Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS)

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople doustne
Dawka
0,01 g/ml
Ilość
20 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALS PLC

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - opis

Produkt leczniczy Cetyryzyna-EGIS jest wskazany w leczeniu objawów:

- przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa;

- sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa;

- alergicznego zapalenia spojówek;

- przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - skład

1 ml roztworu zawiera 10 mg Cetirizini dihydrochloridum (cetyryzyny dichlorowodorku). 1 ml odpowiada 20 kroplom.

Substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg (20 kropli) raz na dobę, najlepiej wieczorem.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (10 kropli) dwa razy na dobę (10 kropli 2 razy na dobę), rano i wieczorem albo 10 mg (20 kropli) raz na dobę, wieczorem.

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 5 mg (10 kropli) raz na dobę. Można podawać ją w dwóch dawkach podzielonych tj. 2,5 mg (5 kropli rano i następne 5 kropli wieczorem).

Pacjenci w podeszłym wieku: zalecane jest zmniejszenie dawki (patrz: 4.4. Specjalne ostrzeżenia i szczególne środki ostrożności dotyczące stosowania).

Pacjenci z niewydolnością nerek i (lub) wątroby: zalecaną dawkę należy zmniejszyć do połowy.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - środki ostrożności

W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości stosowanie leku należy przerwać.U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek może występować kumulacja cetyryzyny w organizmie ze względu na zmniejszoną eliminację leku. U tych pacjentów, w czasie stosowania zaleconych dawek dobowych zwiększa się ryzyko wystąpienia objawów związanych z cholinolitycznym działaniem leku oraz objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W takich przypadkach zaleca się więc zmniejszenie dawki.

U pacjentów w podeszłym wieku zwiększa się częstość występowania związanych z cholinolitycznym działaniem leku działań niepożądanych (np. suchości w ustach, zatrzymania moczu). Jeżeli takie działania są dokuczliwe dla pacjenta lub zwiększa się ich nasilenie, leczenie preparatem Cetyryzyna-EGIS należy przerwać. W trakcie stosowania zalecanych dawek dobowych preparatu Cetyryzyna-EGIS prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji związanych z cholinolitycznym działaniem leku lub innych działań niepożądanych ze strony OUN jest niewielkie. Niemniej jednak ryzyko kumulacji cetyryzyny jest zwiększone (prawdopodobnie jest to związane z zaburzeniem czynności nerek u pacjentów w podeszłym wieku).

Tak jak w przypadku innych leków przeciwhistaminowych, zaleca się odstawienie leku co najmniej 3 dni przed przeprowadzeniem testów alergicznych (aby uniknąć otrzymania wyników fałszywie ujemnych).

Cetyryzyna-EGIS zawiera parahydroksybenzoesany. Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - przedawkowanie

Objawy: zmęczenie i senność są najczęściej występującymi objawami przedawkowania. W przypadkach przedawkowania u dzieci opisywano niepokój i drażliwość, po których następowała senność.

Leczenie: w przypadku przedawkowania cetyryzyny należy wywołać wymioty, jak również stosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistego antidotum.

Usuwanie leku z krążenia za pomocą dializy jest nieskuteczne.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - przeciwwskazania

Preparatu Cetyryzyna-EGIS nie należy stosować w przypadku:

- nadwrażliwości na cetyryzynę lub którykolwiek inny składnik preparatu, lub na hydroksyzynę;

- karmienia piersią.

Dzieci w wieku do 2 lat nie powinny przyjmować cetyryzyny w żadnej postaci (w tej grupie wiekowej nie zbadano bezpieczeństwa i skuteczności leku).

