Vesanoid

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki miękkie
Dawka
0,01 g
Ilość
100 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: CHEPLAPHARM ARZNEIMITTEL GMBH

Vesanoid - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Vesanoid - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Vesanoid - opis

Produkt Vesanoid (tretynoina) jest wskazany w celu indukcji remisji w przebiegu ostrej białaczki promielocytowej (APL; AML-M3 według klasyfikacji FAB):

· u pacjentów, którzy nie byli wcześniej leczeni,

· u pacjentów, u których wystąpił nawrót po zastosowaniu standardowej chemioterapii (antracyklina i arabinozyd cytozyny lub równoważne schematy leczenia),

· u pacjentów opornych na chemioterapię.

Vesanoid - skład

Substancja czynna:

1 kapsułka zawiera 10 mg tretynoiny (kwasu all-trans retinowego) (Tretinoinum)

Substancje pomocnicze:

1 kapsułka zawiera 107,92 mg oleju sojowego.

Otoczka kapsułki zawiera 0,96-1,46 mg sorbitolu (E 420).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Vesanoid - dawkowanie

Zalecana całkowita dawka dobowa wynosi 45 mg/m2 powierzchni ciała, w dwóch równo podzielonych dawkach, przyjmowanych doustnie (średnio 8 kapsułek dziennie w przypadku dawki dla dorosłych).

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy żuć. Zalecane jest przyjmowanie kapsułek podczas posiłku lub wkrótce po nim.

Dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania tretynoiny u dzieci są ograniczone.

Dzieci mogą być leczone dawką 45 mg/m2 powierzchni ciała, o ile nie występują ciężkie działania niepożądane. Zmniejszenie dawki należy rozważyć w szczególności w przypadku dzieci, u których występują niepoddające się leczeniu bóle głowy.

Leczenie należy kontynuować do momentu uzyskania całkowitej remisji lub maksymalnie przez 90 dni.

Z uwagi na ograniczoną liczbę danych dotyczących pacjentów z niewydolnością wątroby i (lub) nerek, w celu zachowania ostrożności należy zmniejszyć tym pacjentom dawkę dobową do 25 mg/m2 powierzchni ciała.

Chemioterapię opartą na antracyklinach w pełnych dawkach powinno się dołączać do schematu leczenia z zastosowaniem tretynoiny według następujących zasad (patrz punkt 4.4):

· Jeżeli liczba leukocytów na początku leczenia jest większa niż 5 x 109/l, chemioterapię należy rozpocząć równocześnie z podawaniem tretynoiny w pierwszym dniu leczenia.

· Jeżeli liczba leukocytów na początku leczenia jest mniejsza niż 5 x 109/l, ale szybko zwiększa się w trakcie stosowania tretynoiny, chemioterapię należy niezwłocznie dołączyć do schematu leczenia, gdy tylko liczba leukocytów będzie większa niż 6 x 109/l w piątym dniu leczenia lub większa niż 10 x 109/l w dziesiątym dniu, lub większa niż 15 x 109/l w 28 dniu.

· U wszystkich innych pacjentów należy zastosować chemioterapię natychmiast po uzyskaniu remisji.

W przypadku dołączenia chemioterapii do leczenia tretynoiną z powodu hiperleukocytozy, zmiana dawki tretynoiny nie jest konieczna.

Po zakończeniu leczenia tretynoiną i pierwszego cyklu chemioterapii należy zastosować chemioterapię konsolidującą opartą na antracyklinie, na przykład w postaci dodatkowych dwóch cykli podawanych w odstępie od 4 do 6 tygodni.

U niektórych pacjentów stężenie tretynoiny w osoczu może znacząco zmniejszać się pomimo ciągłego podawania leku.

Vesanoid - środki ostrożności

Tretynoinę należy podawać pacjentom z ostrą białaczką promielocytową wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza mającego doświadczenie w leczeniu chorób hematologicznych lub onkologicznych.

Leczenie wspomagające u pacjentów z ostrą białaczką promielocytową (na przykład zapobieganie krwawieniom i wczesne leczenie zakażeń) powinno być kontynuowane podczas leczenia tretynoiną. Należy prowadzić częstą kontrolę profilu hematologicznego, układu krzepnięcia, badań czynnościowych wątroby oraz stężenia cholesterolu i triglicerydów.

