Dermovate

zobacz opinie o produkcie »
Cena
11,86 zł
Forma
roztwór na skórę
Dawka
0,5 mg/ml
Ilość
100 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: GLAXOSMITHKLINE EXPORT.LTD

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Dermovate - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dermovate - opis

Stosowanie produktu leczniczego Dermovate w postaci maści jest wskazane do krótkotrwałego miejscowego leczenia chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak:

- łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych),

- liszaj płaski,

- toczeń rumieniowaty (DLE),

- nawracający wyprysk,

- trudne w leczeniu choroby skóry, w których dotychczasowe leczenie słabszymi kortykosteroidami okazało się nieskuteczne.

Dermovate - skład

1 g maści zawiera 0,5 mg kłobetazolu propionianu (Clobetasoli propionas).

Substancje pomocnicze, patrz punkt 6.1

Dermovate - dawkowanie

Maść należy stosować raz lub dwa razy na dobę, delikatnie wcierając niewielką ilość produktu leczniczego w miejsca chorobowo zmienione.

Podobnie jak podczas miejscowego stosowania innych kortykosteroidów o silnym działaniu, po uzyskaniu poprawy leczenie należy przerwać. Produkt leczniczy może być zastosowany ponownie w zaostrzeniach choroby.

Zazwyczaj leczenie produktem leczniczym Dermovate maść trwa kilka dni. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 2 - 4 tygodnie bez kontroli lekarskiej. Jeżeli nie uzyskuje się poprawy, należy ponownie przeanalizować wskazania do stosowania produktu leczniczego.

Jeżeli niezbędne jest dalsze leczenie kortykosteroidami, należy stosować produkty lecznicze zawierające kortykosteroidy o mniejszej sile działania, zapewniające kontrolę objawów choroby.

W chorobach opornych na leczenie, zwłaszcza przebiegających z hiperkeratozą, skuteczność produktu leczniczego może być zwiększona poprzez zastosowanie opatrunku okluzyjnego (np. z folii polietylenowej) tylko na noc. Przynosi to zazwyczaj wyraźną poprawę, która może być podtrzymywana przez stosowanie produktu leczniczego bez opatrunku okluzyjnego.

Dermovate - środki ostrożności

Należy unikać długotrwałego stosowania produktu leczniczego, zwłaszcza u dzieci w wieku powyżej 12 lat, ze względu na możliwość zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów zespołu Cushinga, nawet bez stosowania opatrunku okluzyjnego.

Stosowanie kortykosteroidów na skórę twarzy może prowadzić, częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, do zaników skóry. Należy wziąć to pod uwagę, szczególnie w leczeniu łuszczycy, tocznia i nasilonego wyprysku. Stosowanie na skórę twarzy należy ograniczyć do 5 dni.

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem leczniczym. Unikać stosowania na powieki, gdyż dostanie się produktu leczniczego do worka spojówkowego może doprowadzić do wystąpienia jaskry. W razie kontaktu produktu leczniczego z oczami, należy je przemyć dużą ilością wody.

W przypadku wtórnego zakażenia w obrębie zmian zapalnych leczonych produktem leczniczym Dermovate maść, należy zastosować miejscowo leczenie przeciwdrobnoustrojowe. W przypadku rozszerzania się zakażenia należy przerwać miejscowe leczenie kortykosteroidami i zastosować produkt leczniczy przeciwdrobnoustrojowy o działaniu ogólnym.

W razie konieczności zastosowania produktu leczniczego pod opatrunkiem okluzyjnym, należy oczyścić skórę przed nałożeniem opatrunku, gdyż ciepło i wilgoć związane ze stosowaniem opatrunków okluzyjnych sprzyjają rozwojowi zakażeń bakteryjnych.

Miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niekorzystne z następujących powodów:

- ryzyka wystąpienia tolerancji na produkt leczniczy,

- ryzyka zaostrzenia zmian w wyniku tzw. ?efektu z odbicia", po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego,

- ryzyka rozwoju uogólnionej łuszczycy krostkowej,

~ ryzyka miejscowych lub ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów wynikających z nadmiernego wchłaniania produktu leczniczego przez uszkodzoną skórę.

Pacjenci chorzy na łuszczycę powinni być leczeni pod ścisłą kontrolą lekarską.

Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości, należy zaprzestać leczenia produktem leczniczym.

