Propecia

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
1 mg
Ilość
28 tabl. (4 blist.po 7 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MSD POLSKA SP.Z O.O.

Propecia - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Leki na łysienie androgenowe a potencja

Wczoraj|ByłemUdermatologa.Stwierdził,żeMamŁysienie androgenowe w fazie 2-3 .Przepisal mi loxon 5% , propecia raz dziennie i gelacet. Uprzedził mnie ,że zażywając propecie u niektórych pacjentów następuje niezauważalne zmniejszenie libido. Sprawdziłem w internecie ten lek i opinie na jego temat i sie przeraziłem. Czy słusznie ? Czy lek ten naprawde może wywołac impotencje ?...

Propecia - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Propecia - opis

Produkt leczniczy Propecia jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego u mężczyzn (łysienie androgenowe), w celu zwiększenia wzrostu włosów i zapobiegania ich dalszej utracie.

Produkt leczniczy Propecia nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet i dzieci.

Propecia - skład

1 tabletka powlekana zawiera 1 mg finasterydu (Finasteridum).

Substancje pomocnicze, patrz punkt 6.1.

Propecia - dawkowanie

Zaleca się stosowanie jednej tabletki (1 mg) raz na dobę. Produkt leczniczy Propecia należy przyjmować podczas lub niezależnie od posiłków.

Aby zwiększyć wzrost włosów i (lub) zapobiec ich dalszej utracie, konieczne jest stosowanie produktu leczniczego codziennie, przez co najmniej 3 miesiące. W celu utrzymania wyników leczenia zaleca się nieprzerwane stosowanie leku. Odstawienie leku powoduje zanik wyników jego działania w ciągu 9 do 12 miesięcy.

Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek.

Propecia - środki ostrożności

Produktu leczniczego Propecia nie należy stosować u dzieci. Brak danych wykazujących skuteczność czy bezpieczeństwo stosowania finasterydu u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

W trakcie badań klinicznych nad produktem leczniczym Propecia, przeprowadzonych u mężczyzn w wieku od 18. do 41. lat, przeciętne wartości stężenia swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy zmniejszyły się z wartości początkowej 0,7 ng/ml do 0,5 ng/ml w 12. miesiącu leczenia. Przed dokonaniem oceny wyników tego testu należy rozważyć podwojenie wartości stężenia PSA u mężczyzn przyjmujących produkt leczniczy Propecia.

Brak danych dotyczących długotrwałego wpływu na płodność u ludzi i nie przeprowadzono specjalnych badań u mężczyzn z zaburzeniami płodności. Początkowo z badań klinicznych wykluczono pacjentów płci męskiej planujących poczęcie dziecka. Chociaż w badaniach na zwierzętach nie wykazano istotnego niekorzystnego wpływu na płodność, w okresie po wprowadzeniu leku do obrotu otrzymano spontaniczne zgłoszenia przypadków niepłodności. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu niewydolności wątroby na farmakokinetykę finasterydu.

Rak piersi u mężczyzn

Podczas badań klinicznych oraz w okresie po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki raka piersi u mężczyzn przyjmujących finasteryd w dawce wynoszącej 1 mg. Lekarze powinni poinformować pacjentów o konieczności niezwłocznego zgłaszania wszelkich zmian zauważonych w tkance gruczołów sutkowych, takich jak guzki, bolesność, powiększenie gruczołów sutkowych czy wyciek z brodawki sutkowej.

Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Propecia - przedawkowanie

W badaniach klinicznych jednorazowe dawki finasterydu do 400 mg i wielokrotnie stosowane dawki do 80 mg na dobę podawane przez okres 3 miesiący nie wywoływały objawów przedawkowania.

W przypadku przedawkowania produktu leczniczego Propecia nie zaleca się specjalnego postępowania.

Propecia - przeciwskazania

Produkt leczniczy Propecia jest przeciwwskazany:

- u kobiet (patrz punkt 4.6 i 5.1),

- w nadwrażliwość na finasteryd lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych,

- u mężczyzn stosujących finasteryd lub inne inhibitory 5α-reduktazy typu II w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego lub innych chorób.

Propecia - działania niepożądane

W tabeli poniżej wymieniono działania niepożądane zgłaszane podczas badań klinicznych i (lub) po wprowadzeniu leku do obrotu.

Częstość występowania działań niepożądanych określono jak poniżej:

Bardzo często (≥1/10); Często (≥1/100, < 1/10); Niezbyt często (≥1/1 000, < 1/100); Rzadko (≥1/10 000, < 1/1000); Bardzo rzadko (< 1/10 000); nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Częstości występowania działań niepożądanych zgłaszanych po wprowadzeniu leku do obrotu nie można ustalić, ponieważ pochodzą ze zgłoszeń spontanicznych.

Zaburzenia układu immunologicznego:

Nie znana: Reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, świąd, pokrzywka oraz obrzęk warg i twarzy.

Zaburzenia serca:

Nie znana: Kołatanie serca

Zaburzenia psychiczne:

Niezbyt często*: Obniżone libido.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

Nie znana: Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

Niezbyt często*: Zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji (w tym zmniejszenie objętości ejakulatu).

Nie znana: Tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, ból jąder, niepłodność**.

**Patrz punkt 4.4.

*Częstość występowania podano jako różnicę względem placebo stwierdzoną w badaniach klinicznych w 12. miesiącu.

