Symasteride

zobacz opinie o produkcie »
Cena
27,55 zł
Forma
tabletki powlekane
Dawka
5 mg
Ilość
30 tabl. (2 blist.po 15 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: SYMPHAR SP. Z O.O.

Symasteride - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Symasteride - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Symasteride - opis

Symasteride jest wskazany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia - BPH) w celu:

- zmniejszenia powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów związanych z BPH,

- zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu i zmniejszenia konieczności leczenia chirurgicznego, w tym przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego i prostatektomii.

Produkt Symasteride należy stosować u pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym (objętość gruczołu krokowego ponad 40 ml).

Symasteride - skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu (Finasteridum).

Substancja pomocnicza: laktoza jednowodna

Jedna tabletka powlekana zawiera 90,95 mg laktozy jednowodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Symasteride - dawkowanie

Produkt stosuje się wyłącznie doustnie.

Zalecane dawkowanie to 1 tabletka (5 mg) raz na dobę podczas posiłków lub pomiędzy posiłkami. Tabletkę należy połykać w całości. Nie wolno jej dzielić ani kruszyć (patrz punkt 6.6).

Nawet, gdy poprawę można zauważyć po krótkim czasie, w celu obiektywnego ustalenia, czy odpowiedź na leczenie jest zadawalająca, może być niezbędna kontynuacja leczenia przez co najmniej 6 miesięcy.

Pacjenci z niewydolnością wątroby

Brak danych dotyczących stosowania finasterydu u pacjentów z niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.4).

Pacjenci z niewydolnością nerek

Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek o różnym stopniu nasilenia (nawet, jeżeli klirens kreatyniny wynosi jedynie 9 ml/min), ponieważ w badaniach farmakokinetycznych nie stwierdzono, aby niewydolność nerek miała wpływ na wydalanie finasterydu. Nie prowadzono badań z zastosowaniem finasterydu u pacjentów poddawanych hemodializie.

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie ma konieczności dostosowania dawki u osób w podeszłym wieku, chociaż badania farmakokinetyczne wykazały, że u pacjentów w wieku powyżej 70-ego roku życia dochodzi do niewielkiego zmniejszenia szybkości wydalania finasterydu.

Symasteride - środki ostrożności

Ogólne:

· Pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i(lub) ze znacznie zmniejszonym przepływem moczu należy starannie obserwować pod kątem wystąpienia uropatii zaporowej.

· Należy rozważyć możliwość operacji.

· U pacjentów leczonych finasterydem należy rozważyć konieczność konsultacji urologicznej.

· Przed rozpoczęciem leczenia finasterydem należy wykluczyć utrudnienie odpływu moczu spowodowane trójpłatowym rozrostem gruczołu krokowego.

Wpływ leku na wyniki laboratoryjne

Wpływ na swoisty antygen sterczowy (ang. Prostate Specific Antigen - PSA) i wykrywanie raka gruczołu krokowego

Nie stwierdzono do tej pory korzyści klinicznych ze stosowania Symasteride u chorych na raka stercza. Chorych z BPH i podwyższonym poziomem swoistego antygenu gruczołu sterczowego (PSA) monitorowano w kontrolowanych badaniach klinicznych cyklicznie badając poziom PSA i wykonując biopsje prostaty. W badaniach tych prowadzonych na chorych z BPH, finasteryd nie wpływał na wskaźnik wykrywalności raka prostaty, a ogólna częstość występowania raka prostaty nie różniła się istotnie statystycznie u pacjentów leczonych finasterydem lub placebo.

Stężenie PSA w surowicy jest powiązane z wiekiem pacjenta i objętością gruczołu krokowego, a objętość gruczołu krokowego koreluje z wiekiem pacjenta. W celu wykluczenia raka gruczołu krokowego, przed rozpoczęciem leczenia finasterydem i okresowo w trakcie leczenia, należy wykonywać badanie per rectum oraz, w razie potrzeby, oznaczenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami stężenie wyjściowe PSA > 10 ng/mL (oznaczane metodą Hybritech) powinien skłonić do dalszej analizy i rozważenia zasadności biopsji. Przy stężeniach PSA pomiędzy 4, a 10 ng/mL zalecana jest dalsza diagnostyka. Wartości stężenia PSA u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego mogą się w znacznym stopniu pokrywać z wartościami stwierdzanymi u mężczyzn bez tego nowotworu. Dlatego, u mężczyzn z BPH prawidłowe stężenia PSA nie wykluczają obecności raka gruczołu krokowego, niezależnie od leczenia finasterydem. Wyjściowe stężenie PSA < 4 ng/mL nie wyklucza możliwości występowania raka gruczołu krokowego.

