Exacyl

zobacz opinie o produkcie »
Cena
11,04 zł
Forma
roztwór do wstrzykiwań
Dawka
0,1 g/ml
Ilość
5 amp.a 5ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: SANOFI AVENTIS FRANCE

Exacyl - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Stosowanie Qlaira a silne krwawienia

Witam mam pyatnie. Mam 41 lat biorę lek qlaira na uregulowanie miesiączki a przy silnych krawieniach lekarz ginekolog zlecił mi cyclonamine. Kiedyś brałam lek exacyl i mam oytanie czy ma takie same działanie jak cyclonamine i czy zamist niej moge brać jednak ten exacyl?

Zabieg abrazji po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Witam serdecznie. Przeszłam zabieg abrazji po poronieniu w 8 tyg ciąży. Tydzień po zabiegu byłam na kontroli u ginekologa. Lekarz powiedział, ze mam bardzo grube endometrium - 13 mm. Zasugerował konieczność ponownego zabiegu gdyż nie zostałam dobrze wyczyszczona. Przepisał mi Exacyl w sytuacji obfitych krwawień. Leku nie wzięłam gdyż krwawienie nie było obfite. Trwało 2 tyg. Czy ja miałam szansę...

POKAŻ WIĘCEJ

Exacyl - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Exacyl - opis

Krwawienia spowodowane pierwotną, uogólnioną fibrynolizą. Krwawienia związane ze stosowaniem leków o działaniu fibrynolitycznym.

Krwawienia związane z miejscową fibrynolizą w przypadku:

- krwawień z dróg rodnych:

? spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi

? występujących wtórnie do urazów, zakażeń lub zmian zwyrodnieniowych macicy;

- krwawień z przewodu pokarmowego

- krwiomoczu z dolnych dróg moczowych spowodowanego:

? gruczolakiem gruczołu krokowego

? nowotworami złośliwymi gruczołu krokowego i pęcherza moczowego

? kamicą nerkową

? krwawieniami z dróg moczowych po zabiegach chirurgicznych gruczołu krokowego i układu moczowego;

- krwawień związanych z zabiegami chirurgicznymi otolaryngologicznymi (np. wycięcie migdałków).

Exacyl - skład

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg kwasu traneksamowego (Acidum tranexamicum).

1 tabletka powlekana zawiera 97,0 mg skrobi pszenicznej i 96,0 mg sacharozy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Exacyl - dawkowanie

Tabletki należy przyjmować doustnie.

Dorośli

2 do 4 g na dobę w 2 lub 3 podzielonych dawkach (tj. od 4 do 8 tabletek na dobę).

Dzieci

Zgodnie z aktualnie zatwierdzonymi wskazaniami wyszczególnionymi w punkcie 4.1, zalecana dawka to 20 mg/kg mc. na dobę. Jednakże dane dotyczące skuteczności, dawkowania oraz bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Exacyl zgodnie z tymi wskazaniami są ograniczone.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

W przypadku zaburzeń czynności nerek, z powodu ryzyka kumulacji produktu leczniczego, dawkowanie kwasu traneksamowego należy zmniejszyć odpowiednio do stężenia kreatyniny w surowicy krwi.

Jeżeli stężenie kreatyniny w surowicy krwi wynosi:

od 120 do 250 mcmola/l, dawka kwasu traneksamowego to 10 mg/kg mc. dożylnie, 2 razy na dobę; od 250 do 500 mcmola/l, dawka kwasu traneksamowego to 10 mg/kg mc. dożylnie, raz na dobę (co 24 godziny);

powyżej 500 mcmola/l, dawka kwasu traneksamowego to 10 mg/kg mc. dożylnie, co drugi dzień (co 48 godzin).

Exacyl - środki ostrożności

Nie należy podawać kwasu traneksamowego pacjentom z drgawkami w wywiadzie.

W przypadku krwiomoczu pochodzenia nerkowego istnieje ryzyko mechanicznego bezmoczu związanego z utworzeniem się kamienia wewnątrz moczowodu.

Kwas traneksamowy należy podawać ostrożnie pacjentom z czynnikami ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, zwłaszcza kobietom otrzymującym skojarzoną terapię estrogenowo-progesteronową (doustne leki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą) z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepicy.

Produkt leczniczy należy natychmiast odstawić w przypadku wystąpienia żylnych lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

Przed zastosowaniem kwasu traneksamowego należy ocenić czynniki ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.

1 tabletka zawiera 96,0 mg sacharozy i 97,0 mg skrobi pszennej.

Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Skrobia pszeniczna może zawierać jedynie śladowe ilości glutenu, dlatego uważa się, że może być stosowana bezpiecznie u osób z chorobą trzewną.

Exacyl - przedawkowanie

W wyniku przedawkowania kwasu traneksamowego nie występują specyficzne objawy kliniczne. Produkt leczniczy cechuje szeroki margines terapeutyczny.

Exacyl - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas traneksamowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zakrzepica żylna w wywiadzie (zakrzepica żył głębokich, zator płuc). Zakrzepica tętnicza w wywiadzie (dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, udar). Fibrynoliza wtórna do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (ryzyko kumulacji produktu leczniczego). Drgawki w wywiadzie.

Nadwrażliwość na gluten lub nietolerancja glutenu (z powodu obecności w produkcie skrobi pszennej).

Exacyl - działania niepożądane

Bardzo rzadko donoszono o następujących działaniach niepożądanych:

Zaburzenia żołądka i jelit

Nudności, wymioty, biegunka.

Zaburzenia naczyniowe i serca

Złe samopoczucie z niedociśnieniem tętniczym z lub bez zaburzeń świadomości (zwykle w następstwie szybkiego dożylnego podania, bardzo rzadko po podaniu doustnym); rzadko występujące przypadki objawów zakrzepowo-zatorowych występujących w różnych częściach ciała.

Zaburzenia układu nerwowego

Drgawki, zwłaszcza w przypadku występowania czynników ryzyka lub drgawek w wywiadzie lub także w przypadku niewłaściwego zastosowania produktu leczniczego (patrz punkt 4.4).

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Reakcje alergiczne: reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny) i różnego typu wysypki skórne.

Exacyl - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Kwas traneksamowy przenika przez łożysko. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego. Ryzyko u ludzi jest nieznane. Należy unikać stosowania kwasu traneksamowego u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią

Kwas traneksamowy przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania produktu podczas karmienia piersią.

Exacyl - prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania produktu leczniczego Exacyl mogą wystąpić zawroty głowy. Należy poinformować pacjentów, że w przypadku wystąpienia takich objawów nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Exacyl - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum tranexamicum

  Dostępne opakowania
  Exacyl

  Exacyl

  roztwór do wstrzykiwań - 5 amp.a 5ml - 0,1 g/ml
  SANOFI AVENTIS FRANCE
  11,04 zł
  Exacyl

  Exacyl

  roztwór doustny - 5 amp.a 10ml - 1 g/10ml
  SANOFI AVENTIS FRANCE
  14,21 zł
  Exacyl

  Exacyl

  tabletki powlekane - 20 tabl. (2 blist.po 10 szt.) - 0,5 g
  SANOFI AVENTIS FRANCE
  15,11 zł
  Powiązane artykuły
  Niezbędnik pacjenta

  Polaków nie stać na leczenie

  Polaków nie stać na leczenie

  Rezygnacja z wykupienia niezbędnych leków i przerwanie leczenia z powodu dłużących się w nieskończoność kolejek to dla wielu pacjentów smutna codzienność. Zmagania z chorobą to w Polsce również walka z ograniczeniami finansowymi i nietrafnymi rozwiązaniami...

  Pierwsza pomoc

  Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę? (WIDEO)

  Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę? (WIDEO)

  Zawartość apteczki pierwszej pomocy Ratownik medyczny, Ariel Szczotok, wymienia elementy, które powinny znaleźć się w domowej apteczce. Według eksperta, kompletując apteczkę na nagłe wypadki, nie powinniśmy ograniczać się do podstawowego wyposażenia....

  Leki i suplementy

  Wycofano lek na nadciśnienie

  Wycofano lek na nadciśnienie

  Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na terenie całego kraju wycofano produkt medyczny o nazwie Doxar. Zły wynik Z obrotu na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym jest Teva Pharmaceuticals Polska, wycofano Doxar, serie numer...

  Leki i suplementy

  Problem z receptami

  Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich sprzyja powstawaniu kolejek w ośrodkach zdrowia. Przewlekle chory pacjent może otrzymać receptę jedynie na trzymiesięczną kurację, a po tym czasie musi zgłosić się do lekarza po kolejną... Wystawianie recept...

  Newsy - leki i suplementy

  Popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany z obrotu

  Popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany z obrotu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju kilkunastu partii Febrisanu — popularnego leku stosowanego w przypadku przeziębienia i grypy. GIF podjął tę decyzję na wniosek podmiotu odpowiedzialnego —...