Lifin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
30,72 zł
Forma
tabletki powlekane
Dawka
5 mg
Ilość
28 tabl. (2 blist.po 14 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.

Lifin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Lifin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lifin - opis

Finasteryd jest wskazany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia – BPH) u pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym (objętość gruczołu krokowego powyżej 40 ml) w celu:

• zmniejszenia rozmiarów powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów związanych z BPH.

• zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu i potrzeby operacji chirurgicznej, włączając w to przezcewkową resekcję gruczołu krokowego (ang. Transurethval Resection of the Prostate – TURP) i prostatektomię.

Lifin - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 5mg finasterydu (Finasteridum). Substancje pomocnicze: Każda tabletka zawiera 79 mg laktozy jednowodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Lifin - dawkowanie

Podanie doustne.

Zalecana dawka wynosi jedną tabletkę 5 mg na dobę, przyjmowaną z pokarmem lub bez. Tabletka musi być połykana w całości i nie można jej dzielić ani kruszyć (patrz punkt 6.6).

Pomimo możliwości wystąpienia poprawy klinicznej w krótkim czasie, leczenie może być konieczne przez okres co najmniej 6 miesięcy, aby obiektywnie ocenić czy nastąpiła poprawa. Z tego powodu, leczenie powinno być długoterminowe. Ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu jest zmniejszone w ciągu 4 miesięcy terapii.

Stosowanie w niewydolności wątroby

Brak jest dostępnych danych na temat stosowania produktu leczniczego u pacjentów z niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.4).

Stosowanie w niewydolności nerek

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z różnym stopniem niewydolności nerek (klirens kreatyniny mniejszy nawet niż 9 ml/min), ponieważ w badaniach farmakokinetycznych nie wykazano wpływu niewydolności nerek na wydalanie finasterydu. Nie prowadzono badań dotyczących finasterydu u pacjentów hemodializowanych.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku

Nie jest konieczne dostosowanie dawki, pomimo że w badaniach farmakokinetycznych wykazano pewne spowolnienie wydalania finasterydu u pacjentów w wieku powyżej 70 lat.

Lifin - środki ostrożności

Ogólne

Pacjentów z dużą objętością moczu zalegającego i (lub) ze znacznie zmniejszonym przepływem moczu należy obserwować czy nie wystąpi u nich uropatia zaporowa. Należy wziąć pod uwagę możliwość operacji.

• Należy rozważyć konsultację urologa u pacjentów leczonych finasterydem.

• Przed rozpoczęciem leczenia finasterydem należy wykluczyć zatrzymanie moczu spowodowane rozrostem trójpłatowym gruczołu krokowego.

• Brak doświadczeń w leczeniu pacjentów z niewydolnością wątroby. Zalecana jest ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ finasteryd jest metabolizowany w wątrobie i jego stężenie w osoczu może być zwiększone u takich pacjentów (patrz punkt 4.2).

• Produkt leczniczy zawiera laktozę jednowodną. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni zażywać tego leku.

Kontakt z rozkruszonymi lub pękniętymi tabletkami

Kobiety (np. personel medyczny) w ciąży lub mogące zajść w ciążę w wieku rozrodczym nie powinny dotykać tabletek finasterydu, ponieważ istnieje ryzyko wchłonięcia finasterydu i zagrożenia dla płodu płci męskiej (patrz punkt 4.6). Pacjenta należy poinstruować o informowaniu kobiet z jego otoczenia o konieczności nie dotykania tabletek produktu leczniczego Lifin.

Wpływ na swoisty antygen sterczowy (ang. Prostate Specific Antygen – PSA) i wykrywalność raka gruczołu krokowego

Nie udowodniono klinicznej korzyści u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego stosujących finasteryd. Pacjenci ze stwierdzonym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH) oraz podwyższonym poziomem swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy byli obserwowani w kontrolowanych badaniach klinicznych z wielokrotną kontrolą poziomu PSA i biopsją gruczołu krokowego. We wspomnianych badaniach BPH nie zanotowano, aby finasteryd wykazywał wpływ na stopień wykrywania raka gruczołu krokowego, a ogólne występowanie raka gruczołu krokowego nie różniło się znacząco u pacjentów leczonych finasterydem oraz tych otrzymujących placebo.

