Deflegmin

Deflegmin
Deflegmin
Deflegmin
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,03 g
Ilość
20 tabl. (blister)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ICN POLFA RZESZÓW S.A.

Deflegmin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Deflegmin - ulotka preparatu

Deflegmin - opis

Wskazania do stosowania:

Lek stosowany wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem i utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej w ostrym lub przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub płuc, astmie w rozstrzeni oskrzeli, mukowiscydozie, stanach zapalnych krtani, nosa, gardła i zatok

Deflegmin - skład

5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Substancje pomocnicze: sorbitol, glicerol, glikol propylenowy, sodu benzoesan, woda oczyszczona, aromat maskujący, kwas solny 10%

Deflegmin - dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 5 ml syropu 30 mg/5 ml 3 razy dziennie przez 2-3 dni, a następnie 5 ml syropu 30 mg/5 ml 2 razy dziennie.

Deflegmin - środki ostrożności

W związku z przyjmowaniem ambroksolu bardzo rzadko zgłaszano ciężkie reakcje skórne, tj. zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella. W przypadku wystąpienia zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych należy zakończyć przyjmowanie ambroksolu.

Pacjenci ze stwierdzonymi zaburzeniami czynności motorycznej oskrzeli powinni unikać przyjmowania leków mukolitycznych bez nadzoru lekarskiego ze względu na ryzyko możliwości kumulacji dużych ilości śluzu.

U pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej niewydolnością nerek/wątroby wolniejsze tempo eliminacji może doprowadzić do kumulacji ambroksolu i (lub) wytwarzanych w wątrobie metabolitów ambroksolu (patrz punkt 5.2). W takim przypadku Deflegmin może być podawany wyłącznie z zachowaniem szczególnej ostrożności, albo przez wydłużenie odstępów między dawkami, albo przez zmniejszenie dawki.

Wykazano, że ambroksol ma wpływ na metabolizm histaminy, dlatego też należy unikać podawania Deflegmin przez dłuższy okres czasu u pacjentów ze stwierdzoną nietolerancją histaminy. Wskaźniki nietolerancji obejmują bóle głowy, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa oraz świąd.

Ponieważ leki mukolityczne mogą powodować zaburzenia bariery śluzówkowej żołądka, zaleca się ostrożne stosowanie ambroksolu u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie.

Deflegmin zawiera niewielką ilość etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg w jednej dawce.

Deflegmin zawiera lewomentol (patrz punkt 4.8), który może powodować reakcje alergiczne (mogą to być reakcje opóźnione).

Deflegmin - przedawkowanie

Objawy przedawkowania

Nie znane są żadne ciężkie zatrucia wynikające z przedawkowania ambroksolu. Objawy, które odnotowano obejmują krótkotrwały niepokój ruchowy oraz biegunkę.

Zazwyczaj, dobowe dawki 15 mg chlorowodorku ambroksolu na kilogram masy ciała podawane pozajelitowo oraz doustne dawki do 25 mg/kg/dobę były dobrze tolerowane.

Zgodnie z ustaleniami badań przedklinicznych, po ekstremalnym przedawkowaniu mogą być obserwowane zwiększone wytwarzanie śliny, nudności, wymioty oraz spadek ciśnienia krwi.

Leczenie przedawkowania

Doraźne środki zaradcze, takie jak wywołanie wymiotów lub płukanie żołądka, nie są zazwyczaj wskazane i powinny być rozważane tylko w przypadku ekstremalnego przedawkowania. W związku z tym, we wszystkich przypadkach podejrzenia przedawkowania, należy wdrożyć leczenie objawowe i podtrzymujące.

Deflegmin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ambroksol przenika do mleka kobiecego, dlatego powinien być stosowany ostrożnie u kobiet w okresie karmienia piersią.

Deflegmin - działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych jest podana jak następuje:

Bardzo często (≥ 1/10)

Często (≥ 1/100 to < 1/10)

Niezbyt często (≥ 1/1000 to < 1/100)

Rzadko (≥ 1/10000 to < 1/1000)

Bardzo rzadko (< 1/10000)

Nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia żołądka i jelit Często: nudności, wymioty, bóle brzucha.

