Skinoren Rosacea (Finacea)

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
żel
Dawka
0,15 g/g
Ilość
30 g (tuba)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BAYER SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Skinoren Rosacea (Finacea) - ulotka preparatu

Skinoren Rosacea (Finacea) - opis

Miejscowe leczenie trądziku różowatego grudkowo-krostkowego.

Skinoren Rosacea (Finacea) - skład

1 g żelu zawiera 150 mg (15%) kwasu azelainowego (Acidum azelaicum)

Substancje pomocnicze:

kwas benzoesowy 1 mg/g żelu

glikol propylenowy 120 mg/g żelu

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Skinoren Rosacea (Finacea) - dawkowanie

Produkt leczniczy Finacea jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę.

Produkt leczniczy Finacea należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy na dobę (rano i wieczorem) i delikatnie wetrzeć w skórę.

Około 0,5 g (= 2,5 cm) żelu wystarcza na pokrycie całej powierzchni twarzy.

Przed zastosowaniem produktu leczniczego Finacea należy dokładnie oczyścić skórę wodą i wysuszyć. Można użyć łagodnego środka do mycia skóry.

Nie należy używać opatrunków okluzyjnych i opatrunków osłaniających. Po nałożeniu żelu należy umyć ręce.

Ważne jest regularne stosowanie produktu leczniczego Finacea przez cały okres leczenia.

Okres stosowania produktu leczniczego Finacea u poszczególnych pacjentów może się różnić i zależeć od nasilenia zmian na skórze. Zazwyczaj, wyraźna poprawa jest widoczna po 4 tygodniach leczenia. Aby uzyskać optymalne efekty, produkt Finacea można stosować przez kilka miesięcy, zgodnie z wynikiem klinicznym.

W przypadku braku poprawy po 2 miesiącach stosowania lub w przypadku zaostrzenia objawów trądziku różowatego, należy przerwać stosowanie produktu Finacea i rozważyć inne metody leczenia.

Jeśli wystąpi podrażnienie skóry (patrz punkt 4.8 „Działania niepożądane”) należy zmniejszyć ilość lub ograniczyć częstość stosowania produktu leczniczego Finacea do jednego razu na dobę, aż do ustąpienia podrażnienia. W razie konieczności być może trzeba będzie czasowo przerwać leczenie na kilka dni.

Dzieci i młodzież

Produkt leczniczy Finacea nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leczenia trądziku różowatego.

Skinoren Rosacea (Finacea) - środki ostrożności

Tylko do stosowania miejscowego.

Produkt leczniczy Finacea zawiera kwas benzoesowy, który działa łagodnie drażniąco na skórę, oczy i błony śluzowe oraz glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć kontaktu produktu leczniczego z oczami, jamą ustną i innymi błonami śluzowymi, a pacjentów należy odpowiednio poinstruować (patrz punkt 5.3 „Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie”). W razie przypadkowego kontaktu produktu leczniczego z oczami, jamą ustną lub błonami śluzowymi należy je przepłukać dużą ilością wody. Jeśli podrażnienie oczu nie ustąpi, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem. Po każdym nałożeniu produktu leczniczego Finacea należy umyć ręce.

Ze względu na dużą wrażliwość skóry twarzy z trądzikem różowatym, podczas leczenia produktem leczniczym Finacea należy powstrzymać się od leczenia innymi produktami podawanymi miejscowo, a także od stosowania produktów do pielęgnacji skóry, które mogłyby wywołać miejscowe podrażnienie, takich jak mydła, preparaty do czyszczenia twarzy zawierające alkohol, nalewki lecznicze, środki ściągające oraz środki ścierające do czyszczenia skóry.

Skinoren Rosacea (Finacea) - przedawkowanie

Ze względu na bardzo małą toksyczność miejscową i ogólnoustrojową kwasu azelainowego zatrucie jest mało prawdopodobne.

Skinoren Rosacea (Finacea) - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, patrz punkt 6.1 –„Wykaz substancji pomocniczych”.

Skinoren Rosacea (Finacea) - działania niepożądane

W badaniach klinicznych zgłaszano tylko działania niepożądane związane ze stosowaniem na skórę. W większości przypadków objawy były łagodne lub umiarkowane. Częstość występowania objawów podrażnienia stopniowo zmniejszała się podczas leczenia.

W badaniach klinicznych najczęściej obserwowane działania niepożądane w miejscu podania to świąd, pieczenie, ból.

Klasyfikacja układów i narządów MedRA

Bardzo często

(≥1/10)

Często

(≥1/100 i < 1/10)

Niezbyt często

(≥1/1000 i < 1/100)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

   

Trądzik

Kontaktowe zapalenie skóry

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Pieczenie w miejscu podania

Ból w miejscu podania

Świąd w miejscu podania

Parestezje w miejscu podania

Suchość skóry w miejscu podania

Wysypka w miejscu podania

Obrzęk w miejscu podania

Uczucie dyskomfortu w miejscu podania

Rumień w miejscu podania

Pokrzywka w miejscu podania

Po wprowadzeniu produktu do obrotu rzadko zgłaszano nadwrażliwość.

Po wprowadzeniu produktu do obrotu rzadko zgłaszano zaostrzenie astmy u pacjentów leczonych kwasem azelainowym (częstość nie jest znana).