Przed rozpoczęciem leczenia z zastosowaniem finasterydu, i następnie okresowo w czasie leczenia, zaleca się wykonanie u pacjenta badania per rectum i, w razie konieczności, oznaczenie poziomu PSA w surowicy w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego. Oznaczanie poziomu PSA w surowicy jest także stosowane do wykrywania raka gruczołu krokowego. W zasadzie linia bazowa dla PSA > 10 ng/ml (w teście Hybritech do wykrywania wolnego PSA) sugeruje dalszą ocenę oraz rozważenie biopsji; dla poziomów PSA pomiędzy 4 a 10 ng/ml, dalsza ocena jest zalecana. Znaczne podobieństwo w poziomach PSA występuje u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego i u mężczyzn nie chorujących na raka gruczołu krokowego. W związku z powyższym u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego poziom PSA w granicach normy nie wyklucza raka gruczołu krokowego, niezależnie od tego, czy otrzymują oni leczenie z zastosowaniem finasterydu, czy też nie. Linia bazowa PSA

< 4 ng/ml nie wyklucza raka gruczołu krokowego.

Finasteryd powoduje zmniejszenie stężenia PSA w surowicy u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego o około 50%. Przy ocenie poziomu PSA należy brać pod uwagę zmniejszenie jego stężenia w surowicy u leczonych finasterydem pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, gdyż nie wyklucza ono współistniejącego raka gruczołu krokowego. Zmniejszenie stężenia PSA można przewidywać w całym zakresie wartości, choć jego stopień może być różny u poszczególnych pacjentów. Analizy wartości PSA u ponad 3000 pacjentów w 4-letnim badaniu kontrolowanym placebo (PLESS, długoterminowe badanie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania finasterydu, z zastosowaniem podwójnej ślepej próby) potwierdzają, że u typowych pacjentów leczonych finasterydem przez okres co najmniej sześciu miesięcy wartości PSA należy podwoić w celu porównania z normalnymi wartościami PSA u mężczyzn nieleczonych. Poprawka ta nie ma wpływu na czułość ani specyficzność oznaczania PSA i może być stosowana przy wykrywaniu raka gruczołu krokowego.

Każde utrzymujące się zwiększenie stężenia PSA u pacjentów leczonych finasterydem należy dokładnie ocenić, biorąc pod uwagę również niestosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza.

Współczynnik wolnego PSA (stosunek wolnego PSA do całkowitego) nie ulega znacznemu zmniejszeniu na skutek działania finasterydu . Współczynnik ten w trakcie leczenia finasterydem pozostaje niezmieniony. W przypadku wykorzystywania współczynnika wolnego PSA do wykrywania raka gruczołu krokowego nie jest konieczne stosowanie poprawek dla uzyskanych wartości.

Wpływ na badania diagnostyczne

Stężenie PSA w surowicy zależy od wieku pacjenta i objętości prostaty, a objętość prostaty zależy od wieku pacjenta. Podczas oceny laboratoryjnych oznaczeń poziomu PSA należy wziąć pod uwagę, że wartości PSA zmniejszają się u pacjentów leczonych finasterydem. U większości pacjentów szybkie zmniejszenie PSA jest obserwowane w okresie pierwszych miesięcy leczenia, po tym czasie poziomy PSA ulegają stabilizacji do nowej linii bazowej. Linia bazowa po okresie leczenia wynosi połowę wartości przed rozpoczęciem leczenia. W związku z powyższym, u typowych pacjentów leczonych finasterydem przez okres co najmniej 6 miesięcy, wartości PSA należy podwoić w celu porównania z normalnymi wartościami PSA u mężczyzn nieleczonych. W celu interpretacji klinicznej, patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania, Wpływ na swoisty antygen sterczowy i wykrywalność raka gruczołu krokowego.

