Aneptinex

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,0125 g
Ilość
15 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.

Aneptinex - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Czy mogę w razie ataku lęku przyjmować syrop Atarax?

Witam, stosuje od tygodnia lek Aneptinex , 2 razy dziennie po 1 tabletce. Psychiatra poinformował mnie, że działanie takich leków jest odczuwalne dopiero po około 2/3 tygodniach. Chciałabym wiedzieć czy dopóki nie odczuję działania leku, mogę w razie ataku lęku przyjmować syrop Atarax ( hydroksyzyna) ? Stosowałam go w dawce 5 ml tylko w sytuacjach kiedy pojawiały się nerwy. Z góry dziękuje za odpowiedź ;)

Zamiennik leku Coaxil

Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi o lek dzialajacy jak coaxil poniewaz mieszkam za granica i tu coaxilu nie ma a ten nie daje takich skutkow ubocznych jak te nowej generacji. A leklorazepam nie jest do lykania tylko mam pod jezyk byc moze w Polsce nie ma takich. Jak dlugo trwa leczenie tym lekiem i czy poczatkowe oyepotepienie przejdzie?

Odpowiada Lek. Jarosław Lenartowicz Lek. Jarosław Lenartowicz i 1 inny specjalista

Aneptinex - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Aneptinex - opis

Aneptinex stosuje się w leczeniu depresji.

Aneptinex jest wskazany u dorosłych.

Aneptinex - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.

Aneptinex - dawkowanie

Zalecana dawka wynosi po 12,5 mg 3 razy na dobę (rano, w południe i wieczorem), przed posiłkami.

Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów uzależnionych od alkoholu z lub bez marskości wątroby.

U pacjentów powyżej 70 roku życia oraz w przypadku niewydolności nerek dawka powinna zostać zredukowana do 2 tabletek na dobę.

Dzieci i młodzież:

Nie oceniano skuteczności działania leku oraz bezpieczeństwa jego stosowania u osób poniżej 18 roku życia.

Aneptinex - środki ostrożności

Próba samobójcza/myśli samobójcze lub pogorszenie stanu klinicznego

Depresja związana jest z podwyższonym ryzykiem występowania myśli samobójczych, samouszkodzenia i popełnienia samobójstwa. Ryzyko utrzymuje się do momentu wprowadzenia pacjenta w istotną klinicznie remisję. W związku z faktem, że remisja może nie nastąpić w ciągu pierwszych lub kolejnych tygodni leczenia, należy ściśle monitorować stan pacjenta do momentu jej uzyskania. Zgodnie z danymi klinicznymi ryzyko popełnienia samobójstwa może wzrosnąć w początkowym etapie leczenia.

Pacjenci z zachowaniami samobójczymi w wywiadzie lub wykazujący widoczne tendencje samobójcze przed rozpoczęciem leczenia mają wyższe ryzyko wystąpienia myśli samobójczych lub prób samobójczych i powinni być ściśle obserwowani w trakcie terapii. Metaanaliza badań klinicznych kontrolowanych placebo z użyciem leków przeciwdepresyjnych w zaburzeniach psychicznych wykazała zwiększone w stosunku do placebo ryzyko zachowań samobójczych u dorosłych pacjentów poniżej 25 roku życia stosujących leki przeciwdepresyjne.

Podczas leczenia, szczególnie w początkowej fazie, oraz w przypadku zmiany dawkowania leków pacjentów należy poddać ścisłej obserwacji, a szczególnie tych z grupy wysokiego ryzyka.

Pacjentów (oraz ich opiekunów) należy ostrzec, iż konieczna jest obserwacja czy nie dochodzi do pogorszenia stanu klinicznego, pojawienia się myśli lub prób samobójczych oraz nietypowych zmian w zachowaniu; a w przypadku wystąpienia powyższych objawów o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

• Pacjenci z grupy ryzyka popełnienia samobójstwa powinni być ściśle monitorowani, szczególnie w początkowym etapie leczenia.

• W przypadku wystąpienia nagłego zabiegu operacyjnego, pacjent powinien być dokładnie monitorowany przez cały okres pooperacyjny.

• W razie konieczności wykonania planowego znieczulenia ogólnego lekarz anestezjolog powinien być poinformowany o stosowaniu u pacjenta tianeptyny. Należy wstrzymać podawanie leku na 24-48 godzin przed wykonaniem planowego znieczulenia.

• W przypadku wystąpienia stanu nagłego, zabieg operacyjny może być wykonany bez względu na czas od przyjęcia ostatniej dawki leku, jednak pacjenta w okresie okołooperacyjnym należy ściśle obserwować.

• Podobnie jak inne leki psychotropowe, tianeptyny nie należy odstawiać nagle. Dawkę należy stopniowo zmniejszać w okresie 7 do 14 dni.

