Momederm

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
1 mg/g
Ilość
15 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Momederm - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Momederm - opis

Produkt leczniczy Momederm krem jest wskazany w leczeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami dermatozach, takich jak łuszczyca (wykluczając rozległą łuszczycę plackowatą) i atopowe zapalenie skóry.

Momederm - skład

1 g kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu (Mometasoni furoas).

Substancje pomocnicze: alkohol stearylowy do 70 mg/g. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Momederm - dawkowanie

Cienką warstwę produktu leczniczego Momederm nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz na dobę.

Dzieci i młodzież

U dzieci miejscowe stosowanie kortykosteroidów należy ograniczyć do najmniejszej dawki, w zależności od skuteczności terapii, i czas trwania leczenia nie powinien być dłuższy niż 5 dni. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Momederm - środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu produktu leczniczego Momederm wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna, należy natychmiast zaprzestać jego stosowania zastosować odpowiednie leczenie.

Produkt leczniczy Momederm, jak inne produkty lecznicze do miejscowego stosowania zawierające kortykosteroidy, nie powinien być stosowany w leczeniu na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkami okluzyjnymi, przy długotrwałym leczeniu, na skórę twarzy, w fałdach skórnych oraz u dzieci.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wywołanych ogólnoustrojowym działaniem kortykosteroidów zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga.

W przypadku konieczności stosowania pieluszki u dzieci, produktu nie należy stosować na skórę przykrywaną pieluszką, ponieważ może ona działać jak opatrunek okluzyjny.

Szczególnie u dzieci, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę produktu zawierającego kortykosteroidy, pozwalającą na złagodzenie objawów choroby. Przewlekłe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u dzieci dłużej niż przez 6 tygodni.

Brak wystarczających danych dotyczących leczenia dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Należy unikać nagłego zaprzestania leczenia. Po nagłym odstawieniu produktu może wystąpić efekt „z odbicia", objawiający się nasilonym zaczerwienieniem, pieczeniem i kłuciem (ból). Można temu zapobiec poprzez stopniowe zmniejszanie dawki produktu i zwiększanie odstępu czasu pomiędzy kolejnymi podaniami produktu.

Jeśli wystąpi zakażenie, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Produkt leczniczy Momederm nie należy stosować do oczu i wokół oczu. Należy unikać kontaktu z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi.

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.

Kortykosteroidy mogą zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy.

Produkt leczniczy zawiera alkohol stearylowy i glikol propylenowy, które mogą wywołać miejscowe odczyny skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie skóry.

Momederm - przedawkowanie

Dotychczas nie opisano przypadku przedawkowania produktu.

Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może doprowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i w konsekwencji do niewydolności nadnerczy.

W przypadku przedawkowania należy rozpocząć ogólne leczenie objawowe oraz leczenie wspomagające i kontynuować je tak długo, jak będzie to konieczne. Ostre objawy przedawkowania kortykosteroidów są zwykle odwracalne. Jeżeli to konieczne, należy wyrównać stężenie elektrolitów. W przypadku przewlekłego zatrucia zaleca się stopniowe odstawienie kortykosteroidu.

Momederm - przeciwwskazania

Nie należy stosować produktu leczniczego Momederm u pacjentów z nadwrażliwością na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Momederm, jak inne produkty lecznicze do miejscowego stosowania zawierające kortykosteroidy, jest przeciwwskazany w trądziku pospolitym, trądziku różowatym, zapaleniu skóry wokół ust, zakażeniach bakteryjnych, zakażeniach wirusowych (np. opryszczka, półpasiec oraz ospa wietrzna) oraz zakażeniach grzybiczych.

Nie należy stosować produktu leczniczego Momederm w przypadku odczynów poszczepiennych, liszajca, gruźlicy, kiły, w świądzie okolicy odbytu i narządów płciowych oraz w pieluszkowym zapaleniu skóry.

Momederm - działania niepożądane

Działania niepożądane mogą występować z następującą częstością:

Bardzo często (> =1/10)

Często (> =1/100 do < 1/10)

Niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100)

Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Wszystkie działania opisane poniżej występowały z częstością nie znaną. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

uczucie mrowienia lub kłucia, świąd, zapalenie mieszków włosowych, zmiany trądzikopodobne, objawy atrofii skóry oraz pieczenie.

Dodatkowo podczas miejscowego stosowania innych kortykosteroidów niezbyt często obserwowano następujące objawy niepożądane: podrażnienie, nadmierne owłosienie, zanik barwnika skóry, zapalnie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, maceracja skóry, rozstępy lub potówki. Objawy te mogą również wystąpić po zastosowaniu produktu leczniczego Momederm krem.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Po zastosowaniu produktu leczniczego na dużą powierzchnię skóry czy stosowaniu przez dłuższy czas, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, odnotowano przenikanie do krążenia ogólnego.