W badaniach klinicznych często obserwowano hiperleukocytozę (w 75% przypadków), czasami związaną z „zespołem kwasu retinowego”. Zespół kwasu retinowego był opisywany u wielu pacjentów z ostrą białaczką promielocytową leczonych tretynoiną (do 25% w niektórych ośrodkach).

Zespół kwasu retinowego charakteryzuje się gorączką, dusznością, ostrą niewydolnością oddechową, naciekami w płucach, wysiękami w jamie opłucnej i osierdzia, niedociśnieniem, obrzękiem, zwiększeniem masy ciała, niewydolnością wątroby, nerek i niewydolnością wielonarządową.

Zespół kwasu retinowego często wiąże się z hiperleukocytozą i może prowadzić do zgonu.

Częstość występowania zespołu kwasu retinowego zmniejsza się, jeżeli do schematu leczenia tretynoiną zostanie dołączona pełna dawka chemioterapii w zależności od liczby krwinek białych. Aktualne zalecenia terapeutyczne i sposób podawania zostały szczegółowo przedstawione w punkcie 4.2.

Jeżeli u pacjenta występują jakiekolwiek objawy podmiotowe lub przedmiotowe związane z tym zespołem, należy niezwłocznie zastosować leczenie deksametazonem (10 mg co 12 godzin maksymalnie przez 3 dni lub do momentu ustąpienia objawów).

W przypadku zespołu kwasu retinowego o nasileniu umiarkowanym lub znacznym należy rozważyć okresowe przerwanie leczenia produktem Vesanoid.

Produkt Vesanoid może wywoływać objawy idiopatycznego nadciśnienia śródczaszkowego, które powinny być leczone według standardowych metod praktyki klinicznej. U pacjentów, u których nie uzyskuje się odpowiedzi na takie leczenie należy rozważyć tymczasowe odstawienie produktu Vesanoid.

W przypadku zespołu Sweeta lub ostrego neutrofilowego zapalenia skóry z gorączką, odnotowano zdecydowaną poprawę po leczeniu kortykosteroidami.

W pierwszym miesiącu leczenia istnieje ryzyko zakrzepów (zarówno żylnych, jak i tętniczych), które mogą dotyczyć każdego układu narządów wewnętrznych (patrz punkt 4.8). Dlatego należy zachować ostrożność podczas leczenia produktem Vesanoid w połączeniu z lekami przeciwfibrynolitycznymi, takimi jak kwas traneksamowy, kwas aminokapronowy i aprotynina (patrz punkt 4.5).

Należy kontrolować stężenie wapnia w surowicy z uwagi na możliwość wystąpienia hiperkalcemii.

Produkty antykoncepcyjne zawierające progesteron w bardzo małych dawkach („minipigułki”) są nieodpowiednią metodą zapobiegania ciąży podczas leczenia tretynoiną (patrz punkt 4.6).

Produkt leczniczy zawiera olej sojowy. Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.

Produkt leczniczy zawiera sorbitol. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Vesanoid - przedawkowanie

W razie przedawkowania kwasu all-trans retinowego mogą wystąpić odwracalne objawy hiperwitaminozy A (bóle głowy, nudności, wymioty, objawy śluzówkowo-skórne).

Zalecana dawka w ostrej białaczce promielocytowej wynosi jedną czwartą maksymalnej dawki tolerowanej u pacjentów z guzami litymi i jest mniejsza niż maksymalna dawka tolerowana u dzieci.

Brak swoistego sposobu leczenia w przypadku przedawkowania, ważne jest jednak, aby pacjent był leczony na specjalistycznym oddziale hematologicznym.

Vesanoid - przeciwwskazania

Produkt Vesanoid jest przeciwwskazany, jeśli:

- u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na tretynoinę, retynoidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,

- pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią (patrz punkt 4.6),

- pacjent przyjmuje tetracykliny (patrz punkt 4.5),

- pacjent przyjmuje witaminę A (patrz punkt 4.5),

- u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na soję lub orzeszki ziemne.

Vesanoid - działania niepożądane

U pacjentów otrzymujących zalecane dawki dobowe tretynoiny, najczęściej występujące działania niepożądane odpowiadają objawom przedmiotowym i podmiotowym hiperwitaminozy A (podobnie jak w przypadku innych retynoidów).

