Calubloc 50 mg

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,05 g
Ilość
28 tabl. (blister)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ACTAVIS GROUP PTC EHF.

Calubloc 50 mg - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Calubloc 50 mg - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Calubloc 50 mg - opis

Leczenie zaawansowanego raka gruczołu krokowego w skojarzeniu z terapią analogiem hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH) lub kastracją chirurgiczną.

Calubloc 50 mg - skład

Każda tabletka zawiera 50 mg bikalutamidu (Bicalutamidum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda tabletka zawiera 60,44 mg laktozy jednowodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Calubloc 50 mg - dawkowanie

Mężczyźni dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku: dawkowanie to jedna tabletka 50 mg raz na dobę przyjmowana doustnie.

Dzieci i młodzież

Bikalutamid nie jest wskazany do stosowania u dzieci ani u młodzieży.

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.

Stosowanie bikalutamidu należy rozpocząć co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem leczenia analogiem LHRH lub jednocześnie z kastracją chirurgiczną.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki leku u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Nie ma doświadczenia w stosowaniu bikalutamidu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min) (patrz punkt 4.4).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki leku u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. Produkt leczniczy może kumulować się u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.4).

Calubloc 50 mg - środki ostrożności

Rozpoczynanie leczenia powinno się odbywać pod bezpośrednim nadzorem lekarza specjalisty.

Bikalutamid jest w dużym stopniu metabolizowany w wątrobie. Wyniki badań sugerują, że eliminacja bikalutamidu może być wolniejsza u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i może to prowadzić do zwiększonej kumulacji bikalutamidu. Dlatego bikalutamid należy stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

W związku z możliwością wystąpienia zmian w wątrobie, należy okresowo przeprowadzać badania czynności wątroby. Wystąpienie większości zmian spodziewane jest podczas pierwszych 6 miesięcy leczenia bikalutamidem.

Rzadko obserwowano ciężkie zmiany w wątrobie i niewydolność wątroby w trakcie stosowania bikalutamidu oraz odnotowano przypadki zgonów (patrz punkt 4.8). W razie wystąpienia ciężkich zmian, należy przerwać terapię bikalutamidem.

U pacjentów płci męskiej przyjmujących analog LHRH obserwowano zmniejszenie tolerancji glukozy. Może się to objawiać jako cukrzyca lub utrata kontroli glikemii u pacjentów z uprzednio istniejącą cukrzycą. Dlatego należy wziąć pod uwagę konieczność monitorowania stężenia glukozy we krwi pacjentów otrzymujących bikalutamid w skojarzeniu z analogiem LHRH.

Bikalutamid hamuje cytochrom P450 (CYP 3A4), dlatego podczas leczenia bikalutamidem leki metabolizowane głównie przez izoenzym CYP 3A4 powinny być stosowane ze szczególną ostrożnością (patrz punkt 4.3 i 4.5).

Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Calubloc 50 mg - przedawkowanie

Brak doświadczenia dotyczącego przedawkowania u ludzi. Nie ma specyficznego antidotum dla bikalutamidu; leczenie powinno być objawowe. Zastosowanie dializy może nie przynieść spodziewanej poprawy, ponieważ bikalutamid silnie wiąże się z białkami osocza i nie jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej. Wskazane jest ogólne leczenie podtrzymujące z częstym monitorowaniem czynności życiowych pacjenta.

Calubloc 50 mg - przeciwwskazania

Stosowanie bikalutamidu jest przeciwwskazane u kobiet i dzieci (patrz punkt 4.6).

Bikalutamidu nie wolno podawać żadnemu pacjentowi, u którego występuje reakcja nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Przeciwwskazane jest stosowanie bikalutamidu jednocześnie z terfenadyną, astemizolem lub cyzaprydem (patrz punkt 4.5).

