutka w tej grupie wiekowej. Badania te nie dostarczają dowodów na istnienie związków przyczynowych. Obserwowane niewielkie zwiększenie ryzyka występowania raka sutka może być związane z jego wczesnym wykrywaniem, ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub współdziałaniem obu tych czynników. Wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, rak sutka jest częściej wykrywany w jego nie zaawansowanej postaci, niż u kobiet, które nigdy nie stosowały złożonych środków antykoncepcyjnych.

W czasie stosowania środków hormonalnych w rzadkich przypadkach opisywano łagodne lub jeszcze rzadziej złośliwe guzy wątroby, które mogą prowadzić do wystąpienia zagrażających życiu krwawień do jamy brzusznej. W przypadku wystąpienia poważnych dolegliwości w obrębie nadbrzusza, powiększenia wątroby lub objawów krwawienia w obrębie jamy brzusznej, w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę możliwość obecności guza wątroby.

? Inne choroby

U kobiet ze zwiększonym stężeniem triglicerydów we krwi (lub w wywiadach rodzinnych), które stosują doustne antykoncepcyjne środki hormonalne, zwiększa się ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.

U wielu kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne stwierdzono nieznaczne podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku klinicznie znaczącego podwyższenia ciśnienia, należy natychmiast odstawić hormonalne środki antykoncepcyjne. Nie dowiedziono zależności między przyjmowaniem produktów hormonalnych a występowaniem nadciśnienia tętniczego. Jednakże, jeśli wystąpi utrzymujące się, znaczące klinicznie nadciśnienie nie poddające się leczeniu, należy odstawić hormonalne środki antykoncepcyjne. Po powrocie wartości ciśnienia do normy można kontynuować leczenie produktami hormonalnymi.

W czasie ciąży oraz podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych mogą występować lub nasilać się następujące choroby: żółtaczka i (lub) świąd zależne od zastoju żółci, kamica żółciowa, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, opryszczka ciężarnych, otoskleroza z utratą słuchu (chociaż nie dowiedziono ich bezspornego związku z przyjmowaniem produktów).

Wystąpienie ostrych lub przewlekłych zaburzeń czynności wątroby powoduje konieczność odstawienia doustnych antykoncepcyjnych produktów hormonalnych, do czasu powrotu jej funkcji do normy. W razie powtórnego wystąpienia żółtaczki zastoinowej lub świądu, które po raz pierwszy były obserwowane w czasie ciąży lub w czasie poprzedniego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, należy je również odstawić.

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na obwodową insulinooporność i tolerancję glukozy, lecz brak jest dowodów potwierdzających konieczność zmiany sposobu leczenia kobiet z cukrzycą. Kobiety te powinny znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarza, szczególnie w początkowym okresie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Podczas stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych obserwowano nasilenie choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Czasem mogą wystąpić przebarwienia na skórze twarzy, szczególnie u kobiet, u których wystąpiły one w czasie ciąży. Kobiety mające takie predyspozycje, powinny podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, unikać ekspozycji na słońce lub promieniowanie ultrafioletowe.

Badania lekarskie

Przed przyjęciem produktu Atywia po raz pierwszy lub po przerwie w jego stosowaniu, należy przeprowadzić dokładny wywiad lekarski i rodzinny oraz stwierdzić, że pacjentka nie jest w ciąży. Należy przeprowadzić pomiar ciśnienia krwi i badanie lekarskie w kierunku przeciwwskazań (patrz punkt 4.3 i 4.4). Lekarz powinien poinformować pacjentkę, by zapoznała się z treścią ulotki informacyjnej i zastosowała do podanych w niej zaleceń. Częstość wykonywania badań i ich rodzaj ustala lekarz indywidualnie dla każdej pacjentki.

Należy poinformować pacjentkę, że doustne środki antykoncepcyjne nie chronią przed infekcją wirusem HIV (AIDS) i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zmniejszenie skuteczności działania

Skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych może zmniejszać się w przypadku pominięcia tabletek, wystąpienia wymiotów lub ciężkiej biegunki (patrz punkt 4.2) oraz w czasie jednoczesnego stosowania innych leków (patrz punkt 4.5).

