Ropinir
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- tabletki powlekane
- Dawka
- 5 mg
- Ilość
- 21 tabl.
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: AXXON SP. Z O.O.
Ropinir - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Ropinir - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Ropinir - opis
Leczenie choroby Parkinsona:
- Leczenie początkowe w monoterapii, aby opóźnić wprowadzenie do leczenia lewodopy.
- W skojarzeniu z lewodopą w późniejszej fazie choroby, kiedy działanie lewodopy wygasa lub staje się zmienne i pojawiają się fluktuacje (efekt "końca dawki" lub fluktuacje typu "włączenie-wyłączenie").
Dla dawki 0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg:
Leczenie objawowe umiarkowanego do ciężkiego idiopatycznego zespołu niespokojnych nóg w dawkach do 4 mg na dobę (patrz punkt 5.1).
Ropinir - skład
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg ropinirolu (w postaci chlorowodorku). Substancja pomocnicza:
Ropinir, 5 mg; tabletka powlekana zawiera 216,800 mg laktozy (w postaci laktozy jedno wodnej). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Ropinir - dawkowanie
Do stosowania doustnego.
Zalecane jest indywidualne dostosowanie dawki w zależności od skuteczności i tolerancji leku. Dorośli
Choroba Parkinsona
Ropinirol należy przyjmować trzy razy na dobę, najlepiej podczas posiłku, w celu poprawienia tolerancji leku w przewodzie pokarmowym.
Rozpoczynanie leczenia; Dawka początkowa wynosi 0,25 mg trzy razy na dobę przez 1 tydzień. Następnie dawka powinna być stopniowo zwiększana o 0,25 mg trzy razy na dobę, zgodnie ze schematem w tabeli 1 poniżej:
Tabela 1 - Zwiększanie dawki (Choroba Parkinsona)
Tydzień |
1 |
2 |
3 |
4 |
Pojedyncza dawka (mg) |
0,25 |
0,5 |
0,75 |
1,0 |
Całkowita dawka |
0,75 |
1,5 |
2,25 |
3,0 |
dobowa (mg) |
Schemat leczenia1. Po początkowym okresie zwiększania dawki, można ją dalej zwiększać , co tydzień o 0,5 do 1 mg trzy razy na dobę (1,5 do 3 mg na dobę).
Reakcja na leczenie może być widoczna w zakresie dawek pomiędzy 3 a 9 mg na dobę ropinirolu. Jeśli nie uzyskano lub nie utrzymano wystarczającej kontroli objawów, dawka ropinirolu może być zwiększana do 24 mg na dobę. Stosowanie dawek powyżej 24 mg na dobę nie było badane i dawka ta nie powinna być przekraczana.
Jeśli leczenie zostanie przerwane na jeden lub więcej dni należy rozważyć ponowne rozpoczęcie leczenia w oparciu o schemat zwiększania dawki (patrz powyżej).
Podczas leczenia skojarzonego ropinirolu z lewodopą całkowita dawka lewodopy może być stopniowo zmniejszana o około 20%.
W przypadku zmiany leczenia z innego leku z grupy agonistów dopaminy na leczenie ropinirolem, należy przed rozpoczęciem podawania ropinirolu zastosować się do zaleceń producenta dotyczących sposobu odstawiania danego leku.
Podobnie jak w przypadku innych agonistów dopaminy, ropinirol powinien być odstawiany stopniowo, poprzez zmniejszanie liczby podawanych w ciągu doby dawek leku przez okres jednego tygodnia.
Idiopatyczny zespół niespokojnych nóg
Ropinirol należy przyjmować bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, jednakże dawka może być przyjęta do 3 godzin przed zaśnięciem. Ropinirol może być przyjmowany podczas posiłku, w celu poprawienia tolerancji leku w przewodzie pokarmowym.
