Elocom

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
płyn do stosowania na skórę
Dawka
1 mg/g
Ilość
30 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MSD POLSKA SP.Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Izotek a Elocom i jednoczesne stosowanie

Dobry wieczór, chciałbym zapytać czy mogę podczas kuracji Izotekiem zastosować maść Elocom. Chciałbym zaznaczyć, że nie mam zamiaru smarować maścią zmian trądzikowych. Chodzi o inna plamkę na która kiedyś przypisano mi właśnie Elocom. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Daniel

Sucha i łuszcząca się skóra po powrocie z Grecji

Mam 23 lata, jestem alergikiem i mieszkałam w Grecji przez ponad 6 mcy. Odkąd wróciłam do Polski zaczęłam mieć problem ze skórą twarzy: mam czerwone, łuszczące się policzki, oprócz tego w Grecji leczyłam oczy z zapalenia rogówki. Mój lekarz internista (w PL) dał mi na skórę maść Elocom - pomogła doraźnie, natomiast później dostałam Diprogenta....

Odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz dr n. med Monika Łukaszewicz i 1 inny specjalista
POKAŻ WIĘCEJ

Elocom - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Elocom - opis

Produkt leczniczy Elocom w postaci płynu na skórę jest wskazany w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu owłosionej skóry głowy w reagujących na leczenie kortykosteroidami dermatozach, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie owłosionej skóry głowy.

Elocom - skład

1 g płynu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu (Mometasoni furoas).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Elocom - dawkowanie

Raz na dobę nanosić kilka kropli płynu na chorobowo zmienione miejsca owłosionej skóry głowy. Delikatnie i dokładnie masować, aż do zniknięcia płynu.

Dzieci

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Elocom - środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu produktu leczniczego wystąpią objawy podrażnienia lub uczulenia, należy go odstawić i zastosować odpowiednie leczenie.

Jeśli wystąpi zakażenie, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. W przypadku niewystąpienia szybkiej i pozytywnej reakcji na leczenie, należy przerwać stosowanie kortykosteroidu aż do czasu wyleczenia zakażeń.

Ogólnoustrojowe wchłanianie kortykosteroidów podawanych miejscowo może wywołać odwracalne zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza z potencjalnym niedoborem glikokortykosteroidu po odstawieniu produktu leczniczego. U niektórych pacjentów ogólnoustrojowe wchłanianie kortykosteroidów podawanych miejscowo może również wywołać objawy zespołu Cushinga, hiperglikemię i cukromocz. Pacjenci stosujący kortykosteroid miejscowy na dużą powierzchnię skóry lub pod opatrunek okluzyjny powinni być poddani okresowej kontroli w kierunku objawów zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy istnieje większe prawdopodobieństwo podatności na toksyczność ogólnoustrojową podczas stosowania równoważnych dawek produktu leczniczego.

Po długotrwałym i stałym stosowaniu na dużej powierzchni uszkodzonej skóry, fałdach skórnych i pod opatrunkiem okluzyjnym, stwierdzono częste występowanie toksyczności miejscowej i ogólnoustrojowej. Opatrunków okluzyjnych nie należy stosować u dzieci lub na skórę twarzy. Jeśli konieczne jest nałożenie produktu leczniczego na twarz, leczenie powinno trwać maksymalnie 5 dni. U wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku, należy unikać długotrwałej stałej terapii.

Elocom należy stosować ostrożnie u dzieci w wieku 2 lat lub starszych, choć nie zbadano bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Elocom przez okres dłuższy niż 3 tygodnie. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Elocom u dzieci w wieku poniżej 2 lat, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego w tej grupie wiekowej.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę produktu zawierającego kortykosteroidy, pozwalającą na złagodzenie objawów choroby, zwłaszcza u dzieci. Przewlekłe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Elocom podawany miejscowo nie jest przeznaczony do leczenia okulistycznego (w tym również w obrębie powiek) ze względu na bardzo rzadkie ryzyko wystąpienia jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.

Tak jak w przypadku innych silnie działających glikokortykosteroidów stosowanych miejscowo, należy unikać nagłego zaprzestania leczenia. Po nagłym odstawieniu produktu zawierającego silnie działające glikokortysteroidy może wystąpić efekt „z odbicia”, objawiający się stanem zapalnym skóry, nasilonym zaczerwienieniem, pieczeniem i kłującym bólem. Można temu zapobiec poprzez stopniowe zmniejszanie dawki produktu, np. przed odstawieniem produktu należy prowadzić leczenie w sposób przerywany.

Glikokortykosteroidy mogą zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy, mogą również opóźniać gojenie.

Ze względu na zawartość substancji pomocniczej glikolu propylenowego, produkt może powodować podrażnienie skóry.

