Zaditen

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
syrop
Dawka
1 mg/5ml
Ilość
100 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SIGMA-TAU INDUSTRIE FARMACEUTICHE RIUNITE S.P.A.

Zaditen - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Łzawienie i pieczenie oczu

Od 3 dni łzawią i pieką mnie oczy, ale nie swędzą. Lekarz przepisał mi clemastinum hasco, czy istnieje zamiennik tego leku ponieważ nie mogę brać go za względu na skutki uboczne. Wcześniej zażywałam aerius ale jak narazie nie zadziałał.

Odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska Lek. Małgorzata Horbaczewska i 1 inny specjalista

Zaditen - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Zaditen - opis

Zapobieganie astmie oskrzelowej, szczególnie z objawami atopii.

Zapobieganie i leczenie objawowe alergii wieloukładowych:

- przewlekłej pokrzywki,

- atopowego zapalenia skóry,

- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

Produkt leczniczy Zaditen nie jest skuteczny w przerywaniu trwającego napadu astmy.

Zaditen - skład

5 ml syropu zawiera 1 mg ketotyfenu (Ketotifenum) w postaci ketotyfenu wodorofumaranu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
syrop glukozowy 800 mg/ml, sól sodowa p-hydroksybezoesanu propylu, sól sodowa phydroksybenzoesanu metylu.  

Zaditen - dawkowanie

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat

0,05 mg ketotyfenu (0,25 ml syropu)/kg mc. dwa razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku.

Dzieci w wieku powyżej 3 lat:

1 mg ketotyfenu (5 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku.

Obserwacje kliniczne są zgodne z wynikami badań farmakokinetycznych i wskazują, że w celu uzyskania optymalnego działania u dzieci może być konieczne zastosowanie większych dawek w mg/kg masy ciała niż u dorosłych. Większa dawka jest równie dobrze tolerowana, jak mniejsza dawka.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku

U osób dorosłych i osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie produktu Zaditen w postaci tabletek.

W celu osiągnięcia pełnego działania terapeutycznego w zapobieganiu astmie oskrzelowej może być konieczne leczenie trwające kilka tygodni. Dlatego, jeżeli pożądana reakcja na lek nie występuje po kilku tygodniach, zaleca się kontynuowanie leczenia produktem Zaditen przez minimum 2 do 3 miesięcy.

Zaditen należy odstawiać stopniowo, przez okres 2 do 4 tygodni ze względu na możliwość nawrotu objawów astmy.

Zaditen - środki ostrożności

Zaditen nie jest skuteczny w zapobieganiu lub przerywaniu ostrego napadu astmy.

Rozpoczynając długotrwałe leczenie produktem leczniczym Zaditen, nie należy nagle przerywać podawania innych leków przeciwastmatycznych działających objawowo i zapobiegawczo. Dotyczy to zwłaszcza kortykosteroidów ze względu na możliwość wystąpienia niewydolności kory nadnerczy u pacjentów stosujących steroidy. W takich przypadkach powrót do prawidłowej przysadkowo-nadnerczowej reakcji na stres może trwać do 1 roku.

U pacjentów przyjmujących Zaditen jednocześnie z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić trombocytopenia. Dlatego nie należy stosować jednocześnie leków przeciwcukrzycowych i produktu Zaditen.

Bardzo rzadko zgłaszano występowanie drgawek w czasie leczenia produktem Zaditen. Ponieważ Zaditen może obniżać próg drgawkowy, należy stosować go ostrożnie u pacjentów z padaczką w wywiadzie.

U pacjentów chorych na cukrzycę przed podaniem produktu Zaditen w postaci syropu, należy zwrócić uwagę na zawartość węglowodanów (5 ml syropu zawiera 3 g węglowodanów).

Jedną z substancji pomocniczych wchodzących w skład syropu jest syrop glukozowy. Nie należy stosować produktu Zaditen u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Zaditen syrop zawiera sole sodowe parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

W przypadku spowolnienia reakcji u pacjenta, prawdopodobnie z powodu uspokajającego działania produktu, należy zmniejszyć dawkowanie.

Zaditen - przedawkowanie

Do głównych objawów ostrego przedawkowania należą: senność do nadmiernego uspokojenia; zawroty głowy, splątanie i dezorientacja; tachykardia i niedociśnienie tętnicze; oraz szczególnie u dzieci, nadpobudliwość lub drgawki; przemijająca śpiączka.

Należy zastosować leczenie objawowe. Można rozważyć opróżnienie żołądka, jeśli od przyjęcia leku minęło niewiele czasu. Wskazane może być podanie węgla aktywnego. W razie konieczności, zaleca się leczenie objawowe i monitorowanie czynności układu krążenia.

