Stopex

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,015 g
Ilość
30 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: EXPO LINE SP. Z O.O.

Stopex - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Stopex - ulotka preparatu

Stopex - opis

Stopex jest przeznaczony do objawowego leczenia suchego, męczącego kaszlu. 

Stopex - skład

Jedna tabletka zawiera 15 mg dekstrometorfanu bromowodorku (Dextromethorphani hydrobromidum).

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 

Produkt zawiera mannitol. 

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Stopex - dawkowanie

Zalecana dawka produktu dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat:  

1 tabletka co 4 godziny. Maksymalna dobowa dawka leku nie powinna być większa niż 8 tabletek na dobę, w dawkach podzielonych. 

Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. 

Stopex - środki ostrożności

U pacjentów z niewydolnością wątroby produkt leczniczy może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka oraz z zachowaniem ostrożności. 

Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość interakcji dekstrometorfanu z alkoholem i nasilanie hamującego działania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. 

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami oddychania, szczególnie związanymi z wytwarzaniem dużej ilości śluzu, takimi jak zapalenie oskrzeli. 

Przewlekły kaszel może być wczesnym objawem astmy oskrzelowej, dlatego produkt leczniczy Stopex nie jest wskazany w łagodzeniu takiego kaszlu, szczególnie u dzieci.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. 

Odnotowano przypadki nadużywania dekstrometorfanu, także przez dzieci i młodzież. Dekstrometorfan ma niewielki potencjał uzależniający. Jednakże, w przypadku ciężkiego przedawkowania wystąpić mogą objawy przedawkowania, w tym omamy (patrz punkt 4.9).

Zastosowanie dekstrometorfanu z alkoholem lub innymi lekami działającymi hamująco na OUN może nasilać wpływ na OUN i wywoływać toksyczne działanie podczas stosowania stosunkowo małych dawek. Tolerancja na lek oraz uzależnienie psychiczne i fizyczne może rozwinąć się podczas długotrwałego stosowania. Dlatego u pacjentów z tendencją do nadużywania leków lub uzależnienia od leków, Stopex należy stosować przez krótki okres i pod ścisłym nadzorem lekarza. Dodatkowo, u takich pacjentów należy uważnie kontrolować objawy przedmiotowe i podmiotowe sugerujące nadużywanie.

Produkt zawiera mannitol, dlatego może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

Stopex - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić: nudności, wymioty, pobudzenie, zaburzenia świadomości, stan dezorientacji. W przypadku jednoczesnego stosowania z lekami o działaniu przeciwhistaminowym mogą wystąpić: wysypka skórna, pogorszenie ostrości widzenia, oczopląs. Większe dawki dekstrometorfanu mogą spowodować depresję oddechową, śpiączkę i drgawki. 

W przypadku przedawkowania należy zastosować płukanie żołądka, w razie wystąpienia drgawek podać benzodiazepiny. W przypadku niewydolności oddechowej może być konieczna intubacja i sztuczna wentylacja. W ciężkich przypadkach jako antagonistę dekstrometorfanu można zastosować nalokson. 

Stopex - przeciwwskazania

Produkt Stopex jest przeciwwskazany:

- w przypadku nadwrażliwości na dekstrometorfan lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,

- w przypadku kaszlu z dużą ilością wydzieliny,

- w przypadku niewydolności oddechowej lub ryzyka jej wystąpienia,

- u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zapaleniem płuc.

- u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki z grupy inhibitorów MAO oraz w ciągu 2 tygodni po odstawieniu tych leków,

- u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby, - u pacjentów w wieku poniżej 12 lat.

Stopex - działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych została sklasyfikowana następująco:

Bardzo często (> = 1/10)

Często (> = 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często (> = 1/1000 do < 1/100)

Rzadko (> = 1/10 000 do < 1/1000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje/wstrząs anafilaktyczny, duszność lub obrzęk jamy ustnej i gardła

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często: umiarkowane zmęczenie, zawroty głowy.

Bardzo rzadko: senność, omamy, rozwój uzależnienia w razie nadużywania.

Zaburzenia żołądka i jelit

Niezbyt często: nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty. 

