Renicin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,15 g
Ilość
10 tabl. (blister)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Renicin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Renicin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Renicin - opis

Zakażenia wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na roksytromycynę:

? zakażenia górnych dróg oddechowych (paciorkowcowe zapalenie gardła, ostre zapalenie zatok obocznych nosa),

? zapalenie ucha środkowego,

? zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli),

? zakażenia skóry i tkanek miękkich, wywołane przez gronkowce,

? błonica,

? nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy i szyjki macicy, wywołane przez Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum.

Podejmując decyzję o leczeniu należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Renicin - skład

Roxithromycinum

1 tabletka powlekana zawiera 150 mg roksytromycyny. Substancje pomocnicze biologicznie czynne: laktoza. Pełny wykaz substancji pomocniczych - patrz punkt 6.1.

Renicin - dawkowanie

Dawkowanie u dorosłych

Zwykle zalecana dawka dla pacjentów o masie ciała powyżej 40 kg wynosi 300 mg na dobę, tzn. 150 mg (1 tabletka) co 12 godzin lub 300 mg (2 tabletki) co 24 godziny (15 minut przed posiłkiem).

Sposób stosowania leku

Tabletki należy przyjmować w całości, bez rozgryzania, popijając dużą ilością płynu, około kwadransa przed posiłkiem, gdyż wtedy substancja czynna najlepiej się wchłania.

Dawkowanie u osób z ciężką niewydolnością wątroby łub nerek U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby dawkę leku należy zmniejszyć: należy podawać 150 mg raz na dobę (jedna tabletka 150 mg co 24 godziny, 15 minut przed posiłkiem).

Takie samo dawkowanie zaleca się u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 0,25 ml/s czyli < 15 ml/min).

Renicin - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania roksytromycyny u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby. U tych osób roksytromycynę stosuje się tylko w przypadku jednoznacznych wskazań; podczas leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby lub zmniejszyć o połowę dawkę.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania roksytromycyny u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 25 ml/s); należy wówczas zmniejszyć dawkę roksytromycyny lub wydłużyć odstępy czasu między kolejnymi dawkami. Podczas przedłużonego stosowania roksytromycyny może wystąpić nadkażenie opornymi drobnoustrojami.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występuje biegunka w okresie stosowania leku. Może być ona objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit, wywołanego przez toksyny nadmiernie namnożonej w jelitach bakterii Clostridium difficile. Zapalenie może mieć przebieg lekki lub ciężki. Lekkie zwykle ustępuje po odstawieniu leku. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie metronidazolu lub wankomycyny. Pacjent nie powinien przyjmować leków hamujących perystaltykę ani innych działających zapierająco.

Preparat Renicin zawiera laktozę. Nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancjągalaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Renicin - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania antybiotyków makrolidowych mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, rzadko zaburzenie czynności wątroby, bóle i zawroty głowy.

W przypadku przedawkowania konieczne jest płukanie żołądka z dodatkiem węgla aktywowanego. Stosuje się leczenie objawowe. Nie ma specyficznego antidotum. Hemodializa i dializa otrzewnowa nie są skuteczne w usuwaniu roksytromycyny z organizmu.

Renicin - przeciwwskazania

? Nadwrażliwość na roksytromycynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

? Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe.

? Jednoczesne podawanie preparatów zawierających ergotaminę lub dihydroergotaminę, a także terfenadynę, asteinizol, cyzapryd, pimozyd, ze względu na możliwość wystąpienia arytmii komorowych.

Renicin - działania niepożądane

Działania niepożądane podczas stosowania roksytromycyny nie są częste i rzadko prowadzą do zaprzestania leczenia.

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

? zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, wzdęcia, skurcze, bóle brzucha, biegunka lub zaparcie, utrata apetytu;

? zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: skórne reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, pokrzywka, świąd, wysypka);

? zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, zawroty głowy, szumy uszne, encefalopatia;

? zaburzenia serca: tachykardia, wydłużenie odstępu QT i zaburzenia rytmu serca;

? zaburzenia układu immunologicznego: obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, reakcje alergiczne objawiające się skurczem oskrzeli;

? zaburzenia krwi i układu chłonnego: eozynofilia, limfopenia;

? zaburzenia endokrynologiczne: hiperglikemia;

? zaburzenia układu rozrodczego i piersi: kandydoza pochwy;

? zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz, żółtaczka cholestatyczna, ostre uszkodzenie komórek wątroby.

Ponadto opisywano podwyższenie temperatury ciała, zaburzenia smaku i węchu, zmianę zabarwienia paznokci.

Renicin - ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować roksytromycyny w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży roksytromycyna może być stosowana tylko w razie zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Roksytromycyna jest wydzielana do mleka matek karmiących w bardzo niewielkich ilościach. Podczas stosowania roksytromycyny u matki należy jednak ściśle kontrolować niemowlę karmione piersią.

Renicin - prowadzenie pojazdów

Roksytromycyna może wywoływać zawroty głowy, co może wpływać na sprawność psychofizyczną podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Renicin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Roxithromycinum

  Dostępne opakowania
  Renicin

  Renicin

  tabletki powlekane - 10 tabl. (blister) - 0,15 g
  SANDOZ GMBH
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  ENTitis - właściwości, skutki uboczne, dostępność i cena

  ENTitis - właściwości, skutki uboczne, dostępność i cena

  ENTitis to preparat o charakterze dietetycznym. Jest rodzajem środka spożywczego o specjalnym przeznaczeniu medycznym. W swojej strukturze zawiera probiotyczne bakterie, które przeciwdziałają nawracającym zakażeniom, a w szczególności zakażeniom nosa,...

  Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

  Glimbax - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

  Glimbax - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

  Glimbax to roztwór do płukania jamy ustnej i gardła. Stosuje się go, gdy pojawiają się dokuczliwe objawy stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, gardła i migdałków. Jak działa Glimbax? Co warto o nim wiedzieć? Skład i działanie Glimbax Glimbax...

  Leki i suplementy

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serię leku na ból gardła Inovox Express o smaku miodowo-cytrynowy. Tym razem nie chodzi jednak o problemy ze składem. Pomyłka w ulotkach GIF dostał informację od podmiotu odpowiedzialnego...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

  Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Wywoływana jest przez wirusy grypy, występujące w podtypach A, B oraz C. Jest to schorzenie przenoszone drogą kropelkową, więc ryzyko zakażenia jest związane głównie z przebywaniem w miejscach zatłoczonych,...

  Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

  Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

  Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Wywoływana jest przez wirusy grypy, występujące w podtypach A, B oraz C. Jest to schorzenie przenoszone drogą kropelkową, więc ryzyko zakażenia jest związane głównie z przebywaniem w miejscach zatłoczonych,...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Jakie tabletki na ból gardła wybrać?

  Jakie tabletki na ból gardła wybrać?

  Przed nami sezon przeziębień i infekcji, a co za tym idzie - sezon bólu gardła. Z badań konsumenckich TNS wynika, że co roku aż 16 milionów osób kupuje środki, które mają pomóc w leczeniu chrypy, kaszlu czy utraty głosu. Półki w aptekach są pełne leków...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Ból gardła (WIDEO)

  Ból gardła (WIDEO)

  Leczenie bólu gardła Ból gardła to bardzo częsta dolegliwość, raz na jakiś czas dotykająca niemal każdego. Jak sobie z nią radzić? Na to pytanie odpowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Najważniejszą rzeczą w zwalczaniu bólu gardła jest zadecydowanie, czy...