Trozel

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
2,5 mg
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.

Trozel - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Cytrusy

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z cytrusami.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Trozel - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Trozel - opis

− Leczenie uzupełniające kobiet po menopauzie z rakiem piersi we wczesnym stadium z receptorami dla hormonów.

− Przedłużone leczenie uzupełniające u pacjentek po menopauzie z hormonozależnym rakiem piersi we wczesnym stadium zaawansowania, po standardowym leczeniu uzupełniającym tamoksyfenem trwającym 5 lat.

− Leczenie pierwszego rzutu zaawansowanego hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie.

− Leczenie zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie, występującej fizjologicznie lub wywołanej sztucznie, u których wystąpił nawrót lub progresja choroby, a które uprzednio były leczone lekami o działaniu przeciwestrogenowym.

Nie stwierdzono skuteczności produktu leczniczego u pacjentek z rakiem piersi nie posiadającym receptorów dla hormonów.

Trozel - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg letrozolu (Letrozolum).

Substancje pomocnicze: żółcień pomarańczowa FCF (E110).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Trozel - dawkowanie

Podanie doustne

Pacjentki dorosłe oraz w podeszłym wieku

Zalecana dawka produktu leczniczego Trozel wynosi 2,5 mg raz na dobę. Nie jest konieczne modyfikowanie dawkowania u pacjentek w podeszłym wieku.

W leczeniu uzupełniającym podawanie leku należy kontynuować przez 5 lat lub do nawrotu choroby nowotworowej. W leczeniu uzupełniającym doświadczenie kliniczne wynosi 2 lata (mediana czasu leczenia wynosiła 25 miesięcy).

W przedłużonym leczeniu uzupełniającym doświadczenie kliniczne wynosi 4 lata (mediana czasu leczenia).

U pacjentek z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi leczenie produktem leczniczym Trozel należy prowadzić do czasu pojawienia się objawów świadczących o progresji procesu nowotworowego.

Dzieci Nie dotyczy.

Pacjentki z zaburzoną czynnością wątroby i (lub) nerek

Nie ma konieczności modyfikowania dawkowania u pacjentek z zaburzoną czynnością nerek, u których klirens kreatyniny jest większy niż 30 ml/min.

Brak wystarczających danych dotyczących pacjentek z niewydolnością nerek, u których klirens kreatyniny jest mniejszy niż 30 ml/min oraz u pacjentek z ciężką niewydolnością wątroby (patrz punkty 4.4 i 5.2).

Trozel - środki ostrożności

U pacjentek, u których nie jest ustalone, czy są w okresie po menopauzie, przed rozpoczęciem leczenia należy oznaczyć aktywność LH, FSH i (lub) stężenie estradiolu w celu jednoznacznego określenia statusu menopauzalnego pacjentki.

Niewydolność nerek

Nie wykonano badań produktu leczniczego Trozel u wystarczającej ilości pacjentek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min. Należy dokładnie rozważyć stosunek ryzyka do korzyści dla każdej pacjentki przed zastosowaniem produktu leczniczego Trozel.

Niewydolność wątroby

Produkt leczniczy Trozel był badany u ograniczonej liczby pacjentek bez przerzutów nowotworu z różnym stopniem niewydolności wątroby: małym, umiarkowanym oraz ciężkim zaburzeniem czynności wątroby. U mężczyzn, ochotników, bez choroby nowotworowej, z ciężką niewydolnością wątroby (marskość wątroby, C wg skali Child-Pugh), dostępność leku i okres półtrwania w końcowej fazie eliminacji zwiększyły się 2 do 3-krotnie w porównaniu do zdrowych ochotników. Dlatego u takich pacjentek, produkt leczniczy Trozel powinien być stosowany ostrożnie po wnikliwym rozważeniu ryzyka i korzyści (patrz punkt 5.2).

Wpływ na układ kostny

Produkt leczniczy Trozel silnie obniża stężenie estrogenu. W leczeniu uzupełniającym oraz przedłużonym leczeniu uzupełniającym mediana obserwacji to odpowiednio 30 i 49 miesiące jest niewystarczająca dla pełnej oceny ryzyka złamań związanego z długotrwałym stosowaniem produktu leczniczego Trozel. U kobiet, u których stwierdzono w wywiadzie osteoporozę i (lub) złamania lub, które są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia osteoporozy należy wykonać badanie gęstości kości w badaniu densytometrycznym przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego lub przedłużonego leczenia uzupełniającego oraz powinny być monitorowane w kierunku rozwoju osteoporozy podczas leczenia i po leczeniu letrozolem. Leczenie lub zapobieganie osteoporozie powinno być wprowadzone i dokładnie monitorowane, gdy jest to uzasadnione (patrz punkt 4.8).

