
Polecane artykuły

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie grzybicy stóp („stopa sportowca”) wywołanej przez Trichophyton (np. T.rubrum, T.mentagrophytes, T.verrucosum, T.violaceum) oraz Epidermophyton floccosum.
Jeden gram kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku (Terbinafini hydrochloridum)
Substancje pomocnicze: jeden gram kremu zawiera 40 mg alkoholu cetylowego i 40 mg alkoholu stearylowego.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Podanie na skórę.
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Krem przeciwgrzybiczny do stóp stosuje się 1 lub 2 razy na dobę nakładając cienką warstwę kremu na chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz wokół nich i delikatnie wcierając. Przed zastosowaniem należy dokładnie umyć i wysuszyć chorobowo zmienione miejsca. W razie zmian chorobowych w fałdach skórnych (między palcami) można nałożyć opatrunek z gazy, zwłaszcza na noc.
Leczenie grzybicy stóp należy prowadzić przez 7 dni. Poprawa objawów klinicznych zwykle następuje już po kilku dniach leczenia. Nieregularne podawanie, lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli nie stwierdza się poprawy po 14 dniach od zakończenia leczenia.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Krem przeciwgrzybiczny do stóp u dzieci poniżej 16 roku życia ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.
Patrz punkty 5.1 i 5.2.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na terbinafinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
Lek ten przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Należy unikać kontaktu z oczami.
W skład leku wchodzą alkohole cetylowy i stearylowy, które mogą powodować miejscowe podrażnienie skóry, np. kontaktowe zapalenie skóry.
Dotychczas brak doniesień dotyczących występowania działań niepożądanych po doustnym podaniu terbinafiny w kremie. Jednakże, gdyby doszło do przypadkowego doustnego zażycia należy rozważyć płukanie żołądka. Mogą wystąpić działania niepożądane podobne do tych, które mogą wystąpić po doustnym podawaniu terbinafiny w tabletkach, takie jak bóle głowy, nudności, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego oraz zaburzenia ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Częstość występowania określono jako:
Bardzo często ? 1/10
Często ? 1/100 < 1/10
Niezbyt często ? 1/1000 < 1/100
Rzadko ? 1/10 000 < 1/1000
Bardzo rzadko ? 1/10 000
Klasyfikacja układów i narządów |
Działanie niepożądane |
Częstość występowania |
Zaburzenia układu immunologicznego |
Zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie |
Niezbyt często |
Nadwrażliwość |
Rzadko |
Rzadko zdarza się przerwanie leczenia z powodu wystąpienia reakcji uczuleniowych w miejscu stosowania kremu. Jednakże należy przerwać leczenie, jeżeli wystąpią reakcje nadwrażliwości.
Nadwrażliwość na terbinafinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
Brak badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
5 farmaceutów jest teraz online
zasypka - 20 g - 100 000 j.m./g
krople doustne - 20 ml - 0,025 g/g
płyn - 100 ml
płyn - 100 g
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Terbinafina to substancja lecznicza o działaniu przeciwgrzybiczym. Stosowana doustnie i miejscowo na grzybicę skóry. Uszkadza ścianę komórkową grzyba.
Komentarze