Lytrescio
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- 42,30 zł
- Forma
- krople do oczu, roztwór
- Dawka
- 0,04 mg/ml
- Ilość
- 3 poj.a 2,5ml
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Tak
Producent: SANDOZ GMBH
Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Lytrescio - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Lytrescio - opis
Zmniejszenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem śródgałkowym lub jaskrą otwartego kąta (patrz punkt 5.1).
Lytrescio - skład
1 ml roztworu zawiera 40 mikrogramów trawoprostu (Travoprostum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
1 ml roztworu zawiera 0,15 mg benzalkoniowego chlorku w postaci roztworu oraz 5 mg makrogologlicerolu hydroksystearynianu 40 (patrz punkt 4.4).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Lytrescio - dawkowanie
Podanie do oka.
Dawkowanie
Dawkowanie u dorosłych (również u osób w podeszłym wieku)
Zalecaną dawką jest jedna kropla produktu leczniczego Lytrescio podawana raz na dobę do worka spojówkowego chorego oka (oczu). Optymalne działanie uzyskuje się, podając produkt leczniczy wieczorem.
Dzieci i młodzież
Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Lytrescio u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, dlatego nie zaleca się jego podawania pacjentom tej grupy wiekowej do czasu uzyskania dalszych danych.
Sposób stosowania
W celu zmniejszenia wchłaniania do krwi produktów leczniczych podawanych do oka i związanych z tym ogólnych działań niepożądanych zaleca się uciskanie kanału nosowo-łzowego lub delikatne zamknięcie powieki po podaniu kropli.
Jeśli pacjent stosuje więcej niż jeden okulistyczny produkt leczniczy do podawania miejscowego, należy zachować co najmniej 5-minutową przerwę między podaniem kolejnego produktu leczniczego
(patrz punkt 4.5).
W razie pominięcia jednej dawki produktu leczniczego, leczenie należy kontynuować, stosując następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przekraczać dawki, którą jest 1 kropla podawana do chorego oka (oczu) na dobę.
Jeśli dotychczas stosowany przeciwjaskrowy produkt leczniczy zamienia się na Lytrescio, należy przerwać jego podawanie, a stosowanie produktu leczniczego Lytrescio rozpocząć w dniu następnym.
Zaburzenia czynności wątroby i nerek
Badano stosowanie trawoprostu u pacjentów z lekkimi do ciężkich zaburzeniami czynności wątroby oraz u pacjentów z lekkimi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek (z klirensem kreatyniny wynoszącym nawet 14 ml/min). Modyfikacja dawkowania u tych pacjentów nie jest konieczna.
Osłonkę ochronną należy zdjąć z butelki bezpośrednio przed pierwszym użyciem. Aby nie dopuścić do zanieczyszczenia końcówki zakraplacza i roztworu, należy zachować ostrożność i nie dotykać nim powiek, okolic oka ani innych powierzchni.
Lytrescio - środki ostrożności
Trawoprost może stopniowo zmieniać kolor oka przez zwiększenie liczby melanosomów (ziarnistości barwnikowych) w melanocytach. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjentów o możliwości trwałej zmiany zabarwienia oka. Leczenie jednego oka może spowodować trwałą heterochromię. Nie jest znany odległy wpływ stosowania trawoprostu na melanocyty ani jego następstwa. Zmiana zabarwienia tęczówki postępuje powoli i mogą pozostawać niezauważona przez miesiące, a nawet lata. Zmianę barwy oka obserwowano przede wszystkim u pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego, tzn. niebiesko-brązowych, szaro-brązowych, żółto-brązowych i zielono-brązowych, ale notowano je również u pacjentów z oczami koloru brązowego. Zwykle brązowe zabarwienie wokół źrenicy rozprzestrzenia się koncentrycznie w kierunku obwodu tęczówki w leczonym oku, ale również cała tęczówka lub jej część może stać się bardziej brązowa. Po zaprzestaniu leczenia nie obserwuje się dalszego nasilania brązowej pigmentacji tęczówki.
W kontrolowanych badaniach klinicznych związane ze stosowaniem trawoprostu ciemnienie skóry w okolicy okołooczodołowej i (lub) powieki notowano u 0,4% pacjentów.
Trawoprost może stopniowo zmieniać wygląd rzęs leczonego oka (oczu); zmiany te obserwowano u około połowy pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych i obejmują one: wydłużenie, pogrubienie, zmianę zabarwienia i (lub) liczby rzęs. Mechanizm tych zmian oraz ich odległe następstwa nie są obecnie znane.
W badaniach na małpach wykazano, że trawoprost nieznacznie powiększa szparę powiekową. Działania takiego nie obserwowano jednak w trakcie badań klinicznych i uznaje się je za specyficzne gatunkowo.