Rozpoczynanie leczenia (tydzień 1): Zalecana dawka początkowa przez pierwsze dwa dni leczenia wynosi 0,25 mg ropinirolu raz na dobę (podawana jak powyżej). Jeśli dawka ta jest dobrze tolerowana, dawkę należy zwiększyć do 0,5 mg ropinirolu jeden raz na dobę i stosować przez resztę pierwszego tygodnia leczenia.
Schemat leczenia (tydzień 2 i kolejne): Po rozpoczęciu leczenia, dawka dobowa powinna być zwiększana aż do osiągnięcia optymalnej reakcji terapeutycznej na leczenie. Średnia dawka stosowana w badaniach klinicznych u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego zespołem niespokojnych nóg wynosiła 2 mg ropinirolu jeden raz na dobę.
Dawka może zostać zwiększona do 1 mg ropinirolu raz na dobę w drugim tygodniu. Następnie w ciągu kolejnych dwóch tygodni dawka może być zwiększana o 0,5 mg na tydzień aż do dawki 2 mg ropinirolu raz na dobę. U niektórych pacjentów w celu uzyskania optymalnej poprawy, dawka może być stopniowo zwiększana aż do dawki maksymalnej 4 mg raz na dobę. W badaniach klinicznych dawka była zwiększana o 0,5 mg każdego tygodnia do 3 mg raz na dobę, a następnie o 1 mg do maksymalnej zalecanej dawki 4 mg ropinirolu raz na dobę, zgodnie ze schematem przedstawionym w tabeli 2. Dawki powyżej 4 mg raz na dobę nie były badane u pacjentów z zespołem niespokojnych nóg.
Tabela 2 - Schemat zwiększania dawek (zespół niespokojnych nóg)
Tydzień |
2 |
3 |
4 |
5* |
6* |
7* |
Dawka (mg)/raz na dobę |
1 |
1,5 |
2 |
2,5 |
3 |
4 |
* Aby uzyskać optymalną poprawę u niektórych pacjentów.
Reakcja pacjenta na leczenie powinna być oceniona po 3 miesiącach terapii (patrz punkt 5.1). Należy wówczas ocenić zaleconą dawkę i rozważyć potrzebę kontynuacji leczenia. Jeśli leczenie zostanie przerwane na dłużej niż kilka dni, powinno być rozpoczynane ponownie w oparciu o schemat zwiększania dawki przedstawiony powyżej.
Dla dawek niemożliwych do uzyskania przy zastosowaniu tej mocy, inne moce tego produktu leczniczego są dostępne.
Ogólne informacje dla wszystkich wskazań terapeutycznych
Dzieci i młodzież
Stosowanie leku Ropinir nie jest zalecane u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku powyżej 65 lat klirens ropinirolu jest zmniejszony. Zwiększanie dawek powinno być stopniowe i dostosowane zależnie od reakcji na leczenie.
Niewydolność nerek
U pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek (klirens kreatyniny pomiędzy 30 a 50 ml/min) nie ma konieczności dostosowania dawki leku.
Niewydolność wątroby
Lek Ropinir jest przeciwwskazany u pacjentów z niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.3).
Ropinir - środki ostrożności
W chorobie Parkinsona stosowanie ropinirolu związane było z niezbyt częstym występowaniem senności i przypadków nagłego napadu snu w trakcie dziennej aktywności, w niektórych przypadkach bez świadomości jego wystąpienia lub sygnałów ostrzegawczych (patrz punkt 4.8). Jednakże w zespole niespokojnych nóg, zjawisko to występuje bardzo rzadko. Niemniej jednak wszyscy pacjenci leczeni ropinirolem muszą być poinformowani o takich objawach i należy zalecać im ostrożność podczas kierowania pojazdami mechanicznymi lub obsługiwania maszyn. Pacjenci, u których wystąpiła senność i (lub) epizod nagłego napadu snu, muszą powstrzymać się od kierowania pojazdami mechanicznymi lub obsługiwania maszyn. Ponadto należy rozważyć zmniejszenie dawki ropinirolu lub zakończenie leczenia.
Pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi nie powinni być leczeni agonistami dopaminy, chyba że potencjalne korzyści wynikające z leczenia przewyższają ryzyko.
Ropinirolu nie należy stosować w leczeniu poneuroleptycznej akatyzji, tazykinezji (przymus chodzenia spowodowany neuroleptykiem) lub wtórnego zespołu niespokojnych nóg (np. spowodowanego niewydolnością nerek, niedokrwistością z powodu niedoboru żelaza lub ciążą).
Podczas leczenia ropinirolem może być obserwowane paradoksalne nasilenie objawów zespołu niespokojnych nóg polegające na wcześniejszym początku wystąpienia objawów (augmentacja) i przesunięciu objawów na godziny wczesnoporanne (odbicie wczesnym rankiem). Jeśli wystąpi pogorszenie, należy ponownie ocenić leczenie ropinirolem i rozważyć dostosowanie dawki lub przerwanie leczenia,
W związku z ryzykiem wystąpienia niedociśnienia, należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z ciężkimi chorobami sercowo-naczyniowymi (szczególnie niewydolnością wieńcową) i zaleca się kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza na początku leczenia.
Zaburzenia nawyków i popędów, włączając patologiczny hazard i uzależnienie od seksu, oraz zwiększenie popędu płciowego obserwowano u pacjentów leczonych agonistami dopaminy, w tym ropinirolem, głównie w chorobie Parkinsona. Te zaburzenia były obserwowane zwłaszcza podczas podawania wysokich dawek i ogólnie cofały się po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia (patrz punkt 4.8).
Lek Ropinir zawiera laktozę jednowodną. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-gałaktozy,
Ropinir - przedawkowanie
Przypuszcza się, że objawy przedawkowania ropinirolu będą związane z jego działaniem dopaminergicznym. Objawy te można złagodzić poprzez odpowiednie zastosowanie antagonistów dopaminy, takich jak neuroleptyki lub metoklopramid.
Ropinir - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min). Ciężka niewydolność wątroby.
Ropinir - działania niepożądane
Działania niepożądane wymienione poniżej zostały pogrupowane według układów i narządów oraz częstości występowania. Częstość występowania została określona w następujący sposób: bardzo często (> =1/10), często (> =1/100 do < 1/10), niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100), rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Stosowanie ropinirolu w chorobie Parkinsona
Działania niepożądanie obserwowane u pacjentów z chorobą Parkinsona leczonych ropinirolem w monoterapii i terapii skojarzonej w dawkach do 24 mg na dobę o częstości występowania przewyższającej placebo, jak również pochodzące z badań po wprowadzeniu leku do obrotu, opisano poniżej.
Tabela 3 - Działania niepożądane w chorobie Parkinsona
Zaburzenia psychiczne |
|
Często |
Halucynacje |
Terapia skojarzona: splątanie |
|
Niezbyt często |
Reakcje psychiczne (inne niż halucynacje) w tym majaczenie, urojenia, paranoja. |
Nieznana |
Nadmierna skłonność do hazardu, uzależnienie od seksu i zwiększenie popędu płciowego (patrz punkt 4.4). |
Zaburzenia układu nerwowego |
|
Bardzo często |
Senność, Monoterapia: omdlenia Terapia skojarzona: dyskineza |
Często |
Zawroty głowy |
Niezbyt często |
Nagły napad snu, nasilona senność w ciągu dnia.. Ropinirol może powodować senność i (niezbyt często) jest związany z wystąpieniem wyraźnego zmęczenia w ciągu dnia oraz epizodów, w których pacjent nagle zasypia. |
Zaburzenia naczyniowe |
|
Niezbyt często |
Hipotonia ortostatyczna, niedociśnienie, które rzadko mogą być ciężkie |
Zaburzenia żołądka i jelit |
|
Bardzo często |
Nudności |
Często |
Zgaga Monoterapia: ból brzucha, wymioty |
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych |
|
Nieznana |
Reakcje ze strony wątroby, zwłaszcza podwyższony poziom enzymów wątrobowych |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
|
Często |
Monoterapia: obrzęk nóg |
Stosowanie ropinirolu w zespole niespokojnych nóg
W badaniach klinicznych dotyczących zespołu niespokojnych nóg, najczęstszym działaniem niepożądanym były nudności (około 30% pacjentów). Działania niepożądane były zazwyczaj łagodne do umiarkowanie nasilonych i występowały na początku leczenia lub podczas zwiększania dawki leku, a z powodu działań niepożądanych kilku pacjentów przerwało udział w badaniach klinicznych. W tabeli 4 wymieniono listę działań niepożądanych zgłoszonych dla ropinirolu w czasie 12-tygodniowego badania klinicznego, które występowały z częstością o > = 1% wyższą niż w grupie placebo lub te, które zgłaszane były niezbyt często, ale dla których znany jest związek z przyjmowaniem ropinirolu.
