Pyramidon

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek musujący
Dawka
0,5g+0,3g+0,2g
Ilość
6 sasz.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.

Pyramidon - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Pyramidon - ulotka preparatu

Pyramidon - opis
Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, do stosowania doustnego w leczeniu objawów przeziębienia i grypy oraz: • gorączki, • bólów mięśni i stawów, • bólów głowy w tym migrenowych, ? bólów zębów, ? nerwobólów. Pyramidonjest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.
Pyramidon - skład
Każda saszetka zawiera: Substancje czynne 500 mg kwasu acetylosalicylowego(Acidum acetylsalicylicum) 300 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum) 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu wapnia (1,55g Calcii lactogluconas) oraz substancje pomocnicze, w tym aspartam i 178 mg sodu. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Pyramidon - dawkowanie
Dorośli: 1 lub 2 saszetki 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 6 saszetek. Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 3 saszetki. Dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 3 saszetki. Zawartość jednej saszetki rozpuścić w 1/2 szklanki letniej wody, wymieszać i wypić. Lek zaleca się przyjmować po posiłku. Produktu leczniczego Pyramidon nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej.
Pyramidon - środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Pyramidon w przypadku: • nadwrażliwości na inne leki z grupy NLPZ; • chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny); • krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego; • przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni); • dny (skazy moczanowej); • przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego; • jednoczesnego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi (doustne przeciwwitaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe – tyklopidyna, indobufen); • niewydolności nerek, wątroby; • stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej; • nadciśnienia; • niewydolności serca; • niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej; • pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat); należy podać mniejsze dawki - patrz: dawkowanie • lek zawiera 178 - 356 mg sodu na dawkę, należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Spożywanie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy. Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych (patrz: wpływ na przewód pokarmowy i układ krążenia, poniżej). Wpływ na układ krążenia i naczynia mózgowe Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Dostępne dane są niewystarczające, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku przyjmowania kwasu acetylosalicylowego w dawkach dobowych 4000 mg. Dzieci Dzieci i młodzież, u których występuje infekcja wirusowa z gorączką lub bez, nie powinni przyjmować produktów, w składzie których występuje kwas acetylosalicylowy, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W przypadku infekcji wirusowych, szczególnie takich jak: grypa typu A i B oraz ospa wietrzna, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiej, ale zagrażającej życiu choroby wymagającej natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a może być większe, jeżeli w trakcie tych chorób będzie podawany kwas acetylosalicylowy (związek przyczynowy nie został udowodniony). Uporczywe wymioty występujące w czasie trwania chorób wirusowych mogą być objawem zespołu Reye`a. Lek zawiera źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
Pyramidon - przedawkowanie
W razie przypadkowego zażycia dawki, znacznie przewyższającej zalecaną dawkę dobową, mogą wystąpić objawy przedawkowania (związane z obecnością kwasu acetylosalicylowego): przyspieszenie oddechu, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i słuchu (szumy uszne), bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej (np. ubytek potasu), obniżenie stężenia glukozy we krwi, zmiany skórne. W przypadku ostrego zatrucia (200 mg - 500 mg kwasu acetylosalicylowego na kilogram masy ciała) mogą wystąpić: majaczenie, drżenie, duszność, nadmierna potliwość, pobudzenie psychoruchowe, wysoka gorączka, śpiączka. Leczenie przedawkowania: jeśli pacjent zgłosi się w ciągu doby od zatrucia należy przeprowadzić płukanie żołądka z zastosowaniem węgla aktywnego. Podstawą leczenia jest uzupełnienie płynów i elektrolitów w celu wyrównania zaburzeń metabolicznych (kwasicy, hipokalemii, odwodnienia) oraz unormowanie temperatury ciała i czynności oddechowej.
Pyramidon - przeciwwskazania
• Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne salicylany, kwas askorbowy, wapń lub którykolwiek z pozostałych składników leku • Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego ? Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych • Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce) • Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi • Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych • Ciężka niewydolność nerek, wątroby • Ciężka niewydolność serca • W ostatnim trymetrze ciąży • Fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu) • Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu infekcji wirusowej • Nie podawać jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych (patrz punkt 4.5)
Pyramidon - działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: - nudności, wymioty, bóle brzucha, - zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, - nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego. Zaburzenia układu nerwowego: - zawroty głowy, pocenie się, szum w uszach. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: - zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe. Zaburzenia układu immunologicznego: - u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne: rumień, pokrzywka, - uważa się, że kwas acetylosalicylowy, jako hapten, może wywołać napad astmy oskrzelowej u dorosłych lub duszności. W związku z leczeniem lekami z grupy NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar), patrz punkt 4.4. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może spowodować przedawkowanie.
Pyramidon - ciąża i karmienie piersią
Płodność Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Ciąża Hamowanie syntezy prostaglandyn może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży i/lub rozwój zarodka i płodu. Dane z badań epidemiologicznych wskazują na zwiększone ryzyko poronienia i występowania wad wrodzonych serca oraz wytrzewienia w wyniku stosowania inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży. Bezwzględne ryzyko występowania wad wrodzonych układu krążenia wzrosło z mniej niż 1%, do około 1,5%. Uważa się, że ryzyko to zwiększa się wraz ze zwiększeniem dawki i wydłużeniem czasu leczenia. Wykazano, że podawanie inhibitorów syntezy prostaglandyn zwierzętom, powoduje zwiększone ryzyko utraty zarodka w okresie przed i po zagnieżdżeniu a także wzrost śmiertelności zarodka i płodu. Ponadto u zwierząt, którym podawano inhibitory syntezy prostaglandyny w okresie organogenezy, zaobserwowano zwiększoną częstotliwość występowania różnych wad rozwojowych, w tym układu krążenia. Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobietę planującą zajście w ciążę lub podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, dawka leku powinna być jak najniższa a czas trwania leczenia możliwie jak najkrótszy. Stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn w trzecim trymestrze ciąży może spowodować u płodu: - zaburzenia układu krążenia (z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym); - zaburzenia czynności nerek, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek z małowodziem; Pod koniec ciąży stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn może spowodować u matki i noworodka: przedłużenie czasu krwawienia w wyniku zahamowania agregacji płytek krwi, które może wystąpić nawet po zastosowaniu bardzo małych dawek. - hamowanie czynności skurczowej macicy prowadzące do opóźnienia lub przedłużenia porodu. W związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 100 mg/dobę i większej jest przeciwwskazane w trzecim trymestrze ciąży. Karmienie piersią W niewielkich ilościach produkt leczniczy Pyramidon przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. W przypadku krótkotrwałego stosowania z reguły nie ma konieczności przerywania karmienia piersią. Jednakże w przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego, karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane.
Pyramidon - prowadzenie pojazdów
Produkt leczniczy Pyramidon stosowany w zalecanych dawkach (patrz dawkowanie) nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Pyramidon - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum acetylsalic. Acid.ascorb. Calcium

