Coldrex KTR

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,5g+0,03g
Ilość
2 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.

Coldrex KTR - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Coldrex KTR - ulotka preparatu

Coldrex KTR - opis

Coldrex KTR jest wskazany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: katar, zatkany nos, ból gardła, ból głowy, bóle mięśniowe, gorączka, ból w przebiegu zapalenia zatok przynosowych.

Coldrex KTR - skład

1 tabletka zawiera 500 mg Paracetamolum (paracetamolu) i 30 mg Pseudoephedrini hydrochloridum (chlorowodorku pseudoefedryny)

Substancje pomocnicze, patrz pkt 6.1.

Coldrex KTR - dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat

Doustnie, 2 tabletki, do 3 razy na dobę. Nie należy przyjmować leku częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 3 dawki w ciągu doby.

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.

Coldrex KTR - środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub sympatykomimetyki.

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek, chorobą niedokrwienną serca, arytmią, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy, rozrostem gruczołu krokowego, cukrzycą, jaskrą, guzem chromochłonnym nadnerczy, niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej oraz u osób uzależnionych od alkoholu.

W czasie przyjmowania preparatu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Coldrex KTR - przedawkowanie

Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie preparatu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywowanego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi. Wielkość tego stężenia w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną lub (i) metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 godzinach od zatrucia, ale prawdopodobnie są także pożyteczne i po 24 godzinach. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu w warunkach intensywnej terapii.

Przedawkowanie pseudoefedryny może wywoływać objawy związane z pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego, np.: pobudzenie, niepokój, zwłaszcza ruchowy, omamy, nadciśnienie i arytmię. W ciężkich przypadkach może wystąpić psychoza, drgawki, śpiączka i przełom nadciśnieniowy. Ze względu na zaburzenia przepływu jonów potasowych z przestrzeni zewnątrzkomórkowej do wewnątrzkomórkowej może dojść do zmniejszenia stężenia potasu w surowicy krwi.

Postępowanie po przedawkowaniu powinno być objawowe i obejmować zastosowanie ogólnodostępnych środków podtrzymujących czynności życiowe. W zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego i hipokaliemii należy zastosować beta-adrenolityki.

Coldrex KTR - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paracetamol, pseudoefedrynę lub inny składnik preparatu, ciężka niewydolność wątroby, ciężkie nadciśnienie tętnicze lub ciężka choroba niedokrwienna serca. Stosowanie innych sympatykomimetyków (takich jak środki obkurczające naczynia, hamujące apetyt i substancje psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy). Nie stosować w trakcie terapii inhibitorami MAO ani w ciągu dwóch tygodni po jej zakończeniu.

Coldrex KTR - działania niepożądane

Działania niepożądane opisane w badaniach klinicznych są niezbyt częste i zaobserwowane na małej populacji pacjentów. Z tego powodu działania niepożądane pochodzące z rozległych doświadczeń po wprowadzeniu do obrotu, przy stosowaniu leku przez pacjentów zgodnie z zalecanym dawkowaniem i mające związek ze stosowaniem leku, zostały wymienione poniżej zgodnie z klasyfikacją układów i narządów i częstością występowania.

Częstości występowania są określone jako: bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów), często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż 1 na 100 pacjentów), niezbyt często (występujące u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1 000 pacjentów), rzadko (występujące u mniej niż 1 na 1 000, ale u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów), bardzo rzadko (występujące u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Narząd/układ

Działanie niepożądane

Częstość występowania

Paracetamol

   

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Trombocytopenia

Bardzo rzadko

Zaburzenia układu immunologicznego

Anafilaksja.

Reakcje nadwrażliwości skórnej włącznie z wysypką skórną, obrzękiem naczynioruchowym i zespołem Stevens-

Johnsona (pęcherzowy rumień

Bardzo rzadko

 

wielopostaciowy).

 

Zaburzenia układu oddechowego, klatki

piersiowej i śródpiersia

Skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Bardzo rzadko

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Zaburzenia czynności wątroby.

Bardzo rzadko

Pseudoefedryna

 

Zaburzenia psychiczne

Nerwowość, bezsenność.

Często

 

Pobudzenie, niepokój, zwłaszcza ruchowy.

Niezbyt często

 

Omamy (zwłaszcza u dzieci).

Rzadko

Zaburzenia układu nerwowego

Zawroty głowy.

Często

Zaburzenia serca

Tachykardia, kołatanie serca (palpitacje).

Rzadko

Zaburzenia naczyniowe

Wzrost ciśnienia krwi

Obserwowano wzrost skurczowego

ciśnienia krwi. W dawkach terapeutycznych wpływ pseudoefedryny na ciśnienie krwi nie był klinicznie znaczący.

Rzadko

Zaburzenia żołądka i jelit

Suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty.

Często

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Wysypka, alergiczne zapalenie skóry. Po zastosowaniu pseudoefedryny zgłaszano szereg skórnych reakcji alergicznych, z lub bez cech ogólnoustrojowych, takich jak skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy.

Rzadko

Zaburzenia nerek i układu moczowego

Bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu.

Zatrzymanie moczu jest najbardziej prawdopodobne u osób z niedrożnością ujścia pęcherza, np. rozrostem gruczołu krokowego.

Niezbyt często

Coldrex KTR - ciąża i karmienie piersią

Produktu leczniczego nie należy stosować w czasie ciąży i laktacji bez konsultacji z lekarzem. Pseudoefedryna jest substancją stosowaną od wielu lat, nie ustalono jednak bezpieczeństwa stosowania jej podczas ciąży. Należy zachować ostrożność przy zalecaniu leku kobietom w ciąży ze względu na możliwe ryzyko dla rozwoju płodu.

Pseudoefedryna przenika do mleka w niewielkich ilościach, ale jej wpływ na dziecko karmione piersią nie jest znany.

Coldrex KTR - prowadzenie pojazdów

W razie wystąpienia zawrotów głowy nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Paracetamol, Pseudoephedrini hydr.

    Dostępne opakowania
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 2 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 5 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 10 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 12 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 16 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 18 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 24 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
    Coldrex KTR

    Coldrex KTR

    tabletki powlekane - 32 tabl. - 0,5g+0,03g
    GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.