Finasteryd powoduje zmniejszenie stężenia PSA w surowicy o około 50% u pacjentów z BPH nawet w przypadku obecności raka gruczołu krokowego. Należy uwzględnić zmniejszenie stężenia PSA w surowicy pacjentów z BPH leczonych finasterydem przy ocenie wyników oznaczenia PSA, przy czym nie wyklucza ono współistnienia raka gruczołu krokowego. Zmniejszenie to można przewidzieć dla całego zakresu wartości PSA, chociaż mogą występować różnice międzyosobnicze. U pacjentów leczonych finasterydem przez co najmniej sześć miesięcy, w celu porównania wartości PSA z prawidłowym zakresem normy obowiązującym w odniesieniu do mężczyzn nieleczonych, należy je podwoić. Taka poprawka pozwala zachować czułość oraz swoistość oznaczania PSA i jego przydatność w wykrywaniu raka gruczołu krokowego.

Każdy przypadek utrzymującego się zwiększenia stężenia PSA u pacjentów leczonych finasterydem należy poddać starannej ocenie, z uwzględnieniem możliwości nie przestrzegania przez pacjenta zaleceń dotyczących terapii finasterydem.

Finasteryd nie zmniejsza znacząco odsetka wolnego PSA (obliczanego na podstawie stosunku stężenia wolnego PSA do całkowitego stężenia PSA), wartość odsetka wolnego PSA pozostaje bez zmian pomimo działania finasterydu. W przypadku wykorzystywania odsetka wolnego PSA jako pomocniczego wskaźnika do wykrywania raka gruczołu krokowego nie ma konieczności korygowania wartości odsetka.

Nowotwór złośliwy sutka

Podczas badań klinicznych oraz w okresie porejestracyjnym raportowano nowotwory złośliwe sutka u mężczyzn stosujących finasteryd w dawce 5 mg. Lekarz powinien poinstruować pacjenta o potrzebie natychmiastowego zgłaszania zmian w obrębie tkanki piersi takich jak guzy, ból, ginekomastia czy wydzielina z sutka.

Laktoza

Produkt zawiera laktozę jednowodną. Z tego względu produktu Symasteride nie należy stosować u pacjentów z rzadką, dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp czy zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niewydolność wątroby

Brak doświadczeń ze stosowaniem finasterydu u pacjentów z niewydolnością wątroby. Finasteryd jest metabolizowany w wątrobie (patrz punkt 5.2), dlatego przy stosowaniu produktu u pacjentów z zaburzeniami czynności tego narządu zaleca się zachowanie ostrożności, gdyż może u nich dochodzić do zwiększenia stężeń finasterydu w osoczu.

Stosowanie u dzieci

Symasteride nie jest wskazany do stosowania u dzieci.

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci.

Kobiety w ciąży lub kobiety, które mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek zawierających finasteryd, ze względu na możliwość wchłonięcia finasterydu i związane z tym potencjalne ryzyko dla płodu płci męskiej. Tabletki zawierające finasteryd mają otoczkę, która chroni przed kontaktem z substancją czynną, pod warunkiem, że tabletki nie zostaną przełamane lub pokruszone (patrz punkty 4.6 i 6.6).

Symasteride - przedawkowanie

U pacjentów, którzy otrzymywali pojedyncze dawki finasterydu do 400 mg oraz wielokrotne dawki do 80 mg/dobę nie stwierdzono działań niepożądanych. Brak szczególnych zaleceń dotyczących leczenia po przedawkowaniu finasterydu.

Symasteride - przeciwwskazania

Symasteride nie jest wskazany do stosowania u kobiet lub dzieci.

Symasteride jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

• nadwrażliwość na finasteryd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

• w ciąży – u kobiet, które są w ciąży lub potencjalnie mogą być w ciąży (patrz punkt 4.6 Ciąża lub laktacja, Narażenie na finasteryd - ryzyko dla płodu płci męskiej).