Związane z przyjmowaniem leku działania niepożądane w postaci zaburzeń funkcji seksualnych występowały częściej u mężczyzn leczonych finasterydem niż u mężczyzn przyjmujących placebo, przy czym w okresie pierwszych 12 miesięcy częstość ich występowania wyniosła odpowiednio 3,8% (finasteryd) w porównaniu z 2,1% (placebo). Częstość występowania tych działań zmniejszyła się u mężczyzn leczonych finasterydem do 0,6% w ciągu następnych czterech lat. Około 1% mężczyzn z każdej z grup leczonych zrezygnowało z terapii z powodu wystąpienia związanych z przyjmowaniem leku działań niepożądanych w postaci zaburzeń funkcji seksualnych w okresie pierwszych 12 miesięcy, a po tym czasie stwierdzono zmniejszenie częstości ich występowania.

Ponadto zgłaszano następujące przypadki w trakcie stosowania po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu: utrzymywanie się zaburzeń erekcji po przerwaniu leczenia produktem leczniczym Propecia; rak piersi u mężczyzn (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

Propecia - ciąża i karmienie piersią

Stosowanie produktu leczniczego Propecia u kobiet w ciąży lub w wieku rozrodczym jest przeciwwskazane.

Ze względu na to, że finasteryd hamuje przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), produkt leczniczy Propecia podawany kobietom w ciąży, może przyczyniać się do powstawania wad rozwojowych narządów płciowych u płodów płci męskiej.

Dotykanie uszkodzonych tabletek może spowodować wchłanianie finasterydu przez skórę i doprowadzić do powstania wad rozwojowych u płodów płci męskiej. Kobiety w ciąży, lub u których istnieje podejrzenie, że są w ciąży oraz kobiety w wieku rozrodczym, nie powinny dotykać pokruszonych albo uszkodzonych tabletek produktu leczniczego Propecia. Tabletki Propecia są powlekane, co zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z substancją czynną, pod warunkiem jednak, że tabletki nie są uszkodzone lub pokruszone.

Laktacja

Stosowanie produktu leczniczego Propecia u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane. Nie wiadomo, czy finasteryd jest wydzielany z mlekiem kobiecym.

Propecia - prowadzenie pojazdów

Brak danych wskazujących na to, że Propecia wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeńmechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Propecia - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Finasteridum

  Inhibitor 5-alfa-reduktazy stosowany jest w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Powoduje zmniejszenie rozmiarów tego gruczołu, poprawia przepływ moczu, łagodzi objawy współistniejące przy przeroście prostaty. Ponadto pomaga zapobiegać wystąpieniu ostrego zatrzymania moczu i konieczności zabiegu chirurgicznego.

  Dostępne opakowania
  Propecia

  Propecia

  tabletki powlekane - 28 tabl. (4 blist.po 7 szt.) - 1 mg
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leczenie łysienia

  Skutki uboczne leku na łysienie

  BBC donosi o poważnych efektach ubocznych stosowania popularnego leku na łysienie typu męskiego. Okazuje się bowiem, że przyjmowanie leku na bazie finasterydu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Problem łysienia Wydawać by się mogło, iż łysienie to...

  Randki

  Poznaj 10 powodów, dla których warto umówić się z informatykiem

  Poznaj 10 powodów, dla których warto umówić się z informatykiem

  Jak wygląda typowy informatyk? Znaczna część kobiet postrzega go jako łysiejącego, żyjącego w swoim świecie mężczyznę, niekoniecznie pierwszej młodości. Na nosie zwisają mu okulary, a fascynacja ciągiem cyferek w komputerze sprawia, że jego życie towarzyskie...

  Badania w łysieniu

  Skuteczny sposób na łysienie. Nowe badania

  Skuteczny sposób na łysienie. Nowe badania

  Amerykańscy naukowcy z Sanford znaleźli skuteczny sposób na łysinę. Badania przeprowadzone na myszach dowodzą, że każdy może mieć bujne włosy. Przełom w nauce - łysienie przestaje być problemem Wszyscy dotknięci problemem łysienia wiedzą, jak ciężko...

  Leczenie łysienia

  Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R.

  Badanie przeprowadzone u ponad 1500 mężczyzn z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wykazało, że stan owłosienia w znaczącym stopniu przekłada się na poziom męskiej samooceny (Alfonso, Richter-Appelt, Tosti, Viera, Garcia, 2005). W...

  Łysienie plackowate - przebieg, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Skąd bierze się łysienie plackowate?

  Wypadanie włosów staje się coraz powszechniejszym problemem. Jednym z jego rodzajów jest łysienie plackowate, które należy do chorób dermatologicznych i może pojawić się niezależnie od wieku i płci. Najczęściej występuje na skórze głowy, ale pojawia się...

  Łysienie androgenowe

  Leczenie łysienia męskiego (WIDEO)

  Leczenie łysienia męskiego (WIDEO)

  Postępowanie w przypadku łysienia plackowatego Łysienie typu męskiego to inaczej łysienie androgenowe. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia. Pojawia się ono przede wszystkim u mężczyzn, wyjątkowo rzadkie są przypadki łysienia tego typu u kobiet....

  Łysienie androgenowe

  Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

  Łysienie typu męskiego, wywołane androgenami jest dużym problemem psychologicznym i dotyczyć może już mężczyzn od 20 roku życia. Największą ilość przypadków odnotowuje się po przekroczeniu przez mężczyzn 40 lat. Istotą całego procesu jest tak zwana miniaturyzacja...

  Przyczyny łysienia

  Łysienie u mężczyzn

  W dzisiejszych czasach łysienie u mężczyzn staje się coraz bardziej powszechnym schorzeniem. Nieustanne wypadanie włosów, coraz większe zakola - to koszmar wielu panów. Badania dowodzą, iż łysienie u mężczyzn dotyczy już chłopców w okresie dojrzewania,...