
Polecane artykuły

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
? Leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia naczyniopochodnego.
? Łagodzenie psychicznych i neurologicznych objawów niewydolności krążenia mózgowego.
? Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka.
? Leczenie wspomagające zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.
Każda tabletka zawiera 5 mg winpocetyny (Vinpocetinum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza jednowodna, skrobia pszeniczna. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Podanie doustne.
Dorośli
Zwykle stosowana dawka to 5 lub 10 mg 3 razy na dobę. Tabletki należy przyjmować po posiłkach, popijając wodą. Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 mg. Dawka podtrzymująca to 15 mg na dobę. Nie ma konieczności zmniejszenia dawki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Dzieci i młodzież
Vinpotaxer jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży (patrz punkt 4.3).
? Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymujących leki hipotensyjne oraz z niedociśnieniem tętniczym lub ortostatycznym.
? U pacjentów ze zmianami w EKG oraz leczonych lekami, które powodują zmiany w EKG, należy wykonać kontrolne badanie EKG.
Produkt leczniczy zawiera skrobię pszeniczną, która może zawierać jedynie śladowe ilości glutenu i dlatego uważa się, że może być stosowany bezpiecznie u osób z chorobą trzewną (celiakią). Tego produktu leczniczego nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna). Produkt leczniczy zawiera laktozę, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Każda tabletka zawiera 140 mg laktozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania. Na podstawie doświadczenia klinicznego można założyć, że długotrwałe podawanie winpocetyny w dawce do 60 mg na dobę jest bezpieczne. W praktyce klinicznej nie odnotowano ciężkich reakcji na lek, nawet w przypadku podawania wyższych dawek.
- Nadwrażliwość na substancję czynną winpocetynę, alkaloidy Vinca (winblastynę, winkrystynę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
- Ostra faza udaru krwotocznego.
- Ciężka choroba niedokrwienna serca.
- Ciężkie zaburzenia rytmu serca.
- Ciąża i laktacja.
- Dzieci i młodzież (ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej).
Działania niepożądane klasyfikuje się względem częstości występowania oraz układów i narządów.
Częstość występowania według MedDRA:
Bardzo często (> =1/10)
Często (> =1/100 do < 1/10)
Niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100)
Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000)
Bardzo rzadko (< 1/10 000)
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Rzadkie: leukopenia, małopłytkowość.
Bardzo rzadkie: niedokrwistość, aglutynacja erytrocytów.
Zaburzenia układu immunologicznego
Bardzo rzadkie: nadwrażliwość.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Niezbyt częste: hipercholesterolemia.
Rzadkie: brak apetytu, cukrzyca.
Zaburzenia psychiczne
Rzadkie: zaburzenia snu, pobudzenie, niepokój.
Bardzo rzadkie: euforia, depresja.
Zaburzenia układu nerwowego
Niezbyt częste: ból głowy.
Rzadkie: zawroty głowy, zaburzenia smaku, osłupienie, porażenie połowicze, senność, amnezja. Bardzo rzadkie: drżenia, drgawki.
Zaburzenia oka
Rzadkie: obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Bardzo rzadkie: przekrwienie spojówek.
Zaburzenia ucha i błędnika
Niezbyt częste: zawroty głowy.
Rzadkie: nadwrażliwość na dźwięki, niedosłuch, szum w uszach.
Zaburzenia serca
Rzadkie: niedokrwienie i (lub) zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, bradykardia,
częstoskurcz, pobudzenia dodatkowe, kołatania serca.
Bardzo rzadkie: zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków.
Zaburzenia naczyniowe
Niezbyt częste: niedociśnienie.
Rzadkie: nadciśnienie tętnicze, zakrzepowe zapalenie żył.
Zaburzenia żołądka i jelit
Niezbyt częste: suchość w jamie ustnej, nudności, dolegliwości żołądkowe.
Rzadkie: bóle brzucha, zaparcia, biegunka, niestrawność, wymioty.
Bardzo rzadkie: dysfagia, zapalenie jamy ustnej.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rzadkie: rumień, nadmierna potliwość, świąd, pokrzywka.
Bardzo rzadkie: zapalenie skóry.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Rzadkie: astenia, zmęczenie, uczucie gorąca.
Bardzo rzadkie: uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, hipotermia.