W przypadku wystąpienia pobudzenia psychoruchowego lub drgawek, można podać krótko działające barbiturany lub benzodiazepiny.

Ketotyfen nie może być usuwany podczas dializy.

Zaditen - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Padaczka.
Stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Karmienie piersią.

Zaditen - działania niepożądane

Działania niepożądane zostały pogrupowane w zależności od częstości występowania (Tabela 1), zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (> =1/10); często (> = 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> = 1/1 000 do < 1/100); rzadko (> = 1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000), w tym pojedyncze przypadki. W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania działania niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

Tabela 1

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Niezbyt często:

Zapalenie pęcherza moczowego

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko:

Rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, ciężkie reakcje skórne

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Rzadko:

Zwiększenie masy ciała

Zaburzenia psychiczne

Często:

Pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, bezsenność, nerwowość

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często

Zawroty głowy

Rzadko:

Uspokojenie

Bardzo rzadko:

Drgawki

Zaburzenia żołądka i jelit

Niezbyt często

Suchość błony śluzowej jamy ustnej

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Bardzo rzadko:

Zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Uspokojenie, senność, suchość błony śluzowej jamy ustnej oraz zawroty głowy mogą wystąpić na początku leczenia, zazwyczaj ustępują jednak samoistnie podczas dalszego leczenia. Obserwowano nudności, wymioty, ból głowy, pokrzywkę oraz wysypkę.

Objawy pobudzenia OUN, takie jak pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, bezsenność i nerwowość obserwowano zwłaszcza u dzieci.

Zaditen - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Mimo że ketotyfen w dawkach tolerowanych przez samice zwierząt nie wywierał wpływu na przebieg ciąży oraz około- i pourodzeniowy rozwój potomstwa, bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet w ciąży nie zostało dotąd ustalone. Dlatego Zaditen może być podawany w okresie ciąży tylko w przypadku gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią

Ketotyfen przenika do mleka samic szczura. Zakłada się, że ketotyfen przenika także do mleka kobiecego i dlatego kobiety przyjmujące Zaditen nie powinny karmić piersią.

Zaditen - prowadzenie pojazdów

Podczas pierwszych kilku dni stosowania produktu Zaditen reakcje pacjenta mogą ulec spowolnieniu, dlatego należy ostrzec pacjentów, by nie prowadzili pojazdów ani nie obsługiwali maszyn do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Zaditen - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ketotifenum

  Dostępne opakowania
  Zaditen

  Zaditen

  syrop - 100 ml (butelka) - 1 mg/5ml
  SIGMA-TAU INDUSTRIE FARMACEUTICHE RIUNITE S.P.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca

  Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca

  Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian do wykazu leków refundowanych. Wejdą one w życie 1 lipca tego roku. Co nowego? Wykaz leków refundowanych wzbogacił się o 79 nowych produktów aptecznych. Wśród nich jest lek, który zawiera...

  Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

  Alergia na leki

  Alergia na leki

  Alergia na leki jest bardzo ważnym problemem. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są tysiące leków, które można kupić już nie tylko w aptece, ale również w sklepie, kiosku czy na stacji benzynowej. Przy tak łatwym dostępie do leków, wraz ze wzrostem...

  Leki i suplementy

  Problem z realizacją leków recepturowych

  Coraz częściej zdarza się, że pacjent po otrzymaniu recepty na lek „robiony", chodzi od apteki do apteki nie mogąc jej zrealizować. Są bowiem apteki, które wcale nie produkują leków... Produkcja leków recepturowych W niektórych aptekach tygodniowo...

  Newsy

  Jeden z silnych leków psychotropowych wycofany

  Hydroksyzyna stanowi lek o działaniu uspokajającym i przeciwalergicznym. Wykazuje właściwości przeciwlękowe, skutecznie sprawdza się w leczeniu nerwic, lęków, nadmiernego pobudzenia, dezorientacji i zaburzeń emocjonalnych. Ponadto, dzięki zdolnościom...

  Objawy alergii - podział i symptomy

  Jak wyglądają zmiany skórne w alergii?

  Jak wyglądają zmiany skórne w alergii?

  Alergia powodująca zmiany skórne to najczęściej alergia pokarmowa, alergia na leki lub alergia kontaktowa. Pojawiają się one po tym, jak zjesz, wypijesz lub dotkniesz czegoś zawierającego alergen. Zmiany skórne są jednak czymś, z czym można i trzeba walczyć. Co...

  Leki i suplementy

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci aerozolu wziewnego oraz zawiesiny do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w szczególności choroby płuc i w alergologii. Flixotide ma działanie przeciwzapalne, a...