Momederm

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
1 mg/g
Ilość
15 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Momederm - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Momederm - opis

Produkt leczniczy Momederm krem jest wskazany w leczeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami dermatozach, takich jak łuszczyca (wykluczając rozległą łuszczycę plackowatą) i atopowe zapalenie skóry.

Momederm - skład

1 g kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu (Mometasoni furoas).

Substancje pomocnicze: alkohol stearylowy do 70 mg/g. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Momederm - dawkowanie

Cienką warstwę produktu leczniczego Momederm nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz na dobę.

Dzieci i młodzież

U dzieci miejscowe stosowanie kortykosteroidów należy ograniczyć do najmniejszej dawki, w zależności od skuteczności terapii, i czas trwania leczenia nie powinien być dłuższy niż 5 dni. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Momederm - środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu produktu leczniczego Momederm wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna, należy natychmiast zaprzestać jego stosowania zastosować odpowiednie leczenie.

Produkt leczniczy Momederm, jak inne produkty lecznicze do miejscowego stosowania zawierające kortykosteroidy, nie powinien być stosowany w leczeniu na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkami okluzyjnymi, przy długotrwałym leczeniu, na skórę twarzy, w fałdach skórnych oraz u dzieci.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wywołanych ogólnoustrojowym działaniem kortykosteroidów zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga.

W przypadku konieczności stosowania pieluszki u dzieci, produktu nie należy stosować na skórę przykrywaną pieluszką, ponieważ może ona działać jak opatrunek okluzyjny.

Szczególnie u dzieci, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę produktu zawierającego kortykosteroidy, pozwalającą na złagodzenie objawów choroby. Przewlekłe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u dzieci dłużej niż przez 6 tygodni.

Brak wystarczających danych dotyczących leczenia dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Należy unikać nagłego zaprzestania leczenia. Po nagłym odstawieniu produktu może wystąpić efekt „z odbicia", objawiający się nasilonym zaczerwienieniem, pieczeniem i kłuciem (ból). Można temu zapobiec poprzez stopniowe zmniejszanie dawki produktu i zwiększanie odstępu czasu pomiędzy kolejnymi podaniami produktu.

Jeśli wystąpi zakażenie, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Produkt leczniczy Momederm nie należy stosować do oczu i wokół oczu. Należy unikać kontaktu z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi.

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.

Kortykosteroidy mogą zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy.

Produkt leczniczy zawiera alkohol stearylowy i glikol propylenowy, które mogą wywołać miejscowe odczyny skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie skóry.

Momederm - przedawkowanie

Dotychczas nie opisano przypadku przedawkowania produktu.

Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może doprowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i w konsekwencji do niewydolności nadnerczy.

W przypadku przedawkowania należy rozpocząć ogólne leczenie objawowe oraz leczenie wspomagające i kontynuować je tak długo, jak będzie to konieczne. Ostre objawy przedawkowania kortykosteroidów są zwykle odwracalne. Jeżeli to konieczne, należy wyrównać stężenie elektrolitów. W przypadku przewlekłego zatrucia zaleca się stopniowe odstawienie kortykosteroidu.

Momederm - przeciwskazania

Nie należy stosować produktu leczniczego Momederm u pacjentów z nadwrażliwością na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Momederm, jak inne produkty lecznicze do miejscowego stosowania zawierające kortykosteroidy, jest przeciwwskazany w trądziku pospolitym, trądziku różowatym, zapaleniu skóry wokół ust, zakażeniach bakteryjnych, zakażeniach wirusowych (np. opryszczka, półpasiec oraz ospa wietrzna) oraz zakażeniach grzybiczych.

Nie należy stosować produktu leczniczego Momederm w przypadku odczynów poszczepiennych, liszajca, gruźlicy, kiły, w świądzie okolicy odbytu i narządów płciowych oraz w pieluszkowym zapaleniu skóry.

Momederm - działania niepożądane

Działania niepożądane mogą występować z następującą częstością:

Bardzo często (> =1/10)

Często (> =1/100 do < 1/10)

Niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100)

Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Wszystkie działania opisane poniżej występowały z częstością nie znaną. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

uczucie mrowienia lub kłucia, świąd, zapalenie mieszków włosowych, zmiany trądzikopodobne, objawy atrofii skóry oraz pieczenie.

Dodatkowo podczas miejscowego stosowania innych kortykosteroidów niezbyt często obserwowano następujące objawy niepożądane: podrażnienie, nadmierne owłosienie, zanik barwnika skóry, zapalnie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, maceracja skóry, rozstępy lub potówki. Objawy te mogą również wystąpić po zastosowaniu produktu leczniczego Momederm krem.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Po zastosowaniu produktu leczniczego na dużą powierzchnię skóry czy stosowaniu przez dłuższy czas, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, odnotowano przenikanie do krążenia ogólnego.