Nieprawidłowości cyklu miesiączkowego

Podczas stosowania wszystkich doustnych środków antykoncepcyjnych może wystąpić nieregularne krwawienie (plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe), zwłaszcza w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek. Dlatego właściwa ocena przyczyny występowania nieregularnych krwawień możliwa jest dopiero po okresie adaptacyjnym organizmu, trwającym około trzy cykle. Jeżeli nieregularne krwawienia występują lub utrzymują się po uprzednich regularnych cyklach, należy rozważyć przyczyny nie związane z działaniem hormonów i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne (z wyłyżeczkowaniem jamy macicy włącznie, jeśli to konieczne) w celu rozpoznania nowotworu lub stwierdzenia ciąży.

U niektórych kobiet w czasie przerwy w przyjmowaniu tabletek krwawienie z odstawienia może nie wystąpić. Jeżeli produkt stosowano zgodnie z zaleceniami zawartymi w punkcie 4.2, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe. Jeżeli jednak nie przyjmowano produktu zgodnie z zaleceniami i krwawienie z odstawienia nie wystąpiło raz lub dwukrotnie, wówczas przed dalszym stosowaniem produktu należy sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży.

Interakcje lekowe, w wyniku których zwiększone jest wydalanie hormonów płciowych, mogą doprowadzić do krwawień międzymiesiączkowych i zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej produktu (patrz punkt 4.5).

Produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca (Hypericum perforatum) nie mogą być przyjmowane podczas stosowania produktu Atywia, ze względu na ryzyko zmniejszenia stężenia substancji czynnych w surowicy krwi i zmniejszenia skuteczności działania środka antykoncepcyjnego (patrz punkt 4.5).

Produkt zawiera laktozę. Pacjenci z rzadką występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego leku.

Atywia - przedawkowanie

Objawami przedawkowania mogą być nudności i wymioty, a u młodych dziewcząt niewielkie krwawienie z dróg rodnych. Leczenie specyficzne nie jest konieczne. W razie konieczności stosuje się leczenie objawowe.

Atywia - przeciwwskazania

Złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych nie należy stosować, jeżeli występuje którykolwiek ze stanów opisanych poniżej. Jeżeli któryś z nich wystąpi po raz pierwszy w czasie stosowania tabletek, należy natychmiast przerwać ich przyjmowanie.

? nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu Atywia

? zakrzepica żylna występująca obecnie lub w przeszłości (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)

? zakrzepica tętnicza występująca obecnie lub w przeszłości (np. zawał mięśnia sercowego, udar naczyniowy mózgu) lub występujące w przeszłości lub obecnie dolegliwości, które mogą być pierwszym objawem zakrzepicy (np. dławica piersiowa i przemijające niedokrwienie mózgu), ? poważne lub liczne czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepicy tętniczej:

- cukrzyca ze zmianami naczyniowymi

- ciężkie nadciśnienie tętnicze - ciężka dyslipidemia

- dziedziczne lub nabyte predyspozycje do występowania zakrzepicy żylnej lub tętniczej, takie jak np.: oporność na aktywowane białko C (APC), niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S, hiperhemocysteinemia, przeciwciała antyfosfolipidowe (przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowy)

? palenie tytoniu (patrz punkt 4.4)

? występujące w przeszłości lub obecnie ciężkie choroby wątroby, do czasu powrotu parametrów czynności wątroby do normy

? łagodny lub złośliwy guz wątroby stwierdzony obecnie lub w wywiadach

? rozpoznany lub podejrzewany hormonozależny rak piersi lub narządów rodnych

? krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie ? migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadach ? ciąża lub podejrzenie ciąży.

Atywia - działania niepożądane

Ciężkie działania niepożądane występujące po stosowaniu złożonych hormonalnych środków

antykoncepcyjnych - patrz punkt 4.4.

W tabeli zamieszczonej poniżej podano częstość występowania działań niepożądanych, które uznano za prawdopodobnie związane ze stosowaniem produktu Atywia. Nie obserwowano działań niepożądanych, których występowanie można by uznać za bardzo częste (u więcej niż 1/10).

