Tenasil

Tenasil
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
0,01 g/g
Ilość
15 g (tuba)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Tenasil - ulotka preparatu

Tenasil - opis

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej). Drożdżakowe zakażenia skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. Candida albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (inaczej Malassezia furfur).

Tenasil - skład

1 g kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku (Terbinafini hydrochloridum).

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Tenasil - dawkowanie

Podanie na skórę.

Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić i osuszyć leczoną powierzchnię skóry. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeżeli po dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy, należy zweryfikować diagnozę.

Sposób podawania

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat

W leczeniu grzybicy stóp Tenasil należy stosować raz na dobę, nakładając cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę oraz bezpośrednie otoczenie ogniska zakażenia. U większości pacjentów poprawa następuje po kliku dniach. Leczenie kremem Tenasil powinno trwać tydzień.

W leczeniu grzybicy fałdów skórnych Tenasil należy stosować raz na dobę, nakładając cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę oraz bezpośrednie otoczenie ogniska zakażenia. U większości pacjentów poprawa następuje po kilku dniach terapii. Leczenie kremem Tenasil powinno trwać tydzień. Skórę, na którą naniesiono krem można przykryć gazą, zwłaszcza na noc.

W leczeniu grzybicy skóry gładkiej Tenasil należy stosować raz na dobę, nakładając cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę oraz bezpośrednie otoczenie ogniska zakażenia. U większości pacjentów poprawa następuje po kilku dniach terapii. Leczenie kremem Tenasil powinno trwać tydzień.

W leczeniu drożdżycy skóry Tenasil należy stosować raz na dobę, nakładając cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę oraz bezpośrednie otoczenie ogniska zakażenia. U większości pacjentów poprawa następuje po kilku dniach terapii. Leczenie kremem Tenasil powinno trwać tydzień.

W łupieżu pstrym Tenasil należy stosować raz na dobę przez dwa tygodnie, nakładając cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę oraz obszary bezpośrednio ją otaczające.

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie ma danych wskazujących, by leczenie stosowanymi zewnętrznie preparatami zawierającymi terbinafinę wymagało innego dawkowania lub powodowało odmienne działania niepożądane niż obserwowane u młodszych pacjentów.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Tenasil u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Tenasil - środki ostrożności

Chronić oczy przed kontaktem z produktem leczniczym. W razie kontaktu, oczy należy przemyć dokładnie wodą.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po zastosowaniu kremu Tenasil, należy przerwać leczenie.

Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Tenasil - przedawkowanie

Nie opisano przypadku przedawkowania.

W przypadku połknięcia produktu należy niezwłocznie wykonać płukanie żołądka.

Tenasil - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek terbinafiny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Tenasil - działania niepożądane

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: podrażnienie i zaczerwienienie skóry, pieczenie skóry, swędzenie, suchość skóry.

Tych objawów nie należy mylić z reakcjami alergicznymi (jak obrzęk, ból, wysypka w miejscu stosowania), które występują rzadko, lecz powodują konieczność przerwania leczenia.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

{aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} ndl@urpl.gov.pl

Tenasil - ciąża i karmienie piersią

Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka / płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3). Nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania terbinafiny u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Tenasil nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Terbinafina po zastosowaniu na skórę może przenikać do mleka kobiecego.

Tenasil - prowadzenie pojazdów

Tenasil nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Tenasil - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Terbinafini hydrochloridum

  Terbinafina to substancja lecznicza o działaniu przeciwgrzybiczym. Stosowana doustnie i miejscowo na grzybicę skóry. Uszkadza ścianę komórkową grzyba.

  Dostępne opakowania
  Tenasil

  Tenasil

  krem - 15 g (tuba) - 0,01 g/g
  PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Clotrimazolum - czym jest, na co działa i jak go stosować

  Clotrimazolum - czym jest, na co działa i jak go stosować

  Clotrimazolum to lek stosowany w przypadku zaburzeń dermatologicznych oraz zmian skórnych występujących między innymi w okolicach płciowych. Pomimo higieny miejsc intymnych może dojść do ich zakażenia oraz rozwoju bakterii na skórze. Jest o sytuacja dosyć...

  Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

  Obalamy mity na temat grzybicy - przykrej dolegliwości skóry

  Obalamy mity na temat grzybicy - przykrej dolegliwości skóry

  Grzybica to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Dyskomfort wywołany uciążliwym swędzeniem i pieczeniem skóry, któremu towarzyszą nieestetyczne zmiany, utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Wokół tego schorzenia przez lata pojawiło się sporo...

  Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

  Objawy grzybicy skóry

  Objawy grzybicy skóry

  Objawami grzybicy skóry są najczęściej zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, świąd, występujące na ciele krosty, grudki lub plamy, a w przypadku ostrych stanów zapalnych - guzy z wyciekami treści ropnej. Do grzybic skóry zaliczyć można łupież pstry skóry,...

  Dermatologia

  Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

  Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

  Skóra głowy swędzi, piecze, do tego łuszczy się i jest podrażniona? Nie lekceważ tych objawów. To mogą być pierwsze symptomy choroby - im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej pozbędziesz się problemu. Łupież Swędzenie i łuszczenie się skóry...

  Leczenie grzybicy

  Leki przeciwgrzybicze

  Leki przeciwgrzybicze

  Zakażenia grzybicze zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy zostaje zaburzona równowaga organizmu. Zdarza się to w przypadku: terapii antybiotykowej, przemęczenia, długotrwałego stresu. Zakażenie grzybicą może odbyć się poprzez stosunek płciowy, samozakażenie,...

  Mieszkaj zdrowo

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

  Choć mówi się, że obecność pająków to oznaka zdrowego domu, większość osób woli pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Podpowiadamy proste i skuteczne metody. Zapachy, których pająki nie lubią Pająki budzą niechęć wielu osób. Ich ugryzienia mogą być...

  Liszaj - przyczyny, objawy, leczenie

  Zmiany skórne - liszaj

  Zmiany skórne - liszaj

  Zmiany skórne wywołane przez liszaj Liszajowi, oprócz zmian skórnych i obrzękowych charakteryzuje się silnym świądem.