Enterol 250

Enterol 250
Enterol 250
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki
Dawka
0,25 g
Ilość
10 kaps.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BIOCODEX

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Enterol 250 - ulotka preparatu

Enterol 250 - opis

Leczenie ostrych biegunek infekcyjnych

Zapobieganie biegunkom związanym ze stosowaniem antybiotyków

Nawracająca biegunka spowodowana zakażeniem Clostridium difficile , jako dodatek do leczenia wankomycyną lub metronidazolem

Zapobieganie biegunkom związanym z żywieniem dojelitowym

Zapobieganie biegunkom podróżnych

Enterol 250 - skład

Jedna kapsułka zawiera 250 mg liofilizowanych drożdżaków Saccharomyces boulardii CNCM I-745 .

Substancje pomocnicze:

Jedna kapsułka zawiera 32,5 mg laktozy jednowodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Enterol 250 - dawkowanie

Dawkowanie

Poniżej opisano zalecane dawkowanie u dorosłych i dzieci: ostra biegunka infekcyjna :1 do 2 kapsułek na dobę, przez okres do 1 tygodnia biegunka poantybiotykowa : 1 do 2 kapsułek na dobę, w trakcie i po antybiotykoterapii biegunka spowodowana zakażeniem C. difficile : 4 kapsułki na dobę przez okres do 4 tygodni biegunka związana z żywieniem dojelitowym : 1 do 2 kapsułek na dobę biegunka podróżnych :1 do 4 kapsułek na dobę przez okres do 1 tygodnia.

Sposób podawania

Produkt stosować doustnie. Kapsułkę należy połknąć popijając szklanką wody.

Kapsułkę można otworzyć, a jej zawartość wsypać do niewielkiej ilości osłodzonego napoju, pokarmu lub dodać do butelki z pokarmem dla dziecka.

U dzieci w wieku poniżej 6 lat nie jest wskazane stosowanie kapsułek ze względu na możliwość zadławienia; zaleca się otwieranie kapsułek i dodawanie ich zawartości do napoju lub pokarmu.

Enterol 250 - środki ostrożności

Specjalne ostrzeżenia

Biegunka może być objawem innej poważniejszej choroby. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż 2 dni lub jeśli w kale pojawi się krew lub wystąpi gorączka, należy zweryfikować dotychczasowe leczenie oraz rozważyć konieczność doustnego lub pozajelitowego nawodnienia. U dzieci poniżej 2 roku życia konieczna jest konsultacja lekarska. Po ustąpieniu biegunki, leczenie można kontynuować przez kilka dni. Podawanie leku nie zastępuje nawodnienia w sytuacji, gdy jest ono niezbędne.Ilość podawanych płynów i drogę ich podawania (doustna lub dożylna) należy dostosować do nasilenia objawów biegunki, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dzieci poniżej 2 roku życia : konsultacja lekarska może być niezbędna z powodu potencjalnie współistniejącej choroby podstawowej, której biegunka może być tylko niespecyficznym objawem. Odpowiednie nawodnienie może być główną metodą leczenia biegunki u dzieci, a jego wielkość należy systematycznie oceniać.

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat : odpowiednie nawodnienie może być główną metodą leczenia biegunki u dzieci. Wielkość nawodnienia pacjenta należy systematycznie oceniać. Nawodnienie prewencyjne lub terapeutyczne należy uzupełniać płynami doustnymi. Zalecane jest sporządzanie gotowych płynów nawadniających, ściśle przestrzegając instrukcji przygotowania. Stężenie sodu (Na + ) powinno być w granicach 30-60 mmol/litr, niższe stężenia zarezerwowane są dla mniej poważnych przypadków odwodnienia. Uzupełnianie jonów chloru (Cl - ) i potasu (K + ) może być niezbędne dla skompensowania ich utraty poprzez drogę pokarmową. Zalecane stężenie glukozy w stosowanych płynach nawadniających powinno być w zakresie 74-110 mmol/litr. Dodatek hydrolizowanych białek lub aminokwasów nie powodował znaczącego polepszenia zarówno nawodnienia, jak i stanu odżywienia pacjentów. Dzieciom należy bardzo często podawać płyny, tj. co 15 minut. Objętość płynów nawadniających podawana pacjentowi powinna być ekwiwalentem utraty masy ciała, tj.: 50-100 ml w odwodnieniu powodującym utratę 5 do 10 % masy ciała. W przypadku ciężkiej lub przedłużającej się biegunki z towarzyszącymi wymiotami i odmową przyjmowania pokarmów należy rozważyć doustne lub pozajelitowe nawadnianie pacjenta.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat : jeżeli biegunka trwa dłużej niż 2 dni, należy zweryfikować dotychczasowe leczenie i wziąć pod uwagę konieczność doustnego lub pozajelitowego nawodnienia pacjenta .