Tabela 4 - Działania niepożądane zgłaszane w czasie 12-tygodniowego badania klinicznego dotyczącego zespołu niespokojnych nóg (ropinirol n=309, placebo n=307)
Zaburzenia psychiczne |
|
Często |
Nerwowość |
Niezbyt często |
Splątanie |
Zaburzenia układu nerwowego |
|
Często |
Omdlenia, senność, zawroty głowy |
Zaburzenia naczyniowe |
|
Niezbyt często |
Hipotonia ortostatyczna, niedociśnienie |
Zaburzenia żołądka i jelit |
|
Bardzo często |
Wymioty, nudności |
Często |
Ból brzucha |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
|
Często |
Zmęczenie |
Halucynacje zgłaszane były niezbyt często w otwartych, długoterminowych badaniach klinicznych.
Podczas leczenia ropinirolem może być obserwowane paradoksalne nasilenie objawów zespołu niespokojnych nóg polegające na wcześniejszym początku wystąpienia objawów (augmentacja) i przesunięciu objawów na godziny wczesnoporanne (odbicie wczesnym rankiem).
Postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych
Jeśli u pacjenta wystąpią znaczące działania niepożądane, należy rozważyć zmniejszenie dawki leku. Jeżeli nastąpi zmniejszenie nasilenia działań niepożądanych można ponownie stopniowo zwiększać dawkę. W razie potrzeby można zastosować leki przeciwwymiotne, takie jak domperydon, które nie są ośrodkowo aktywnymi antagonistami dopaminy,
Ropinir - ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania ropinirolu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Ponieważ potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane, nie zaleca się stosowania ropinirolu podczas ciąży, chyba, że potencjalne korzyści ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu..
Karmienie piersią
Ropinirol nie powinien być stosowany u matek karmiących piersią, ponieważ może hamować laktację.
Ropinir - prowadzenie pojazdów
Lek Ropinir może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Należy poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia zawrotów głowy.
Pacjenci leczeni ropinirolem, u których występuje senność i(lub) nagłe napady snu muszą zostać poinformowani o konieczności powstrzymania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych lub wykonywania czynności, podczas których osłabiona czujność może narażać ich samych lub inne osoby na ryzyko poważnego urazu lub śmierci (np. obsługa maszyn), dopóki takie objawy nie ustąpią (patrz także punkt 4.4),
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Ropinir - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Ropinirolum
Substancja o działaniu łagodzącym objawy choroby Parkinsona. Jej działanie opiera się na zwiększaniu neuroprzekaźnictwa dopaminy w mózgu. Stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona oraz do objawowego leczenia zespołu niespokojnych nóg.
Dostępne opakowania
Ropinir
tabletki powlekane - 21 tabl. - 5 mg
AXXON SP. Z O.O.
AXXON SP. Z O.O.
Ropinir
tabletki powlekane - 30 tabl. - 5 mg
AXXON SP. Z O.O.
AXXON SP. Z O.O.
Ropinir
tabletki powlekane - 84 tabl. - 5 mg
AXXON SP. Z O.O.
AXXON SP. Z O.O.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze