Pyramidon

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek musujący
Dawka
0,5g+0,3g+0,2g
Ilość
6 sasz.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.

Pyramidon - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Pyramidon - ulotka preparatu

Pyramidon - opis
Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, do stosowania doustnego w leczeniu objawów przeziębienia i grypy oraz: • gorączki, • bólów mięśni i stawów, • bólów głowy w tym migrenowych, ? bólów zębów, ? nerwobólów. Pyramidonjest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.
Pyramidon - skład
Każda saszetka zawiera: Substancje czynne 500 mg kwasu acetylosalicylowego(Acidum acetylsalicylicum) 300 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum) 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu wapnia (1,55g Calcii lactogluconas) oraz substancje pomocnicze, w tym aspartam i 178 mg sodu. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Pyramidon - dawkowanie
Dorośli: 1 lub 2 saszetki 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 6 saszetek. Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 3 saszetki. Dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 3 saszetki. Zawartość jednej saszetki rozpuścić w 1/2 szklanki letniej wody, wymieszać i wypić. Lek zaleca się przyjmować po posiłku. Produktu leczniczego Pyramidon nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej.
Pyramidon - środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Pyramidon w przypadku: • nadwrażliwości na inne leki z grupy NLPZ; • chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny); • krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego; • przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni); • dny (skazy moczanowej); • przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego; • jednoczesnego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi (doustne przeciwwitaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe – tyklopidyna, indobufen); • niewydolności nerek, wątroby; • stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej; • nadciśnienia; • niewydolności serca; • niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej; • pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat); należy podać mniejsze dawki - patrz: dawkowanie • lek zawiera 178 - 356 mg sodu na dawkę, należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Spożywanie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy. Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych (patrz: wpływ na przewód pokarmowy i układ krążenia, poniżej). Wpływ na układ krążenia i naczynia mózgowe Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Dostępne dane są niewystarczające, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku przyjmowania kwasu acetylosalicylowego w dawkach dobowych 4000 mg. Dzieci Dzieci i młodzież, u których występuje infekcja wirusowa z gorączką lub bez, nie powinni przyjmować produktów, w składzie których występuje kwas acetylosalicylowy, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W przypadku infekcji wirusowych, szczególnie takich jak: grypa typu A i B oraz ospa wietrzna, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiej, ale zagrażającej życiu choroby wymagającej natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a może być większe, jeżeli w trakcie tych chorób będzie podawany kwas acetylosalicylowy (związek przyczynowy nie został udowodniony). Uporczywe wymioty występujące w czasie trwania chorób wirusowych mogą być objawem zespołu Reye`a. Lek zawiera źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
Pyramidon - przedawkowanie
W razie przypadkowego zażycia dawki, znacznie przewyższającej zalecaną dawkę dobową, mogą wystąpić objawy przedawkowania (związane z obecnością kwasu acetylosalicylowego): przyspieszenie oddechu, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i słuchu (szumy uszne), bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej (np. ubytek potasu), obniżenie stężenia glukozy we krwi, zmiany skórne. W przypadku ostrego zatrucia (200 mg - 500 mg kwasu acetylosalicylowego na kilogram masy ciała) mogą wystąpić: majaczenie, drżenie, duszność, nadmierna potliwość, pobudzenie psychoruchowe, wysoka gorączka, śpiączka. Leczenie przedawkowania: jeśli pacjent zgłosi się w ciągu doby od zatrucia należy przeprowadzić płukanie żołądka z zastosowaniem węgla aktywnego. Podstawą leczenia jest uzupełnienie płynów i elektrolitów w celu wyrównania zaburzeń metabolicznych (kwasicy, hipokalemii, odwodnienia) oraz unormowanie temperatury ciała i czynności oddechowej.
Pyramidon - przeciwwskazania
• Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne salicylany, kwas askorbowy, wapń lub którykolwiek z pozostałych składników leku • Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego ? Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych • Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce) • Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi • Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych • Ciężka niewydolność nerek, wątroby • Ciężka niewydolność serca • W ostatnim trymetrze ciąży • Fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu) • Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu infekcji wirusowej • Nie podawać jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych (patrz punkt 4.5)
Pyramidon - działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: - nudności, wymioty, bóle brzucha, - zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, - nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego. Zaburzenia układu nerwowego: - zawroty głowy, pocenie się, szum w uszach. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: - zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe. Zaburzenia układu immunologicznego: - u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne: rumień, pokrzywka, - uważa się, że kwas acetylosalicylowy, jako hapten, może wywołać napad astmy oskrzelowej u dorosłych lub duszności. W związku z leczeniem lekami z grupy NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar), patrz punkt 4.4. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może spowodować przedawkowanie.
Pyramidon - ciąża i karmienie piersią
Płodność Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Ciąża Hamowanie syntezy prostaglandyn może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży i/lub rozwój zarodka i płodu. Dane z badań epidemiologicznych wskazują na zwiększone ryzyko poronienia i występowania wad wrodzonych serca oraz wytrzewienia w wyniku stosowania inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży. Bezwzględne ryzyko występowania wad wrodzonych układu krążenia wzrosło z mniej niż 1%, do około 1,5%. Uważa się, że ryzyko to zwiększa się wraz ze zwiększeniem dawki i wydłużeniem czasu leczenia. Wykazano, że podawanie inhibitorów syntezy prostaglandyn zwierzętom, powoduje zwiększone ryzyko utraty zarodka w okresie przed i po zagnieżdżeniu a także wzrost śmiertelności zarodka i płodu. Ponadto u zwierząt, którym podawano inhibitory syntezy prostaglandyny w okresie organogenezy, zaobserwowano zwiększoną częstotliwość występowania różnych wad rozwojowych, w tym układu krążenia. Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobietę planującą zajście w ciążę lub podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, dawka leku powinna być jak najniższa a czas trwania leczenia możliwie jak najkrótszy. Stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn w trzecim trymestrze ciąży może spowodować u płodu: - zaburzenia układu krążenia (z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym); - zaburzenia czynności nerek, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek z małowodziem; Pod koniec ciąży stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn może spowodować u matki i noworodka: przedłużenie czasu krwawienia w wyniku zahamowania agregacji płytek krwi, które może wystąpić nawet po zastosowaniu bardzo małych dawek. - hamowanie czynności skurczowej macicy prowadzące do opóźnienia lub przedłużenia porodu. W związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 100 mg/dobę i większej jest przeciwwskazane w trzecim trymestrze ciąży. Karmienie piersią W niewielkich ilościach produkt leczniczy Pyramidon przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. W przypadku krótkotrwałego stosowania z reguły nie ma konieczności przerywania karmienia piersią. Jednakże w przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego, karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane.
Pyramidon - prowadzenie pojazdów
Produkt leczniczy Pyramidon stosowany w zalecanych dawkach (patrz dawkowanie) nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Pyramidon - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum acetylsalic. Acid.ascorb. Calcium