Zaburzenia ogólne

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy, zadyszka, świąd), gorączka.

Bardzo rzadko: ciężkie, ostre reakcje anafilaktyczne w tym wstrząs anafilaktyczny.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne, tj. zespół Stevensa-Johnsona oraz zespół Lyella (nekroliza naskórka) (patrz punkt 4.4).

U uczulonych pacjentów reakcje nadwrażliwości (w tym duszność/zadyszka) mogą być wywołane przez lewomentol.

Deflegmin - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania ambroksolu u kobiet w ciąży. Dotyczy to szczególnie pierwszych 28 tygodni ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, poród czy rozwój poporodowy (patrz punkt 5.3). Deflegmin powinien być stosowany podczas ciąży jedynie po ostrożnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Karmienie piersią

U zwierząt ambroksol jest wydzielany z mlekiem matki. Ponieważ możliwe działania u człowieka nie zostały w pełni ocenione, zaleca się, aby matki karmiące piersią przyjmowały Deflegmin wyłącznie po ostrożnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka.

Deflegmin - prowadzenie pojazdów

Deflegmin nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Deflegmin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ambroxoli hydrochloridum

  Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).

  Dostępne opakowania
  Deflegmin

  Deflegmin

  tabletki - 20 tabl. (blister) - 0,03 g
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Deflegmin

  Deflegmin

  syrop - 120 ml - 0,015 g/5ml
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Deflegmin

  Deflegmin

  syrop - 150 ml - 0,015 g/5ml
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Deflegmin

  Deflegmin

  syrop - 120 ml - 0,03 g/5ml
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Deflegmin

  Deflegmin

  roztwór doustny - 25 ml - 0,01 g/daw.
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Deflegmin

  Deflegmin

  syrop - 150 ml - 0,03 g/5ml
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Powiązane artykuły
  Newsy

  Szef WHO się myli? "Sytuacja w Polsce jest stabilnie zła"

  Szef WHO się myli? "Sytuacja w Polsce jest stabilnie zła"

  WHO zapowiada koniec pandemii COVID-19 jeszcze w tym roku. Tymczasem oficjalne dane polskiego resortu zdrowia wskazują na kolejną, wysoką falę zakażeń. Problem widać też w aptekach - zdradza go liczba sprzedanych testów i leków. Jak wygląda sytuacja w...

  Kaszel

  Sposoby na kaszel - skuteczne domowe i farmakologiczne środki

  Sposoby na kaszel - skuteczne domowe i farmakologiczne środki

  Sposoby na kaszel, zarówno te naturalne, jak i farmakologiczne, łagodzą nieprzyjemne objawy, utrudniające chorym normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Pomagają także stłumić nocny kaszel, który uniemożliwia spokojny sen. Jak wyleczyć kaszel? Jakie są...

  Kaszel

  O czym może świadczyć kaszel? (WIDEO)

  O czym może świadczyć kaszel? (WIDEO)

  Kaszel to objaw wielu chorób Kaszel nie zawsze jest objawem przeziębienia. Czasem świadczy o znacznie poważniejszej chorobie. Pulmonolog prof. Piotr Boros wyjaśnia, co może kryć się za tą dolegliwością.

  Koronawirus

  Jak leczyć kaszel podczas COVID-19? Tych leków lepiej nie stosować

  Jak leczyć kaszel podczas COVID-19? Tych leków lepiej nie stosować

  Każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy Polaków otrzymuje pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym z najczęstszych objawów zakażenia, z którym zmagają się chorzy, jest uporczywy kaszel. Jak należy radzić sobie z tego typu dolegliwością?...

  Leki i suplementy

  Acodin - charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Acodin - charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Acodin to lek w tabletkach hamujący drażniący i duszący kaszel. Lek acodin sprawdza się na kaszel such, nie odrywający się. Jak należy stosować lek acodin? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku acodin? Jakie skutki uboczne może wywołać acodin? Co...

  Alergologia i pulmonologia

  Zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie oskrzeli to choroba obejmująca układ oddechowy. Może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Często przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę, zwykle też od tego się zaczyna i rozwija. Leczenie zapalenia oskrzeli zależne jest od jego przyczyn....