Wszystkie działania niepożądane, jakie występują po podaniu kortykosteroidów w postaci o działaniu ogólnym, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy, mogą również wystąpić po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów. Dotyczy to szczególnie dzieci i niemowląt, u których mogą wystąpić dodatkowo zaburzenia wzrostu i rozwoju (patrz punkt 4.4).

Momederm - ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u ludzi w okresie ciąży i karmienia piersią.

W czasie ciąży produkt można stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa potencjalne ryzyko dla płodu. Jednakże, nie należy stosować produktu na duże powierzchnie ciała i przez dłuższy czas. Należy rozważyć czy produkt może wpłynąć na rozwój płodu, ponieważ miejscowo stosowany mometazonu furoinian, może przenikać przez barierę łożyskową. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kortykosteroidy stosowane miejscowo mogą działać teratogennie.

Kortykosteroidy mogą przenikać do mleka kobiecego. Należy rozważyć, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać stosowanie produktu leczniczego.

Momederm - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy Momederm nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Momederm - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Mometasoni furoas

  Syntetyczny glikokortykosteroid, należący do kortykosteroidów o średnio mocnym efekcie działania, hamuje uwalnianie mediatorów zapalnych, w związku z czym wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergicznie, immunosupresyjnie. Stosuje się go w postaci aerozolu w sezonowym i całorocznym alergicznym nieżycie nosa, na skórę w dermatozach, pokrzywce, wyprysku, łuszczycy, AZS, proszku do inhalacji na astmę oskrzelową.

  Dostępne opakowania
  Momederm

  Momederm

  krem - 15 g - 1 mg/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Momederm

  Momederm

  krem - 30 g - 1 mg/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Alergie skórne

  Czy świąd da się zredukować? (WIDEO)

  Czy świąd da się zredukować? (WIDEO)

  Świąd współwystępuje wraz z atopowym zapaleniem skóry Świąd bardzo często pojawia się wraz z atopowym zapaleniem skóry. Niewiele osób wie jednak, jak postępować w takim przypadku oraz jak właściwie rozpoznać czynniki drażniące. Z tego powodu edukacja...

  Newsy

  Często swędzą cię stopy? Nie lekceważ tego objawu

  Często swędzą cię stopy? Nie lekceważ tego objawu

  Ludzki organizm na różne sposoby wysyła sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Jedną z oznak choroby mogą być regularnie swędzące stopy. Co to może oznaczać? Swędzące stopy mogą być oznaką choroby Problem ze swędzeniem stóp może dopaść każdego. Problem...

  Dermatologia

  Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

  Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

  Skóra głowy swędzi, piecze, do tego łuszczy się i jest podrażniona? Nie lekceważ tych objawów. To mogą być pierwsze symptomy choroby - im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej pozbędziesz się problemu. Łupież Swędzenie i łuszczenie się skóry...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Pielęgnacja atopowej skóry

  Pielęgnacja atopowej skóry

  Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której towarzyszy nasilony i uporczywy świąd, a zmiany skórne mają typowy obraz i lokalizację. Choroba najczęściej występuje u niemowląt oraz starszych dzieci. Niektóre dzieci wyrastają z atopowego zapalenia skóry...

  Newsy - leki i suplementy

  GIF wycofuje z obrotu trzy serie maści Ivoxel

  GIF wycofuje z obrotu trzy serie maści Ivoxel

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju trzy serie emulsji na skórę Ivoxel. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Z obrotu zostaną wycofane dwie serie emulsji o wadze 60 g, jedna o numerze 634231 i...

  Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Swędzenie skóry głowy - nietypowy objaw chorej tarczycy

  Swędzenie skóry głowy - nietypowy objaw chorej tarczycy

  Świąd skóry głowy może mieć różne przyczyny i zwykle związany jest z nieprawidłową pielęgnacją. Czasem jednak może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach. Nietypowy objaw chorej tarczycy Najczęstszą przyczyną swędzenia głowy jest łupież. Zwykle pojawia...

  Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Łuszczyca u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych. Na jej pojawienie się duży wpływ mają czynniki genetyczne, nie bez znaczenia są jednak inne okoliczności. Objawem schorzenia są występujące na skórze grudki, które często są pokryte tak zwaną blaszką...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

  Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

  Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość skórna, która objawia się silnym swędzeniem i czerwoną wysypką. Zwykle rozwija się we wczesnym dzieciństwie, ale skóra atopowa może też dotyczyć dorosłych, choć symptomy są często łagodniejsze. Jeśli masz...

  Pokrzywka - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Dermografizm

  Dermografizm

  Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki. Reakcja alergicznajest wywołana mechanicznie, wskutek potarcia skóry lub ucisku. Inna jej nazwa to właśnie pokrzywka fizykalna wywołana. Po kilku sekundach od działania bodźca, na skórze pojawiają się bąble...