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - działania niepożądane

Działania niepożądane sklasyfikowano zgodnie z częstością występowania, w oparciu o następujące zasady: bardzo częste (> 1/10); częste (> 1/100, < 1/10); niezbyt częste (> 1/1000, < 1/100); rzadkie (> 1/10000, < 1/1000); bardzo rzadkie (< 1/10000)

Zaburzenia układu nerwowego

Częste: senność, uspokojenie, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, niepokój (pobudzenie ruchowe)

Zaburzenia żołądka i jelit

Częste: nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej i inne objawy żołądkowojelitowe

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt częste: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka)

Nasilenie wyżej wymienionych działań niepożądanych może być zmniejszone w przypadku podawania dawki dobowej w dwóch dawkach podzielonych.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - ciąża i karmienie piersią

Na podstawie badań na zwierzętach stwierdzono, że cetyryzyna nie wykazuje działania teratogennego. Brak jest wystarczających danych dotyczących kontrolowanych badań klinicznych u ludzi, dlatego lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Cetyryzyna przenika do mleka kobiecego. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przewyższa potencjalną korzyść dla matki. Matki karmiące piersią nie powinny być leczone cetyryzyną.

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - prowadzenie pojazdów

W trakcie leczenia preparatem Cetyryzyna-EGIS mogą wystąpić: bóle głowy, zawroty głowy, senność i zaburzenia koncentracji. Dlatego nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych, przynajmniej na początku leczenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS) - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cetirizini dihydrochloridum

  Substancja, która jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji, silny i wybiórczy antagonista receptora histaminowego H1. W związku z tym, że jedynie w niewielkim stopniu przenika barierę krew-mózg, nie wykazuje znacznego działania sedacyjnego. Stosowana jest w leczeniu i profilaktyce alergicznego nieżytu nosa zarówno przewlekłego, jak i sezonowego, a także sezonowego alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej pokrzywce.

  Dostępne opakowania
  Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS)

  Cetimezyna Baby (Cetyryzyna-EGIS)

  krople doustne - 20 ml - 0,01 g/ml
  EGIS PHARMACEUTICALS PLC
  Powiązane artykuły
  Mieszkaj zdrowo

  Roztocza. Jak pozbyć się ich z łóżka?

  Roztocza. Jak pozbyć się ich z łóżka?

  Chociaż roztocza są niewidzialne, wywołują wiele szkód. Z ich powodu cierpi aż 6 mln Polaków. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie z nimi walczyć, aby nie dopuścić do ich zadomowienia się w naszej sypialni. Okazuje się bowiem, że często sami stwarzamy...

  Okulistyka

  Środowisko a oczy

  Środowisko a oczy? Czy to, co nas otacza, ma wpływ na nasz zmysł widzenia? Wzrok jest podstawowym zmysłem, za pomocą którego odbieramy bodźce ze świata zewnętrznego. Oczy narażone są na działanie czynników środowiskowych, które je upośledzają, co prowadzi...

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  "Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

  Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około 15-20 milionów osób. Nowym lekiem jest produkt, określany jako tzw. „cząsteczkowa chusteczka" usuwająca...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

  Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

  Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek Bakteryjne zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez gronkowce lub paciorkowce. Charakterystycznym objawem wszystkich zapaleń spojówek o podłożu bakteryjnym jest obecność wydzieliny ropnej lub śluzowo-ropnej...

  Cationorm - przynieś ulgę swoim oczom

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  Wzrok jest niezwykle cenny, dlaczego więc nie oszczędzamy go na co dzień? Zapominamy o podstawowych zasadach profilaktyki, narażając w ten sposób swoje oczy na poważne problemy. Co najbardziej im szkodzi? Praca przy komputerze Dzisiaj dla wielu...

  Okulistyka

  Jaglica

  Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis....

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

  Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

  Postępowanie w przypadku zapalenia spojówek Zapalenie spojówek to bardzo często występująca choroba oczu, szczególnie u osób noszących szkła kontaktowe, bądź długo pracujących przy monitorach. Zapalenie spojówek może występować jako zakażenia bakteryjne...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Infekcyjne zapalenie spojówek

  Zapalenia spojówek są jednymi z częstszych dolegliwości oczu jakie nas spotykają. Większość z nas na pewno miała okazję przekonać się na własnej skórze, a właściwie na własnych oczach, jak objawia się takie zapalenie. Najczęściej przebiega ono z silnym...