Wszystkie działania niepożądane, jakie występują po podaniu kortykosteroidów w postaci o działaniu ogólnym, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy, mogą również wystąpić po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów. Dotyczy to szczególnie dzieci i niemowląt, u których mogą wystąpić dodatkowo zaburzenia wzrostu i rozwoju (patrz punkt 4.4).

Momederm - ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u ludzi w okresie ciąży i karmienia piersią.

W czasie ciąży produkt można stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa potencjalne ryzyko dla płodu. Jednakże, nie należy stosować produktu na duże powierzchnie ciała i przez dłuższy czas. Należy rozważyć czy produkt może wpłynąć na rozwój płodu, ponieważ miejscowo stosowany mometazonu furoinian, może przenikać przez barierę łożyskową. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kortykosteroidy stosowane miejscowo mogą działać teratogennie.

Kortykosteroidy mogą przenikać do mleka kobiecego. Należy rozważyć, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać stosowanie produktu leczniczego.

Momederm - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy Momederm nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Momederm - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Mometasoni furoas

  Syntetyczny glikokortykosteroid, należący do kortykosteroidów o średnio mocnym efekcie działania, hamuje uwalnianie mediatorów zapalnych, w związku z czym wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergicznie, immunosupresyjnie. Stosuje się go w postaci aerozolu w sezonowym i całorocznym alergicznym nieżycie nosa, na skórę w dermatozach, pokrzywce, wyprysku, łuszczycy, AZS, proszku do inhalacji na astmę oskrzelową.

  Dostępne opakowania
  Momederm

  Momederm

  krem - 15 g - 1 mg/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Momederm

  Momederm

  krem - 30 g - 1 mg/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Choroby i dolegliwości

  Alergologia i pulmonologia

  Alergia dotyczy ludzi z w każdym wieku. Typowa choroba alergiczna to atopowe zapalenie skóry, które zazwyczaj ustępuje przed ukończeniem 10. roku życia, natomiast w późniejszych latach pojawia się astma oskrzelowa. Jeśli objawy alergii dotyczą układu...

  Newsy - leki i suplementy

  GIF wycofuje z obrotu trzy serie maści Ivoxel

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju trzy serie emulsji na skórę Ivoxel. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Z obrotu zostaną wycofane dwie serie emulsji o wadze 60 g, jedna o numerze 634231 i z...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Jak sprawdzić czy dziecku grozi AZS?

  Według naukowców z Danii, oznaki atopowego zapalenia skóry (AZS) są obecne na długo przed pojawieniem się właściwych symptomów, nawet u miesięcznych niemowląt. Ich badanie wykazało, że poziom eozynofilowego białka X (EPX) - czyli markera komórek zapalnych...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

  Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna o podłożu genetycznym. Na AZS najbardziej narażone są osoby, których obydwoje rodzice byli alergikami. Choroba ta wywołana jest zaburzeniami funkcjonowania układów immunologicznego i nerwowego. Atopia nasila...

  Zabiegi

  Dermoterapia

  Dermoterapia to trend w dermatologii i kosmetologii, który ma na celu wspomaganie leczenia przewlekłych chorób skóry, przede wszystkim atopowego, kontaktowego i łojotokowego zapalenia skóry, za pomocą specjalnych produktów do pielęgnacji zwanych dermoterapeutykami....

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Atopowe zapalenie skóry: czy możliwa jest remisja choroby? (WIDEO)

  Atopowe zapalenie skóry: czy możliwa jest remisja choroby? (WIDEO)

  Alergie często wywołują atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry jest objawem alergii na niektóre pokarmy, kataru siennego oraz astmy. Charakteryzuje się nieprzyjemnym i bardzo nasilonym świądem skóry. Przyczyny choroby są mało znane, mogą mieć...

  Leki i suplementy

  Wycofano lek na astmę i alergię

  Wycofano lek na astmę i alergię

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu preparatu stosowanego m.in. w leczeniu astmy oskrzelowej i alergii. Rozporządzenie obowiązuje na terenie całego kraju. Na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Epidemiologia atopowego zapalenia skóry (WIDEO)

  Epidemiologia atopowego zapalenia skóry (WIDEO)

  Epidemiologia atopowego zapalenia skóry Zespół zmian zapalnych skóry związanych z genetycznie uwarunkowanym defektem bariery skórnej i nadwrażliwością miejscową określany jest mianem AZS. Skrót ten oznacza atopowe zapalenie skóry. Objawami wyprysku atopowego...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Co to jest atopia?

  Alergia atopowa ze względu na rozpowszechnienie stanowi największe wyzwanie współczesnej alergologii. Oznacza ona genetycznie uwarunkowaną reakcję, polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów, w wyniku której dochodzi...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Co to jest atopowe zapalenie skóry? (WIDEO)

  Co to jest atopowe zapalenie skóry? (WIDEO)

  Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS, inaczej wyprysk atopowy lub egzema) jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, która dotyczy całej skóry. Dotyka ona zarówno naskórka, jak i skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Atopowe...