Calubloc 50 mg - działania niepożądane

W tym punkcie działania niepożądane zdefiniowano następująco:bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Tabela 1: częstość występowania działań niepożądanych

Klasyfikacja układów i narządów

Częstość

Calubloc 50 mg (+ analog LHRH)

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Bardzo często

Niedokrwistość

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt często

Nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Często

Zmniejszenie łaknienia

Zaburzenia psychiczne

Często

Zmniejszenie popędu płciowego, depresja

Zaburzenia serca

Często

Zawał serca (odnotowano przypadki zgonów)a, niewydolność sercaa

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo często

Często

Zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego

Senność

Zaburzenia naczyniowe

Bardzo często

Uderzenia gorąca

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Niezbyt często

Śródmiąższowa choroba płucb

(odnotowano przypadki zgonów)

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo często

Często

Ból brzucha, zaparcie, nudności

Niestrawność, wzdęcia

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Często

Rzadko

Hepatotoksyczność, żółtaczka, hipertransaminazemiac Niewydolność wątrobyd

(odnotowano przypadki zgonów)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często

Łysienie, hirsutyzm/nadmierne owłosienie, suchość skóry, świąd, wysypka

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo często

Krwiomocz

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Bardzo często

Często

Ginekomastia i tkliwość piersie

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Bardzo często

Często

Osłabienie, obrzęk

Ból w klatce piersiowej

Badania diagnostyczne

Często

Zwiększenie masy ciała

a Odnotowano w badaniach farmako-epidemiologicznych agonistów LHRH i anty-androgenów stosowanych w leczeniu raka prostaty. Ryzyko wystąpienia tego działania niepożądanego wydaje się być zwiększone w przypadku stosowania bikalutamidu w dawce 50 mg w skojarzeniu z agonistami LHRH. Natomiast podczas stosowania bikalutamidu w dawce 150 mg w monoterapii w leczeniu raka prostaty nie stwierdzono zwiększonego ryzyka występowania tego działania niepożądanego. b Wymieniona jako działanie niepożądane występujące w przeglądzie danych zebranych po

wprowadzeniu produktu do obrotu. Częstotliwość została określona na podstawie występowania śródmiąższowej choroby płuc jako działania niepożądanego zgłaszanego w fazie randomizowanej badań stosowania dawki 150 mg we wczesnym raku prostaty. c Zaburzenia czynności wątroby rzadko mają nasilenie ciężkie i najczęściej były przemijające,

ustępujące lub ulegające poprawie w czasie kontynuacji leczenia lub po jego przerwaniu.

d Wymieniona jako działanie niepożądane występujące w przeglądzie danych zebranych po

wprowadzeniu produktu do obrotu. Częstotliwość została określona na podstawie występowania niewydolności wątroby jako działania niepożądanego zgłaszanego u pacjentów otrzymujących leczenie bikalutamidem w dawce 150 mg w badaniu otwartym we wczesnym raku prostaty. e Nasilenie tych objawów może być zmniejszone poprzez równoczesną kastrację.

Calubloc 50 mg - ciąża i karmienie piersią

Bikalutamid jest przeciwwskazany u kobiet i nie wolno podawać go pacjentkom w ciąży lub matkom karmiącym piersią.

Calubloc 50 mg - prowadzenie pojazdów

Jest mało prawdopodobne, aby bikalutamid zaburzał zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż niekiedy może wystąpić senność. Każdy pacjent, u którego wystąpi opisany objaw powinien zachować szczególną ostrożność.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Calubloc 50 mg - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Bicalutamidum

  Substancja niesteroidowa, która jest antagonistą androgenów, hamuje więc działanie męskich hormonów płciowych. Biolutamid stosuje się w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn w terapii skojarzonej z innymi metodami leczenia analogami LHRH lub chirurgicznej kastracji. Jako efekt uboczny pojawia się ginekomastia, bolesność piersi.

  Dostępne opakowania
  Calubloc 50 mg

  Calubloc 50 mg

  tabletki powlekane - 28 tabl. (blister) - 0,05 g
  ACTAVIS GROUP PTC EHF.