Trozel - przedawkowanie

Odnotowano pojedyncze przypadki przedawkowania produktu leczniczego Trozel.

Nie jest znane specyficzne postępowanie w przypadku przedawkowania. Należy zastosować leczenie objawowe oraz podtrzymujące.

Trozel - przeciwwskazania

− Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. − Okres przed menopauzą, ciąża, okres karmienia piersią (patrz punkty 4.6 i 5.3).

Trozel - działania niepożądane

Produkt leczniczy Trozel był dobrze tolerowany we wszystkich badaniach jako lek pierwszego i drugiego rzutu w leczeniu zaawansowanego raka piersi oraz w leczeniu uzupełniającym raka piersi we wczesnym stadium. U około 1/3 pacjentek leczonych produktem leczniczym Trozel, u których występowały przerzuty, u około 70-75% pacjentek w trakcie leczenia uzupełniającego (w grupie otrzymującej zarówno produkt leczniczy Trozel jak i tamoksyfen) oraz u około 40% pacjentek w trakcie przedłużonego leczenia uzupełniającego (zarówno w grupie przyjmującej produkt leczniczy Trozel jak i placebo) obserwowano działania niepożądane. Obserwowano zwykle działania niepożądane o małym lub umiarkowanym nasileniu. Większość działań niepożądanych jest konsekwencją farmakologicznego obniżenia stężenia estrogenów (np. uderzenia gorąca).

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi w badaniach klinicznych były uderzenia gorąca, bóle stawów, nudności i uczucie zmęczenia. Wiele działań niepożądanych jest konsekwencją farmakologicznego obniżenia estrogenów (np. uderzenia gorąca, łysienie i krwawienia z pochwy).

Po standardowym leczeniu uzupełniającym tamoksyfenem, mediana obserwacji wynosiła 28 miesięcy, następujące działania niepożądane były zgłoszone, niezależnie od związku przyczynowego, częściej w grupie przyjmującej produkt leczniczy Trozel niż placebo – uderzenia gorąca (50,7% w porównaniu do 44,3%), bóle stawów/zapalenie stawów (28,5% w porównaniu do 23,2%) i bóle mięśniowe (10,2% w porównaniu do 7,0%). Większość tych działań niepożądanych obserwowano w pierwszym roku leczenia. Częstość występowania osteoporozy i złamań kości była nieistotnie większa u pacjentek leczonych produktem leczniczym Trozel niż w grupie pacjentek otrzymujących placebo (odpowiednio 7,5% w porównaniu do 6,3% i 6,7% w porównaniu do 5,9%).

W uaktualnionej analizie przedłużonego leczenia uzupełniającego, mediana obserwacji wynosiła 47 miesięcy dla letrozolu i 28 miesięcy dla placebo, następujące działania niepożądane były zgłoszone, niezależnie od związku przyczynowego, istotnie częściej w grupie przyjmującej produkt leczniczy Trozel niż placebo – uderzenia gorąca (60,3% w porównaniu do 52,6%, bóle stawów/zapalenie stawów (37,9% w porównaniu do 26,8%) oraz bóle mięśniowe (15,8% w porównaniu do 8,9%). Większość tych działań niepożądanych obserwowano w pierwszym roku leczenia. U pacjentek w grupie leczonej placebo, którym zmieniono leczenie na produkt leczniczy Trozel, obserwowano podobny profil głównych działań niepożądanych. U pacjentek przyjmujących produkt leczniczy Trozel, częstość występowania osteoporozy i złamań kości była wyższa, w każdym czasie po randomizacji, niż u pacjentek otrzymujących placebo (12,3% w porównaniu do 7,4% i 10,9% w porównaniu do 7,2%). U pacjentek, u których zmieniono leczenie na produkt leczniczy Trozel, nowo rozpoznaną osteoporozę zgłoszono u 3,6 % pacjentek, niezależnie od momentu zmiany leczenia, a złamania zgłoszono u 5,1% pacjentek, niezależnie od momentu zmiany leczenia.

W leczeniu uzupełniającym, niezależnie od związku przyczynowego, występowały następujące działania niepożądane, w każdym czasie po randomizacji, odpowiednio w grupie otrzymującej produkt leczniczy Trozel i w grupie otrzymującej tamoksyfen: zdarzenia zakrzepów z zatorami (1,5% w porównaniu do 3,2%, p< 0,001), dusznica bolesna (0,8% w porównaniu do 0,8%), zawał mięśnia sercowego (0,7% w porównaniu do 0,4%) i niewydolność serca (0,9% w porównaniu do 0,4%, p=0,006).

Działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych oraz w badaniach po wprowadzeniu do obrotu produktu leczniczego Trozel zebrano w Tabeli 1.

Tabela 1

Działania niepożądane zostały sklasyfikowane zgodnie z częstością występowania, najczęściej występujące podano jako pierwsze. Zastosowano następującą skalę:

bardzo często (≥ 1/10) często (≥ 1/100 do < 1/10) niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100) rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000) bardzo rzadko (< 1/10 000)

nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

 

Niezbyt często:

zakażenia układu moczowego

Nowotwory łagodne, złośliwe i nieokreślone (w tym torbiele i polipy)

Niezbyt często:

ból nowotworowy (nie dotyczy pacjentek otrzymujących leczenie

uzupełniające i przedłużone leczenie uzupełniające)

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Niezbyt często:

leukopenia

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Często:

brak łaknienia, zwiększenie łaknienia, hipercholesterolemia

Niezbyt często:

obrzęki ogólne

Zaburzenia psychiczne

Często:

depresja

Niezbyt często:

lęk w tym nerwowość i drażliwość

Zaburzenia układu nerwowego

Często:

bóle głowy, zawroty głowy

Niezbyt często:

senność, bezsenność, zaburzenia pamięci, nieprawidłowe odczuwanie

bodźców w tym zaburzenia odczuwania bodźców skórnych, zaburzenia dotyku, zaburzenia smaku, udar naczyniowo-mózgowy

Zaburzenia oka

Niezbyt często:

zaćma, podrażnienie oka, niewyraźne widzenie

Zaburzenia serca

Niezbyt często:

kołatanie serca, tachykardia

Zaburzenia naczyniowe

Niezbyt często:

zakrzepowe zapalenie żył w tym zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i głębokich, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca

Rzadko:

zator tętnicy płucnej, zakrzepica tętnic, udar niedokrwienny mózgu

Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia

Niezbyt często:

duszność, kaszel

Zaburzenia żołądka i jelit

Często:

nudności, wymioty, niestrawność, zaparcie, biegunka

Niezbyt często:

ból brzucha, zapalenie jamy ustnej, suchość w jamie ustnej

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Niezbyt często:

zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często:

łysienie, wysypka w tym wysypka rumieniowa, wysypka plamisto-grudkowa, wysypka przypominająca zmiany łuszczycowe, wysypka pęcherzykowa

Niezbyt często:

świąd, suchość skóry, pokrzywka

Nie znana:

obrzęk naczynioruchowy, odczyn anafilaktyczny

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Bardzo często:

bóle stawów

Często:

bóle mięśni, bóle kości, osteoporoza, złamania kości

Niezbyt często:

zapalenie stawów

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Niezbyt często:

zwiększenie częstości oddawania moczu

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Niezbyt często:

krwawienia z dróg rodnych, upławy, suchość pochwy, bóle piersi

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Bardzo często:

uderzenia gorąca, uczucie zmęczenia w tym astenia

Często:

złe samopoczucie, obrzęki obwodowe

Niezbyt często:

gorączka, suchość śluzówek, pragnienie

Badania diagnostyczne

Często:

zwiększenie masy ciała

Niezbyt często:

zmniejszenie masy ciała

Trozel - ciąża i karmienie piersią

Kobiety w wieku okołomenopauzalnym lub rozrodczym

Lekarz powinien omówić konieczność wykonania testu ciążowego przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Trozel oraz stosowania skutecznych metod zapobiegania ciąży z pacjentkami, które mogą zajść w ciążę (np. kobiety w wieku okołomenopauzalnym oraz pacjentki, które od niedawna są po menopauzie) do chwili, gdy osiągną pewny status menopauzalny (patrz punkty 4.4 i 5.3).

Ciąża

Produkt leczniczy Trozel jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży (patrz punkt 4.3).

Laktacja

Produkt leczniczy Trozel jest przeciwwskazany u kobiet w okresie karmienia piersią (patrz punkt 4.3).

Trozel - prowadzenie pojazdów

Należy zachować ostrożność w czasie obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu lub prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ w czasie stosowania produktu leczniczego Trozel obserwowano uczucie zmęczenia i zawroty głowy, a jednym z niezbyt często występujących działań niepożądanych jest senność.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Trozel - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Letrozolum

    Substancja ta jest niesteroidowym inhibitorem aromatazy, hamuje syntezę estrogenów. Znajduje zastosowanie w leczeniu uzupełniającym wczesnego stadium hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie. Stosuje się ją w leczeniu pierwszego rzutu zaawansowanego raka piersi z receptorami estrogenowymi u kobiet po menopauzie.

    Dostępne opakowania
    Trozel

    Trozel

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 2,5 mg
    GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.