Zespół kwasu retinowego był opisywany u wielu chorych na ostrą białaczkę promielocytową leczonych tretynoiną (do 25% w niektórych ośrodkach). Zespół kwasu retinowego charakteryzuje się gorączką, dusznością, ostrą niewydolnością oddechową, naciekami w płucach, wysiękami w jamie opłucnej i osierdzia, niedociśnieniem, obrzękiem, zwiększeniem masy ciała, niewydolnością wątroby, nerek i niewydolnością wielonarządową. Zespół kwasu retinowego często wiąże się z hiperleukocytozą i może prowadzić do zgonu. Zapobieganie wystąpieniu zespołu kwasu retinowego i jego leczenie – patrz punkt 4.4.

W trakcie prowadzonych badań klinicznych oraz w okresie po wprowadzeniu leku do obrotu odnotowano dodatkowo następujące działania niepożądane:

(„częstość nieznana” odnosi się do okresu po wprowadzeniu leku do obrotu.)

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze:

Częstość nieznana: Martwicze zapalenie powięzi.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:

Częstość nieznana: Trombocytemia, bazofilia.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:

Bardzo często (≥ 1/10): Zmniejszenie łaknienia.

Częstość nieznana: Hiperkalcemia.

Zaburzenia psychiczne:

Bardzo często (≥ 1/10): Stan splątania, lęk, depresja, bezsenność.

Zaburzenia układu nerwowego:

Bardzo często (≥ 1/10): Ból głowy, zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, łagodne nadciśnienie śródczaszkowe, zawroty głowy, parestezje.

Częstość nieznana:Incydent naczyniowo-mózgowy.

Zaburzenia oka:

Bardzo często (≥ 1/10): Zaburzenia widzenia, zaburzenia spojówki.

Zaburzenia ucha i błędnika:

Bardzo często (≥ 1/10): Osłabienie słuchu.

Zaburzenia serca:

Bardzo często (≥ 1/10): Zaburzenia rytmu serca.

Częstość nieznana: Zawał mięśnia sercowego.


Zaburzenia naczyniowe:

Bardzo często (≥ 1/10): Nagłe zaczerwienienie skóry twarzy.

Częstość nieznana: Zakrzepica, zapalenie naczyń.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:

Bardzo często (≥ 1/10): Niewydolność oddechowa, suchość błony śluzowej nosa, astma.

Zaburzenia żołądka i jelit:

Bardzo często (≥ 1/10): Suchość w ustach, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, zaparcie, zapalenie trzustki, zapalenie czerwieni wargowej.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Bardzo często (≥ 1/10):Rumień, wysypka, świąd, łysienie, nadmierna potliwość.

Częstość nieznana: Rumień guzowaty, ostre neutrofilowe zapalenie skóry z gorączką.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:

Bardzo często (≥ 1/10): Ból kości.

Częstość nieznana: Zapalenie mięśni.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

Częstość nieznana: Zawał nerki.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

Częstość nieznana: Owrzodzenie narządów płciowych.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Bardzo często (≥ 1/10):Ból w klatce piersiowej, dreszcze, złe samopoczucie.

Badania diagnostyczne:

Bardzo często (≥ 1/10):Zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, zwiększenie aktywności aminotransferaz.

Częstość nieznana: Zwiększenie stężenia histaminy we krwi.

Decyzja o przerwaniu lub kontynuacji leczenia powinna być podejmowana w oparciu o ocenę korzyści wynikających z leczenia w stosunku do stopnia nasilenia działań niepożądanych.

Działanie teratogenne: patrz punkt 4.6.

Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania tretynoiny u dzieci są ograniczone. Istnieje kilka doniesień dotyczących zwiększonej toksyczności u dzieci leczonych tretynoiną, zwłaszcza w postaci rzekomego guza mózgu.

Vesanoid - ciąża i karmienie piersią

Każda z uwag wymienionych poniżej powinna być rozpatrywana po uwzględnieniu stopnia nasilenia choroby i konieczności pilnego leczenia.

Ciąża: produkt leczniczyVesanoid zawiera retynoid podobny do witaminy A. Dlatego produkt Vesanoid nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę. Tretynoina stosowana w okresie ciąży wywołuje poważne wady rozwojowe. Stosowanie tretynoiny jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę podczas leczenia lub w ciągu miesiąca od jego zakończenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy z powodu nasilenia choroby i konieczności pilnego leczenia, korzyści wynikające z leczenia tretynoiną są większe niż ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu.

W przypadku narażenia na tretynoinę w okresie płodowym (jeżeli podczas leczenia okaże się, że pacjentka jest w ciąży), ryzyko urodzenia dziecka z wadami rozwojowymi jest bardzo duże, niezależnie od zastosowanej dawki lub czasu trwania leczenia.

