Duracef

zobacz opinie o produkcie »
Cena
18,47 zł
Forma
proszek do przygotowania zawiesiny doustnej
Dawka
0,125 g/5ml
Ilość
60 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.

Duracef - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Duracef - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Duracef - opis

Cefadroksyl jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, jeśli są wywołane przez wrażliwe szczepy bakteryjne:

- górnych i dolnych dróg oddechowych, a w szczególności zapalenia gardła i migdałków podniebiennych spowodowanego przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A,

- układu moczowego, wywołanych przez E. coli, P. mirabilis i Klebsiella spp., skóry i tkanek miękkich powodowanych przez gronkowce i (lub) paciorkowce,

- zapalenia szpiku, bakteryjnego zapalenia stawów.

(Wykazano, że w zapobieganiu gorączce reumatycznej skuteczne jest podawanie penicyliny drogą domięśniową. Duracef na ogół skutecznie usuwa paciorkowce z jamy ustnej i gardła. Jednak nie ma danych na temat skuteczności leku w zapobieganiu nawrotom gorączki reumatycznej).

Duracef - skład

1 tabletka zawiera 1 g cefadroksylu w postaci cefadroksylu jedno wodnego. Pełny wykaz substancji pomocniczych: patrz punkt 6.1.

Duracef - dawkowanie

Duracef należy podawać raz, albo dwa razy na dobę, w zależności od rodzaju i nasilenia zakażenia (patrz tabela dalej).

Duracef można podawać niezależnie od posiłków, gdyż pokarm nie wpływa na jego biodostępność.

Leczenie należy prowadzić przez co najmniej 48-72 h po ustąpieniu objawów klinicznych lub potwierdzeniu usunięcia drobnoustrojów. Leczenie zakażeń wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące powinno trwać co najmniej 10 dni. W ciężkich zakażeniach (np. szpiku) może być konieczne podawanie leku przez co najmniej 4-6 tygodni.

Wskazanie

Dawka dobowa

Tabletki, 1 g

Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych

1 do2 g

1 do 2 tabl. raz na dobę lub

1 tabl. 2 razy na dobę

Wszystkie inne zakażenia dróg moczowych

2g

1 tabl. 2 razy na dobę

Zakażenia skóry i tkanek miękkich

1g

1 tabl. raz na dobę

Zapalenie gardła i migdałków wywołane przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A

1g

1 tabl. raz na dobę

Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych

- lekkie

- umiarkowane do ciężkich

1g

1 do2 g

---

1 tabl. 2 razy na dobę

Zapalenie szpiku i bakteryjne zapalenie stawów

2 g

1 tabl. 2 razy na dobę

Dzieci

Dzieciom zwykle podaje się dobową dawkę 25 do 50 mg/kg mc. (w zapaleniu szpiku i bakteryjnym zapaleniu stawów - 50 mg/kg mc. na dobę) w dwóch równych dawkach (co 12 godzin), a w zapaleniu gardła, migdałków i w liszaj cu - w dobowej dawce jednorazowej*. Dostępny jest również lek w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej 125 mg/5 ml, 250 mg/5 ml oraz 500 mg/5 ml.

Masa ciała

Tabletki

(kg)

1g

< 5 kg

?

5-10 kg

?

10-20 kg

?

20 - 40 kg

1 tabl. raz na dobę*

Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek

U chorych z niewydolnością nerek dawkowanie preparatu Duracef należy dobrać w zależności od klirensu kreatyniny, jak pokazano w poniższej tabeli:

Klirens kreatyniny (wmMnin/l,73m2pc.)

Stężenie kreatyniny w surowicy (mg/dl)

Dawka początkowa

Dawka

podtrzymująca

Przerwa

między

dawkami

50-25

14-25

1g

500 mg

12 h

10-25

25-56

1g

500 mg

24 h

0-10

> 56

1g

500 mg

36 h

Pacjenci, u których klirens kreatyniny wynosi powyżej 50 ml/min/1,73 m pc. mogą być leczeni jak pacjenci z prawidłową czynnością nerek.

U pięciu chorych z bezmoczem wykazano, że ok. 63% dawki 1 g podanej doustnie wydala się z organizmu podczas 6 - 8 godzinnej hemodializy.

Duracef - środki ostrożności

Przed zastosowaniem preparatu Duracef należy ustalić czy pacjent nie wykazywał w przeszłości nadwrażliwości na cefadroksyl, inne cefalosporyny, penicyliny czy inne leki. Jeśli Duracef ma być stosowany u pacjentów nadwrażliwych na penicyliny, należy zachować ostrożność, ponieważ pomiędzy antybiotykami beta-laktamowymi występują krzyżowe reakcje nadwrażliwości, które mogą obejmować do 10% populacji pacjentów, u których kiedykolwiek wystąpiła nadwrażliwość na penicylinę. W przypadku stwierdzenia reakcji alergicznej na Duracef należy przerwać leczenie. W razie wystąpienia ciężkich objawów nadwrażliwości może być konieczne zastosowanie odpowiedniego leczenia (podawanie adrenaliny, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych).