  Jest to preparat trójskładnikowy zawierający kwas acetylosalicylowy, kwas askorbinowy i wapń. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosuje się go w przebiegu przeziębienia lub grypy w celu obniżenia gorączki, złagodzenia bólu i likwidowania stanu zapalnego. Wykorzystuje sie także w bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu, jak np. ból zębów, stawów, mięśni, głowy, migrena, nerwoból.

  Dostępne opakowania
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 6 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 14 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 20 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 28 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Pyramidon

  Pyramidon

  proszek musujący - 10 sasz. - 0,5g+0,3g+0,2g
  ADAMED CONSUMER HEALTHCARE S.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Bezpieczeństwo domowej apteczki

  Bezpieczeństwo domowej apteczki

  Wszyscy przechowujemy leki w domu, ale nie zawsze nasze domowe apteczki spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa. Rzadko porządkujemy miejsca przeznaczone na leki i często przechowujemy przeterminowane lekarstwa oraz specyfiki zgromadzone przez całą...

  Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

  Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy i leczenie

  Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy i leczenie

  Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to głównie choroba wieku dziecięcego. Najczęściej pojawia się u dzieci do 5. roku życia. Jest wynikiem pierwotnego zakażenia wirusem HSV typu 1. Charakterystyczne dla niej są owrzodzenia, które najczęściej występują...

  Leki i suplementy

  Przedawkowanie tabletek przeciwbólowych

  Przedawkowanie tabletek przeciwbólowych

  Niektóre tabletki przeciwbólowe dobre są na jeden rodzaj bólu dla jednej osoby, a dla drugiej są zupełnie nieskuteczne. Dlatego lepiej uważać, biorąc tabletki przeciwbólowe - jeśli jedna nie działa, nie bierzmy następnej. Przyjmowanie tabletek jedna po...

  Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

  Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie

  Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie

  Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do którego dochodzi w jamie ustnej. Objawia się ona mniej lub bardziej nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Przyczyną powstawania przetok zębowych są choroby dziąseł, zmiany próchnicze, a także urazy, do...

  Angina - objawy, leczenie, powikłania

  Angina, która wymaga hospitalizacji. Poznaj jej symptomy

  Angina, która wymaga hospitalizacji. Poznaj jej symptomy

  Ciężka angina Ropowica dna jamy ustnej, inaczej nazywana anginą Ludwiga, to poważna choroba wymagająca leczenia w szpitalu. Co o niej wiemy? Anginę Ludwiga poznano w 1836 roku, gdy po raz pierwszy opisał ją Wilhelm Friderick von Ludwig - znany niemiecki...

  Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

  Recesje dziąsłowe - przyczyny, objawy i leczenie

  Recesje dziąsłowe - przyczyny, objawy i leczenie

  Recesje dziąsłowe polegają na odsłonięciu szyjek zębowych i powierzchni korzeni. To problem wielu pacjentów, a częstość jego występowania rośnie z wiekiem. Do obnażenia zęba i korzenia w miejscu, które powinno być pokryte przez dziąsło, prowadzi wiele...

  Ortopedia i reumatologia

  Młodzieńcza kifoza

  Młodzieńcza kifoza

  Młodzieńcza kifoza, inaczej zwana chorobą Scheuermanna, polega na powolnym zginaniu kręgosłupa ku przodowi. W trzonach kręgowych oraz krążkach międzykręgowych kilku sąsiadujących ze sobą kręgów powstają kręgi klinowe, zmiany degeneracyjne i zwężenie krążków....

  Zdrowie

  Profilaktyka zaczyna się od...uśmiechu!

  Profilaktyka zaczyna się od...uśmiechu!

  Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas zaczęło zwracać większą uwagę na stan swojego zdrowia. Ten pozytywny trend warto podtrzymywać i poza regularnymi wizytami u lekarza, czy badaniami profilaktycznymi, zatroszczyć się również o zdrowy uśmiech....