Acodin

Acodin
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,015 g
Ilość
30 tabl. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: SANOFI AVENTIS SP. Z O.O.

Acodin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Osłabienie oraz zimne ręce i stopy po przyjęciu magnezu i tabletki Acodin

Witam córka mojej koleżanki od 2 miesięcy codziennie bierze tabletki na kaszel acodin ale w większych dawkach które powodują stan narkotyczny. Ostatnio mi mówiła że wzięła rano magnez a za jakąś godzinę te tabletki a po popołudniu coś jej się zrobiło ona nie wie co tak jakby zemdlała miała wrażenie że umiera po jakimś czasie jak otworzyła oczy to była słaba i miała zimne ręce i stopy. Nie wiem czy za dużo wzięła czy to po tym magnezie. Proszę...

POKAŻ WIĘCEJ

Acodin - ulotka preparatu

Acodin - opis

Okresowe hamowanie nieproduktywnego kaszlu o różnym pochodzeniu:

- przeziębienia,

- kaszel opłucnowy (np. urazy klatki piersiowej),

- kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących.

Acodin - skład

Każda tabletka zawiera 15 mg dekstrometorfanu bromowodorku (Dextromethorphani hydrobromidum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza. 1 tabletka zawiera 10 mg laktozy.

Acodin - dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:

15 mg (1 tabletka) co 4 godziny lub 30 mg (2 tabletki) co 6-8 godzin.

Nie należy przekraczać dawki dobowej 120 mg dekstrometorfanu (8 tabletek).

Pokarm nie wpływa na wchłanianie dekstrometorfanu.

Produkt leczniczy Acodin można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Acodin - środki ostrożności

- Dekstrometorfan hamuje kaszel, lecz nie usuwa jego przyczyny. Kaszel jest objawem chorobowym i jeżeli nie ustępuje w ciągu 7 dni lub nawraca mimo stosowania leku, choroba przebiega z gorączką, bólem głowy lub wysypką, należy ustalić przyczynę kaszlu i podjąć właściwe leczenie.

- Nie stosować u pacjentów ze schorzeniami dróg oddechowych, związanymi z wytwarzaniem zwiększonej ilości śluzu, np. w zapaleniu oskrzeli.

- Odnotowano przypadki nadużywania produktu leczniczego, także przez dzieci i młodzież. Większość przypadków dotyczyła pacjentów nadużywających leki i (lub) alkohol i (lub) pacjentów z chorobami psychicznymi w wywiadzie.

- U pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek lub wątroby należy zmniejszyć dawki lub zwiększyć odstępy pomiędzy nimi.

- Nie należy spożywać napojów alkoholowych w czasie stosowania dekstrometorfanu. Dekstrometorfan nasila hamujący wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

- Jedna tabletka produktu leczniczego Acodin zawiera 10 mg laktozy, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Acodin - przedawkowanie

Po przedawkowaniu dekstrometorfanu mogą wystąpić następujące objawy przedmiotowe i podmiotowe:

- pobudzenie, zaburzenia świadomości, stan dezorientacji;

- objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa, nudności, wymioty, ataksja oraz oczopląs;

- zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie.

Bardzo duże dawki dekstrometorfanu mogą spowodować depresję oddechową (spowolnienie oddechu).

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe. Można zastosować płukanie żołądka. Donoszono o skutecznym zastosowaniu naloksonu, jako specyficznego antagonisty dektrometorfanu podczas przedawkowania u dzieci.

Acodin - przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na dekstrometorfan lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

- Nie stosować u pacjentów przyjmujących leki z grupy inhibitorów MAO, a także u pacjentów, którzy przyjmowali takie leki w ciągu ostatnich 14 dni.

- Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia.

- Astma oskrzelowa.

Acodin - działania niepożądane

Działania niepożądane po dekstrometorfanie występują rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1 000).

Mogą wystąpić: lekka senność, zawroty głowy i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Dodatkowo po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu zgłaszano wymienione poniżej działania niepożądane. Częstość ich występowania jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia układu immunologicznego:

Częstość nieznana: skórne reakcje alergiczne, takie jak wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i reakcja anafilaktyczna.

Zaburzenia psychiczne:

Częstość nieznana: zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie.

Zaburzenia układu nerwowego:

Częstość nieznana: ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci; objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.

Acodin - ciąża i karmienie piersią

Brak dobrze udokumentowanych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Produkt leczniczy może być stosowany jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Nie wiadomo, czy produkt leczniczy przenika do mleka kobiecego, dlatego nie należy go stosować u kobiet karmiących piersią.

