Ceclor

zobacz opinie o produkcie »
Cena
25,58 zł
Forma
kapsułki
Dawka
0,5 g
Ilość
15 kaps. (blister)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.

Ceclor - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Obrzęk kostki u dziecka a stosowanie antybiotyku Ceclor

Witam. Moja 6miesieczna corka zaczela przyjmowac antybiotyk ceclor. Na drugi dzien rano po dwoch dwkach zauwazylam ze jedna z kostek o nozki jest spuchnieta. Wydaje misie ze wcżesniej tego nie bylo. Lekarz po obejrzeniu stwierdzil ze dotykowo jest w porzadku. Przy ucisnieciu skora wraca od razu do normy. Postanowilismy zaprzestac stosowanie antybiotyku aby sprawdzic czy nie jest to reakcja alergiczna. Jezeli tak to jak dlugo moze ustepowac ten obrzek? Czy mozliwe jest zeby byl spowodowany tym?

Antybiotyk Ceclor a badania krwi CRP w normie

Witam! Czy jeżeli w poniedziałek wieczorem syn dostał pierwszą dawkę antybiotyku ceclor a w czwartek wieczorem podczas badania krwi CRP było w normie to znaczy że żadnej infekcji nie było, czy antybiotyk już sobie z nią zdążył poradzić. Dodam że w czwartek miał wysoką gorączkę 39,3 st. Oprócz tego kaszel i katar ropny.

POKAŻ WIĘCEJ

Ceclor - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ceclor - opis

Cefaklor jest wskazany do stosowania w następujących zakażeniach spowodowanych przez wrażliwe szczepy wymienionych bakterii:

Zakażenia górnych dróg oddechowych

w tym zapalenie gardła i migdałków wywołane przez Streptococcus pyogenes (paciorkowce (3-hemolizujące grupy A) i Moraxella catarrhalis.

Zapalenie ucha środkowego i zatok:

spowodowane przez Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, gronkowce, Sti-eptococcus pyogenes (paciorkowce P-hemolizujące grupy A) i Moraxella catarrhalis.

Zakażenia dolnych dróg oddechowych

w tym zapalenie płuc, wywołane przez Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes (paciorkowce P-hemolizujące grupy A) i Moraxella catarrhalis. Uwaga

Lekiem z wyboru w leczeniu i profilaktyce zakażeń paciorkowcowych, w tym w zapobieganiu gorączce reumatycznej, jest penicylina.

Zazwyczaj cefaklor jest skuteczny w zwalczaniu paciorkowców w nosogardzieli, ale brak danych dotyczących skuteczności w zapobieganiu następstwom zakażeń paciorkowcowych, czyli chorobie reumatycznej i zapaleniu wsierdzia.

Zakażenia dróg moczowych

w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek i zapalenie pęcherza wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella spp. i gronkowce koagulazo-ujemne. Wykazano, że cefaklor jest skuteczny zarówno w ostrych jak i przewlekłych zakażeniach np. w rzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej.

Zakażenie skóry i tkanek miękkich

wywołane przez Staphylococcus aureus i Sti-eptococcus pyogenes.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać odpowiednie badania w celu wykazania wrażliwości drobnoustrojów na cefaklor.

Należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania produktów przeciwb akteryjnych.

Ceclor - skład

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 125 mg/5 ml 5 ml zawiesiny, zawiera 125 mg cefakloru (Cefaclorum).

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 250 mg/5 ml 5 ml zawiesiny, zawiera 250 mg cefakloru (Cefaclorum).

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 375 mg/5 ml 5 ml zawiesiny, zawiera 375 mg cefakloru (Cefaclorum).

Substancje pomocnicze biologicznie czynne: sacharoza. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Ceclor - dawkowanie

Ceclor jest lekiem stosowanym doustnie.

Zalecana zwykle stosowana dawka u dzieci wynosi 20 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych podawanych co 8 godzin. W przypadku zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc należy stosować dawkę 20 mg/kg mc. na dobę w 3 dawkach podzielonych. W przypadku cięższych zakażeń, zapalenia ucha środkowego i zakażeń wywołanych przez mniej wrażliwe bakterie zaleca się stosowanie dawki 40 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1 g.