Brak doświadczenia dotyczącego stosowania trawoprostu w stanach zapalnych oka, w jaskrze neowaskularnej, jaskrze z zamkniętym lub z wąskim kątem przesączania albo jaskrze wrodzonej, zaś tylko ograniczone doświadczenie dostępne jest w chorobach oka na tle chorób tarczycy, jaskrze z otwartym kątem u pacjentów z pseudofakią oraz w jaskrze barwnikowej lub w jaskrze w przebiegu zespołu rzekomej eksfoliacji.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania trawoprostu u pacjentów z afakią, pacjentów z pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka, bądź u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka torbielowatej postaci obrzęku plamki.
Należy unikać kontaktu produktu leczniczego Lytrescio ze skórą, gdyż u królików wykazano przezskórne wchłanianie trawoprostu.
Istnieją doniesienia, że benzalkoniowy chlorek, środek konserwujący często stosowany w okulistycznych produktach leczniczych, powoduje punktowate zapalenie rogówki i (lub) toksyczną wrzodziejącą keratopatię. Ze względu na obecność chlorku benzalkoniowego, konieczne jest ścisłe kontrolowanie stanu pacjentów, którzy stosują produkt leczniczy Lytrescio często lub przez długi czas.
Trawoprost należy stosować ostrożnie u pacjentów ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka zapalenia tęczówki/zapalenia błony naczyniowej oka.
Prostaglandyny i analogi prostaglandyn są materiałami czynnymi biologicznie, które mogą być wchłaniane przez skórę. Kobiety w ciąży lub usiłujące zajść w ciążę powinny zachować ostrożność w celu uniknięcia bezpośredniego narażenia na zawartość butelki. W razie mało prawdopodobnego kontaktu ze znaczącą ilością zawartości butelki należy niezwłocznie i dokładnie zmyć narażone miejsce.
Produkt leczniczy Lytrescio zawiera benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie oka i odbarwia miękkie soczewki kontaktowe. Należy unikać jego kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi.
Pacjentów należy poinformować o konieczności wyjęcia soczewek kontaktowych przed zastosowaniem produktu leczniczego Lytrescio i możliwości ponownego ich włożenia po 15 minutach od podania kropli.
Produkt leczniczy Lytrescio zawiera makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, który może wywoływać reakcje skórne.
Lytrescio - przedawkowanie
Nie zgłaszano przypadków przedawkowania. Jest mało prawdopodobne, aby miało miejsce przedawkowanie po podaniu miejscowym albo żeby wiązało się ono z działaniem toksycznym. Nadmierną ilość zastosowanego miejscowo produktu leczniczego Lytrescio można wypłukać z oka (oczu) letnią wodą. W razie podejrzenia przyjęcia produktu leczniczego drogą doustną leczenie jest objawowe i podtrzymujące.
Lytrescio - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Lytrescio - działania niepożądane
W badaniach klinicznych z udziałem ponad 4400 pacjentów trawoprost podawano raz na dobę w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z 0,5% roztworem tymololu. W żadnym z badań klinicznych nie zgłaszano ciężkich okulistycznych lub układowych działań niepożądanych związanych z trawoprostem. Najczęściej notowanym działaniem niepożądanym związanym z podawaniem samego trawoprostu było przekrwienie oka (22,0%), obejmujące gałkę oczną, spojówkę lub twardówkę. Przekrwienie oka było lekkie u 83,6% pacjentów. Niemal wszyscy pacjenci (98%), u których wystąpiło przekrwienie oka, nie przerwali leczenia z powodu tego działania niepożądanego. W trwających od 6 do 12 miesięcy badaniach klinicznych III fazy przekrwienie zmniejszało się z czasem. W długotrwałym, 5-letnim badaniu klinicznym po wprowadzeniu trawoprostu do obrotu (n = 502) produkt leczniczy podawano raz na dobę. W badaniu tym nie zgłaszano żadnych ciężkich okulistycznych lub układowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem trawoprostu. Najczęściej notowanym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem trawoprostu była nadmierna pigmentacja tęczówki (29,5%), patrz punkt 4.4. Przekrwienie oka, oceniane jako związane ze stosowaniem trawoprostu, zgłaszano u 10% pacjentów, z których 2% przerwało z tego powodu udział w badaniu.
Wymienione niżej działania niepożądane uznane zostały za związane z monoterapią trawoprostem i wymienione zgodnie z częstością: bardzo często (> =1/10), często (> =1/100 do < 1/10), niezbyt często (> =1/1000 do < 1/100), rzadko (> =1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W obrębie każdej grupy określającej częstość działania niepożądane wymieniono zgodnie z malejącym nasileniem.