Symasteride - działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są impotencja i osłabienie popędu płciowego. Reakcje te występują zwykle na początku terapii i u większości pacjentów przemijają w trakcie dalszego leczenia.

Działania niepożądane zgłaszane w trakcie badań klinicznych i (lub) po wprowadzeniu leku do obrotu są wyszczególnione w tabeli poniżej.

Działania niepożądane zostały pogrupowane według częstości występowania, określonej w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000); nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów i narządów

Częstotliwość: działanie niepożądane

Badania laboratoryjne

Często: zmniejszenie objętości ejakulatu

Zaburzenia serca

Nie znana: kołatanie serca

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: wysypka skórna

Nie znana: świąd, pokrzywka

Zaburzenia układu immunologicznego

Nie znana: reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk ust i twarzy

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Nie znana: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Często: impotencja

Niezbyt często: zaburzenia ejakulacji, tkliwość piersi/powiększenie piersi,

Nie znana: ból jąder

Zaburzenia psychiczne

Często: zmniejszone libido

Ponadto, w trakcie badań klinicznych i (lub) po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano: nowotwór złośliwy sutka u mężczyzn (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

Leczenie farmakologiczne objawów ze strony gruczołu krokowego (badanie MTOPS).

W badaniu MTOPS porównywano terapię finasterydem stosowanym w dawce 5 mg/dobę (liczba pacjentów (n) =768) z leczeniem doksazosyną w dawce 4 lub 8 mg/dobę (n=756), leczeniem skojarzonym: finasterydem w dawce 5 mg/dobę i doksazosyną w dawce 4 lub 8 mg/dobę (n=786) oraz podawaniem placebo (n=737). W tym badaniu profil bezpieczeństwa i tolerancji leczenia skojarzonego był zasadniczo zgodny z profilem bezpieczeństwa i tolerancji terapii poszczególnymi składnikami. Częstość występowania zaburzeń wytrysku u pacjentów otrzymujących terapię skojarzoną była porównywalna do sumy częstości tego działania niepożądanego w obu grupach pacjentów leczonych w monoterapii.

Wyniki badań laboratoryjnych: Stężenie PSA w surowicy jest powiązane z wiekiem pacjenta i objętością gruczołu krokowego, a objętość gruczołu krokowego koreluje z wiekiem pacjenta. Oceniając wyniki oznaczeń laboratoryjnych PSA należy uwzględniać fakt, że u pacjentów leczonych finasterydem zwykle dochodzi do zmniejszenia stężeń PSA. U większości pacjentów obserwuje się szybki spadek wartości PSA w ciągu pierwszych miesięcy terapii, po czym wartości te stabilizują się na nowym poziomie wyjściowym. Poziom po leczeniu finasterydem stanowi około połowy wartości sprzed leczenia. Dlatego, u typowych pacjentów leczonych finasterydem, przez co najmniej sześć miesięcy w celu porównania stężenie PSA z prawidłowym zakresem u mężczyzn nieleczonych, wartości PSA należy podwoić. Szczegółowe informacje i interpretacja kliniczna - patrz punkt 4.4 (podpunkt „Wpływ na swoisty antygen sterczowy (ang. Prostate Specific Antigen - PSA) i wykrywanie raka gruczołu krokowego”).

Nie stwierdzono innych różnic w wynikach standardowych badań laboratoryjnych pomiędzy pacjentami otrzymującymi placebo i pacjentami leczonymi finasterydem.

Symasteride - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Symasteride jest przeciwwskazany u kobiet, które są w ciąży albo mogą zajść w ciążę ( patrz punkt 4.3 Przeciwwskazania).

Ze względu na zdolność hamowania przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu przez inhibitory 5α-reduktazy, leki z tej grupy, w tym finasteryd, podane kobietom w ciąży, mogą spowodować nieprawidłowy rozwój zewnętrznych narządów płciowych u płodu płci męskiej (patrz punkt 5.3).

Narażenie na finasteryd - ryzyko dla płodu płci męskiej

Kobiety w ciąży lub kobiety, które mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek zawierających finasteryd, ze względu na możliwość wchłonięcia finasterydu i związane z tym potencjalne ryzyko dla płodu płci męskiej (patrz punkt 6.6).