W badaniach klinicznych u pacjentów leczonych kwasem azelainowym w postaci żelu z powodu trądziku obserwowano zmianę zabarwienia w miejscu zastosowania, natomiast nie obserwowano ich u pacjentów leczonych z powodu trądziku różowatego, chociaż nie można tego wykluczyć (częstość nie jest znana).

Skinoren Rosacea (Finacea) - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań z miejscowo stosowanym kwasem azelainowym u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka (płodu), przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3 „Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie”).

Należy zachować ostrożność przepisując kwas azelainowy kobietom w ciąży.

Laktacja

Nie wiadomo, czy kwas azelainowy przenika do mleka matki in vivo. Jednak w badaniu in vitro metodą dializy równowagi (ang. equilibrium dialysis) wykazano, że lek może przenikać do mleka matki. Jednak dystrybucja kwasu azelainowego do mleka matki nie powinna powodować istotnych zmian w stosunku do wyjściowych wartości stężenia kwasu azelainowego w mleku, ponieważ kwas azelainowy nie kumuluje się w mleku, a jego wchłanianie po miejscowym zastosowaniu nie zwiększyło ekspozycji endogennej na lek powyżej stężenia fizjologicznego. Należy jednak zachować ostrożność przepisując lek matkom karmiącym piersią.

Ze względu na brak danych dotyczących możliwości wpływu tego leku na dziecko, niemowlęta nie mogą mieć styczności z leczoną skórą i (lub) piersią.

Skinoren Rosacea (Finacea) - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy Finacea nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Skinoren Rosacea (Finacea) - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum azelaicum

  Kwas azelainowy to substancja lecznicza o działaniu keratolitycznym. Zmniejsza tworzenie się czopów łojowych i hamuje rozwój bakterii trądzikowych. Stosowana w trądziku pospolitym, przebarwieniach (chloasma, melasma), trądziku różowatym grudkowo-krostkowym.

  Dostępne opakowania
  Skinoren Rosacea (Finacea)

  Skinoren Rosacea (Finacea)

  żel - 30 g (tuba) - 0,15 g/g
  BAYER SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

  Jak leczyć trądzik różowaty? (WIDEO)

  Jak leczyć trądzik różowaty? (WIDEO)

  Metody postępowania z trądzikiem różowatym Trądzik różowaty to schorzenie przewlekłe dotykające skóry u osób dorosłych - między 30 a 60 rokiem życia. Częściej występuje u kobiet i u osób z bardzo jasną i jasną karnacją (I i II fototyp skóry). W jego...

  Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

  Nowe spojrzenie na leczenie rhinophyma

  Rhinophyma to choroba, która wywodzi się ze schorzenia zwanego trądzikiem różowatym. Trądzik różowaty należy do przewlekłych chorób skóry twarzy. W jego przebiegu można wyróżnić trzy etapy. Pierwszym jest stadium rumieniowe, następnym grudkowo-krostkowe,...

  Leczenie trądziku

  Jak skutecznie leczyć trądzik?

  Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą skóry z rozpowszechnieniem w trakcie całego życia sięgającym ponad 90%. Najczęściej dotyczy nastolatków, ale obecnie coraz częściej jest stwierdzany także u osób dorosłych, co wydaje się jednym ze skutków szeroko...

  Grzybica - charakterystyka, rodzaje, typy grzybów

  Co to jest grzybica? (WIDEO)

  Co to jest grzybica? (WIDEO)

  Grzybica to najczęstsza dolegliwość skórna Choroby grzybicze to najczęstsze dolegliwości zakaźne skóry i narządów wewnętrznych. Grzybica jest chorobą wyleczalną, aczkolwiek kuracja trwa bardzo długo oraz istnieje ryzyko nawrotu objawów. Sygnały pojawienia...

  Brodawki płciowe

  Brodawczak ludzki - zdjęcia

  Brodawczak ludzki - zdjęcia

  Zdjęcie brodawczaka ludzkiego Wirus HPV to najczęstszy wirus przenoszony podczas stosunku seksualnego.

  Skóra pergaminowa

  Młoda kobieta może wychodzić na zewnątrz tylko w nocy

  Młoda kobieta może wychodzić na zewnątrz tylko w nocy

  Andrea Monroy ma 23 lata i cierpi na bardzo rzadką chorobę genetyczną. Jej skóra jest wyjątkowo wrażliwa na promienie słoneczne, przez co kobieta może wychodzić na zewnątrz tylko nocą lub w ochronnym ubraniu. Nawet niewielka dawka słońca naraża ją na...

  Gangrena - odmiany, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

  Pacjent zakażony bakterią Clostridium perfringens

  Pacjent zakażony bakterią Clostridium perfringens

  Zmiany skórne wywołane przez zakażenie bakterią Clostridium perfringens Gangrena na ramieniu wywołana przez bakterię Clostridium perfringens.

  Rybia łuska - rodzaje, leczenie

  Rybia łuska (Ichthyosis)

  Rybia łuska (Ichthyosis)

  Zdjęcie osoby pokrytej rybią łuską Zmiany skórne łudząco podobne do rybich łusek.

  Diagnostyka zmian skórnych

  Włókniak - rodzaje, przyczyny, leczenie

  Włókniak - rodzaje, przyczyny, leczenie

  Włókniak występuje w dwóch postaciach: miękki i twardy. Oba rodzaje to guzy nowotworowe, zmiany łagodne, które nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Włókniak nie musi być usuwany, ale wiele osób się na to decyduje, ponieważ...