• W przypadku rozpoznania uzależnienia od alkoholu lub leków należy zachować szczególną ostrożność w celu uniknięcia zwiększenia dawki.

• Nie podawać dawki większej niż zalecana.

Równoczesne stosowanie tianeptyny i inhibitorów MAO jest przeciwwskazane z uwagi na zwiększone ryzyko omdleń naczynioruchowych, napadów wzmożonego ciśnienia, hipertermii, drgawek oraz zgonu.

W związku z występowaniem ciężkich, a czasem prowadzących do zgonu interakcji podczas przyjmowania inhibitorów MAO z innymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz w razie konieczności stosowania inhibitorów MAO tianeptynę należy odstawić na minimum 15 dni przed włączeniem inhibitorów MAO.

W przypadku ciężkiej niewydolności nerek należy rozważyć zmniejszenie dawki.

Stosowanie u dzieci i młodzieży do lat 18.

Nie stosować tianeptyny w leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18. Zachowania związane z samobójstwem (próby i myśli samobójcze) oraz wrogość (przeważnie agresja, zachowanie opozycyjne i buntownicze) w badaniach klinicznych były częściej obserwowane wśród dzieci i młodzieży otrzymującej leki przeciwdepresyjne w porównaniu do otrzymujących placebo. Jeżeli ze względu na stan kliniczny zostanie wdrożone leczenie tianeptyną, pacjenta należy ściśle kontrolować, czy nie pojawią się u niego zachowania samobójcze. W dodatku brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku, jego wpływu na wzrost i dojrzewanie, funkcje poznawcze oraz zachowanie u dzieci i młodzieży.

Aneptinex - przedawkowanie

W każdym przypadku przedawkowania leczenie powinno być natychmiast przerwane, a pacjent ściśle monitorowany.

Należy wykonać następujące czynności:

- płukanie żołądka;

- ocenić układ sercowo naczyniowy, parametry życiowe, funkcję nerek i parametry metaboliczne;

- w momencie wykrycia niepokojących objawów należy wdrożyć leczenie objawowe i podtrzymujące, w szczególności wspomaganie oddechowe oraz wyrównanie czynności nerek i parametrów metabolicznych.

Aneptinex - przeciwwskazania

- nadwrażliwość na sól sodową tianeptyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;

- nie stosować równolegle z nieselektywnymi inhibitorami MAO:

Aneptinex - działania niepożądane

Podczas stosowania tianeptyny obserwowano poniższe działania niepożądane. Objawy niepożądane są wymienione zgodnie z malejącą częstotliwością.

Bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100 to < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1,000 to < 1/100), rzadko (≥ 1/10,000 to < 1/1,000); bardzo rzadko (≤ 1/10,000); częstość nieznana (nie można ocenić na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Często : jadłowstręt psychiczny

Zaburzenia psychiczne

Często : Koszmary nocne.

Rzadko: nadużywanie i uzależnienie od leków, szczególnie u pacjentów poniżej 50 roku życia i z wcześniejszym wywiadem nadużywania alkoholu lub leków

Częstość nieznana: Istnieją dane o pojedynczych przypadkach dotyczących wyobrażeń prób samobójczych i zachowań samobójczych w trakcie lub we wczesnym etapie po zakończeniu leczenia tianeptyną.

Zaburzenia układu nerwowego

Często : Bezsenność, ospałość, zawroty głowy, ból głowy, zapaść, drżenia.

Zaburzenia oka

Często : Zaburzenia widzenia

Zaburzenia serca

Często : Tachykardia, kołatania serca, częstoskurcze, ból w okolicy przedsercowej (ból w klatce piersiowej).

Zaburzenia naczyniowe

Często : Uderzenia gorąca

Zaburzenia układu oddechowego , klatki piersiowej i śródpiersia

Często: Duszność

Zaburzenia żołądka

i jelit

Często: Suchość w ustach, zaparcia, bóle brzucha, nudności, wymioty, dyspepsja, biegunka, wzdęcia, zgaga.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często : plamisto grudkowa lub rumieniowa wysypka, świąd, pokrzywka

Zburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej

Często : Ból pleców, bóle mięśni

Zaburzenia ogólne i zmiany w miejscu podania

Często : Astenia, uczucie dławienia w gardle.

Nasilenie i częstość występowania większości objawów niepożądanych maleje wraz z czasem trwania leczenia i najczęściej nie jest przyczyną przerwania terapii.

W większości przypadków trudno jest odróżnić objawy niepożądane po tianeptynie od objawów somatycznych, na które skarżą się pacjenci z depresją.