Masa ciała

125 mg/5 ml

250 mg/5 ml

375 mg/5 ml

20 mg/kg mc./dobę

9 kg

3x1/2 łyżeczki miarowej

-

-

18 kg

3x1 łyżeczka

3x1/2 łyżeczki

2x1/2 łyżeczki

 

miarowa

miarowej

miarowej

40 mg/kg mc./dobę

9 kg

3x1 łyżeczka

3x1/2 łyżeczki

2x1/2 łyżeczki

 

miarowa

miarowej

miarowej

18 kg

-

3x1 łyżeczka miarowa

2x1 łyżeczka miarowa

W leczeniu zapalenia ucha środkowego i zapalenia gardła dobową dawkę można podawać w 2 dawkach podzielonych co 12 godzin. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności leku u dzieci w wieku poniżej 1. miesiąca życia.

Leczenie zakażeń wywoływanych przez paciorkowce P-hemolizujące powinno trwać co najmniej 10 dni. Zazwyczaj nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów z umiarkowaną i ciężką niewydolnością nerek.

Ceclor - środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania cefakloru należy upewnić się, czy u pacjenta nie występowały w przeszłości objawy nadwrażliwości na cefaklor, cefalosporyny, penicyliny lub inne leki. U pacjentów z nadwrażliwością na penicyliny należy stosować cefaklor ze szczególną ostrożnością, ponieważ została udokumentowana możliwość wystąpienia krzyżowej reakcji alergicznej na antybiotyki P-laktamowe, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na cefaklor należy przerwać stosowanie leku i podjąć odpowiednie środki.

Praktycznie wszystkie antybiotyki o szerokim zakresie działania (w tym makrolidy, półsyntetyczne penicyliny i cefalosporyny) mogą być przyczyną rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Dlatego ważne jest, aby rozpoznanie to brać pod uwagę, jeśli podczas stosowania antybiotyku u pacjenta wystąpi biegunka. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może mieć różny przebieg, od lekkiego po zagrażający życiu. W przypadku lekkiego przebiegu zwykle wystarczy przerwać stosowanie leku. W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego przebiegu konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Przeciwwskazane jest podawanie leków hamujących perystaltykę jelit.

Cefaklor należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek. Okres półtrwania cefakloru u pacjentów z bezmoczem wynosi 2,3-2,8 h (u pacjentów z prawidłową czynnością nerek 0,6-0,9 h). Zazwyczaj nie jest konieczna modyfikacja dawki u pacjentów z umiarkowaną a nawet ciężką niewydolnością nerek. Doświadczenie kliniczne ze stosowaniem cefakloru u tych osób jest niewielkie, dlatego konieczna jest dokładna obserwacja kliniczna pacjenta i wykonywanie kontrolnych badań laboratoryjnych.

Należy zachować ostrożność zalecając stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania pacjentom, u których występują lub występowały choroby przewodu pokarmowego, zwłaszcza zapalenie okrężnicy.

Długotrwałe stosowanie cefakloru może prowadzić do namnażania drobnoustrojów opornych. Jeśli podczas leczenia wystąpi nadkażenie, należy podjąć odpowiednie postępowanie.

Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Zawartość sacharozy należy uwzględnić również podając produkt chorym na cukrzycę lub osobom na diecie niskokalorycznej.

Ceclor - przedawkowanie

Objawami przedawkowania cefakloru są: nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunka.

Leczenie:

W przypadku zażycia dawki nie większej niż pięciokrotna dawka lecznicza nie jest konieczne przeprowadzenie płukania przewodu pokarmowego. Podanie węgla aktywowanego hamuje wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.

Ogólnym zaleceniem w przypadku przedawkowania jest zastosowanie leczenia podtrzymującego.

Ceclor - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (lub inne cefalosporyny) lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ceclor - działania niepożądane

Zaburzenia żołądka i jelit

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym była biegunka. Rzadko była na tyle ciężka, by konieczne było przerwanie stosowania leku. Zgłaszano przypadki zapalenia jelita grubego, w tym sporadycznie rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Występowały również nudności i wymioty.