  Jest to preparat trójskładnikowy zawierający kwas acetylosalicylowy, kwas askorbinowy i wapń. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosuje się go w przebiegu przeziębienia lub grypy w celu obniżenia gorączki, złagodzenia bólu i likwidowania stanu zapalnego. Wykorzystuje sie także w bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu, jak np. ból zębów, stawów, mięśni, głowy, migrena, nerwoból.

  Dostępne opakowania
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 6 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 14 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 20 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 28 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 10 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Bezpieczeństwo domowej apteczki

  Wszyscy przechowujemy leki w domu, ale nie zawsze nasze domowe apteczki spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa. Rzadko porządkujemy miejsca przeznaczone na leki i często przechowujemy przeterminowane lekarstwa oraz specyfiki zgromadzone przez całą...

  Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

  Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie

  Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie

  Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Objawia się ona mniej lub bardziej nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Przyczyną powstawania przetok zębowych są choroby dziąseł, zmiany próchnicze, a także urazy, do...

  Leki i suplementy

  Przedawkowanie tabletek przeciwbólowych

  Przedawkowanie tabletek przeciwbólowych

  Niektóre tabletki przeciwbólowe dobre są na jeden rodzaj bólu dla jednej osoby, a dla drugiej są zupełnie nieskuteczne. Dlatego lepiej uważać, biorąc tabletki przeciwbólowe - jeśli jedna nie działa, nie bierzmy następnej. Przyjmowanie tabletek jedna po...

  Zdrowie w ciąży

  Leki w ciąży

  Ciąża to czas, w którym kobieta musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Jednak czasem zdarza się, że kobieta w ciąży może „złapać" jakieś przeziębienie lub zakażenie. Co wtedy zrobić? Jakich leków można używać, a jakich nie? Czy w ogóle można...

  Leki i suplementy

  Prenalen - wskazania, skład, cena, działanie, opinie

  Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią muszą szczególną uwagę przykładać do tego, jakie leki przyjmują ponieważ każde przyjmowanie leku może mieć wpływ na dziecko. Podczas ciąży nawet małe przeziębienie to nie lada wyzwanie dla organizmu. Na rynku ciężko...

  Angina - objawy, leczenie, powikłania

  Angina, która wymaga hospitalizacji. Poznaj jej symptomy

  Angina, która wymaga hospitalizacji. Poznaj jej symptomy

  Ciężka angina Ropowica dna jamy ustnej, inaczej nazywana anginą Ludwiga, to poważna choroba wymagająca leczenia w szpitalu. Co o niej wiemy? Anginę Ludwiga poznano w 1836 roku, gdy po raz pierwszy opisał ją Wilhelm Friderick von Ludwig - znany niemiecki...

  Leki i suplementy

  Leki na przeziębienie mogą wywoływać zawał serca

  Leki na przeziębienie mogą wywoływać zawał serca

  Polacy w przypadku przeziębienia i grypy najczęściej sięgają po niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które szybko zwalczają ból i obniżają temperaturę. Stosowanie popularnego ibuprofenu nie zawsze jest jednak bezpieczne, gdyż może zwiększać ryzyko...

  Leki i suplementy

  Bioaron C - skład, wskazania i przeciwwskazania, działanie, dawkowanie

  Bioaron C jest to syrop stosowany w infekcjach górnych dróg oddechowych u dzieci i młodzieży. Można go stosować profilaktycznie w nawracających infekcjach bakteryjnych i wirusowych, jak również w rekonwalescencji organizmu po przebytych chorobach i antybiotykoterapii. Bioaron...