Rak piersi u mężczyzn

W badaniach klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu zanotowano raka piersi u mężczyzn stosujących finasteryd w dawce 5 mg. Lekarz powinien poinformować pacjenta, aby niezwłocznie zgłosił wykrycie jakichkolwiek zmian w tkance piersiowej takich, jak guzki, ból, ginekomastia lub wypływ z sutków.

Niewydolność wątroby

Nie badano wpływu niewydolności wątroby na farmakokinetykę finasterydu.

Stosowanie u dzieci

Nie zaleca się stosowania finasterydu u dzieci. Nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania produktu w tej grupie wiekowej.

Tabletki zawierają laktozę jednowodną. Produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Lifin - przedawkowanie

U pacjentów, którzy przyjęli jednorazowe dawki finasterydu do 400 mg oraz przyjmujących dawki wielokrotne do 80 mg na dobę przez 3 miesiące nie obserwowano zależnych od dawki działań niepożądanych.

Nie istnieje swoista metoda leczenia przedawkowania finasterydu.

Lifin - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na finasteryd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

• Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę (patrz punkty 4.4, 4.6 i 6.6).

• Finasteryd nie jest wskazany do stosowania ani u kobiet, ani u dzieci.

Lifin - działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane to impotencja i zmniejszone libido. Te działania niepożądane zazwyczaj występują na początku leczenia i u większości pacjentów przemijają w trakcie leczenia.

Działania niepożądane odnotowane w czasie badań klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu są przedstawione poniżej zgodnie z klasyfikacją układów i narządów oraz częstością występowania.

Klasyfikacja częstości przy zastosowaniu następującej konwencji: bardzo często (1/10) często (1/100 do < 1/10) niezbyt często (1/10 00 do < 1/100) rzadko (1/10 000 do < 1/1 000) bardzo rzadko (< 1/10 000) nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Częstość działań niepożądanych zanotowanych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu nie może zostać ustalona ze względu na spontaniczność raportów.

Klasyfikacja układów i narządów

Częstość: działanie niepożądane

Zaburzenia układu immunologicznego

Nieznana: reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk warg i twarzy

Zaburzenia psychiczne

Często: obniżone libido

Zaburzenia serca

Nieznana: przyspieszone bicie serca (kołatanie serca)

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Nieznana: zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: wysypka

Nieznana: świąd, pokrzywka

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Często: impotencja Niezbyt często: zaburzenia ejakulacji, tkliwość i powiększenie piersi Nieznana: ból jąder

Badania diagnostyczne

Często: zmniejszenie objętości ejakulatu.

Dodatkowo, następujące działania niepożądane odnotowano w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu: rak piersi u mężczyzn (patrz punkt 4.4)

Wyniki badań laboratoryjnych

Przy ocenie wyników laboratoryjnych oznaczeń poziomu PSA należy wziąć pod uwagę fakt, że poziom PSA jest ogólnie obniżony u pacjentów leczonych finasterydem (patrz punk 4.4).

Dane z badań długoterminowych

W trwającym 7 lat badaniu kontrolowanym placebo, w którym uczestniczyło 18882 zdrowych mężczyzn, z których u 9060 wykonano biopsję cienkoigłową gruczołu krokowego, raka prostaty stwierdzono u 803 (18,4%) mężczyzn otrzymujących finasteryd oraz u 1147 (24,4%) mężczyzn z grupy placebo. W grupie finasterydu, u 280 (6,4%) mężczyzn rozpoznano raka prostaty o stopniu złośliwości 7-10 w skali Gleasona, w porównaniu do 237 (5,1%)przypadków w grupie placebo.