Zaburzenia układu immunologicznego

Obserwowano reakcje uczuleniowe takie, jak: wysypka odropodobna, świąd i pokrzywka. Objawy te zwykle mijały po odstawieniu leku. Obserwowano objawy podobne do choroby posurowiczej (rumień wielopostaciowy, wysypka i inne objawy skórne z jednoczesnym zapaleniem lub bólem stawów, z gorączką lub bez). Rzadko występowało powiększenie węzłów chłonnych i białkomocz, nie stwierdzano krążących kompleksów immunologicznych oraz typowych następstw choroby. Sporadycznie mogą wystąpić pojedyncze objawy, jednak nie są one wynikiem reakcji przypominających chorobę posurowiczą. Reakcje podobne do choroby posurowiczej są spowodowane nadwrażliwością i występują zazwyczaj podczas leczenia cefaklorem lub po powtórnym jego zastosowaniu. Częściej występują u dzieci niż u dorosłych. Objawy przedmiotowe i podmiotowe zwykle ujawniają się w kilka dni po rozpoczęciu leczenia i mijają w kilka dni po jego zakończeniu. Można je łagodzić podając preparaty antyhistaminowe i kortykosteroidy. Nie opisywano żadnych poważnych następstw tych reakcji.

Rzadko zgłaszano zespół Stevensa-Johnsona, martwicę toksyczno-rozpływną naskórka (toksyczna nekroliza naskórkowa) i anafilaksję. Anafilaksja może występować częściej u pacjentów uczulonych na penicylinę. Reakcje anafilaktoidalne mogą występować jako pojedyncze objawy, np. obrzęk naczynioruchowy, osłabienie, obrzęk (w tym obrzęk twarzy i kończyn), duszność, parestezje, omdlenie lub rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Rzadko objawy nadwrażliwości mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego Eozynofilia, rzadko trombocytopenia.

Przemijająca limfocytoza i leukopenia, rzadko niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza oraz przypuszczalnie mająca znaczenie kliniczne - przemijająca neutropenia (patrz punkt 4.5).

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Rzadko zgłaszano przemijające zapalenie wątroby i żółtaczkę cholestatyczną, niewielkie zwiększenie aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AspAT) i alaninowej (A1AT) oraz fosfatazy zasadowej.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Rzadko występowało przemijające śródmiąższowe zapalenie nerek, niewielkie zwiększenie stężenia mocznika we krwi i kreatyniny w osoczu oraz nieprawidłowe wyniki badania moczu.

Zaburzenia układu nerwowego

Rzadko zgłaszano następujące działania niepożądane: przemijająca nadpobudliwość, pobudzenie, nerwowość, bezsenność, stan splątania, wzmożone napięcie, zawroty głowy, omamy, senność.

Inne

Swędzenie w okolicach narządów płciowych, kandydoza i zapalenie pochwy, dodatni wynik testu Coombsa.

Ceclor - ciąża i karmienie piersią

W badaniach na zwierzętach nie wykazano, aby cefaklor zaburzał płodność kobiety lub działał teratogennie. Nie przeprowadzono jednak odpowiednich dobrze kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży. Z tego powodu lek może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

W mleku kobiet, którym podano jednorazowo dawkę 500 mg cefakloru wykryto niewielkie ilości leku. Średnie stężenie wykrywane do 5 godzin po podaniu leku wynosiło 0,2 mikrogramów/ml lub mniej. Śladowe ilości leku wykrywane były po kolejnej godzinie. Nie jest znany wpływ cefakloru na

karmione piersią dziecko. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u kobiet karmiących piersią.

Ceclor - prowadzenie pojazdów

Nie znany.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ceclor - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cefaclorum

  Substancja ta jest antybiotykiem betalaktamowym, jest cefalosporyną II generacji o działaniu bakteriobójczym. Mechanizm działania polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Stosuje się w zapaleniu ucha środkowego i zatok wywołanym przez szczepy S. pneumoniae wrażliwe na penicylinę, H. influenzae, gronkowce, zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenie układu moczowego, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek i zapalenie pęcherza.

