Omnitamgen

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawka
0,4 mg
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MYLAN S.A.S.

Omnitamgen - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Omnitamgen - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Omnitamgen - opis

Objawy z dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms - LUTS) związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (ang. benign prostatic hyperplasia - BPH).

Omnitamgen - skład

Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 0,4 mg (400 mikrogramów) chlorowodorku tamsulosyny, co jest równoważne 0,367 mg (367 mikrogramów) tamsulosyny.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Omnitamgen - dawkowanie

Dawkowanie

Jedna tabletka na dobę.

Tamsulosynę można przyjmować niezależnie od posiłków.

Dzieci i młodzież

Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności tamsulosyny u dzieci i młodzieży. Dostępne obecnie dane zostały opisane w punkcie 5.1.

Sposób podawania

Podanie doustne.

Tabletki należy połykać w całości. Tabletek nie należy kruszyć ani żuć, ponieważ ma to wpływ na przedłużone uwalnianie substancji czynnej leku.

Pacjenci z niewydolnością nerek

Nie określono odpowiedniego dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek.

Nie określono odpowiedniego dawkowania u pacjentów z niewydolnością wątroby o nasileniu łagodnym do umiarkowanego (patrz punkt 4.3, Przeciwwskazania).

Omnitamgen - środki ostrożności

Tak samo jak inne leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne, tamsulosyna może powodować u niektórych pacjentów obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, co w rzadkich przypadkach może być przyczyną omdleń. W przypadku zaobserwowania początkowych objawów niedociśnienia ortostatycznego (zawroty głowy, osłabienie) pacjent powinien usiąść lub położyć się, do czasu ustąpienia tych objawów.

Przed rozpoczęciem leczenia tamsulosynąnależy zbadać pacjenta w celu wykluczenia innych schorzeń, które mogą powodować objawy podobne do objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy należy zbadać per rectum i, jeśli istnieją wskazania, oznaczać u pacjenta stężenie swoistego antygenu gruczołu krokowego (ang. prostate-specific antigen - PSA) przed rozpoczęciem leczenia oraz systematycznie w trakcie jego trwania.

Leczenie pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min) należy prowadzić z zachowaniem ostrożności ze względu na brak badań w tej grupie chorych.

U niektórych pacjentów w trakcie leczenia lub uprzednio leczonych tamsulosyną, podczas operacji zaćmy obserwowano śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki [(ang. Intraoperative Floppy Iris Syndrome – IFIS), który jest odmianą zespołu zwężenia źrenicy (ang. Small Pupil Syndrome)]. Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki może prowadzić do zwiększenia powikłań w trakcie operacji. Nie należy rozpoczynać leczenia tamsulosyną u pacjentów, dla których jest zaplanowania operacja.

Według niepotwierdzonych źródeł, przerwanie leczenia na okres od 1 do 2 tygodni przed operacją zaćmy jest uważane za pomocne, ale korzyści i okres wymaganego przerwania leczenia przed operacją zaćmy nie został ustalony.

Podczas badania przed operacją chirurg i zespół okulistyczny powinien spytać czy pacjenci, dla których jest zaplanowana operacja zaćmy są lub byli leczeni tamsulosyną w celu upewnienia się, że odpowiednie środki potrzebne do opanowania IFIS będą dostępne w czasie operacji.

Czasami w kale można zaobserwować pozostałości tabletki.

Omnitamgen - przedawkowanie

Odnotowano ostre przedawkowanie chlorowodorku tamsulosyny w dawce 5 mg. Obserwowano ostre niedociśnienie (ciśnienie skurczowe krwi 70 mm Hg), wymioty oraz biegunkę. Po zastosowaniu leczenia polegającego na uzupełnieniu płynów, pacjent mógł zostać zwolniony ze szpitala tego samego dnia.

W przypadku wystąpienia ostrego niedociśnienia po przedawkowaniu tamsulosyny należy zastosować leczenie podtrzymujące układ sercowo-naczyniowy. Ciśnienie tętnicze krwi i częstość pracy serca można przywrócić do prawidłowych wartości układając pacjenta w pozycji leżącej. Jeśli takie postępowanie jest nieskuteczne, można podać środki zwiększające objętość krwi lub, w razie konieczności, leki kurczące naczynia. Należy monitorować czynność nerek i zastosować ogólne leczenie podtrzymujące.

Tamsulosyna w bardzo dużym stopniu związana jest z białkami, więc nieskuteczne jest zastosowanie dializy.

Aby zapobiec wchłanianiu preparatu można wywołać wymioty. W przypadku przyjęcia dużych ilości preparatu można wykonać płukanie żołądka oraz podać węgiel aktywowany i osmotycznie działające środki przeczyszczające (takie jak siarczan sodu).

Omnitamgen - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na chlorowodorek tamsulosyny (łącznie z obrzękiem naczynioruchowym wywołanym działaniem leku) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1

• Hipotensja ortostatyczna w wywiadzie.

• Ciężka niewydolność wątroby.

Omnitamgen - działania niepożądane

Klasyfikacja układów i narządów MedDRA

Często

(> 1/100,

< 1/10)

Niezbyt często

(> 1/1 000, < 1/100)

Rzadko

(> 1/10 000,

< 1/1 000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000), łącznie z pojedynczymi przypadkami

Zaburzenia układu nerwowego

zawroty głowy (1,3%)

bóle głowy

omdlenia

 

Zaburzenia serca

 

tachykardia

   

Zaburzenia naczyniowe

 

niedociśnienie ortostatyczne

   

Zaburzenia układu oddechowego,

klatki piersiowej i śródpiersia

 

zapalenie błony śluzowej nosa

   

Zaburzenia

żołądka i jelit

 

zaparcia, biegunka, nudności, wymioty

   

Zaburzenia skóry

i tkanki podskórnej

 

wysypka, świąd, pokrzywka

obrzęk naczynioruchowy

zespół StevensaJohnsona

Zaburzenia układu rozrodczego ipiersi

zaburzenia ejakulacji

   

priapizm

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

astenia

   

Badaniach prowadzone po dopuszczeniu leku do obrotu wykazały powiązanie leczenia tamsulosyną z zespołem zwężenia źrenicy, zwanym śródoperacyjnym zespołem wiotkiej tęczówki (IFIS), występującym w trakcie operacji zaćmy (patrz również punkt 4.4).

Doświadczenie zdobyte po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu: oprócz działań niepożądanych wymienionych powyżej, w związku ze stosowaniem tamsulosyny odnotowano: migotanie przedsionków, arytmię, tachykardię oraz duszność. Ponieważ informacje te pochodzą ze spontanicznych zgłoszeń, jakie odnotowywano po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu na całym świecie, nie można rzetelnie określić częstości ich występowania oraz roli tamsulosyny w ich wywoływaniu.

Omnitamgen - ciąża i karmienie piersią

Nie dotyczy. Omnitamgen jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

Omnitamgen - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań wpływu tamsulosyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Jednak, należy uprzedzić pacjenta o możliwości wystąpienia zawrotów głowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Omnitamgen - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tamsulosini hydrochloridum

  Antagonista receptorów α1-adrenergicznych, który stosowany jest w objawach dolnych dróg moczowych towarzyszących łagodnemu rozrostowi gruczołu krokowego. Tabletkę stosuje się raz dziennie rano. Jej zażycie może wywoływać spadek ciśnienia i omdlenia.

  Dostępne opakowania
  Omnitamgen

  Omnitamgen

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 30 tabl. - 0,4 mg
  MYLAN S.A.S.
  Omnitamgen

  Omnitamgen

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 60 tabl. - 0,4 mg
  MYLAN S.A.S.