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego produkt leczniczy może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Dermovate - przedawkowanie

Wystąpienie ostrego przedawkowania leku jest mało prawdopodobne. W przypadku przewlekłego, nadmiernego dawkowania, bądź nieprawidłowego użycia produktu leczniczego, mogą pojawiać się objawy hiperkortyzolizmu (zespół Cushinga). W takiej sytuacji stosowanie kortkosteroidów należy stopniowo zmniejszać aż do zaprzestania ich stosowania. Ze względu na ryzyko ostrego zahamowania czynności kory nadnerczy powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza.

Dermovate - przeciwwskazania

Nie stosować produktu leczniczego Dermovate maść w następujących przypadkach

- nadwrażliwość na klobetazolu propionian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego,

- trądzik różowaty,

- trądzik pospolity,

~ zapalenie skóry w okolicy ust,

- świąd okolicy odbytu i narządów płciowych,

- zakażenie skóry wywołane przez wirusy (np. opryszczki zwykłej, ospy wietrznej), bakterie lub grzyby,

- u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Dermovate - działania niepożądane

Działania niepożądane wymienione poniżej zostały uporządkowane według klasyfikacji układów narządowych i częstości występowania. Częstość jest określona następująco: bardzo często (> = 1/10), często (> = 1/100, < 1/10), niezbyt często (> = 1/1000, < 1/100), rzadko (> =1/10 000, < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), łącznie z pojedynczymi przypadkami. Działania niepożądane występujące bardzo często, często i niezbyt często zostały określone głównie na podstawie badań klinicznych. Działania niepożądane występujące rzadko i bardzo rzadko zostały określone na podstawie spontanicznych zgłoszeń.

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko: nadwrażliwość.

Miejscowe reakcje nadwrażliwości, takie jak rumień, wysypka, świąd, pokrzywka, miejscowe pieczenie skóry i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry mogą wystąpić w miejscu stosowania produktu leczniczego i mogą być podobne do objawów leczonej choroby. Jeżeli wystąpią objawy nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać leczenie.

Zaburzenia endokrynologiczne

Bardzo rzadko: objawy hiperkortyzolizmu (zespół Cushinga).

Podobnie jak w przypadku innych kortykosteroidów stosowanych miejscowo, stosowanie długotrwałe i w dużych dawkach lub na dużych powierzchniach skóry, może powodować nadmierne wchłanianie produktu leczniczego i doprowadzić do pojawienia się objawów hiperkortyzolizmu. Wystąpienie objawów hiperkortyzolizmu jest bardziej prawdopodobne u dzieci oraz po zastosowaniu opatrunków okluzyjnych, które zwiększają ilość wchłoniętego leku.

Zaburzenia naczyń

Niezbyt często: rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych.

Długotrwałe leczenie oraz stosowanie produktu leczniczego w dużych dawkach może prowadzić do rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych, szczególnie w przypadkach gdy stosowano produkt leczniczy w fałdach skórnych bądź pod opatrunkiem okluzyjnym.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: miejscowe zmiany zanikowe skóry, rozstępy.

Bardzo rzadko: ścieńczenie skóry, przebarwienia, nadmierne owłosienie, zaostrzenie objawów,

uogólniona łuszczyca krostkowa. Przedłużające się leczenie może prowadzić do miejscowych zmian zanikowych skóry. W rzadkich przypadkach obserwowano w trakcie leczenia przejście zmian łuszczycowych w postać krostkową, w szczególności po zaprzestaniu leczenia kortykosteroidami o bardzo silnym działaniu.

Dermovate - ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży. Miejscowe stosowanie steroidów u ciężarnych samic zwierząt może powodować wady rozwojowe płodu. Nie dowiedziono podobnego działania u ludzi. Niemniej u kobiet w ciąży nie należy stosować produktu leczniczego na dużych powierzchniach skóry lub przez dłuższy czas.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w okresie karmienia piersią.

Dermovate - prowadzenie pojazdów

Brak doniesień.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Dermovate - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clobetasoli propionas

  Klobetazol to silny steroidowy lek przeciwzapalny stosowany wyłącznie w dermatologii. Wykorzystywany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, wyprysku, kontaktowych chorób skóry z nasilonym odczynem zapalnym lub lichenizacją, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, świądu odbytu i sromu, ciężkich oparzeń słonecznych, wyprysku tarczowatego, przerostowego liszaju płaskiego, ostrego wyprysku alergicznego, świerzbiączki.