Nie zaleca się otwierania kapsułek w pobliżu pacjentów z cewnikiem założonym do żyły centralnej, aby zapobiec niepożądanej kolonizacji grzybów na cewnik, zwłaszcza przeniesieniu przez zanieczyszczone ręce. Istnieją doniesienia o bardzo rzadkich przypadkach fungemii (penetracji grzybów do krwi) z towarzyszącą gorączką i dodatnim wynikiem posiewu z krwi, nawet u pacjentów nie leczonych Saccharomyces boulardii . We wszystkich opisanych przypadkach fungemia ustąpiła po zastosowaniu leczenia przeciwgrzybiczego lub, gdy było to konieczne, po usunięciu cewnika z żyły centralnej.

Produkt zawiera laktozę jednowodną, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Należy poinformować pacjenta o konieczności:

-rehydratacji (odpowiedniego nawodnienia organizmu) poprzez spożywanie dużych ilości słonych lub słodkich napojów, w celu wyrównania strat płynów spowodowanych biegunką (średnie dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na wodę wynosi 2 litry)

-utrzymania odpowiedniego reżimu żywieniowegowykluczając niektóre pokarmy, takie jak: owoce, zielone warzywa, pikantne potrawy, mrożona żywność, schłodzone napoje; natomiast zalecane jest spożywanie grillowanego mięsa i ryżu. Należy rozważyć ograniczenie spożywania mleka i pokarmów mlecznych.

Enterol 250 zawiera żywe komórki, które rozwijają się w temperaturze 37°C. Z tego powodu nie należy mieszać produktu z płynami lub potrawami, które są zbyt gorące (temperatura powyżej 50° C), mrożone lub zawierają alkohol.

Enterol 250 - przedawkowanie

Saccharomyces boulardii nie wchłania się, nie ma powodu, by spodziewać się przedawkowania. W przypadku przedawkowania, nie jest wymagane żadne szczególne postępowanie.

Enterol 250 - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Pacjenci z cewnikiem założonym do żyły centralnej(patrz punkt 4.4).

Enterol 250 - działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych określono w następujący sposób: bardzo często (> 1/10), często (≥ 1/100, < 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000, < 1/100), rzadko (≥1/10000, < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10000, włącznie z wystąpieniem pojedynczych przypadków), częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

Klasyfikacja według układów i narządów zgodnie z terminologią MedDRA

Rzadko

Bardzo rzadko

Zaburzenia żołądka i jelit

wzdęcia

 

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

wysypka miejscowa, reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd

Zaburzenia układu immunologicznego

 

reakcje anafilaktyczne, obrzęk twarzy, obrzęk

naczynioruchowy, wysypka na całym ciele (osutka)

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania

Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Enterol 250 - ciąża i karmienie piersią

Płodność

Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Ciąża

Badania toksycznego wpływu na rozrodczość przeprowadzone na zwierzętach są niewystarczające (patrz punkt 5.3). Nie zaleca się stosowania produktu Enterol 250 w czasie ciąży. 

Laktacja

Saccharomyces boulardii nie wchłania się do mleka matki. Ze względu na brak danych, zaleca się rozważenie stosunku korzyści do ryzyka przed zastosowaniem produktu Enterol 250 w okresie karmienia piersią.

Enterol 250 - prowadzenie pojazdów

Produkt Enterol 250 nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Enterol 250 - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Saccharomyces boulardii

  Czyste kultury drożdży Saccharomyces boulardii są to drożdże niepatogenne, czyli niechorobotwórcze, nie powodujące drożdżycy. Stosowane w ostrych biegunkach bakteryjnych i wirusowych, przebiegające bez występowania krwi w kale, a także w uzupełnieniu leczenia antybiotykami oraz zapobieganiu biegunkom.