Dodatkowe analizy wskazują, że zwiększenie rozpowszechnienia raka gruczołu krokowego wysokiego stopnia zaawansowania obserwowanego w grupie pacjentów leczonych finasterydem, może być wyjaśnione detekcją wpływu finasterydu na objętość prostaty. Wśród wszystkich przypadków raka prostaty rozpoznanych w tym badaniu, około 98% sklasyfikowano jako rak wewnątrztorebkowy (stan kliniczny T1 lub T2). Związek przyczynowy pomiędzy przewlekłym stosowaniem finasterydu a stopniem złośliwości guzów od 7 do 10 w skali Gleasona nie jest znany.

Leczenie objawów chorób gruczołu krokowego (ang. MTOPS)

W badaniu MTOPS porównywano działanie finasterydu 5 mg/dobę (n=768), doksazosyny 4 lub 8 mg/dobę (n=756), terapii skojarzonej finasterydem 5 mg/dobę i doksazosyną 4 lub 8 mg/dobę (n=786) oraz placebo (n=737). W tym badaniu bezpieczeństwo i tolerancja leczenia skojarzonego odpowiadały analogicznym parametrom poszczególnych składników. Częstość występowania zaburzeń ejakulacji bez względu na wybór produktu leczniczego wynosiła: 8,3% w grupie finasterydu, 5,3% w grupie doksazosyny, 15,0% w grupie leczenia skojarzonego, 3,9% w grupie placebo (częstość występowania zaburzeń ejakulacji u pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone była porównywalna do sumy częstości występowania tego działania niepożądanego dla dwóch grup, w których stosowano monoterapię).

Lifin - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Finasteryd nie jest wskazany w leczeniu kobiet które są lub mogą zajść w ciążę (patrz punkt 4.3).

Ze względu na zdolność inhibitorów 5-alfa-reduktazy typu II do hamowania konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu, leki te, włączając finasteryd, podawane kobietom w ciąży mogą powodować nieprawidłowości zewnętrznych narządów płciowych u płodów płci męskiej (patrz punkty 4.3, 5.3 oraz 6.6).

Kobiety w ciąży lub w wieku rozrodczym nie powinny dotykać rozkruszonych lub pękniętych tabletek finasterydu, ponieważ istnieje możliwość wchłonięcia finasterydu i w konsekwencji zagrożenia dla płodu płci męskiej. Tabletki finasterydu posiadają otoczkę, która uniemożliwia kontakt z substancją czynną podczas zwykłego trzymania/ dotykania tabletki, pod warunkiem, że nie została ona połamana lub rozkruszona.

Z nasienia mężczyzn otrzymujących finasteryd w dawce 5 mg na dobę wyizolowano niewielkie ilości finasterydu. Nie wiadomo, czy kontakt kobiety ciężarnej z nasieniem pacjenta leczonego finasterydem będzie miał niepożądane skutki dla płodu płci męskiej. Z tego względu, jeśli partnerka seksualna pacjenta jest lub może być w ciąży, należy unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem.

Karmienie piersią

Finasteryd nie jest wskazany do stosowania u kobiet. Nie wiadomo czy finasteryd przenika do mleka matki.

Lifin - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Lifin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Finasteridum

    Inhibitor 5-alfa-reduktazy stosowany jest w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Powoduje zmniejszenie rozmiarów tego gruczołu, poprawia przepływ moczu, łagodzi objawy współistniejące przy przeroście prostaty. Ponadto pomaga zapobiegać wystąpieniu ostrego zatrzymania moczu i konieczności zabiegu chirurgicznego.

    Dostępne opakowania
    Lifin

    Lifin

    tabletki powlekane - 28 tabl. (2 blist.po 14 szt.) - 5 mg
    TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
    Lifin

    Lifin

    tabletki powlekane - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
    Lifin

    Lifin

    tabletki powlekane - 28 tabl. (4 blist.po 7 szt.) - 5 mg
    TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
    30,72 zł