
Polecane artykuły

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Leczenie chorób dróg oddechowych przebiegających z wydzielaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej, wymagającej rozrzedzenia.
Mukowiscydoza.
Tussicom 100:
2,5 g proszku zawiera 100 mg Acetylcysteinum (N-acetylo-L-cysteiny).
Substancje pomocnicze:
2,5 g proszku zawiera 2,3795 g sacharozy.
Tussicom 200:
5 g proszku zawiera 200 mg Acetylcysteinum (N-acetylo-L-cysteiny).
Substancje pomocnicze: 5 g proszku zawiera 4,759 g sacharozy.
Tussicom 400:
5 g proszku zawiera 400 mg Acetylcysteinum (N-acetylo-L-cysteiny). Substancje pomocnicze:
5 g proszku zawiera 4,575 g sacharozy oraz żółcień chinolinową. Tussicom 600:
5 g proszku zawiera 600 mg Acetylcysteinum (N-acetylo-L-cysteiny). Substancje pomocnicze:
5 g proszku zawiera 4,370 g sacharozy oraz czerwień koszenilową. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Zawartości saszetki nie należy dzielić.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat - do 600 mg na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat - do 400 mg na dobę. Dzieci w wieku od 2 do 6 lat - do 300 mg na dobę.
Dawkowanie w mukowiscydozie:
Dzieci w wieku powyżej 6 lat - do 600 mg na dobę.
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat - do 400 mg na dobę.
Uwaga:
Należy unikać zetknięcia roztworu produktu z metalami (zwłaszcza z żelazem, niklem oraz miedzią) i gumą.
Stosowanie acetylocysteiny może spowodować zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. Ze szczególną ostrożnością należy stosować produkt u pacjentów z astmą; w przypadku wystąpienia i utrzymywania się skurczu oskrzeli - produkt należy odstawić.
Stosowanie acetylocysteiny u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy wymaga zachowania ostrożności.
Produkt należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową.
Acetylocysteiny nie należy podawać pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania, jeśli nie zapewni się choremu w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej.
Produkt zawiera sacharozę - około 0,2 jednostki chlebowej w saszetce zawierającej 2,5 g proszku i 0,4 jednostki chlebowej w saszetce zawierającej 5 g proszku. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
Tussicom 400 zawiera żółcień chinolinową, a Tussicom 600 zawiera czerwień koszenilową, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Brak doniesień o przypadkach przedawkowania. Nie obserwowano szczególnych objawów przedawkowania nawet u osób leczonych dużymi dawkami acetylocysteiny. Bardzo duże dawki acetylocysteiny mogą wywołać nadmierne upłynnienie śluzowo-ropnych wydzielin, szczególnie u chorych z niedostatecznym odruchem kaszlu, u których może być konieczne zastosowanie metod mechanicznych odsysania wydzieliny z oskrzeli. Niezbędna jest wówczas szybka pomoc lekarza.
Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia.
Produkt leczniczy jest na ogół dobrze tolerowany. Obserwowane działania niepożądane to: Zaburzenia układu oddechowego:
Występuj ą bardzo rzadko, w początkowym okresie stosowania produktu: skurcz oskrzeli, nadmierne wydzielanie śluzu, drażniący kaszel.
Zaburzenia żołądka i jelit:
Po zastosowaniu dużych dawek mogą wystąpić: nudności, biegunka, wymioty. Zaburzenia naczyniowe:
Rozszerzenie naczyń krwionośnych i nagłe zaczerwienienie twarzy po zastosowaniu dużych dawek.
Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania acetylocysteiny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego acetylocysteiny. Brak danych dotyczących przenikania acetylocysteiny do mleka matki.
Produktu Tussicom nie stosować w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią, jeśli nie jest to konieczne.
Produkt leczniczy nie wpływa na sprawność psychofizyczną pacjentów.
Ten preparat należy do kategorii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Pochodna aminokwasu, cysteiny, wykazuje szybkie i silne działanie mukolityczne. Ma zdolność rozdzielania wiązań dwusiarczkowych w śluzie, tworząc hydrofilne połączenia, co powoduje upłynnienie wydzieliny w oskrzelach. Ma też działanie przeciwutleniające i neutralizuje wolne rodniki w zapalnych lub niedotlenionych komórkach. Stosowana jest przy zatruciu paracetamolem, w zapaleniu oskrzeli lub oskrzelików, mukowiscydozie, rozedmie płuc i innych chorobach dróg oddechowych z zalegającą gęstą wydzieliną śluzową.
Statystyki prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że aspiryna może być przyczyną licznych zgonów w czasie trwania epidemii grypy. Dlatego lekarze ostrzegają przed zażywaniem dużych dawek aspiryny, szczególnie przy trwającej pandemii świńskiej grypy....
Bardzo drogie leki, brak refundacji i specjalistycznych ośrodków medycznych - pacjenci z chorobami rzadkimi czekają od wielu lat na zmiany. Cierpi na nie około trzy miliony osób, czyli więcej niż na cukrzycę. Choroba uznawana jest za rzadką jeśli dotyka...
Stetoskop to popularne ''słuchawki'' lekarskie. Przyrząd stosowany w medycynie służący do diagnozowania pacjenta poprzez osłuchiwanie klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej. Stetoskop jest wyposażony w membranę akustyczną, z której dźwięk dociera...
Naukowcy z Medical Research Council w Cambridge odkryli tajniki mechanizmu działania układu odpornościowego. Wykorzystanie nowej wiedzy może doprowadzić do stworzenia leku, dzięki któremu infekcje wirusowe przejdą do historii... Dotychczasowy stan...
Leki antygrypowe, działające nie tylko objawowo, ale głównie przyczynowo, to leki przeciwwirusowe. Niestety, najczęściej pojawiamy się u lekarza zbyt późno, by mogły skutecznie zadziałać. Leki przeciwwirusowe, czyli zwalczające wirusy, muszą być podane...
Aspiryna może pomóc zmniejszyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na płuca, a tym samym uchronić przed wieloma chorobami, które są wywoływane przez smog. Aspiryna sposobem na zanieczyszczenia powietrza? Naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów...
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii jednoznacznie obalają hipotezy sugerujące, że stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, m.in. ibuprofenu i diklofenaku, powoduje cięższy przebieg choroby COVID-19. Dotychczas jakiekolwiek stanowiska w...
Najczęściej stosowanymi lekami bez recepty są preparaty na przeziębienie i grypę. W sezonie grypowym często decydujemy się leczyć na własną rękę. Jak się okazuje, nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa stosowania leków przeciw przeziębieniu. Czytanie...
Aspiryna to nie tylko lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału. Jednak jego regularne przyjmowanie wyklucza spożywanie dużych dawek kwasów nienasyconych omega-3....
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co jakiś czas wydaje decyzję o wycofaniu lub wstrzymaniu w obrocie kolejnych preparatów leczniczych. W marcu do listy leków, których nie kupimy już w aptece, dołączyły 4 kolejne. Leki wycofane w marcu Na początku marca...
Komentarze