Terbital (Terbinafin HM)

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
0,01 g/g
Ilość
30 g (tuba)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: AS GRINDEX

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Terbital (Terbinafin HM) - ulotka preparatu

Terbital (Terbinafin HM) - opis

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity z rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis, Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica podeszwowa stóp, grzybica fałdów skórnych i grzybica skóry gładkiej). Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida (Candida albicans). Łupież pstry (Pityriasis versicolor) wywołany przez Pityrosporum orbiculare (zwane także Malassezia farfur).

Terbital (Terbinafin HM) - skład

1 g kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku (Terbinafini hydrochloridum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: alkohol cetostearylowy. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Terbital (Terbinafin HM) - dawkowanie

Dawkowanie

Czas trwania leczenia produktem leczniczym:

- Grzybica stóp (Tinea pedis) - 1 tydzień raz na dobę.

- Grzybica podeszwowa stóp (plantar type Tinea pedis) - 2 tygodnie 2 razy na dobę.

- Grzybica fałdów skórnych (np.Tinea cruris) - 1 tydzień raz na dobę.

- Drożdżyca skóry (Cutaneus candidiasis) - 1 tydzień raz na dobę.

- Grzybica skóry gładkiej (Tinea corporis) - 1 tydzień raz na dobę.

- Łupież pstry (Pityriasis versicolor) - 2 tygodnie raz na dobę.

Sposób podawania

Produkt leczniczy Terbinafin HM jest przeznaczony do stosowania na skórę. Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, na którą będzie nanoszony produkt leczniczy Terbinafin HM. Cienką warstwę kremu należy nanosić jeden lub dwa razy na dobę na chorobowo zmienione miejsca na skórze i okolice, a następnie lekko wcierać. W przypadku infekcji oparzeń, jeżeli produkt jest stosowany w fałdach skórnych (pod piersiami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), to miejsca na które naniesiono krem można przykryć bandażem, zwłaszcza na noc.

Poprawę objawów klinicznych z reguły uzyskuje się już po kilku dniach. Nieregularne stosowanie produktu lub przedwczesne zakończenie leczenia może zwiększać ryzyko nawrotu choroby. Jeśli po dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy stanu pacjenta, należy zweryfikować diagnozę.

Stosowanie w specjalnej grupie pacjentów

Dzieci i młodzież

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia, ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie ma danych wskazujących, iż leczenie pacjentów w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania oraz, że u tych pacjentów mogą pojawiać się działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów.

Terbital (Terbinafin HM) - środki ostrożności

Terbinafin HM jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy chronić oczy przed kontaktem z produktem. W przypadku kontaktu produktu z oczami należy przemyć je dokładnie bieżącą wodą.

Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, produkt może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Terbital (Terbinafin HM) - przedawkowanie

Ze względu na niewielkie wchłanianie terbinafiny w kremie podanej na skórę, przedawkowanie jest bardzo mało prawdopodobne. Przypadkowe połknięcie zawartości jednej tuby produktu, tj. 30 g, czyli 300 mg terbinafiny chlorowodorku odpowiada połknięciu jednej tabletki zawierającej 250 mg terbinafiny chlorowodorku.

W razie przypadkowego połknięcia kremu Terbinafin HM mogą wystąpić ogólne działania niepożądane - zaburzenia przewodu pokarmowego (nudności, utrata apetytu, ból brzucha, biegunka) oraz ból głowy. Można zastosować płukanie żołądka.

Terbital (Terbinafin HM) - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Terbital (Terbinafin HM) - działania niepożądane

W miejscu zastosowania produktu może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie skóry, jednak rzadko jest konieczne przerwanie leczenia. Należy odróżnić te objawy od reakcji alergicznej, która występuje rzadko, ale wymaga przerwania leczenia. Objawy alergiczne to: świąd, wysypka, pęcherzyki i pokrzywka.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszania:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faxu ww. Departamentu} e-mail:adr@urpl.gov.pl

Terbital (Terbinafin HM) - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Ze względu na brak doświadczeń klinicznych, nie należy podawać produktu Terbinafin HM kobietom w ciąży, chyba że korzyści dla matki wynikające z jego zastosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu i dziecka.

