Dermovate

zobacz opinie o produkcie »
Cena
20,64 zł
Forma
maść
Dawka
0,5 mg/g
Ilość
25 g (tuba)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: INPHARM SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Dermovate - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dermovate - opis

Leczenie miejscowe chorób zapalnych skóry owłosionej głowy, reagujących na leczenie steroidami, takich jak:

- łuszczyca;

- trudne w leczeniu postacie wyprysku, których dotychczas stosowane leczenie słabszymi steroidami okazało się nieskuteczne.

Dermovate - skład

1 ml roztworu na skórę zawiera 0,5 mg klobetazolu propionianu (Clobetasoli propionas).

Substancje pomocnicze - patrz punkt 6.1.

Dermovate - dawkowanie

Do stosowania miejscowego na owłosioną skórę głowy.

Końcówkę butelki należy skierować pomiędzy pasma włosów, na zmienioną chorobowo skórę owłosionej głowy. Miejsca chorobowo zmienione należy pokrywać cienką warstwą produktu leczniczego dwa razy na dobę, rano i wieczorem, aż do uzyskania poprawy. Po zastosowaniu produktu leczniczego Dermovate, roztwór na skórę, pacjent powinien umyć ręce.

Podobnie jak podczas miejscowego stosowania innych steroidów o silnym działaniu, po uzyskaniu poprawy leczenie należy przerwać. Produkt leczniczy może być zastosowany ponownie w zaostrzeniach choroby.

Jeżeli niezbędne jest dalsze leczenie steroidami, należy stosować produkty lecznicze zawierające steroidy o mniejszej sile działania.

Jeżeli pacjent zamierza myć włosy, powinien zastosować produkt leczniczy Dermovate, roztwór na skórę dopiero po umyciu włosów.

Dermovate - środki ostrożności

Chronić oczy przed kontaktem z produktem leczniczym. Nie stosować w pobliżu ognia. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.

Należy unikać ciągłego, długotrwałego leczenia produktem leczniczym Dermovate, roztwór na skórę szczególnie u dzieci, u których w krótkim czasie może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze - przysadka - nadnercza, nawet bez stosowania opatrunku okluzyjnego. Rozwój wtórnego zakażenia jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania leczenia i podania pacjentowi produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych o działaniu ogólnym. Miejscowe stosowanie steroidów w łuszczycy może być niekorzystne z powodu:

- ryzyka wystąpienia tolerancji na produkt leczniczy;

- ryzyka zaostrzenia zmian w mechanizmie tzw. ?efektu z odbicia" po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego;

- ryzyka rozwoju uogólnionej łuszczycy krostkowej;

- ryzyka wystąpienia miejscowych lub ogólnoustrojowych działań niepożądanych steroidów, wynikających z nadmiernego wchłaniania produktu leczniczego przez uszkodzoną skórę.

Pacjenci chorzy na łuszczycę powinni być leczeni pod ścisłą kontrolą lekarską.

Należy stosować kortykosteroidy o najmniejszej sile działania, zapewniającej kontrolę objawów choroby.

Lepkość roztworu na skórę została dostosowana tak, by produkt leczniczy Dermovate można było łatwo rozprowadzić na skórze głowy. Kształt butelki i jej wylot (końcówka) umożliwiają łatwe stosowanie roztworu bezpośrednio na skórę owłosionej głowy.

Dermovate - przedawkowanie

Wystąpienie ostrego przedawkowania leku jest mało prawdopodobne. W przypadku przewlekłego, nadmiernego dawkowania, bądź nieprawidłowego użycia produktu leczniczego, mogą pojawiać się objawy hiperkortyzolizmu. W takiej sytuacji stosowanie steroidów należy stopniowo zmniejszać aż do zaprzestania ich stosowania. Ze względu na ryzyko ostrego zahamowania czynności kory nadnerczy powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza.

Dermovate - przeciwskazania

Produkt leczniczy jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

- choroby skóry występujące u dzieci w wieku poniżej roku, w tym choroby zapalne skóry;

- zakażenia owłosionej skóry głowy;

- nadwrażliwość na klobetazolu propionian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie leczniczym.

Dermovate - działania niepożądane

Działania niepożądane wymienione poniżej zostały uporządkowane według klasyfikacji układów narządowych i częstości występowania. Częstość jest określona następująco: bardzo często (> = 1/10), często (> = 1/100, < 1/10), niezbyt często (> = 1/1000, < 1/100), rzadko (> = 1/10 000, < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), łącznie z pojedynczymi przypadkami. Działania niepożądane występujące bardzo często, często i niezbyt często zostały określone głównie na podstawie badań klinicznych. Działania niepożądane występujące rzadko i bardzo rzadko zostały określone na podstawie spontanicznych zgłoszeń.

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko: nadwrażliwość.

