Medox

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,03 g
Ilość
20 tabl. (2 blist.po 10 szt.)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ZENTIVA A.S.

Medox - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Medox - ulotka preparatu

Medox - opis

Leczenie sekretolityczne ostrych i przewlekłych chorób płuc i oskrzeli związanych z zaburzeniem wydzielania oraz transportu śluzu.

Medox tabletki jest przeznaczony do leczenia dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Dzieciom w wieku poniżej 6 lat należy podawać ambroksol w postaci syropu lub kropli.

Medox - skład

Każda tabletka zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Medox - dawkowanie

Jeśli lekarz nie przepisze inaczej, zalecane jest następujące dawkowanie produktu Medox:

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Zwykle stosuje się ½ tabletki Medox 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 15 mg chlorowodorku ambroksolu 2 do 3 razy na dobę).

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat

Zwykle stosuje się 1 tabletkę Medox 3 razy na dobę przez pierwsze 2 do 3 dni (co odpowiada 30 mg chlorowodorku ambroksolu 3 razy na dobę); następnie stosuje się 1 tabletkę Medox dwa razy na dobę (co odpowiada 30 mg chlorowodorku ambroksolu dwa razy na dobę).

Produkt Medox jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat (patrz punkt 4.3).

Nie należy podawać produktu Medox przez okres dłuższy niż 4 do 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Dawkowanie u pacjentów z chorobami nerek i wątroby, patrz punkt 4.4.

Sposób podawania

Tabletki najlepiej połykać w całości, po posiłkach, popijając odpowiednią ilością płynu.

Uwaga: Jeśli to konieczne, dawki stosowane u dorosłych mogą być zwiększone do 60 mg dwa razy na dobę (co odpowiada 120 mg chlorowodorku ambroksolu na dobę).

Medox - środki ostrożności

W przypadku zaburzeń czynności nerek lub ciężkiej choroby wątroby, produkt Medox może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Tak jak w przypadku innych leków metabolizowanych w wątrobie i następnie wydalanych przez nerki, w przypadku ciężkiej niewydolności nerek można spodziewać się gromadzenia powstałych w wątrobie metabolitów ambroksolu w organizmie.

Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Obserwowano bardzo rzadkie przypadki ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół StevensaJohnsona oraz martwica toksyczno-rozpływna naskórka, mających czasowy związek ze stosowaniem leków mukolitycznych, np. chlorowodorku ambroksolu. Większość przypadków można było wyjaśnić nasileniem choroby podstawowej i (lub) równoczesnym stosowaniem innych leków. Dodatkowo w początkowej fazie zespołu Stevensa-Johnsona lub martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka u pacjentów mogą najpierw wystąpić niespecyficzne (prodromalne) objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, uogólniony ból ciała, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel i ból gardła. Fałszywie rozpoznane jako objawy zwiastunowe grypy, mogą być początkowo leczone za pomocą leków stosowanych w kaszlu i przeziębieniu. Dlatego w przypadku wystąpienia nowych zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych, pacjent powinien natychmiast zasięgnąć porady lekarza i dla ostrożności przerwać stosowanie chlorowodorku ambroksolu.

Ze względu na możliwość gromadzenia się wydzieliny, ambroksol należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek).

U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel. Nie należy stosować produktu bezpośrednio przed snem.

Medox - przedawkowanie

Objawy przedawkowania

Nie zaobserwowano ciężkich objawów zatrucia po przedawkowaniu ambroksolu. Zgłaszano przypadki występowania krótkotrwałego niepokoju i biegunki.

Ambroksol był dobrze tolerowany po podaniu pozajelitowym w dawce do 15 mg/kg mc. na dobę, oraz po podaniu doustnym dawki do 25 mg/kg mc. na dobę.

Analogicznie do badań przedklinicznych, po znacznym przedawkowaniu może wystąpić zwiększone wydzielanie śliny, odruchy wymiotne, wymioty oraz spadek ciśnienia krwi.

Postępowanie terapeutyczne po przedawkowaniu

Na podstawie przypadków nieumyślnego przedawkowania i (lub) zgłoszeń dotyczących niewłaściwego stosowania, obserwowano objawy odpowiadające znanym działaniom niepożądanym produktu Medox stosowanego w zalecanych dawkach, które mogą wymagać zastosowania leczenia objawowego.

Postępowanie doraźne, takie jak wywoływanie wymiotów oraz płukanie żołądka nie jest zazwyczaj wskazane i jest rozważane tylko w przypadku znacznego przedawkowania. Zalecane jest leczenie objawowe.

Medox - przeciwwskazania

Produktu leczniczego Medox nie należy stosować u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na ambroksol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Ze względu na dużą zawartość substancji czynnej produkt Medox nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Medox - działania niepożądane

W tabeli przedstawiono działania niepożądane ambroksolu pogrupowane według klasyfikacji MedDRA i częstość występowania: bardzo często (1/10); często (1/100 do < 1/10); niezbyt często (1/1 000 do < 1/100); rzadko (1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000), nie znana

(częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Klasyfikacja układów i narządów MedDRA

Częstość występowania

Działanie niepożądane

Zaburzenia żołądka i jelit

Często

Nudności

Niezbyt często

Wymioty, biegunka, niestrawność i ból brzucha

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadko

Wysypka, pokrzywka

Bardzo rzadko

Ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona i martwica naskórka (patrz punkt 4.4)

Nie znana

Reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd i inne reakcje nadwrażliwości

*Należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści u pacjentów z owrzodzeniem żołądka lub dwunastnicy.

Medox - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka / płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy.

Na podstawie dużego doświadczenia klinicznego u kobiet ciężarnych po 28. tygodniu ciąży nie wykazano szkodliwego działania ambroksolu na płód. Pomimo tego, należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania produktu Medox.

Karmienie piersią

Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka kobiecego. Chociaż nie powinno to być szkodliwe dla noworodków karmionych mlekiem matki, nie zaleca się stosowania produktu Medox u kobiet karmiących piersią.

Medox - prowadzenie pojazdów

Nie ma dowodów na wpływ produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Medox - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ambroxoli hydrochloridum

  Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).

  Dostępne opakowania
  Medox

  Medox

  tabletki - 20 tabl. (2 blist.po 10 szt.) - 0,03 g
  ZENTIVA A.S.
  Medox

  Medox

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,03 g
  ZENTIVA A.S.
  Powiązane artykuły
  Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

  Maseczka ochronna (WIDEO)

  Maseczka ochronna (WIDEO)

  Maseczka ochronna uchroni nas np. przed wirusem grypy Ryzyko zarażenia się wirusem grypy dotyczy zarówno osób zdrowych, starszych, dzieci jak i osób z problemami zdrowotnymi. Bez odpowiedniej profilaktyki Ah1N1 może w konsekwencji doprowadzić do pandemicznej...

  Kaszel

  Kaszel u dziecka

  Kaszel u dziecka

  Kaszel u dziecka może być przyczyną różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Napady kaszlu uniemożliwiają swobodne oddychanie i spokojny sen. Szczególnie uciążliwy jest kaszel suchy, ponieważ nie występuje odruch wykrztuszania wydzieliny. W tym przypadku...

  Grypa u dziecka

  Opieka nad dzieckiem chorym na grypę

  Opieka nad dzieckiem chorym na grypę

  Nadeszła jesień, a więc sezon na przeziębienie i grypę można uznać za otwarty. Rodzice powinni teraz szczególnie zatroszczyć się o zdrowie swoich dzieci. Grypa u dziecka jest częstą dolegliwością. W jaki sposób zatroszczyć się o dziecko, które zachoruje...