 

Częstość występowania objawów niepożądanych

 

Często

≥1/100

< 1/10

Niezbyt często

≥1/1000

< 1/100

Rzadko

≥1/10 000

< 1/1000

Zaburzenia układu nerwowego

ból głowy

migrena, zawroty głowy, skurcze w kończynach dolnych, nastroje depresyjne, nerwowość

anoreksja, zmniejszenie popędu płciowego, reakcje agresywne, obojętność

Zaburzenia krwi

i układu chłonnego

 

nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, choroby dotyczące żył

zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica/zatorowość płucna, tachykardia, dolegliwości ze strony serca, krwiak, zaburzenia naczyniowo-mózgowe, niedokrwistość

Zaburzenia

żołądka i jelit

ból w nadbrzuszu

zaburzenia/dolegliwości żołądkowe, nudności, wymioty, zwiększony apetyt

biegunka

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

trądzik/trądzikowate zapalenie skóry, wysypka, wyprysk, choroby skóry, ostuda, wypadanie włosów

rumień wielopostaciowy, świąd, nadmierne owłosienie, wirylizm

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

ból piersi

krwawienia międzymiesiączkowe, miesiączka bezobjawowa, bolesne miesiączkowanie, powiększenie piersi, torbiel jajnika, ból w czasie stosunku płciowego, zapalenie pochwy/zapalenie sromu i pochwy, zmiana wydzieliny pochwowej

skąpe i krótkotrwałe krwawienia z odstawienia, zapalenie sutka, torbiele piersi, wydzielina z brodawki sutkowej, włókniakomięśniak gładki, zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie jajowodu

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

 

zakażenie dróg moczowych

 

Zaburzenia układu

oddechowego,

klatki piersiowej i śródpiersia

   

zapalenie zatok, astma, zakażenie górnego odcinka dróg oddechowych

Zaburzenia oka

 

dolegliwości

nieprawidłowe widzenie, zapalenie spojówek

Zaburzenia ucha i błędnika

   

zaburzenia słuchu

Zaburzenia ogólne

 

nagłe zaczerwienienie twarzy, zmęczenie/osłabienie, ból pleców, grzybica pochwy lub inne zakażenia grzybicze, zmiana masy ciała, obrzęk kończyn dolnych

reakcje nadwrażliwości, objawy grypopodobne

 

Objawy ciężkich działań niepożądanych (omówione w punkcie 4.4) obserwowane u pacjentek stosujących doustne hormonalne środki antykoncepcyjne

? zaburzenia zakrzepowo-zatorowe naczyń żylnych,

? zaburzenia zakrzepowo-zatorowe naczyń tętniczych,

? nadciśnienie tętnicze krwi,

? guzy wątroby,

? wystąpienie lub nasilenie chorób, których związek ze stosowaniem doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie został rozstrzygnięty: choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, opryszczka ciężarnych, pląsawica Sydenhama, zespół hemolityczno-mocznicowy, żółtaczka zależna od zastoju żółci, ? ostuda.

Wśród kobiet, które przyjmują hormonalne środki antykoncepcyjne rak piersi jest nieznacznie częściej diagnozowany. U kobiet w wieku poniżej 40 lat rak piersi występuje sporadycznie; liczba przypadków jego występowania jest mniejsza w porównaniu z całkowitym ryzykiem zapadalności na raka piersi. Związek przyczynowy między występowaniem raka piersi, a stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej nie jest znany. Dodatkowe informacje znajdują się w punktach 4.3 i 4.4.

Atywia - ciąża i karmienie piersią

Produktu Atywia nie należy przyjmować w czasie ciąży.

Jeśli stwierdzi się ciążę w czasie stosowania produktu, należy go natychmiast odstawić. Badania epidemiologiczne nie wykazały ani zwiększenia ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę, ani działania teratogennego, gdy środki te były nieumyślnie stosowane we wczesnym okresie ciąży. Nie prowadzono takich badań dla produktu Atywia.

Dostępne dane dotyczące stosowania produktu Atywia podczas ciąży nie są wystarczające do wyciągnięcia wniosków dotyczących wpływu produktu na ciążę oraz stan zdrowia płodu i noworodka. Do chwili obecnej nie ma odpowiednich danych epidemiologicznych.