Elocom - przedawkowanie

Dotychczas nie opisano przypadku przedawkowania produktu.

Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może doprowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, powodując wtórną niewydolność nadnerczy, która zwykle jest odwracalna.

Jeżeli stwierdzi się zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, należy stopniowo zaprzestać jego stosowania, zmniejszyć częstość podawania produktu lub zastąpić kortykosteroidem o słabszym działaniu.

Zawartość kortykosteroidu w każdym opakowaniu jest mała, dzięki czemu w razie przypadkowego połknięcia produktu leczniczego nie wywoła on toksyczności lub będzie ona niewielka.

W przypadku przedawkowania należy rozpocząć ogólne leczenie objawowe oraz leczenie wspomagające i kontynuować je tak długo, jak będzie to konieczne. Ostre objawy przedawkowania kortykosteroidów są zwykle odwracalne. Jeśli to konieczne, należy wyrównać stężenie elektrolitów. W przypadku przewlekłego zatrucia zaleca się stopniowe odstawianie kortykosteroidu.

Elocom - przeciwwskazania

Nie stosować produktu leczniczego Elocom płyn:

- nadwrażliwość na substancję czynną - mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,

- w trądziku pospolitym, - w trądziku różowatym,

- w zaniku skóry,

- w zakażeniach bakteryjnych (np. liszajec, ropne zapalenie skóry), wirusowych (np. opryszczka zwykła, półpasiec i ospa wietrzna, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny), pasożytniczych i grzybiczych skóry (np. wywołanych przez dermatofity lub drożdżaki),

- w przypadku odczynów poszczepiennych,

- w gruźlicy skóry,

- na kiłowe zmiany skórne,

- w świądzie okolicy odbytu i narządów płciowych,

- w pieluszkowym zapaleniu skóry,

- na uszkodzoną i pokrytą owrzodzeniami skórę.

Elocom - działania niepożądane

Tabela 1: Działania niepożądane występujące w czasie leczenia produktem leczniczym Elocom przedstawiono według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania

Bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nie znana (częstość nie może być

określona na podstawie dostępnych danych)

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

 

Nie znana:

Bardzo rzadko:

Zaburzenia układu nerwowego Nie znana:

Bardzo rzadko:

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Nie znana:

Bardzo rzadko:

Zakażenia, czyrak

Zapalenie mieszków włosowych

Parestezje

Uczucie pieczenia

Kontaktowe zapalenie skóry, niedobór barwnika, nadmierne owłosienie, rozstępy, zmiany trądzikopodobne, zanik skóry

Świąd

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

Nie znana:

Ból w miejscu stosowania, reakcje w miejscu stosowania

Podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów obserwowano następujące działania niepożądane:

suchą skórę, podrażnienie skóry, zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, potówki i teleangiektazje.

Po stosowaniu produktu leczniczego na dużą powierzchnię skóry czy przez dłuższy czas, szczególnie w przypadku użycia opatrunków okluzyjnych, mometazonu furoinian wchłaniał się do krążenia ogólnego.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wywołanych ogólnoustrojowym działaniem kortykosteroidów zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga.

Wszystkie działania niepożądane, jakie występują po podaniu kortykosteroidów o działaniu ogólnym, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy, mogą również wystąpić po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów. Dotyczy to szczególnie dzieci i niemowląt, u których mogą wystąpić dodatkowo zaburzenia wzrostu i rozwoju (patrz punkt 4.4).

Elocom - ciąża i karmienie piersią

W czasie ciąży i karmienia piersią leczenie produktem leczniczym Elocom powinno być prowadzone wyłącznie na polecenie lekarza. Należy unikać nakładania produktu leczniczego na dużą powierzchnię ciała lub przez dłuższy okres czasu. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego podczas ciąży u ludzi. Miejscowe podawanie kortykosteroidów ciężarnym zwierzętom może być przyczyną nieprawidłowości rozwoju płodowego, w tym rozszczepu podniebienia i wewnątrzmacicznego opóźnienia wzrastania płodu. Nie przeprowadzono odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań dotyczących stosowania produktu leczniczego Elocom u kobiet w ciąży, zatem ryzyko wystąpienia takiego wpływu na ludzki płód jest nieznane. Podobnie jak w przypadku wszystkich miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów należy wziąć pod uwagę

prawdopodobieństwo ograniczenia wzrostu płodowego w wyniku przeniknięcia glikokortykosteroidu przez barierę łożyska.Produkt leczniczy Elocom i wszystkie inne glikokortykosteroidy podawane miejscowo należy stosować u kobiet w ciąży tylko wtedy, jeśli potencjalne korzyści z leczenia uzasadniają ryzyko dla matki lub płodu.