Badania toksycznego oddziaływania terbinafiny na płód przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały szkodliwego działania (patrz punkt 5.3).

Karmienie piersią

Terbinafina przenika do mleka kobiecego. Produktu Terbinafin HM nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym piersi.

Terbital (Terbinafin HM) - prowadzenie pojazdów

Terbinafin HM nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Terbital (Terbinafin HM) - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Terbinafini hydrochloridum

  Terbinafina to substancja lecznicza o działaniu przeciwgrzybiczym. Stosowana doustnie i miejscowo na grzybicę skóry. Uszkadza ścianę komórkową grzyba.

  Dostępne opakowania
  Terbital (Terbinafin HM)

  Terbital (Terbinafin HM)

  krem - 30 g (tuba) - 0,01 g/g
  AS GRINDEX
  Terbital (Terbinafin HM)

  Terbital (Terbinafin HM)

  krem - 15 g (tuba) - 0,01 g/g
  AS GRINDEX
  Powiązane artykuły
  Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

  Obalamy mity na temat grzybicy - przykrej dolegliwości skóry

  Obalamy mity na temat grzybicy - przykrej dolegliwości skóry

  Grzybica to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Dyskomfort wywołany uciążliwym swędzeniem i pieczeniem skóry, któremu towarzyszą nieestetyczne zmiany, utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Wokół tego schorzenia przez lata pojawiło się sporo...

  Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

  Objawy grzybicy skóry

  Objawy grzybicy skóry

  Objawami grzybicy skóry są najczęściej zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, świąd, występujące na ciele krosty, grudki lub plamy, a w przypadku ostrych stanów zapalnych - guzy z wyciekami treści ropnej. Do grzybic skóry zaliczyć można łupież pstry skóry,...

  Mieszkaj zdrowo

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Choć mówi się, że obecność pająków to oznaka zdrowego domu, większość osób woli pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Podpowiadamy proste i skuteczne metody. Zapachy, których pająki nie lubią Pająki budzą niechęć wielu osób. Ich ugryzienia mogą być...

  Choroby i dolegliwości

  Swędzenie stóp - przyczyny, diagnostyka i leczenie

  Swędzenie stóp - przyczyny, diagnostyka i leczenie

  Swędzenie stóp bywa uciążliwe i powoduje dyskomfort. Chociaż zwykle nie jest powodem do niepokoju, może wskazywać na schorzenie skóry lub chorobę ogólnoustrojową, której nie można leckeważyć. To dlatego warto obserwować organizm i odczytywać towarzyszące...

  Diagnostyka zmian skórnych

  Świerzbiączka - przyczyny, typy choroby, objawy i leczenie

  Świerzbiączka - przyczyny, typy choroby, objawy i leczenie

  Świerzbiączka jest nazwą odnoszącą się do dermatoz o charakterystycznych objawach, takich jak zmiany skórne, świąd, zaczerwienienie i suchość skóry. Wyróżnia się kilka typów schorzenia. To świerzbiączka guzkowa, letnia czy ciężarnych. Choroba zazwyczaj...

  Koronawirus

  "Covidowe palce". Jak wyglądają naprawdę? Lekarze pokazali zdjęcia

  "Covidowe palce". Jak wyglądają naprawdę? Lekarze pokazali zdjęcia

  Od początku pandemii pacjenci chorzy na COVID-19 zgłaszają nietypowe objawy zakażenia koronawirusem. Do takich symptomów należą tzw. covidowe palce. Na dłoniach i stopach zakażonych osób pojawiają się czerwono-fioletowe plamy, pęcherze i pęknięcia skóry....

  Choroby i dolegliwości

  Przyłuszczyca - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Przyłuszczyca - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Przyłuszczyca to choroba skóry, której przyczyny nie zostały poznane. Wyróżniamy kilka jej rodzajów, które zależą od przebiegu i czasu utrzymywania się zmian na skórze. Warto wiedzieć, że mimo mylącej nazwy schorzenie nie jest powiązane z łuszczycą. Czy...