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadko, podczas stosowania dekstrometorfanu, zgłaszano przypadki wystąpienia wysypki skórnej.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Stopex - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest wystarczających danych, żeby ocenić działanie dekstrometorfanu w trakcie ciąży. Badania epidemiologiczne przeprowadzane na ograniczonej grupie kobiet nie potwierdziły potencjalnego zagrożenia dla płodu. Jednakże duże dawki dekstrometorfanu przyjmowane pod koniec ciąży, nawet przez krótki czas, mogą spowodować depresję oddechową u noworodka. Stosowanie dekstrometorfanu przez trzy ostatnie miesiące ciąży może wywołać objawy odstawienia u noworodka, niezależnie od stosowanej dawki. Dlatego stosowanie produktu leczniczego Stopex nie jest zalecane u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią

Nie wiadomo czy dekstrometorfan przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Ze względu na odnotowane nieliczne przypadki obniżenia ciśnienia tętniczego i bezdechu u niemowląt nie należy stosować produktu leczniczego Stopex u kobiet karmiących piersią. 

Stopex - prowadzenie pojazdów

Nawet podczas stosowania zgodnie z zaleceniami Stopex może wywoływać zawroty głowy oraz senność i z tego powodu może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Działanie to występuje szczególnie podczas jednoczesnego spożywania alkoholu lub leków mogących zaburzać reakcje.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Stopex - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Dextromethorphani hydrobromidum

  Dekstrometorfan jest przeciwkaszlową substancją leczniczą o działaniu ośrodkowym, syntetycznym opioidem. Stosowana jest do leczenia suchego kaszlu w przebiegu chorób przeziębieniowych i innych, takich jak zapalenie gardła, oskrzeli i krtani, a także kaszlu wywołanego działaniem substancji drażniących.

  Dostępne opakowania
  Stopex

  Stopex

  tabletki - 30 tabl. - 0,015 g
  EXPO LINE SP. Z O.O.
  Stopex

  Stopex

  tabletki - 30 tabl. - 0,03 g
  EXPO LINE SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leczenie grypy

  Śmiercionośna aspiryna

  Statystyki prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że aspiryna może być przyczyną licznych zgonów w czasie trwania epidemii grypy. Dlatego lekarze ostrzegają przed zażywaniem dużych dawek aspiryny, szczególnie przy trwającej pandemii świńskiej grypy....

  Choroby i dolegliwości

  Co to jest leczenie objawowe?

  Leczenie objawowe to łagodzenie objawów choroby, a nie usuwanie jej przyczyn. Tę formę leczenia stosuje się, kiedy leczenie przyczynowe niepotrzebnie obciążyłoby organizm, a choroba i tak zostałaby zwalczona przez układ odpornościowy. Leczenie objawowe...

  Leczenie grypy

  Sposoby na grypę i przeziębienie

  Sposoby na grypę i przeziębienie

  Grypa to zakaźna choroba układu oddechowego wywołana przez wirusa grypy, przenoszona drogą kropelkową. Przeziębienie natomiast, to wirusowa lub bakteryjna infekcja górnych dróg oddechowych. Obie choroby posiadają wiele cech charakterystycznych, które...

  Leki i suplementy

  Jakie leki na przeziębienie Polacy kupują najczęściej?

  Jakie leki na przeziębienie Polacy kupują najczęściej?

  Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej zapadalności na przeziębienie i grypę. W tym czasie zdecydowanie częściej sięgamy po leki na grypę i przeziębienie, których zadaniem jest zwalczanie uciążliwych dolegliwości chorobowych. Które preparaty Polacy...

  Choroby i dolegliwości

  Wirusy - charakterystyka, infekcje wirusowe, profilaktyka

  Wirusy - charakterystyka, infekcje wirusowe, profilaktyka

  Wirusy to niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które wywołują między innymi przeziębienie, grypę czy choroby układu oddechowego. Wirusy mogą rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, płciową, poprzez dotyk lub kontakt z krwią. Niestety nie reagują na działanie...

  Leczenie grypy

  Leki na grypę

  Leki na grypę

  Leki antygrypowe, działające nie tylko objawowo, ale głównie przyczynowo, to leki przeciwwirusowe. Niestety, najczęściej pojawiamy się  u lekarza zbyt późno, by mogły skutecznie zadziałać. Leki przeciwwirusowe, czyli zwalczające wirusy, muszą być podane...

  Leczenie grypy

  Zalecenia lekarskie przy grypie

  Większość osób cierpiących na grypę leczy się w domu, co zazwyczaj skutkuje szybkim powrotem do zdrowia. Zdarzają się jednak poważniejsze przypadki, gdy domowe sposoby na grypę nie wystarczają. Objawy takie jak trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej,...