  Dostępne opakowania
  Enterol 250

  Enterol 250

  kapsułki - 10 kaps. - 0,25 g
  BIOCODEX
  Enterol 250

  Enterol 250

  kapsułki - 20 kaps. (4x5) - 0,25 g
  BIOCODEX
  Enterol 250

  Enterol 250

  proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej - 10 sasz. - 0,25 g
  BIOCODEX
  Enterol 250

  Enterol 250

  kapsułki - 20 kaps. - 0,25 g
  BIOCODEX
  Enterol 250

  Enterol 250

  proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej - 20 sasz. - 0,25 g
  BIOCODEX
  Enterol 250

  Enterol 250

  kapsułki - 50 kaps. (butelka) - 0,25 g
  BIOCODEX
  Powiązane artykuły
  Temat Miesiąca - Pokonaj biegunkę

  Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

  Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

  Biegunka, czyli potocznie rozwolnienie, nie jest chorobą, tylko jednym z jej objawów. Najczęściej ma miejsce podczas zakażenia wirusowego albo bakteryjnego, przewodu pokarmowego. Nie należy jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być bardzo groźne -...

  Koronawirus

  Miss Brazylii ma COVID-19. Poszła na zakupy

  Miss Brazylii ma COVID-19. Poszła na zakupy

  Elis Miele to Miss Brazylii, która zachorowała na COVID-19. Kiedy kobiecie skończyło się jedzenie, postanowiła pójść do piekarni, a cały "spacer" relacjonować w social mediach. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki. Modelka przeprasza. Wyszła...

  Zdrowie

  Biegunka poantybiotykowa - przyczyny, objawy, leczenie

  Biegunka poantybiotykowa - przyczyny, objawy, leczenie

  Ciężki przebieg, groźne powikłania, coraz częstsze nawroty. Tak wygląda biegunka poantybiotykowa. Wiadomo, co ją powoduje. Przełomowo skuteczną terapią okazała się metoda FMT. Biegunka poantybiotykowa to nie „zwykła" biegunka. To znaczy nie wygląda...

  Zatrucia

  Trujące rośliny w Polsce (WIDEO)

  Trujące rośliny w Polsce (WIDEO)

  Zarówno rośliny trujące jak i lecznicze mają w sobie wiele związków chemicznych, które oddziałują na organizm człowieka. Od wieków rośliny wykorzystywane są w naturalnej medycynie. Wiele osób nie jest jednak świadomych, ile szkodliwych roślin jest...

  Newsy

  Czyhają w wodzie. Zanim wyjedziesz, sprawdź, gdzie jest bezpiecznie

  Czyhają w wodzie. Zanim wyjedziesz, sprawdź, gdzie jest bezpiecznie

  Toksyczne sinice i bakterie coli to tylko część bardzo groźnych niespodzianek, które mogą czyhać w dzikich kąpieliskach. Zanim wyjedziemy nad wodę, warto sprawdzić, które miejsca zbadała inspekcja sanitarna. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych problemów...

  Normy laboratoryjne

  Kał - rotawirusy

  Kał - rotawirusy

  Badanie kału w kierunku zakażeń rotawirusowych jest podstawową metodą w celu wykrycia rotawirusów, które są jedną z najczęstszych przyczyn biegunek zakaźnych wśród dzieci. Pomimo dużego rozpowszechnienia infekcji rotawirusowych i dość burzliwych objawów...

  Biegunka - przyczyny, leczenie, domowe sposoby na biegunkę

  Rotawirusy

  Rotawirusy

  Zdjęcie rotawirusów Rotawirusy wywołują biegunkę rodzaju rotawirusowego.

  Układ pokarmowy

  Odwodnienie - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Odwodnienie - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Odwodnienie jest bardzo poważnym w skutkach stanem organizmu. Bardzo często jest ono następstwem rozwolnienia lub wymiotów. Dzielimy je na lekkie, umiarkowane oraz ostre. Odwodnienie kojarzy się oczywiście z wysokimi temperaturami, ale przyczyn tego stanu...

  Choroby i dolegliwości

  Izosporoza - objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

  Izosporoza - objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

  Izosporoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka, który bytuje w zanieczyszczonej wodzie i pokarmach. Inwazja prowadzi do uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, ból brzucha czy brak apetytu. Nieleczona izosporoza...

  Mieszkaj zdrowo

  Zabójcy z twojego ogrodu (WIDEO)

  Zabójcy z twojego ogrodu (WIDEO)

  Spędzając czas na świeżym powietrzu, warto wiedzieć, których roślin należy unikać. Okazuje się bowiem, że nie tylko grzyby mogą okazać się trujące. Poznaj pospolite rośliny, które mogą okazać się śmiertelne. Grzyby trujące są bardzo niebezpieczne dla...