Aneptinex - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest odpowiednich danych dotyczących stosowania tianeptyny u kobiet ciężarnych. Nie ma wystarczających danych pochodzących z badań na zwierzętach w odniesieniu do wpływu leku na rozwój ciąży, zarodka i płodu. Istnienie ryzyka dla człowieka nie jest znane. Aneptinex nie powinien być stosowany w czasie ciąży.

Karmienie piersią:

W związku z tym, że nie przeprowadzono badań z użyciem tianeptyny, ani trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych oceniających przedostawanie się leku do mleka ludzkiego, w trakcie leczenia nie zaleca się karmienia piersią.

Aneptinex - prowadzenie pojazdów

Aneptinex wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych, u niektórych pacjentów zdolności psychomotoryczne mogą być obniżone. Pacjenci prowadzący pojazdy lub obsługujący urządzenia mechaniczne powinni zostać ostrzeżeni o ryzyku wystąpienia senności.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Aneptinex - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tianeptinum natricum

  Substancja ta jest trójcyklicznym lekiem przeciwdepresyjnym. Mechanizm działania polega na zwiększeniu wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach kory mózgowej oraz hipokampa, także zwiększa aktywność elektryczną komórek piramidowych w hipokampie. Tianeptyna wykazuje pośrednie działanie w zaburzeniach nastroju stymulująco-uspokajające. Łagodzi zaburzenia somatyczne wynikające z lęku i zaburzeń nastroju, np. strony przewodu pokarmowego.

  Dostępne opakowania
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 15 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 28 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 30 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 60 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 90 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 100 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Aneptinex

  Aneptinex

  tabletki powlekane - 300 tabl. - 0,0125 g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Powiązane artykuły
  Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

  Mozarin - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

  Mozarin - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

  Mozarin to lek przepisywany na receptę o właściwościach przeciwdepresyjnych. Depresja jest chorobą cywilizacyjną, którą bardzo ciężko zdiagnozować. Przybiera objawy podobne do chandry lub przygnębienia. Dlatego bardzo ważne by depresję rozpoznać w początkowym...

  Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

  Wpływ antydepresantów na mózg

  „New Scientist" donosi, iż działając na receptory glukokortykoidowe neuronów, leki antydepresyjne prowadzą do zwiększenia liczby komórek nerwowych mózgu. Badanie właściwości antydepresantów Dotychczasowy stan badań wskazywał na związek między niektórymi...

  Newsy

  Znęcanie sprawia, że mężczyźni opuszczają rynek pracy

  Mobbing w miejscu pracy podwaja absencję chorobową kobiet, prowadzi do szerszego stosowania leków przeciwdepresyjnych i wpływa negatywnie na zdrowie kobiet przez długi czas. Z drugiej strony, mężczyźni dwukrotnie częściej opuszczają rynek pracy na pewien...

  Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

  Leki przeciwdepresyjne (WIDEO)

  Leki przeciwdepresyjne (WIDEO)

  Leki przeciwdepresyjne wspomagają leczenie depresji Leczenie depresji polega na stosowaniu różnych metod terapeutycznych, których celem jest m.in. udzielenie wsparcia osobie chorej. Dodatkowo, pomaga leczenie snem oraz sejsmoterapia. Niewątpliwie, najskuteczniejszą...

  Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

  Przewidywanie skuteczności leczenia depresji

  Leczenie depresji bywa dla lekarzy dużym wyzwaniem. Pacjenci nie zawsze reagują bowiem na podawane im leki. Naukowcy z Loyola University Medical Center są jednak na dobrej drodze do opracowania pierwszej wiarygodnej metody przewidywania, czy dany antydepresant...

  Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

  Środek na zaburzenia rytmu dobowego w leczeniu depresji

  Badania wskazują, iż stosowana przy zaburzeniach rytmu dobowego pochodna melatoniny może okazać się skuteczna w leczeniu depresji... Działanie antydepresantów Farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji określane są mianem antydepresantów. Ich działanie...

  Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

  Odstawienie leków przeciwdepresyjnych

  Leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (SSRI) są obecnie jedną z najczęściej stosowanych grup leków psychotropowych. SSRI znajdują zastosowanie nie tylko w leczeniu depresji, ale i zaburzeń lękowych, obsesyjno-kompulsywnych,...

  Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

  Leki przeciwdepresyjne a seks

  Stosowanie leków przeciwdepresyjnych może wiązać się z zaburzeniami funkcji seksualnych. Mogą one dotyczyć nawet 80% leczonych lekami z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), niezależnie od tego, który z nich był stosowany....

  Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

  Trazodon - wskazania, stosowanie, skutki uboczne

  Trazodon - wskazania, stosowanie, skutki uboczne

  Trazodon jest organicznym związkiem chemicznym z grupy triazolopirydyn. To także lek przeciwdepresyjny z grupy antagonistów receptorów serotoninowych i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Nadrzędnym wskazaniem do stosowania trazodonu są zaburzenia...