Miejscowe reakcje nadwrażliwości, takie jak rumień, wysypka, świąd, pokrzywka, miejscowe pieczenie skóry i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry mogą wystąpić w miejscu stosowania produktu leczniczego i mogą być podobne do objawów leczonej choroby. Jeżeli wystąpią objawy nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać leczenie.

Zaburzenia endokrynologiczne

Bardzo rzadko: objawy hiperkortyzolizmu (zespół Cushinga).

Podobnie jak w przypadku innych kortykosteroidów stosowanych miejscowo, stosowanie długotrwałe i w dużych dawkach lub na dużych powierzchniach skóry, może powodować nadmierne wchłanianie produktu leczniczego i doprowadzić do pojawienia się objawów hiperkortyzolizmu. Wystąpienie objawów hiperkortyzolizmu jest bardziej prawdopodobne u dzieci oraz po zastosowaniu opatrunków okluzyjnych, które zwiększają ilość wchłoniętego leku. U małych dzieci rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki (patrz punkt 4.4).

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: miejscowe zmiany zanikowe skóry. Bardzo rzadko: uogólniona łuszczyca krostkowa.

Przedłużające się leczenie może prowadzić do miejscowych zmian zanikowych skóry. W rzadkich przypadkach obserwowano w trakcie leczenia przejście zmian łuszczycowych w postać krostkową, w szczególności po zaprzestaniu leczenia kortykosteroidami o bardzo silnym działaniu.

Dermovate - ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży. Miejscowe stosowanie steroidów u ciężarnych samic zwierząt może powodować wady rozwojowe płodu. Nie dowiedziono podobnego działania u ludzi. Niemniej u kobiet w ciąży nie należy stosować produktu leczniczego na dużych powierzchniach skóry lub przez dłuższy czas.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w okresie karmienia piersią.

Dermovate - prowadzenie pojazdów

Brak doniesień.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Dermovate - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clobetasoli propionas

  Klobetazol to silny steroidowy lek przeciwzapalny stosowany wyłącznie w dermatologii. Wykorzystywany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, wyprysku, kontaktowych chorób skóry z nasilonym odczynem zapalnym lub lichenizacją, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, świądu odbytu i sromu, ciężkich oparzeń słonecznych, wyprysku tarczowatego, przerostowego liszaju płaskiego, ostrego wyprysku alergicznego, świerzbiączki.

  Dostępne opakowania
  Dermovate

  Dermovate

  maść - 25 g (tuba) - 0,5 mg/g
  INPHARM SP. Z O.O.
  Dermovate

  Dermovate

  roztwór na skórę - 50 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  INPHARM SP. Z O.O.
  20,64 zł
  Dermovate

  Dermovate

  roztwór na skórę - 25 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  INPHARM SP. Z O.O.
  9,92 zł
  Powiązane artykuły
  Mieszkaj zdrowo

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Choć mówi się, że obecność pająków to oznaka zdrowego domu, większość osób woli pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Podpowiadamy proste i skuteczne metody. Zapachy, których pająki nie lubią Pająki budzą niechęć wielu osób. Ich ugryzienia mogą być...

  Liszaj - przyczyny, objawy, leczenie

  Zmiany skórne - liszaj

  Zmiany skórne - liszaj

  Zmiany skórne wywołane przez liszaj Liszajowi, oprócz zmian skórnych i obrzękowych charakteryzuje się silnym świądem.

  Znamię - rodzaje, badania

  Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

  Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

  Lato to okres w trakcie, którego na naszej skórze pojawia się coraz więcej piegów i pieprzyków. Pieprzyk to zmiana, którą warto regularnie obserwować, gdyż na jej podłożu może powstać tzw. Melanoma malignum - czerniak. Co powinnaś wiedzieć o pieprzykach? Pieprzyk...

  Usuwanie brodawek i włókniaków

  6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek

  6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek

  Czym są brodawki? Brodawki, zwane również kurzajkami, to grudkowe zmiany skórne nieobjęte stanem zapalnym. Zmiany te dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na ich występowanie szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności immunologicznej. Przyczyny...

  Dermatologia

  Znamię - rodzaje, badania

  Znamię należy od czasu do czasu kontrolować dermatologicznie. Nie wystarczy wytłumaczenie, że nowo powstające pieprzyki są skutkiem przebywania na słońcu. Warto umieć odróżniać znamię od zwykłych pieprzyków. Nieprawidłowości skórne mogą się bowiem wraz...

  Aktynomikoza

  Kolonia promienicy

  Kolonia promienicy

  Kolonia promienicy pod mikroskopem Kolonia promienicy otoczona przez makrofagi.

  Zabiegi

  Usuwanie znamion i guzów skórnych

  Do najczęściej występujących zmian skórnych należą znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki, kurzajki, kłykciny. Niekiedy staje się konieczne ich usunięcie ze względu na podejrzany charakter (możliwość procesu rozrostowego), niekorzystną lokalizację (ciągłe...

  Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

  Liszajec - zdjęcia

  Liszajec - zdjęcia

  Zmiany skórne związane z liszajcem Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.