Tabletki zawierające finasteryd mają otoczkę, która chroni przed kontaktem z substancją czynną pod warunkiem, że tabletki nie zostaną przełamane lub pokruszone.

Niewielkie ilości finasterydu wykryto w nasieniu mężczyzn stosujących finasteryd w dawce dobowej 5 mg. Nie wiadomo, czy kontakt kobiety w ciąży z nasieniem pacjenta leczonego finasterydem może mieć szkodliwy wpływ na płód płci męskiej. Dlatego, gdy partnerka seksualna pacjenta jest w ciąży lub może zajść w ciążę, pacjent powinien minimalizować narażenie partnerki na kontakt z nasieniem.

Laktacja: Tabletki powlekane Symasteride nie są wskazane do stosowania u kobiet. Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka kobiecego.

Symasteride - prowadzenie pojazdów

Brak danych wskazujących na to, że finasteryd może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Symasteride - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Finasteridum

    Inhibitor 5-alfa-reduktazy stosowany jest w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Powoduje zmniejszenie rozmiarów tego gruczołu, poprawia przepływ moczu, łagodzi objawy współistniejące przy przeroście prostaty. Ponadto pomaga zapobiegać wystąpieniu ostrego zatrzymania moczu i konieczności zabiegu chirurgicznego.

    Dostępne opakowania
    Symasteride

    Symasteride

    tabletki powlekane - 30 tabl. (2 blist.po 15 szt.) - 5 mg
    SYMPHAR SP. Z O.O.
    27,55 zł
    Symasteride

    Symasteride

    tabletki powlekane - 90 tabl. - 5 mg
    SYMPHAR SP. Z O.O.
    72,75 zł
    Powiązane artykuły
    Zaburzenia erekcji

    Prostata a potencja

    Prostata a potencja

    Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

    Masz kontrolę - ważny męski temat

    Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

    Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

    Gruczoł krokowy, nazywany potocznie prostatą, przypomina o sobie szczególnie, gdy zaczyna dokuczać. Szacuje się, że wśród mężczyzn po 50. roku życia przerost gruczołu krokowego jest dość częsty i dotyka nawet co drugiego mężczyznę. Niekiedy zachodzi konieczność...

    Anatomia intymna

    Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

    Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

    Kolor spermy: brązowy, przezroczysty, żółty czy zielony może wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować. Zwykle nasienie u zdrowego mężczyzny jest białe lub biało-szare lub perłowo-szary. Co sugeruje barwa zmieniona? Co warto...

    Newsy

    MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

    MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 marca 2023 roku. W dokumencie brakuje zapowiadanych zmian w programie leczenia raka gruczołu krokowego. Resort zdrowia wyjaśnia. Brakuje zapowiadanych...

    Newsy

    GIF: Tabletki na erekcję wycofane z obrotu

    GIF: Tabletki na erekcję wycofane z obrotu

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie tabletek na erekcję. Leki były dostępne tylko na receptę. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. GIF wycofał dwie serie leku na erekcję GIF wydał komunikat...

    Anatomia intymna

    Co warto wiedzieć o plemniku?

    Co warto wiedzieć o plemniku?

    Mały, ale uparty Plemnik to gameta męska zwana również spermatozoidem. Jest wyjątkowo uparty i wytrwały, a jednocześnie bardzo wrażliwy. Potrafi przebyć długą i pełną niebezpieczeństw drogę, by osiągnąć upragniony cel. Zobaczcie, co jeszcze warto o nich...

    Problemy z seksem

    Wytrysk wsteczny - przyczyny, objawy i leczenie

    Wytrysk wsteczny - przyczyny, objawy i leczenie

    Wytrysk wsteczny u mężczyzn to wytrysk nieprawidłowy, podczas którego ejakulat nie wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych, a cofa się pęcherza moczowego. Przyczyną jest nieprawidłowe działanie zwieracza pęcherza, który nie ulega skurczowi podczas...

    Zaburzenia erekcji

    Przyczyny impotencji

    Przyczyny impotencji

    Zaburzenia seksualne człowieka mogą być spowodowane chorobą organiczną, mogą mieć też podłoże psychogenne lub mieszane. Zaburzenia wzwodu (Erectile Disfunctio - ED) aż w 70 proc. mają podłoże czynnościowe, tzn. nie stwierdza się nieprawidłowości anatomicznych,...