Acodin - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy w dawkach terapeutycznych nie powoduje ograniczenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Stosowany w dawkach większych niż zalecane działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Acodin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Dextromethorphani hydrobromidum

  Dekstrometorfan jest przeciwkaszlową substancją leczniczą o działaniu ośrodkowym, syntetycznym opioidem. Stosowana jest do leczenia suchego kaszlu w przebiegu chorób przeziębieniowych i innych, takich jak zapalenie gardła, oskrzeli i krtani, a także kaszlu wywołanego działaniem substancji drażniących.

  Dostępne opakowania
  Acodin

  Acodin

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,015 g
  SANOFI AVENTIS SP. Z O.O.
  Acodin

  Acodin

  tabletki - 10 tabl. - 0,015 g
  SANOFI AVENTIS SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Niezbędnik pacjenta

  Jak znaleźć lekarza specjalistę i ominąć kolejki?

  Jak znaleźć lekarza specjalistę i ominąć kolejki?

  Góry, stok, narty i śniegowe szaleństwo. Nadszedł długo oczekiwany czas ferii. Niestety, nasze plany może popsuć choroba lub kontuzja. Najgorzej, jeśli wydarzy się właśnie podczas urlopu, a my nie wiemy, gdzie najszybciej możemy uzyskać pomoc. Co wtedy...

  Złamania i zwichnięcia

  Złamanie żebra - przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

  Złamanie żebra - przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

  Złamania żeber u osób starszych powstają w wyniku uderzenia lub upadku, u młodszych - jako efekt zgniecenia. Jednak uraz może nastąpić nawet na skutek długotrwałego kasłania lub niektórych chorób, na przykład nowotworów lub infekcji.łamanie może być bez...

  Złamania i zwichnięcia

  Złamanie otwarte - postępowanie, diagnostyka i leczenie

  Złamanie otwarte - postępowanie, diagnostyka i leczenie

  Złamanie otwarte to złamanie, w którym istnieje kontakt złamanej kości ze środowiskiem zewnętrznym. Złamanie otwarte pojawia się bezpośrednio przy zadziałaniu urazu lub w wyniku uszkodzenia przez odłamy kostne. Takie złamanie kości traktowane jest jako...

  Złamania kości

  Złamania kości

  Złamania kości

  Złamania kości to zmiany, które doprowadzają do częściowej lub całkowitej utraty ciągłości kości. Przyczynami złamania są różnorodne urazy (upadki, wypadki komunikacyjne, kontuzje sportowe). Przy złamaniu kości może dojść także do uszkodzenia tkanek,...

  Ortopedia i reumatologia

  Koszmar poznanianki - 2 tygodnie oczekiwania na operację

  Koszmar poznanianki - 2 tygodnie oczekiwania na operację

  Pani Halina Szreter z Poznania czekała niemal 2 tygodnie na operację kości udowej. Nadal niezoperowana pozostaje też jej złamana ręka. Dlaczego polskie prawo pozwala na taki proceder? Czy możliwe jest, aby cierpiący człowiek czekał tak długo na pomoc...

  Zabiegi

  Laseroterapia - charakterystyka, rodzaje, działanie

  Laseroterapia - charakterystyka, rodzaje, działanie

  Laseroterapia jest wykorzystywana do walki z bólem, zarówno w stanach ostrych, podostrych i przewlekłych. Pomimo że jest metodą stosunkowo nową, cieszy się sporym uznaniem. Dzieje się tak ze względu na efektywność, bezbolesność i szybkość. Poza tym tego...

  Ortopedia i reumatologia

  Zwichnięcie stawu łokciowego

  Zwichnięcie stawu łokciowego

  Zwichnięcie stawu łokciowego to drugi pod względem częstości występowania uraz stawu - najczęściej dochodzi do zwichnięcia stawu barkowego. Zwichnięcie stawu łokciowego zdarza się głównie przy upadku na wyprostowaną rękę. Oprócz uszkodzeń tkanki kostnej...

  Złamania i zwichnięcia

  Złamania i zwichnięcia

  Złamania i zwichnięcia

  Złamanie to przerwanie ciągłości kości, dzieli się je na złamania otwarte i zamknięte. W przypadku złamań otwartych następuje przerwanie ciągłości skóry; przy złamaniach zamkniętych nie dochodzi do przerwania skóry. Złamania dzieli się również na złamania...

  Złamania i zwichnięcia

  Złamanie Collesa - przyczyny, objawy i leczenie

  Złamanie Collesa - przyczyny, objawy i leczenie

  Złamanie Collesa to złamanie nasady dalszej kości promieniowej, co zwykle jest skutkiem upadku na część dłoniową ręki. Zarówno leczenie, jak i rehabilitacja skupiają się na odzyskaniu pełnego zakresu ruchomości, siły mięśniowej oraz funkcjonalności kończyny...