Badania diagnostyczne
Rzadkie: zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi, obniżenie odcinka ST w EKG, zmniejszenie i (lub) zwiększenie liczby eozynofilów, zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadkie: zmniejszenie i (lub) zwiększenie liczby leukocytów, zmniejszenie liczby erytrocytów, skrócenie czasu protrombinowego, zwiększenie masy ciała.
Ciąża
Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa winpocetyny u kobiet w ciąży.
Podawanie winpocetyny w okresie ciąży jest przeciwwskazane.
Karmienie piersią
Wykazano, że winpocetyna przenika do mleka matki.
Podawanie winpocetyny w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Winpocetyna nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn. Nie ma niekorzystnego wpływu na koncentrację i czas reakcji.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Jest to półsyntetyczna pochodna winkaminy, pochodząca z Vinca minor. Działa, rozszerzając naczynia krwionośne, co powoduje zwiększenie przepływu krwi w naczyniach mózgu, siatkówki oraz w uchu wewnętrznym. Stosowana jest w zaburzeniach krążenia mózgowego powstałych po udarze, wskutek miażdżycy, skurczu naczyń krwionośnych mózgu, niedokrwienia mózgu. Wspomagająco stosuje się ją w retinopatii, zawrotach głowy związanych z błędnikiem.
Gdy lekarz podejrzewa niedrożność tętnic kończyny górnej, może wykonać pewien test. Nosi on nazwę próby Allena i choć jest bardzo prosty, to zdradza, czy unaczynienie ręki jest prawidłowe. Może ostrzegać, że zablokowane tętnice doprowadzają do niedokrwienia...
Ludzie krzywo na ciebie patrzą, gdy na spotkaniu zaczynasz ziewać? Denerwuje cię drętwienie nóg i drganie powieki? Pewnie nie wiesz, że na te i tysiące innych czynności nie masz wpływu, bo decyduje o nich twój mózg. Sprawdź, skąd się biorą i jak możesz...
Zimne dłonie i stopy mogą być objawem groźnej choroby. U podłoża tego procesu leżą problemy z krążeniem, choć nie jest to regułą. Zimne dłonie i stopy są normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na zetknięcie z niskimi temperaturami. Układ krążenia dostarcza...
Czasem wystarczy, że przez kilka minut siedzimy w niewygodnej pozycji, a one już się pojawiają. Popularne ''mrówki'' potrafią być bardzo nieprzyjemne. Cierpnięcie może dotyczyć niemal każdej części ciała, jednak najczęście drętwieją kończyny. Zauważyłeś,...
Objawy zespołu cieśni nadgarstka Jakie objawy mogą świadczyć o zespole cieśni nadgarstka? Dr n. med. Tomasz Matuszewski wyjaśnia, co powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym mogą być zaburzenia czucia. Regularne drętwienie...
Choć zimne dłonie często utożsamiane są z niską temperaturą w porze jesienno-zimowej, to zdarza się, że są pierwszym objawem dysfunkcji układu krążenia. To jednak nie wszystko - towarzyszą chorobie nerek oraz problemom z tarczycą. Co powinno skłonić nas...
Mrowienie i drętwienie lewej ręki może mieć różne podłoże. Najczęściej drętwienie lewej ręki jest przyczyną problemów z kręgosłupem, ale może być też objawem wielu chorób neurologicznych. Drętwienie lewej ręki utrzymujące się przez dłuższy czas powinno...
Drętwienie rąk to zaburzenie, do którego dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. Jeśli ma tendencję do nawracania, nasilania się, a w dodatku towarzyszą mu inne objawy, może świadczyć o poważnych chorobach. Na co zwrócić uwagę? Drętwienie...
Z tymi uciążliwymi dolegliwościami zmaga się coraz więcej osób. Mrowienie i drętwienie kończyn mogą utrudniać zasypianie i wybudzać ze snu. Stają się też powodem licznych obaw o nasze zdrowie. Co je powoduje? Mrowienie i drętwienie kończyn w nocy Wrażenie...
Drętwienie palców u nóg może być wywołane przez kilka czynników. Najczęściej to konsekwencja ucisku na nerw, co może być związane z nieprawidłową pozycją ciała lub kończyny. Wówczas dyskomfort mija samoistnie. Inne przyczyny to niedobory mikroelementów,...
Komentarze