Nie wiadomo czy miejscowe podawanie kortykosteroidów mogłoby spowodować wchłanianie ogólnoustrojowe wystarczające do wytworzenia wykrywalnych ilości produktu leczniczego w mleku kobiecym. Elocom należy podawać matkom karmiącym piersią tylko po starannym rozważeniu stosunku ryzyka i korzyści z leczenia. Jeśli wskazane jest stosowanie większych dawek lub długotrwała terapia, należy przerwać karmienie piersią.

Elocom - prowadzenie pojazdów

Elocom nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Elocom - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Mometasoni furoas

  Syntetyczny glikokortykosteroid, należący do kortykosteroidów o średnio mocnym efekcie działania, hamuje uwalnianie mediatorów zapalnych, w związku z czym wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergicznie, immunosupresyjnie. Stosuje się go w postaci aerozolu w sezonowym i całorocznym alergicznym nieżycie nosa, na skórę w dermatozach, pokrzywce, wyprysku, łuszczycy, AZS, proszku do inhalacji na astmę oskrzelową.

  Dostępne opakowania
  Elocom

  Elocom

  płyn do stosowania na skórę - 30 ml - 1 mg/g
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Elocom

  Elocom

  krem - 15 g - 1 mg/g
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Elocom

  Elocom

  maść - 15 g - 1 mg/g
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Elocom

  Elocom

  maść - 30 g - 1 mg/g
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Elocom

  Elocom

  krem - 30 g - 1 mg/g
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Elocom

  Elocom

  płyn do stosowania na skórę - 20 ml - 1 mg/g
  MSD POLSKA SP.Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Alergie skórne

  Czy świąd da się zredukować? (WIDEO)

  Czy świąd da się zredukować? (WIDEO)

  Świąd współwystępuje wraz z atopowym zapaleniem skóry Świąd bardzo często pojawia się wraz z atopowym zapaleniem skóry. Niewiele osób wie jednak, jak postępować w takim przypadku oraz jak właściwie rozpoznać czynniki drażniące. Z tego powodu edukacja...

  Newsy

  Często swędzą cię stopy? Nie lekceważ tego objawu

  Często swędzą cię stopy? Nie lekceważ tego objawu

  Ludzki organizm na różne sposoby wysyła sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Jedną z oznak choroby mogą być regularnie swędzące stopy. Co to może oznaczać? Swędzące stopy mogą być oznaką choroby Problem ze swędzeniem stóp może dopaść każdego. Problem...

  Dermatologia

  Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

  Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

  Skóra głowy swędzi, piecze, do tego łuszczy się i jest podrażniona? Nie lekceważ tych objawów. To mogą być pierwsze symptomy choroby - im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej pozbędziesz się problemu. Łupież Swędzenie i łuszczenie się skóry...

  Newsy - leki i suplementy

  GIF wycofuje z obrotu trzy serie maści Ivoxel

  GIF wycofuje z obrotu trzy serie maści Ivoxel

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju trzy serie emulsji na skórę Ivoxel. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Z obrotu zostaną wycofane dwie serie emulsji o wadze 60 g, jedna o numerze 634231 i...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Pielęgnacja atopowej skóry

  Pielęgnacja atopowej skóry

  Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której towarzyszy nasilony i uporczywy świąd, a zmiany skórne mają typowy obraz i lokalizację. Choroba najczęściej występuje u niemowląt oraz starszych dzieci. Niektóre dzieci wyrastają z atopowego zapalenia skóry...

  Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Swędzenie skóry głowy - nietypowy objaw chorej tarczycy

  Swędzenie skóry głowy - nietypowy objaw chorej tarczycy

  Świąd skóry głowy może mieć różne przyczyny i zwykle związany jest z nieprawidłową pielęgnacją. Czasem jednak może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach. Nietypowy objaw chorej tarczycy Najczęstszą przyczyną swędzenia głowy jest łupież. Zwykle pojawia...

  Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Łuszczyca u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych. Na jej pojawienie się duży wpływ mają czynniki genetyczne, nie bez znaczenia są jednak inne okoliczności. Objawem schorzenia są występujące na skórze grudki, które często są pokryte tak zwaną blaszką...

  Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

  Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

  Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

  Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość skórna, która objawia się silnym swędzeniem i czerwoną wysypką. Zwykle rozwija się we wczesnym dzieciństwie, ale skóra atopowa może też dotyczyć dorosłych, choć symptomy są często łagodniejsze. Jeśli masz...

  Pokrzywka - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Dermografizm

  Dermografizm

  Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki. Reakcja alergicznajest wywołana mechanicznie, wskutek potarcia skóry lub ucisku. Inna jej nazwa to właśnie pokrzywka fizykalna wywołana. Po kilku sekundach od działania bodźca, na skórze pojawiają się bąble...