  Dostępne opakowania
  Ceclor

  Ceclor

  kapsułki - 15 kaps. (blister) - 0,5 g
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  Ceclor

  Ceclor

  granulat do sporządzania zawiesiny doustnej - 100 ml (63,47 g) - 0,125 g/5ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  25,58 zł
  Ceclor

  Ceclor

  granulat do przygotowania zawiesiny doustnej - 75 ml (47,6 g) - 0,25 g/5ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  38,62 zł
  Ceclor

  Ceclor

  granulat do przygotowania zawiesiny doustnej - 100 ml (63,47 g) - 0,25 g/5ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  45,69 zł
  Ceclor

  Ceclor

  granulat do przygotowania zawiesiny doustnej - 75 ml (47,6 g) - 0,125 g/5ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  20,33 zł
  Ceclor

  Ceclor

  granulat do przygotowania zawiesiny doustnej - 75 ml (47,6 g) - 0,375 g/5ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  48,16 zł
  Ceclor

  Ceclor

  granulat do przygotowania zawiesiny doustnej - 100 ml (63,47 g) - 0,375 g/5ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  57,56 zł
  Powiązane artykuły
  Choroby i dolegliwości

  Migdałki - charakterystyka, budowa, choroby, usunięcie

  Mówiąc o migdałkach, zazwyczaj mamy na myśli migdałki podniebienne. Często też spędzają one sen z powiek rodzicom, którzy zastanawiają się, czy zdecydować się na usunięcie migdałków u ich pociech - szczególnie, gdy migdałki powodują kolejne stany zapalne. Migdałki...

  Szczepienia dzieci

  Błędy w antybiotykoterapii u dzieci

  W ostatnich latach obserwuje się narastanie oporności bakterii na powszechnie stosowane antybiotyki. Spowodowane jest to m.in. nadużywaniem antybiotyków w niekiedy banalnych infekcjach wirusowych dróg oddechowych oraz stosowaniem tych leków niezgodnie...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Paciorkowiec - czym jest, drogi zakażenia, jak uniknąć zakażenia

  Paciorkowiec - czym jest, drogi zakażenia, jak uniknąć zakażenia

  Paciorkowiec to z pozoru niegroźna bakteria, która jednak może poważnie namieszać w naszym organizmie i zaburzyć pracę poszczególnych jego organów. Paciorkowce wyglądem przypominają małe kuleczki, które łączą się w całe łańcuchy i stopniowo zajmują florę...

  Ospa wietrzna - zarażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

  Objawy ospy - rozpoznanie, leczenie, powikłania, ciąża

  Objawy ospy wietrznej to charakterystyczne czerwone plamki z pęcherzykiem. Jakie inne objawy towarzyszą ospie? Jak prawidłowo rozpoznać ospę? Na czym polega leczenie ospy wietrznej? Objawy ospy - rozpoznanie Objawy ospy wietrznej to w pierwszej...

  Choroby i dolegliwości

  Najczęstsze pytania zdrowotne wg wyszukiwarki Google w 2015 roku

  Najczęstsze pytania zdrowotne wg wyszukiwarki Google w 2015 roku

  Dr Google prawdę ci powie Jest pierwszą pomocą, kiedy zaczyna boleć gardło, noga, mamy duszności, wysypkę, nudności etc. Jego diagnozy nie są zazwyczaj trafne, ale gwarantuje nam dyskrecję i anonimowość oraz szybką diagnozę, a to osoby poszukujące odpowiedzi...

  Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

  Kamica nerkowa a ciąża

  Kamica nerkowa, inaczej kamica moczowa, występuje pod wpływem odkładania się w drogach moczowych w postaci złogów związków chemicznych obecnych w moczu. Ze względu na budowę chemiczną, wyróżniamy kilka rodzajów kamieni nerkowych. Rodzaje kamieni nerkowych Wyróżniamy...

  Urologia i nefrologia

  Jak rozpoznać ból nerek?

  Jak rozpoznać ból nerek?

  Gdy bolą nerki Kłuje cię w boku. Nie jesteś pewien, czy to kręgosłup, czy mięśnie. To pewnie nerki - myślisz. Przyczyn takiego bólu może być jednak dużo. A jeśli dokuczają nerki - muszą być zdiagnozowane wyjątkowo szybko. Jakakolwiek zwłoka może zakończyć...

  Zapalenie miedniczek nerkowych

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek - przyczyny, objawy, leczenie

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej powstaje na skutek nieleczonej lub niewłaściwie leczonej infekcji pęcherza lub cewki moczowej. Dodatkowo infekcje dróg moczowych mają tendencję do nawrotów. Aby uniknąć odmiedniczkowego zapalenia nerek, nawet...