W badaniach na zwierzętach, prowadzonych w czasie ciąży i laktacji, obserwowano występowanie działań niepożądanych produktu (patrz rozdział 5.3). W oparciu o powyższe badania nie można wykluczyć działań niepożądanych związanych z wpływem hormonalnych substancji czynnych. Stosowanie innych doustnych środków antykoncepcyjnych u kobiet ciężarnych nie wskazuje na ich działania niepożądane.

Złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych nie należy przyjmować w czasie karmienia piersią, gdyż mogą zmniejszać laktację i zmieniać skład mleka karmiącej matki. Niewielkie ilości steroidów lub ich metabolitów mogą przenikać do mleka matki i wpływać na zdrowie dziecka.

Atywia - prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono wpływu produktu Atywia na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Atywia - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Ethinylestradiolum, Dienogestum

    Dienogest i etynyloestradiol to połączenie dwóch analogów żeńskich hormonów płciowych w jednofazowym doustnym środku antykoncepcyjnym. Dienogest jest progestagenem, a etynyloestradiol estrogenem.

    Dostępne opakowania
    Atywia

    Atywia

    tabletki powlekane - 21 tabl. (blist.) - 0,03mg+2mg
    EXELTIS POLAND SP. Z O.O.
    Atywia

    Atywia

    tabletki powlekane - 63 tabl. - 0,03mg+2mg
    EXELTIS POLAND SP. Z O.O.
    Atywia

    Atywia

    tabletki powlekane - 126 tabl. - 0,03mg+2mg
    EXELTIS POLAND SP. Z O.O.
    Powiązane artykuły
    Leczenie trądziku

    Kapsułka na trądzik

    Kapsułka na trądzik

    Trądzik jest chorobą dotykającą setki tysięcy ludzi na całym świecie zarówno mężczyzn, jak i kobiety, młodzież, jak i dorosłych. Przyczyny trądziku Najogólniej mówiąc, główną przyczyną trądziku jest nadmierna produkcja łoju oraz nadmierne rogowacenie...

    Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapytaliśmy specjalistę

    Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapytaliśmy specjalistę

    Przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy jest kwestią kluczową dla wyleczenia choroby. Tymczasem wielu pacjentów nie wie, jak to robić. Zdarza się też, że nie informują o tym sami lekarze. Maria ma czwórkę dzieci. O tym, że ponownie jest w ciąży...

    Jak osiągnąć rozkosz?

    Dlaczego warto uprawiać seks wieczorem? (WIDEO)

    Dlaczego warto uprawiać seks wieczorem? (WIDEO)

    Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie: kiedy najlepiej uprawiać seks? I chociaż każda pora jest dobra, znaleźliśmy tę najlepszą. Sprawdź jak działa twój zegar popędu seksualnego. Wieczorny seks to same korzyści. Jakie? O tym dowiecie się z filmu. Jak...

    Leczenie grzybicy

    Jak leczyć grzybicę? (WIDEO)

    Jak leczyć grzybicę? (WIDEO)

    Metody leczenia grzybica W ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost zachorowalności na grzybicę. Czynniki wpływające na powszechność schorzenia to m.in.: brak higieny osobistej, stosowanie antybiotyków oraz niska odporność organizmu. Zakażenie grzybicze...

    Czy w ciąży mogę...?

    Czy w ciąży można leczyć trądzik i zęby?

    Czy w ciąży można leczyć trądzik i zęby?

    Leczenie trądziku w ciąży nie zawsze jest bezpieczne dla dziecka. Niektóre leki, na przykład z retinolem, tetracykliną, izotretynoiną, mogą zwiększać ryzyko poronienia oraz doprowadzić w przyszłości do pojawienia się wad w uzębieniu i kościach malucha....

    Grzybica - charakterystyka, rodzaje, typy grzybów

    Mycosyst - skład, wskazania, zastosowanie, środki ostrożności

    Mycosyst - skład, wskazania, zastosowanie, środki ostrożności

    Mycosyst to lek przeciwgrzybiczy o działaniu ogólnym. Stworzony jest przez grupę medyczną Gedeon Richter Polska i jest dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go w przypadku zakażeń grzybiczych o różnej przyczynie i nasileniu. Kiedy warto po niego...