U kobiet w wieku rozrodczym leczenie tretynoiną można rozpocząć tylko wtedy, gdy spełnione są następujące warunki:

  • Pacjentka została poinformowana przez lekarza prowadzącego o zagrożeniach wynikających z zajścia w ciążę podczas leczenia tretynoiną lub w ciągu miesiąca od jego zakończenia.
  • Pacjentka zgadza się przestrzegać wymaganych sposobów skutecznego zapobiegania ciąży, czyli stosować skuteczne metody antykoncepcji w sposób nieprzerwany podczas całego okresu leczenia tretynoiną i przez jeden miesiąc po jego zakończeniu (patrz punkt 4.4).
  • Testy ciążowe muszą być wykonywane w odstępach comiesięcznych przez cały okres leczenia.

Jeżeli mimo tych środków ostrożności pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia tretynoiną lub w okresie do jednego miesiąca po jego zakończeniu, istnieje duże ryzyko wystąpienia ciężkich wad rozwojowych u płodu, zwłaszcza gdy tretynoina była podawana w pierwszym trymestrze ciąży.

Karmienie piersią: W przypadku rozpoczęcia leczenia tretynoiną należy przerwać karmienie piersią.

Vesanoid - prowadzenie pojazdów

Produkt Vesanoid wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, szczególnie jeśli u pacjentów występują zawroty lub silne bóle głowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Tretinoinum

    Dostępne opakowania
    Vesanoid

    Vesanoid

    kapsułki miękkie - 100 kaps. - 0,01 g
    CHEPLAPHARM ARZNEIMITTEL GMBH
    Powiązane artykuły
    Leczenie grzybicy

    Leki przeciwgrzybicze - właściwości i działanie

    Leki przeciwgrzybicze - właściwości i działanie

    Leki przeciwgrzybicze to preparaty stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych różnego pochodzenia. Występują w wielu różnych postaciach, takich jak maść, krem, żel, aerozol, lakier do paznokci, szampon, roztwór na skórę czy puder. Istnieją także doustne...

    Dermatologia

    Kaszak złośliwy? Co to za zmiana?

    Kaszak złośliwy? Co to za zmiana?

    Kaszak złośliwy nie jest - to pewne. Jest nowotworem o łagodnym charakterze, tak samo jak mylony z nim prosak, włókniak, tłuszczak czy nerwiakowłókniak. Potencjalnie niebezpieczny jest z kolei przypominający kaszak proliferujący guz włosowy, z którego...

    Czerniak - przyczyny, objawy, leczenie

    Ipilimumab do walki z czerniakiem

    Ipilimumab do walki z czerniakiem

    Według najnowszych badań, leki na bazie ipilimumabu mogą stanowić przełom w leczeniu czerniaka. Badania dowiodły, że osoby poddane leczeniu ipilimumabem żyły dwa razy dłużej niż pacjenci, którzy nie byli poddani leczeniu... Zastosowanie ipilimumabu FDA...

    Czerniak - przyczyny, objawy, leczenie

    Diagnostyka czerniaka

    Diagnostyka czerniaka

    Czerniak to jeden z groźniejszych nowotworów. Dla wielu osób kojarzy się z wyrokiem. Jednak wcześnie wykryty, może zostać skutecznie wyleczony. Jak wygląda czerniak? Czasami przybiera postać niewinnych zmian skórnych, pieprzyków, plam. Może być mylony...

    Rak skóry - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

    Rak skóry (prezentacja edukacyjna)

    Rak skóry (prezentacja edukacyjna)

    Rak skóry - stany przedrakowe Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy czy rak płaskonabłonkowy, posiada stany przedrakowe. Stany te to zmiany skórne, które nie są jeszcze rakiem,...

    Trądzik

    Trądzik a solarium

    Trądzik a solarium

    Pierwsze wizyty w solarium powodują, że wygląd cery z trądzikiem poprawia się. Jednak później dochodzi do zdwojonego przez gruczoły łojowe, a zmiany grudkowe przybierają na intensywności. Początkowe skuteczne leczenie trądziku może w efekcie spowodować...

    Rodzaje trądziku

    Trądzik skupiony (acne congobata)

    Trądzik skupiony (acne congobata)

    Trądzik skupiony jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych, poczynając od zaskórników, kończąc na ropnych przetokach i bliznach. Trądzik...