  Dostępne opakowania
  Dermovate

  Dermovate

  roztwór na skórę - 100 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  GLAXOSMITHKLINE EXPORT.LTD
  Dermovate

  Dermovate

  krem - 25 g (tuba) - 0,5 mg/g
  GLAXOSMITHKLINE EXPORT.LTD
  11,86 zł
  Dermovate

  Dermovate

  roztwór na skórę - 25 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  GLAXOSMITHKLINE EXPORT.LTD
  11,86 zł
  Dermovate

  Dermovate

  roztwór na skórę - 50 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  GLAXOSMITHKLINE EXPORT.LTD
  22,45 zł
  Dermovate

  Dermovate

  maść - 25 g (tuba) - 0,5 mg/g
  GLAXOSMITHKLINE EXPORT.LTD
  11,86 zł
  Powiązane artykuły
  Diagnostyka zmian skórnych

  Świerzbiączka - przyczyny, typy choroby, objawy i leczenie

  Świerzbiączka - przyczyny, typy choroby, objawy i leczenie

  Świerzbiączka jest nazwą odnoszącą się do dermatoz o charakterystycznych objawach, takich jak zmiany skórne, świąd, zaczerwienienie i suchość skóry. Wyróżnia się kilka typów schorzenia. To świerzbiączka guzkowa, letnia czy ciężarnych. Choroba zazwyczaj...

  Koronawirus

  "Covidowe palce". Jak wyglądają naprawdę? Lekarze pokazali zdjęcia

  "Covidowe palce". Jak wyglądają naprawdę? Lekarze pokazali zdjęcia

  Od początku pandemii pacjenci chorzy na COVID-19 zgłaszają nietypowe objawy zakażenia koronawirusem. Do takich symptomów należą tzw. covidowe palce. Na dłoniach i stopach zakażonych osób pojawiają się czerwono-fioletowe plamy, pęcherze i pęknięcia skóry....

  Choroby i dolegliwości

  Przyłuszczyca - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Przyłuszczyca - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Przyłuszczyca to choroba skóry, której przyczyny nie zostały poznane. Wyróżniamy kilka jej rodzajów, które zależą od przebiegu i czasu utrzymywania się zmian na skórze. Warto wiedzieć, że mimo mylącej nazwy schorzenie nie jest powiązane z łuszczycą. Czy...

  Choroby i dolegliwości

  Swędzenie stóp - przyczyny, diagnostyka i leczenie

  Swędzenie stóp - przyczyny, diagnostyka i leczenie

  Swędzenie stóp bywa uciążliwe i powoduje dyskomfort. Chociaż zwykle nie jest powodem do niepokoju, może wskazywać na schorzenie skóry lub chorobę ogólnoustrojową, której nie można leckeważyć. To dlatego warto obserwować organizm i odczytywać towarzyszące...

  Mieszkaj zdrowo

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Choć mówi się, że obecność pająków to oznaka zdrowego domu, większość osób woli pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Podpowiadamy proste i skuteczne metody. Zapachy, których pająki nie lubią Pająki budzą niechęć wielu osób. Ich ugryzienia mogą być...

  Liszaj - przyczyny, objawy, leczenie

  Zmiany skórne - liszaj

  Zmiany skórne - liszaj

  Zmiany skórne wywołane przez liszaj Liszajowi, oprócz zmian skórnych i obrzękowych charakteryzuje się silnym świądem.

  Wyprysk potnicowy

  Wyprysk potnicowy dłoni

  Wyprysk potnicowy dłoni

  Wyprysk potnicowy na dłoni Wypryskowi potnicowemu na dłoni towarzyszy uporczywe swędzenie.

  Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

  Objawy grzybicy skóry

  Objawy grzybicy skóry

  Objawami grzybicy skóry są najczęściej zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, świąd, występujące na ciele krosty, grudki lub plamy, a w przypadku ostrych stanów zapalnych - guzy z wyciekami treści ropnej. Do grzybic skóry zaliczyć można łupież pstry skóry,...

  Choroby i dolegliwości

  Lądziennica - czym jest, przyczyny, objawy, powikłania

  Lądziennica - czym jest, przyczyny, objawy, powikłania

  Lądziennica to schorzenie wywołane przez larwy roztoczy roślinnych, które powodują zmiany skórne. Przyczyną trombikulozy są larwy swędzika jesiennego, które osiagają jedynie 0,2 mm długości. Co warto wiedzieć o lądziennicy? Czym jest lądziennica? Lądziennica...

  Pokrzywka - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Pokrzywka ostra

  Pokrzywka ostra jest diagnozowana wówczas, gdy swędząca wysypka pojawia się nagle. Najczęściej zmiana skórna utrzymuje się 24-48 godzin, choć może trwać nawet do 6 tygodni. Jeśli dolegliwości nie znikną przed upływem 6 tygodni, chory ma do czynienia z...