Po większości leków przeciwbakteryjnych opisywano występowanie rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, którego nasilenie może być od lekkiego do zagrażającego życiu. Dlatego należy brać pod uwagę takie rozpoznanie u chorych, u których podczas leczenia preparatem Duracef wystąpiła biegunka. W przypadku lekkiej postaci zapalenia okrężnicy wystarcza odstawienie leku; w umiarkowanych i ciężkich przypadkach może być konieczne swoiste leczenie przeciwbakteryjne. Przeciwwskazane jest podawanie leków hamujących perystaltykę.

Należy zachować ostrożność stosując preparat Duracef u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek (patrz punkt 4.2 Dawkowanie). Pacjentów ze stwierdzonym lub podejrzewanym zaburzeniem czynności nerek należy przed leczeniem i w trakcie leczenia starannie obserwować i przeprowadzić odpowiednie badania laboratoryjne.

Przedłużone stosowanie preparatu Duracef może powodować rozwój opornej flory bakteryjnej. Należy prowadzić dokładną obserwację pacjenta. Jeśli podczas leczenia preparatem Duracef nastąpi dodatkowe zakażenie, należy podjąć odpowiednie leczenie.

Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów, którzy przebyli choroby układu pokarmowego, zwłaszcza zapalenie okrężnicy.

Duracef - przedawkowanie

Z danych uzyskanych od dzieci poniżej 6. roku życia po przypadkowym spożyciu penicyliny lub pochodnych cefalosporyn w dawce do 250 mg/kg mc. (tj. 5-10-krotnie więcej niż zalecana dawka) wiadomo, że nie powoduje to objawów przedawkowania i nie wymaga specyficznego leczenia. Zaleca się prowadzenie obserwacji. W ciągu 72-godzinnej obserwacji u większości dzieci nie rozwijały się żadne objawy. U niektórych dzieci występowały zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wysypka. W przypadku przyjęcia dawek większych niż 250 mg/kg mc. zaleca się opróżnienie żołądka (wywołanie wymiotów lub płukanie).

Informacja na temat możliwości zastosowania hemodializy - patrz punkt 4.2. Dawkowanie.

Duracef - przeciwwskazania

Duracef jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na cefalosporyny lub na którąkolwiek substancję pomocnicząpreparatu.

Duracef - działania niepożądane

Działania niepożądane obserwowane po zastosowaniu cefadroksyłu są podobne do obserwowanych po stosowaniu innych cefalosporyn.

Reakcje żołądkowo-jelitowe:

Podczas leczenia antybiotykami lub po jego zakończeniu może wystąpić rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Rzadko opisywano nudności, wymioty i niestrawność. Podanie leku podczas posiłku zmniejsza nudności, a nie osłabia wchłaniania. Opisywano także występowanie biegunki.

Reakcje nadwrażliwości:

Zarejestrowano występowanie reakcji alergicznych, takich jak: gorączka, świąd, wysypka, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Reakcje te zwykle ustępowały po przerwaniu stosowania preparatu. Opisywano także, choć rzadko, przypadki rumienią wielopostaciowego, zespołu Stevensa-Johns ona, objawów choroby posurowiczej i anafilaksji.

Inne reakcje: świąd narządów płciowych, kandydoza narządów płciowych, zapalenie pochwy, bóle stawów, umiarkowana i przemijająca neutropenia oraz nieznaczne zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy. Opisano także nieliczne przypadki trombocytopenii i agranulocytozy. W badaniach porejestracyjnych stwierdzono występowanie zaburzeń czynności wątroby, w tym zaburzenia związane z zastojem żółci oraz stwierdzono rzadkie przypadki niewydolności wątroby spowodowane idiosynkrazją. Ze względu na spontaniczny sposób raportowania tych zdarzeń, związek przyczynowy ze stosowaniem preparatu Duracef nie został ustalony.

Duracef - ciąża i karmienie piersią

Wpływ na rozrodczość był badany u myszy i szczurów z zastosowaniem dawek w wysokości 11-krotnej dawki stosowanej u ludzi i nie stwierdzono negatywnego wpływu cefadroksylu na rozrodczość lub wpływu uszkadzającego na płód. Jednak brak jest odpowiednio udokumentowanych badań u kobiet ciężarnych. Z tego powodu preparat Duracef może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Cefadroksyl przenika do mleka kobiecego, dlatego konieczna jest ostrożność w przypadku podawania go matkom karmiącym.

Duracef - prowadzenie pojazdów

Nie obserwowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Duracef - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cefadroxilum

  Substancja ta jest cefalosporyną I generacji wykazującą działanie bakteriobójcze. Blokuje syntezy ściany komórkowej bakterii. Stosuje się w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażeniach układu moczowego, zakażeniach szpiku w terapii sekwencyjnej i bakteryjnym zapalenie stawów, zakażeniach skóry i tkanek miękkich wywołanych przez gronkowce i/lub paciorkowce.

  Dostępne opakowania
  Duracef

  Duracef

  proszek do przygotowania zawiesiny doustnej - 60 ml - 0,125 g/5ml
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  Duracef

  Duracef

  proszek do przygotowania zawiesiny doustnej - 100 ml - 0,125 g/5ml
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  Duracef

  Duracef

  kapsułki - 12 kaps. - 0,5 g
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  18,47 zł
  Duracef

  Duracef

  proszek do przygotowania zawiesiny doustnej - 60 ml - 0,25 g/5ml
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  13,22 zł
  Duracef

  Duracef

  proszek do przygotowania zawiesiny doustnej - 60 ml - 0,5 g/5ml
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  22,28 zł
  Duracef

  Duracef

  kapsułki - 20 kaps. - 0,5 g
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  30,37 zł
  Duracef

  Duracef

  proszek do przygotowania zawiesiny doustnej - 100 ml - 0,25 g/5ml
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  19,11 zł
  Duracef

  Duracef

  proszek do przygotowania zawiesiny doustnej - 100 ml - 0,5 g/5ml
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  37,40 zł
  Duracef

  Duracef

  tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej - 10 tabl. - 1 g
  BRISTOL MYERS SQUIBB POLSKA SP. Z O.O.
  29,15 zł
  Powiązane artykuły
  Koronawirus

  Odynofagia u chorych na COVID-19. Jak leczyć to powikłanie?

  Odynofagia u chorych na COVID-19. Jak leczyć to powikłanie?

  Naukowcy alarmują, że ostra odynofagia stała się jednym z najczęstszych objawów COVID-19. Osoby zakażone wariantem Omikron odczuwają silny ból podczas przełykania. Eksperci radzą, by nie lekceważyć tego na pozór niegroźnego objawu. Omikron powoduje...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Infekcja wirusowa a bakteryjna - jak je odróżnić?

  Infekcja wirusowa a bakteryjna - jak je odróżnić?

  Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą dawać podobne objawy, przez co łatwo je pomylić. Czasem rozróżnienie ich bywa trudne nie tylko dla pacjenta, ale i lekarza. Jednak ustalenie przyczyny infekcji jest kluczowe dla skutecznego leczenia, gdyż w każdym przypadku...

  Zdrowe gardło

  Ból gardła - dlaczego nie warto go lekceważyć?

  Ból gardła - dlaczego nie warto go lekceważyć?

  Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. **Ból gardła to jedna z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. I choć zdarza się, że próbujmy leczyć go domowymi sposobami, niekiedy dolegliwość...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Ból gardła (WIDEO)

  Ból gardła (WIDEO)

  Leczenie bólu gardła Ból gardła to bardzo częsta dolegliwość, raz na jakiś czas dotykająca niemal każdego. Jak sobie z nią radzić? Na to pytanie odpowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Najważniejszą rzeczą w zwalczaniu bólu gardła jest zadecydowanie, czy...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Jak walczyć z bólem gardła? (WIDEO)

  Jak walczyć z bólem gardła? (WIDEO)

  Ból gardła Ból gardła występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym i jest spowodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Jest objawem poważniejszych dolegliwości, m.in. zapalenia gardła. Zapalenie gardła to rodzaj infekcji wirusowej, która...

  Leki i suplementy

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serię leku na ból gardła Inovox Express o smaku miodowo-cytrynowy. Tym razem nie chodzi jednak o problemy ze składem. Pomyłka w ulotkach GIF dostał informację od podmiotu...

  Laryngologia

  Biały nalot na gardle - przyczyny, rozpoznanie i leczenie

  Biały nalot na gardle - przyczyny, rozpoznanie i leczenie

  Biały nalot na gardle i migdałkach może się pojawić z wielu różnych przyczyn. Najczęściej to objaw infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Zdarza się, że to nie choroba, a niegroźne kamienie migdałowe. Ustalenie podłoża problemu jest ważne, ponieważ...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie gardła. Rodzaje, objawy, leczenie

  Zapalenie gardła. Rodzaje, objawy, leczenie

  Zapalenie gardła występuje jako samodzielna jednostka chorobowa lub towarzyszy innym ogólnoustrojowym dolegliwościom. Stan zapalny gardła może przybrać formę ostrą lub przewlekłą. W zależności od tego, czy zapalenie gardła spowodowały wirusy czy bakterie...