Klasyfikacja układów i narządów |
Częstość |
Działanie niepożądane |
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze |
Niezbyt często |
opryszczka pospolita, opryszczkowe zapalenie rogówki |
Zaburzenia układu immunologicznego |
Niezbyt często |
nadwrażliwość, uczulenie na lek, alergia sezonowa |
Zaburzenia układu nerwowego |
Często |
ból głowy |
Niezbyt często |
zaburzenia smaku, zawroty głowy, zaburzenia pola widzenia |
|
Zaburzenia oka |
Bardzo często |
przekrwienie gałki ocznej, nadmierna pigmentacja tęczówki |
Często |
punkcikowe zapalenie rogówki, zapalenie komory przedniej, ból oka, światłowstręt, wydzielina z oka, odczucie dyskomfortu w oku, zmniejszenie ostrości wzroku, zamazane widzenie, suchość oka, świąd oka, zwiększone łzawienie, zaczerwienienie powieki, obrzęk powieki, nadmierny wzrost rzęs, zmiana zabarwienia rzęs |
|
Niezbyt często |
zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie rogówki, zapalenie oka, fotopsja, zapalenie powiek, obrzęk spojówek, widzenie efektu halo, zapalenie spojówek, grudki na spojówkach, niedoczulica oka, zapalenie gruczołów tarczkowych, wywinięcie powieki, zabarwienie komory przedniej, rozszerzenie źrenic, zaćma, strupki na brzegach powiek, astenopia, pogorszenie ostrości wzroku, nasilone łzawienie, rumień powieki |
|
Zaburzenia serca |
Niezbyt często |
nieregularna czynność serca, kołatanie serca, zwolniona czynność serca |
Zaburzenia naczyniowe |
Niezbyt często |
zmniejszenie ciśnienia tętniczego, zwiększenie ciśnienia tętniczego, niedociśnienie, nadciśnienie |
Klasyfikacja układów i narządów |
Częstość |
Działanie niepożądane |
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
Niezbyt często |
duszność, astma, choroba dróg oddechowych, ból jamy ustnej i krtani, kaszel, chrypka, przekrwienie błony śluzowej nosa, podrażnienie gardła |
Zaburzenia żołądka i jelit |
Niezbyt często |
uaktywnienie choroby wrzodowej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcie, suchość w jamie ustnej |
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
Często |
nadmierna pigmentacja skóry (wokół oczu) |
Niezbyt często |
alergiczne zapalenie skóry, obrzęk okołooczodołowy, kontaktowe zapalenie skóry, rumień, wysypka, zmiany koloru włosów, nieprawidłowa struktura włosów, nadmierne owłosienie, utrata rzęs (i czasami brwi) |
|
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej |
Niezbyt często |
ból mięśni i kości |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
Niezbyt często |
astenia, złe samopoczucie |
Działania niepożądane zgłaszane po wprowadzeniu trawoprostu do obrotu, a nienotowane wcześniej podczas badań klinicznych z zastosowaniem trawoprostu w monoterapii, są następujące:
Okulistyczne: obrzęk plamki (patrz także punkt 4.4), zapadnięcie oczu
Ogólne: bradykardia, tachykardia, zaostrzenie astmy, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, szumy uszne, zwiększenie stężenia swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA), nieprawidłowy wzrost włosów
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań
niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania
produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać
wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49 21 301
faks: + 48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Lytrescio - ciąża i karmienie piersią
Kobiety w wieku rozrodczym/antykoncepcja
Produktu leczniczego Lytrescio nie wolno stosować u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują skutecznych metod antykoncepcji (patrz punkt 5.3).
Ciąża
Trawoprost ma szkodliwe działanie farmakologiczne na przebieg ciąży, płód albo noworodka. Produktu leczniczego Lytrescio nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy trawoprost podany w kroplach do oczu przenika do mleka kobiecego. Badania na zwierzętach wykazały przenikanie trawoprostu do mleka karmiących samic. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Lytrescio u kobiet karmiących piersią.
Lytrescio - prowadzenie pojazdów
Przemijające zamazane widzenie lub inne zaburzenia widzenia mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli po zastosowaniu kropli widzenie jest niewyraźne, do czasu jego ustąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Lytrescio - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Travoprostum
Dostępne opakowania
Lytrescio
krople do oczu, roztwór - 3 poj.a 2,5ml - 0,04 mg/ml
SANDOZ GMBH
SANDOZ GMBH
Lytrescio
krople do oczu, roztwór - 2,5 ml (1 poj.) - 0,04 mg/ml
SANDOZ GMBH
SANDOZ GMBH
42,30 zł
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze