Czy Ambrosol TEVA obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Czy Ambrosol TEVA obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Czy Ambrosol TEVA obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej, takie jak:
ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli;
astma oskrzelowa;
mukowiscydoza;
rozedma płuc;
rozstrzenie oskrzeli.
5 ml syropu (1 łyżka miarowa) zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum).
Substancje pomocnicze:
5 ml syropu zawiera 2,25 g sorbitolu oraz metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Początkowo przez 2-3 dni należy stosować 30 mg ambroksolu chlorowodorku (10 ml syropu, czyli 2 łyżki miarowe) 3 razy na dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 30 mg (10 ml syropu, czyli 2 łyżki miarowe) 2 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat
15 mg ambroksolu chlorowodorku (5 ml syropu, czyli 1 łyżka miarowa) 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 2 lat do 6 lat
7,5 mg ambroksolu chlorowodorku (2,5 ml syropu, czyli ½ łyżki miarowej) 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 1 do 2 lat
7,5 mg ambroksolu chlorowodorku (2,5 ml syropu, czyli ½ łyżki miarowej) 2 razy na dobę.
Jeżeli leczenie trwa dłużej niż 7 do 14 dni, dawkę należy zmniejszyć.
Produkt leczniczy należy zażywać doustnie, po posiłku.
Produktu leczniczego nie należy podawać bezpośrednio przed snem.
Produkt leczniczy nie zawiera sacharozy.
Ambroksol należy stosować z ostrożnością u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy z powodu niekorzystnego wpływu ambroksolu na błonę śluzową żołądka.
Wydzielinę oskrzelową należy dokładnie odkrztuszać. Ambroksol należy ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub z zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli, ze względu na możliwość zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Upłynnienie dużej ilości wydzieliny u pacjentów unieruchomionych i w ciężkim stanie oraz u małych dzieci, musi być związane z jej odsysaniem. Nie należy podawać u tych pacjentów leków hamujących odruch kaszlu, ponieważ może dojść do nagromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych.
U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel.
Bardzo rzadko opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa- Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (ang. toxic epidermal necrolysis, TEN) w trakcie stosowania leków wykrztuśnych, takich jak ambroksolu chlorowodorek. Większość przypadków można było wyjaśnić nasileniem choroby podstawowej i (lub) równoczesnym stosowaniem innych leków. Ponadto w początkowym okresie występowania zespołu Stevensa– Johnsona i (lub) toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka u pacjenta mogą początkowo wystąpić nietypowe, grypopodobne objawy, jak gorączka, bóle ciała, katar, kaszel, ból gardła. Ze względu na mylące objawy grypopodobne, leczenie objawowe można zacząć od podania leku na kaszel i gorączkę. Z tego powodu w przypadku wystąpienia nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i dla ostrożności przerwać stosowanie ambroksolu chlorowodorku.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężkimi chorobami wątroby, ambroksolu chlorowodorek można stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Jak w przypadku innych leków metabolizowanych w wątrobie, a następnie wydalanych przez nerki, u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek można spodziewać się gromadzenia metabolitów ambroksolu wytwarzanych w wątrobie.
Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu oraz glikolu propylenowego, produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). 5 ml syropu zawiera 2,25 g sorbitolu. Ze względu na zawartość sorbitolu, nie należy stosować tego produktu leczniczego u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Sorbitol może mieć lekkie działanie przeczyszczające.
Dotychczas brak specyficznych objawów przedawkowania ambroksolu u ludzi.
Objawy zgłaszane po przypadkowym przedawkowaniu i (lub) omyłkowym zastosowaniu ambroksolu, są zgodne ze znanymi działaniami niepożądanymi, występującymi po zastosowaniu ambroksolu w zalecanych dawkach. Może być konieczne zastosowanie leczenia objawowego.
U małych dzieci i pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym (osoby w podeszłym wieku, nieprzytomne) należy zapewnić ewakuację wydzieliny oskrzelowej.
- Nadwrażliwość na substancję czynną (ambroksolu chlorowodorek), bromoheksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
- Dziedziczne, rzadko występujące stany nietolerancji substancji pomocniczych (patrz punkt 4.4).
Działania niepożądane zostały uszeregowane zgodnie z następującą klasyfikacją częstości: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (≥1/10 000, w tym pojedyncze przypadki), częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia układu immunologicznego
Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd i inne reakcje nadwrażliwości.
Zaburzenia układu nerwowego
Często: zaburzenia smaku (np. zmiana smaku)
Zaburzenia żołądka i jelit
Często: nudności, niedoczulica jamy ustnej
Niezbyt często: wymioty, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, suchość w jamie ustnej
Rzadko: zgaga
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Często: niedoczulica gardła
Częstość nieznana: suchość w gardle
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rzadko: wysypka, pokrzywka
Ciąża
Ambroksolu chlorowodorek przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i (lub) płodu, przebieg porodu lub rozwój po urodzeniu. Szerokie doświadczenie kliniczne uzyskane po 28. tygodniu ciąży nie wykazało szkodliwego wpływu na płód.
Niemniej jednak należy przestrzegać zwykłych środków ostrożności dotyczących stosowania leków w czasie ciąży. Stosowanie produktu Ambrosol Teva zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży nie jest zalecane.
Laktacja
Ambroksolu chlorowodorek przenika do mleka kobiecego. Mimo, że nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu produktu na karmione piersią niemowlęta, stosowanie produktu Ambrosol Teva u kobiet karmiących piersią nie jest zalecane.
Brak danych dotyczących wpływu ambroksolu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
substancja - 100 g
substancja - 250 g
płyn - 150 ml
pastylki do ssania - 8 pastyl.
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).
Kaszel jest odruchem obronnym wywołanym przez podrażnienie błony śluzowej. Jest najczęściej spotykanym objawem chorób układu oddechowego. Odruch kaszlowy może być wywołany przez dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego, zwiększonej zawartości gazów...
Lekarze z południowej Polski mówią o coraz większej grupie pacjentów, która skarży się na uporczywy kaszel. Wielu z nich podejrzewa, że przyczyną jest COVID. Tymczasem często okazuje się, że źródłem problemu jest smog. Specjaliści w rozmowie z WP abcZdrowie...
WHO zapowiada koniec pandemii COVID-19 jeszcze w tym roku. Tymczasem oficjalne dane polskiego resortu zdrowia wskazują na kolejną, wysoką falę zakażeń. Problem widać też w aptekach - zdradza go liczba sprzedanych testów i leków. Jak wygląda sytuacja w...
Kaszel nie jest chorobą samą w sobie, a raczej objawem różnych infekcji i chorób. Pojawia się w przebiegu zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, astmy oskrzelowej, a także przy mukowiscydozie. Rozróżniamy różne rodzaje kaszlu: kaszel suchy i mokry oraz...
Astma to niezwykle uciążliwa choroba dróg oddechowych. Stres, wysiłek fizyczny, alergeny wziewne mogą spowodować wyzwolenie objawów astmy takich jak: suchy kaszel, świszczący oddech i duszność wysiłkowa. Mimo iż astma jest chorobą przewlekłą, wieloletnią,...
Zatkany nos, obolałe zatoki, kaszel. W szczycie sezonu infekcyjnego o przeziębienie nietrudno, ale nie musimy od razu biec po tabletki. Pomóc mogą też inhalacje, w dodatku bez większych obaw o skutki uboczne. Nie znaczy to jednak, że można się w ten sposób...
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co jakiś czas wydaje decyzję o wycofaniu lub wstrzymaniu w obrocie kolejnych preparatów leczniczych. W marcu do listy leków, których nie kupimy już w aptece, dołączyły 4 kolejne. Leki wycofane w marcu Na początku...
Astma kaszlowa, nazywana także zespołem Corrao lub kaszlowym wariantem astmy, to charakterystyczny rodzaj alergii wziewnej, która wywołuje tylko jeden objaw - kaszel alergiczny. Tego typu rodzaje astmy są trudne do zdiagnozowania ze względu na to, że...
27-letnia Olesya Kulikova cierpi na bardzo rzadką chorobę. Lekarze zdiagnozowali ją dopiero po 13 latach. Jej narządy wewnętrzne są położone odwrotnie niż powinny. Kilkanaście lat bez diagnozy 27-letnia Rosjanka Olesya Kulikova od dziecka bardzo...
Wśród różnych metod walki z kaszlem i katarem, a także z zatokowym bólem głowy, jedną z najskuteczniejszych jest stosowanie inhalacji. Co ważne, metoda ta nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek, a dodatkowo przynosi niemal natychmiastową ulgę. Jeśli często...
Komentarze